Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ειπα να σου βαλω μια φωτο.... για να εβλεπες.....
Αλλα το ξεσκισαμε το θεμα...
Για να επανελθουμε στην ''κανονικοτητα''....μια δοκιμη με ΜΒ36...Την εχω ξανα βαλει...αλλα ετσι για
ξεφυγουμε απο τα κρεμμυδια και τα σκορδα !!!:)


View attachment 68896

View attachment 68897
View attachment 68898

Ωραία χειμωνιάτικη τουφεκιά!

Τωρα θα τα ακουσης,τα γηρεβη ο κολος σου .very funny.

Παλικαρια θα την δουλευατε αυτην την τουφεκια στον λαγο ??
Και λεω για κρυο και υγρασια...
Δεν απευθυνομαι μονο στον Freeman και στον κουζουλο.... Σε ολους και οποιος θελει ας πει την γνωμη του !!:)
 
Παλικαρια θα την δουλευατε αυτην την τουφεκια στον λαγο ??
Και λεω για κρυο και υγρασια...
Δεν απευθυνομαι μονο στον Freeman και στον κουζουλο.... Σε ολους και οποιος θελει ας πει την γνωμη του !!:)

Εγώ θα την δούλευα ναι. Πολύ άνετα κιόλας
 
Η δοκιμή στα 42 μέτρα από το στόμιο της κάνης.......69%
View attachment 68909
Πολυ ωραια βολη κ η δικη σου κ του ΝικουΠ.
Αλλα η ΜΒ36 βρισκει τον εαυτό της στα 37gr συνολικης γόμωσης με ταχυτητες οχι πανω απο 420 m/s
Αυτο εχω παρατηρισει εγω τουλαχιστον, στο οπλο μου.

Διόρθωση.
Υ.Γ. Συμφωνα με δοκιμες όοοολο αυτον τον καιρο ΚΑΙ ΟΧΙ με τον ταχογραφο που προσφατα απεκτησα....
 
Last edited:
Παλικαρια θα την δουλευατε αυτην την τουφεκια στον λαγο ??
Και λεω για κρυο και υγρασια...
Δεν απευθυνομαι μονο στον Freeman και στον κουζουλο.... Σε ολους και οποιος θελει ας πει την γνωμη του !!:)
Εύκολα!!! Και για πρώτη βολή σε πιο ανοιχτό τσοκ(χειμώνα με απαιτήσεις)!
 
Παλικαρια θα την δουλευατε αυτην την τουφεκια στον λαγο ??
Και λεω για κρυο και υγρασια...
Δεν απευθυνομαι μονο στον Freeman και στον κουζουλο.... Σε ολους και οποιος θελει ας πει την γνωμη του !!:)
Σε φασσες και παπιά (όπου επιτρέπεται το μολύβι), σε ν5 και ν4, χωρίς 2η σκέψη!! Λαγό δεν κυνηγάω συστηματικά, και εκεί που έχω πάει, το μέρος είναι κλειστό, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το συγκεκριμένο θήραμα.
 
Παλικαρια θα την δουλευατε αυτην την τουφεκια στον λαγο ??
Την δικιά σου με τα 440 λές Νίκο? Εμένα με πρόδωσε όσες φορές πήγα τη μβ36 τόσο ψηλά δεν είχα καλά σκοτωματα στο κυνήγι με διάφορες συνθήκες... Έτρωγαν μεγάλο ζόρι τα σκάγια ακόμα κ με μπαφερ πιστεύω...
 
Εγώ θα την δούλευα ναι. Πολύ άνετα κιόλας

Εύκολα!!! Και για πρώτη βολή σε πιο ανοιχτό τσοκ(χειμώνα με απαιτήσεις)!

Σε φασσες και παπιά (όπου επιτρέπεται το μολύβι), σε ν5 και ν4, χωρίς 2η σκέψη!!


Να σας βαλω μια ''τρικλοποδια'' τωρα ?? :)
Ποια απο τις δυο θα προτιμουσατε....την προηγουμενη...ή αυτην ???:)


εικόνα_Viber_2022-08-03_12-27-33-233.jpg
εικόνα_Viber_2022-08-03_12-28-05-013.jpg
 
Την δικιά σου με τα 440 λές Νίκο? Εμένα με πρόδωσε όσες φορές πήγα τη μβ36 τόσο ψηλά δεν είχα καλά σκοτωματα στο κυνήγι με διάφορες συνθήκες... Έτρωγαν μεγάλο ζόρι τα σκάγια ακόμα κ με μπαφερ πιστεύω...

Διατρηση εχει πολυ καλη και με μολυβδινα σκαγια....με Νικελ σκαγια δεν παιζεται....
Στην φουλ υγρασια δεν ξερω τι παιζει....και γι'αυτο δεν το δοκιμασα στο κυνηγι Αρη...
Πολυ υγρασια εδω !!!
 
