Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Το θέμα μας Νίκο είναι φίλε όχι όταν κάνεις ιδιογομωση όταν δε κανείς όπως οι περισσότεροι τι όπλο πρέπει να πάρεις για να διαχειρίζεται καλύτερα το ότι κυκλοφορεί καλό η κακό και αυτό στο εγγυώνται δεν είναι μπενελι τουλάχιστον οι κλασικές που ξέρουμε.Γιατι υπάρχουν εξαιρέσεις για 2/3 μοντέλα
Φίλε Γιάννη ... μην διαβάζεις περιοδικά και μην ακούς άλλους.
Κάνε μόνος σου δοκιμές.
Αν έχεις κάνει, ΕΧΕΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙ και τα έχεις δει, όλα καλά.
Γιατί κάποιοι δεν τα βλέπουμε ... και πολλοί άλλοι που έχουν ρίξει πολλά περισσότερα φυσίγγια από εμένα.

Θα βρεθεί ένα όπλο στα 1000 που να ρίχνει πιο σφιχτά ?????
Τι το ιδιαίτερο έχει το όπλο αυτό και ρίχνει εμφανώς πιο σφιχτά ?????
Κώνο ? Αυλό ? Λειάνσεις ?
Αστεία πράγματα ...
Φυσίγγι που του ταιριάζει πρώτα και μετά τσοκ.
 
Οι μονοβασηκες ειστερουν στην υγρασεια,αν στηθουν ομως κοντρα σηνουν ρεστα.την Α1 την εστινα στο 1,80χ32 και κενταγε,η φορτομενο σε χονδρα 1,90χ35 σε παγο και φουλ υγρασεια και δεν κολονε πουθενα
1,70*33 & 34 σε ψιλά σκαγια βάζω εγώ. Με 616
 
Οι μονοβασηκες ειστερουν στην υγρασεια,αν στηθουν ομως κοντρα σηνουν ρεστα.την Α1 την εστινα στο 1,80χ32 και κενταγε,η φορτομενο σε χονδρα 1,90χ35 σε παγο και φουλ υγρασεια και δεν κολονε πουθενα
Υπάρχει φήμη και για 2.10 πληροφορία από αξιόπιστη πηγή στον πίνακα σκορποχωρι και στον Ευρο κενταγε.
 
Οι λόγοι που υπάρχουν είναι η εσωτερική δομή της κάνης,η λεγόμενη "γεωμετρία"της και το υλικό κατασκευής της.
Αν ίσχυε αυτό εγώ γιατί δεν βλέπω διαφορές Γιάννη ?
Και δυστυχώς όχι μόνο εγώ.
Κάποιες κανες αποδίδουν ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΛΑ!
Κάποιες άλλες αποδίδουν λιγότερο καλά...
Γιάννη έχεις κρατημένες δοκιμές από κάνες που αποδίδουν πάντα καλά και άλλες που αποδίδουν πάντα λιγότερο καλά ?
Δικές σου εννοώ.
Γιατί έχω μαζέψει δεκάδες.
Βλέπω και μερικές "άλλες" (σε περιοδικά) και νιώθω αόμματος.
Αν θέλουμε και οι δεύτερες να... αναβαθμιστούν,υπάρχουν τρόποι...
Μπορούν να πιάσουν τις "καλές",ακόμη και να τις ξεπεράσουν.
Αααα γειά σου ... ξοδευτείτε όσοι έχετε Benelli ...
Αυτό είναι το σύνθημα και το τυράκι ...
Αμ δε ... ;)
Δεκάρα τσακιστή δεν δίνω ... και έχω ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ να το πιστεύω αυτό.
 
Last edited:
Υπάρχει φήμη και για 2.10 πληροφορία από αξιόπιστη πηγή στον πίνακα σκορποχωρι και στον Ευρο κενταγε.
Με 2.10 η Α1 φλερτάρεις με την μεγάλη πιθανότητα να βγει το κλείστρο εκτός βάσης!
Πρέπει να είναι ΠΟΛΥ ΑΚΡΑΙΕΣ οι συνθήκες για να ψιλομαζευτουν οι πιέσεις!
Εξαρτάται βέβαια κι από τις άλλες παραμέτρους της κατασκευής του φυσιγγίου...
 
Με 2.10 η Α1 φλερτάρεις με την μεγάλη πιθανότητα να βγει το κλείστρο εκτός βάσης!
Πρέπει να είναι ΠΟΛΥ ΑΚΡΑΙΕΣ οι συνθήκες για να ψιλομαζευτουν οι πιέσεις!
Εξαρτάται βέβαια κι από τις άλλες παραμέτρους της κατασκευής του φυσιγγίου...
Setup ολοκληρωμένο δεν έμαθα ποτέ, ούτε και με ενδιαφέρει...αλλά είμαι σίγουρος ότι έχει γίνει.
 
