Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Κ εμένα στη διάτρηση δεν με είχε προβληματίσει κάτι, είχα φτιάξει κ πολλά... Στα παπιά όμως δεν... Τα εσφαξα να πάρω τα υλικά τελικά μετά από 2-3 ευκαιρίες που τους έδωσα κ εγώ κ φίλοι σε διάφορες συνθήκες...
Και η ιδού η απορεια πως ένα φυσηγγι στο πίνακα να κεντάει και στο κυνηγι να κλανει
 
Πολυ ωραια βολη κ η δικη σου κ του ΝικουΠ.
Αλλα η ΜΒ36 βρισκει τον εαυτό της στα 37gr συνολικης γόμωσης με ταχυτητες οχι πανω απο 420 m/s
Αυτο εχω παρατηρισει εγω τουλαχιστον, στο οπλο μου.

Διόρθωση.
Υ.Γ. Συμφωνα με δοκιμες όοοολο αυτον τον καιρο ΚΑΙ ΟΧΙ με τον ταχογραφο που προσφατα απεκτησα....
Φτιάχνω ένα φυσίγγι στα 37 gr με mb36 ως εξης 12/70 cx2000 1,87x37 z2m 18 και τα σκάγια 17γρ Νο 7 κάτω και 20γρ Νο6n από πάνω.......... 6* 57,70 ..... Μαυρος χάρος στην Πέρδικα.......
 
Αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να είχε βγει μετά την τεκνις optima plus. Δυστυχώς δεν έχω κανένα γνωστό που να την έχει αγοράσει.
Την είχε οπλοπωλης εδώ,,,,φασοκυνηγος‼️τα Winchester premium δεν τα άλλαζε με τίποτα (1.5 €το ένα)
 
Παλικαρια θα την δουλευατε αυτην την τουφεκια στον λαγο ??
Και λεω για κρυο και υγρασια...
Δεν απευθυνομαι μονο στον Freeman και στον κουζουλο.... Σε ολους και οποιος θελει ας πει την γνωμη του !!:)
Στον λαγό δεν θα έβαζα αλεύρι!
Θα προσάρμοζα το set up. Γενικά δεν χρησιμοποιώ πολύ το αλεύρι στα κυνήγια μου παρά μόνο σε κάποιο ημερίσιο στο παπί με χοντρά σκάγια!
 
Φυσίγγι για benelli έχω βγάλει προ πολλού.......το έχω ανεβάσει και στο φόρουμ..... Και ήταν το εξής
Fiocchi 12/70 616 anigrina lamerale1,65x32,5 sg22 6* 58,00
Με το οποίο έπαιρνα 66% με 3* και το χρησιμοποιούσα σε πέρδικα με μεγάλη επιτυχία..........και δεν ήταν το μόνο.....
Θα δοκιμαστεί κι αυτό και μην έχεις καμία αμφιβολία για το 10%+++- διαφορά από την benelli με οποιοδήποτε τσοκ.......
Αυτές οι δοκιμές γίναν με ένα απλό φυσίγγι αντίγραφο του rotweill του γερμανικού με απλά μολύβδινα σκάγια, χωρίς Μπάφερ η αλεύρι. Και δείχνουν πρώτον ότι υπάρχει διαφορά μεγάλη σε συγκέντρωση ανάμεσα σε τρία άστρα τσοκ και ένα άστρο τσοκ και ότι το 85% είναι κάτι το πολύ εύκολο να πετύχεις με beretta ........
Βαγγέλη καταρχήν πες μου ακριβώς τι όπλο και κάνη έχεις ... και τι μετατροπές έχεις κάνει στην κάνη.
Απλά να το ξέρω μπας και βρω καμία ίδια να δοκιμάσω και εγώ.

Αν δεν έχεις κάνει μετατροπές πες μου μήκος κάνης, μήκος θαλάμης, διάμετρο αυλού, μήκος κώνου και τσοκ που χρησιμοποιείς optima, opltima plus, optima HP ??? δεν τα ξέρω αυτά τα τσοκ.

Αν πετυχαίνεις 85% με ευκολία τότε μιλάμε για ιδιαίτερο όπλο όχι για όλα τα beretta γιατί έχω κάνει και εγώ δοκιμές με αυτά.
Όπως και να είναι, περιμένουμε τις δοκιμές σου με εμπορικά.
 
Βαγγέλη καταρχήν πες μου ακριβώς τι όπλο και κάνη έχεις ... και τι μετατροπές έχεις κάνει στην κάνη.
Απλά να το ξέρω μπας και βρω καμία ίδια να δοκιμάσω και εγώ.

Αν δεν έχεις κάνει μετατροπές πες μου μήκος κάνης, μήκος θαλάμης, διάμετρο αυλού, μήκος κώνου και τσοκ που χρησιμοποιείς optima, opltima plus, optima HP ??? δεν τα ξέρω αυτά τα τσοκ.

Αν πετυχαίνεις 85% με ευκολία τότε μιλάμε για ιδιαίτερο όπλο όχι για όλα τα beretta γιατί έχω κάνει και εγώ δοκιμές με αυτά.
Όπως και να είναι, περιμένουμε τις δοκιμές σου με εμπορικά.
Βασίλη δεν έχω κάνει καμία μετατροπή...... Η κανη είναι 71cm optima plus όπως και τα τσοκ εργοστασιακά........
Το συγκεκριμένο όπλο το αγόρασα από την Κρήτη σε κατάσταση βιτρίνας από κυνήγο -συλεκτη......... Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η κανη επάνω γράφει beretta U.S.A. και δεν ξέρω γιατί.......
 