Να σας βαλω μια ''τρικλοποδια'' τωρα ?? :)
Ποια απο τις δυο θα προτιμουσατε....την προηγουμενη...ή αυτην ???:)


View attachment 68912
View attachment 68913

Αυτή με την mg2. Αν και είναι λίγο άδικη η σύγκριση γιατί η μία είναι στα 45 μετρα και η άλλη στα 35. Επίσης με τα 5αρια φαίνεται ποιο γεμάτος ο κύκλος σε σχέση με τα 4ρια
 
Διατρηση εχει πολυ καλη και με μολυβδινα σκαγια....με Νικελ σκαγια δεν παιζεται....
Στην φουλ υγρασια δεν ξερω τι παιζει....και γι'αυτο δεν το δοκιμασα στο κυνηγι Αρη...
Πολυ υγρασια εδω !!!
Κ εμένα στη διάτρηση δεν με είχε προβληματίσει κάτι, είχα φτιάξει κ πολλά... Στα παπιά όμως δεν... Τα εσφαξα να πάρω τα υλικά τελικά μετά από 2-3 ευκαιρίες που τους έδωσα κ εγώ κ φίλοι σε διάφορες συνθήκες...
 
Την δικιά σου με τα 440 λές Νίκο? Εμένα με πρόδωσε όσες φορές πήγα τη μβ36 τόσο ψηλά δεν είχα καλά σκοτωματα στο κυνήγι με διάφορες συνθήκες... Έτρωγαν μεγάλο ζόρι τα σκάγια ακόμα κ με μπαφερ πιστεύω...

Η υγρασια ειναι ατιμο πραγμα Αρη....
Απο αυτην κιοτευουν τα φυσιγγια....και οταν λεω υγρασια....εδω στο νησι....βλεπεις το οπλο να ''σταζει'' νερο...
σε τετοιες συνθηκες ...λιγες μπαρουτες αγανταρουν φιλε !!!
 
Να σας βαλω μια ''τρικλοποδια'' τωρα ?? :)
Ποια απο τις δυο θα προτιμουσατε....την προηγουμενη...ή αυτην ???:)


View attachment 68912
View attachment 68913
Κύριε Νίκο, όποιο και αν είχα μέσα στο όπλο, μέχρι και τα 50m αν δεν έπεφτε το θήραμα, θα ήξερα ότι φταίω εγώ!!!
 
Αυτή με την mg2. Αν και είναι λίγο άδικη η σύγκριση γιατί η μία είναι στα 45 μετρα και η άλλη στα 35. Επίσης με τα 5αρια φαίνεται ποιο γεμάτος ο κύκλος σε σχέση με τα 4ρια

Η ''τρικλοποδια'' ειναι στην πυριτιδα...και οχι στην συγκεντρωση Σταματη μου !!! ;)
 
Αυτή με την mg2. Αν και είναι λίγο άδικη η σύγκριση γιατί η μία είναι στα 45 μετρα και η άλλη στα 35. Επίσης με τα 5αρια φαίνεται ποιο γεμάτος ο κύκλος σε σχέση με τα 4ρια
Σωστή η ανισότητα... Έτσι όπως το "πουλάει" ο Νίκος στη πρώτη σκανδάλη mg2 στη δεύτερη mb36. (Kαι σ αυτά τα σκάγια-νούμερα ακριβώς)!
 
Η ''τρικλοποδια'' ειναι στην πυριτιδα...και οχι στην συγκεντρωση Σταματη μου !!! ;)
Το "όλο" βλέπουμε μάστορα.... Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά κρίνονται συνολικά. Τη mb στο όριο της τη θέλω 2η(σε διάταξη δικανίσια)!
 
Η υγρασια ειναι ατιμο πραγμα Αρη....
Απο αυτην κιοτευουν τα φυσιγγια....και οταν λεω υγρασια....εδω στο νησι....βλεπεις το οπλο να ''σταζει'' νερο...
σε τετοιες συνθηκες ...λιγες μπαρουτες αγανταρουν φιλε !!!
Από υγρασία ξέρω Νίκο, ξέρω πως είναι να βάζεις τα φυσίγγια το πρωί στην τσέπη κ με λιακάδα το απόγευμα να είναι σκουριασμένα, έχω γράψει πολλές ώρες σε τέτοιες συνθήκες...
Γενικά τείνω με αυτά που βλέπω κ δοκιμάζω να πιστεύω ότι η υγρασία θέλει αργό φυσίγγι...
Από εκεί κ πέρα, το θέμα με τη μβ36 στα 440 είναι πιστεύω οι πολύ αυξημένες πιέσεις κ όχι η υγρασία...
Δεν βάζω καθόλου τις πυρίτιδες στο παιχνίδι ;)
 
Όταν γυρίσει νοτια με υγρασία και όχι πολύ κρύο είναι πραγματικά ο χάρος μου.


Δεν ξέρω τι διαολο συμβαίνει δεν μπορώ να πάρω ψωφιο πουλί τρία τέσσερα σκάγια πάνω γεμάτο τρύπες που τρέχουν αίμα το πουλί και να προσπαθεί να φύγει

Δεν μπορώ να βρω λογική εξήγηση


Ίσως θέλει μέτριες ταχύτητες που λέει ο Άρης.


Η πρωινή υγρασία με κρύο από την άλλη τύπου ομίχλη δεν με φοβίζει έχει τα φάρμακα της
 
Για σπαστο λίγο αυτό ρε Άρη
Δεν ξέρω μπορεί να λέω κ βλακείες... Βλέπω ότι στις υγρασίες κ ειδικά σε συνδυασμό με ζεστή τα φυσίγγια με μέτριες ταχύτητες κ όχι αυξημένες πιέσεις σκοτώνουν καλύτερα... Εμπορική εκτίμηση είναι αυτό, αν είχα πρόσβαση σε κανονάκι ίσως να μπορούσα να το οριοθέτησω καλύτερα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top