Αν ίσχυε αυτό εγώ γιατί δεν βλέπω διαφορές Γιάννη ?
Και δυστυχώς όχι μόνο εγώ.

Γιάννη έχεις κρατημένες δοκιμές από κάνες που αποδίδουν πάντα καλά και άλλες που αποδίδουν πάντα λιγότερο καλά ?
Δικές σου εννοώ.
Γιατί έχω μαζέψει δεκάδες.
Βλέπω και μερικές "άλλες" (σε περιοδικά) και νιώθω αόματος.

Αααα γειά σου ... ξοδευτείτε όσοι έχετε Benelli ...
Αυτό είναι το σύνθημα και το τυράκι ...
Αμ δε ... ;)
Δεκάρα τσακιστή δεν δίνω ... και έχω ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ να το πιστεύω αυτό.
Βασίλη,δεν ξέρω που και τι κοιτάζεις και δεν βλέπεις διάφορες!
ΞΕΡΩ περιπτώσεις συναδέλφων και συνκυνηγων που τις είδαν και δεν θα μπορούσαν να μην τις δουν επειδή "έβγαζαν μάτια"
Δεν ξέρω καμιά περίπτωση που να μην υπήρχε διαφορά προς το καλύτερο εκτός από μια που την έκανε φερματζης και μετά έψαχνε να ανοίξει την τουφεκιά...
Φίλος,που κυνηγάμε μαζί,δοκίμασε το όπλο του σε χαρτόνι και την ίδια ώρα του ζήτησα ένα φυσιγγι από αυτά που έριξε και το τσοκακι που είχε στην κάνη του να ρίξω κι εγώ στο επόμενο χαρτόνι...
Το όπλο μου είχε μόνο πορτινγκ...
Ημέρα Κυριακή...
Την Δευτέρα με την κάνη παραμασχαλα πήγε σε οπλουργο για τα περαιτέρω...
Το αποτέλεσμα, εντυπωσιακό!
Δοκιμές έχω κάνει άφθονες τόσο σε συγκέντρωση όσο και σε διάτρηση,πριν και μετά από επεμβάσεις...
Για να επιμένω,σημαίνει ότι είμαι σίγουρος!
Τόσο λάθος να κάνω???
Ειλικρινά,δεν ρίχνω συνθήματα ούτε δολωνω τσακες!!
Μακρυά από μένα αυτά!!
Το εννοώ!
Δε δίνω δεκάρα για το τι,πως,αν,γιατί και που κάνει κάτι,κάποιος!!
Δικό του θέμα,εντελώς δικό του όπως και δικιά του ευθυνη!
 
Δοκιμές έχω κάνει άφθονες τόσο σε συγκέντρωση όσο και σε διάτρηση,πριν και μετά από επεμβάσεις...
Για να επιμένω,σημαίνει ότι είμαι σίγουρος!
Τόσο λάθος να κάνω???
Και εγώ και πολλοί άλλοι κάνουμε δοκιμές ... λες να κάνουμε όλοι εμείς λάθος και εσύ να είσαι ο σωστός ... ???
Οπότε κράτα και μια πισινή ...

Δεν ξέρω το γιατί αλλά μόνο οι Benelli των επαγγελματιών ή των σκοπευτών ή του περιγύρου τους έχουν βλητικά προβλήματα ... και το διατυμπανίζουν δημόσια.
Ίσως και κανένας ξεκάρφωτος.

Δεν θα το κάνω αλλά αν σου βάλω συγκριτικές με όπλα θα χάσεις πάσα ιδέα ...
Θα ξεχάσεις και αυτά που ήξερες ή ακούγονται συνεχώς εδώ μέσα.
Δηλαδή θέλεις να πιστέψω ότι όσοι έχουν δοκιμάσει πολλά ή όλα τα όπλα που κυκλοφορούν ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ή ΔΙΑΤΡΗΣΗΣ και έχουν μόνο οι Benelli ?
Δηλαδή για πόσο ΧΑΖΟΥΣ μας περνάνε ?
Από το πρωί μέχρι το βράδυ για 15 χρόνια ακούω ότι οι Benelli δεν σκοτώνουν σε 3 forum.
Εεεε λοιπόν αυτά είναι το τυράκι για να τα στάξουν οι χάνοι.

Κάντε και λίγο κράττει ... τα πρόβατα ξύπνησαν ή αρχίζουν να ξυπνάνε.

Προβληματικά όπλα πάντα θα υπάρχουν ... θες να σου βάλω δοκιμή με Α400 να βάλεις τα γέλια (ή τα κλάματα) ?
Επειδή βρέθηκε μια - πέντε - δέκα προβληματικές θα πιστέψω ότι η Beretta δεν ξέρει να φτιάχνει όπλα ?
Έλεος δηλαδή ...
 