Βασίλη δεν έχω κάνει καμία μετατροπή...... Η κανη είναι 71cm optima plus όπως και τα τσοκ εργοστασιακά........
Το συγκεκριμένο όπλο το αγόρασα από την Κρήτη σε κατάσταση βιτρίνας από κυνήγο -συλεκτη......... Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η κανη επάνω γράφει beretta U.S.A. και δεν ξέρω γιατί.......
Βαγγέλη και εμένα beretta USA γράφει μια 391 optima plus που έχω με 18,5 mm αυλό. Αγοράστηκε από κατάστημα με είδη κυνηγιου καινούργια.
 
και

Και οι δυο τα έχετε υπολογίσει λάθος !!! :rolleyes:.yel.(... αν δεν έχει βάλει την ουρίτσα του ο δαίμων του πληκτρολογίου) !!!!.sarcastic..my man.
Τα σκάγια #2 έχουν διάμετρο 3,5 χιλ. (σύμφωνα με την ιταλική κλίμακα, και της Lambro) με 4 σκάγια στο γραμμάριο !!!
Οπότε 4 Χ 46 =184 και 120/184 = 65% !!!
Για να είναι 78% το ποσοστό που έβγαλε ο Βαγγέλης με 120 σκάγια στον κύκλο, πρέπει το φυσίγγι του να είχε 154 σκάγια, που σημαίνει ότι πρέπει να είχαν διάμετρο 3,6 χιλιοστά, δηλαδή ανάμεσα σε #1 και #2, ας το πούμε #1,5 !!! ;):cool:
lambro-shot-sizes-gr.jpg
*** Διόρθωση !!!! Καθαρά άσσος #1 πρέπει να ήταν τα σκάγια !!!!
1679422822699.png

Αυτά βγάζω εγώ ...
🤣
 
Βασίλη δεν έχω κάνει καμία μετατροπή...... Η κανη είναι 71cm optima plus όπως και τα τσοκ εργοστασιακά........
Το συγκεκριμένο όπλο το αγόρασα από την Κρήτη σε κατάσταση βιτρίνας από κυνήγο -συλεκτη......... Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η κανη επάνω γράφει beretta U.S.A. και δεν ξέρω γιατί.......
Και η 390 που έχω έτσι γραφη
 
Από υγρασία ξέρω Νίκο, ξέρω πως είναι να βάζεις τα φυσίγγια το πρωί στην τσέπη κ με λιακάδα το απόγευμα να είναι σκουριασμένα, έχω γράψει πολλές ώρες σε τέτοιες συνθήκες...
Γενικά τείνω με αυτά που βλέπω κ δοκιμάζω να πιστεύω ότι η υγρασία θέλει αργό φυσίγγι...
Από εκεί κ πέρα, το θέμα με τη μβ36 στα 440 είναι πιστεύω οι πολύ αυξημένες πιέσεις κ όχι η υγρασία...
Δεν βάζω καθόλου τις πυρίτιδες στο παιχνίδι ;)

Εγω παλι πιστευω στις πυριτιδες Αρη...
Βγαινω στο βουνο με καταραμενη Νοτια....Την προηγουμενη ειχε βορια...Στην φυσιγγιοθηκη Α1
CX2000 - 165X32 N8,5...με 402μ/δ
Mε φωτισε ο Θεος....και ειχα μαζι μου ς4 - 686- 1,45χ32- Ν8,5 με 405μ/δ..
Ξεκιναω με Α1 και βλεπω οτι δεν ''τραβαει''..ξεπουπουλιασματα ...αιματα ...ζωντανα πουλια..
Μολις εβαλα την ς4...τα πουλια ξεψυχουσαν στον αερα...ουτε αιματα..ουτε τιποτα.
Ο καθε ενας μας εχει τις εμπειριες του και βαση αυτων αποφασιζει τι θα βαλει στην θαλαμη του.
Δεν τυχαιο ( σε μενα ) που ορισμενες πυριτιδες τις εχω βαλει στην ''ακρη'' ....
 
Βασίλη δεν έχω κάνει καμία μετατροπή...... Η κανη είναι 71cm optima plus όπως και τα τσοκ εργοστασιακά........
Το συγκεκριμένο όπλο το αγόρασα από την Κρήτη σε κατάσταση βιτρίνας από κυνήγο -συλεκτη......... Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η κανη επάνω γράφει beretta U.S.A. και δεν ξέρω γιατί.......
μήκος θαλάμης
διάμετρο αυλού
μήκος κώνου


Για εσένα η ερώτηση ή όποιον άλλο ξέρει ...
 
Μονή διαφορά που ξεχασά νά αναφερω η δική μου έχει αυλό 18,6
Αποκλείεται να κάνει αυτό την διαφορά ...
Απλά αν πχ χρησιμοποιήσεις τα τσοκ του Κώστα σε εσένα θα είναι κατά 0,1mm μεγαλύτερη η σύσφιξη. (μισό τσοκ σκάρτα)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top