Last edited:
Β
Φίλε Γιάννη ... μην διαβάζεις περιοδικά και μην ακούς άλλους.
Κάνε μόνος σου δοκιμές.
Αν έχεις κάνει, ΕΧΕΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙ και τα έχεις δει, όλα καλά.
Γιατί κάποιοι δεν τα βλέπουμε ... και πολλοί άλλοι που έχουν ρίξει πολλά περισσότερα φυσίγγια από εμένα.

Θα βρεθεί ένα όπλο στα 1000 που να ρίχνει πιο σφιχτά ?????
Τι το ιδιαίτερο έχει το όπλο αυτό και ρίχνει εμφανώς πιο σφιχτά ?????
Κώνο ? Αυλό ? Λειάνσεις ?
Αστεία πράγματα ...
Φυσίγγι που του ταιριάζει πρώτα και μετά τσοκ.
Βασίλη δε ακολουθώ άλλους συνήθως άλλοι ακολουθούν εμένα απλά ψάχνω και τους παρακολουθώ όλους όσο είναι εφικτό .Έχω γράψει πολλάκις ότι έχω αλλάξει δικά μου προσωπικά περίπου 15 οπλα και έχω κυνηγήσει και με άλλα τόσα άλλων .Το μόνο που δεν έχω κυνηγήσει και δεν είχα ποτέ είναι fabarm.Επισης έχω κάνει παρεμβάσεις αρκετές και αρκετά πειράματα τσοκ ,κώνους πορτινγκ κτλ .Ότι υποστηρίζω είναι από εμπειρία στο τερέν . Κατάληξη βελτίωση υπάρχει πάντα .Απόδειξη η αγαπητή μας benelli super sport μόλις βγήκε την πήρα.Ελεγε όλη η τεχνολογία της benelli σε αυτο το όπλο ,κομφορντ κοντάκι για μειωμένη ανάκρουση (σωστό).Κανη κριόγενη για καλύτερη απόδοση και συγκεκριμένο αυλό που είναι 18.35 ,τον ίδιο έχει η power bowr (σωστό)πορτινγκ για μειωμένη αναπήδηση στομίου και καλύτερη κατανομή (σωστό κατά το πρώτο σκέλος) τσοκ τύπου briley έσω έξω με είσοδο μεγαλύτερη του αυλού 18.7,18.8 ξεκινούσαν για καλύτερη απόδοση (σωστό διότι τα έβαζα επάνω στη becacia και μεταμορφωνόταν το όπλο ).Την είχα συγκρίνει με άλλες μπενελι που είχα centro,becacia,crio τους έριχνε στα αφτιά αλλά τα σκοτωματα της Ρεμί δεν τα έκανε και όταν ο καιρός δυσκόλευε ζοριζονταν με τα εμπορικά παρόλο που απέδιδε πάνω από τον μέσο όρο .Δε μιλάω για θα ιδιογονωση γιατί όταν γέμιζα σκότωνα με αυτήν με το 4* στα 40 μέτρα αλλά βαρέθηκα δεν έχω χρόνο και είναι και ασύμφορο πλέον το γέμισμα.Και πιστεύω ότι το όπλο αυτό επειδή το έκαψα κυριολεκτικά είναι πολύ δυνατό αλλά κάτι του ελείπε ίσως το 1000αρικο που σκεπτόμουν να του ρίξω σε επεμβάσεις αλλά μετάνιωσα και καλά έκανα γιατί τυχαία έπεσα πάνω στη guerini kaliston που είχα επιχειρήσει να πάρω αρκετά χρόνια πίσω και δεν το είχα κάνει και θα μου φύγει ο καημός.Οσο για το ένα όπλο στα 1000 θα ρίχνει πιο σφιχτά δεν πάει έτσι πάει ότι κάποιες κανες εταιριών σκοτώνουν καλύτερα ,τώρα αυτό που οφείλεται δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα λόγο έλλειψης γνώσεων .
 
Και εγώ και πολλοί άλλοι κάνουμε δοκιμές ... λες να κάνουμε όλοι εμείς λάθος και εσύ να είσαι ο σωστός ... ???

Από το πρωί μέχρι το βράδυ για 15 χρόνια ακούω ότι οι Benelli δεν σκοτώνουν σε 3 forum.

Ο Γιάννης,ο Βαγγέλη,ο Γιώργος,ο Ευριπίδης, ο χομπίστας,εγώ και πολλοί άλλοι, μαζί και τα 3 αυτά forum συμφωνούμε! Άρα δεν είναι μόνο ο Γιάννης! .yel.
Ας πιούμε λίγο τσαγάκι,αφού δεν βρίσκεται κανένας να μας κεράσει εμάς
.cofee.
 
Και εγώ και πολλοί άλλοι κάνουμε δοκιμές ... λες να κάνουμε όλοι εμείς λάθος και εσύ να είσαι ο σωστός ... ???
Οπότε κράτα και μια πισινή ...

Δεν ξέρω το γιατί αλλά μόνο οι Benelli των επαγγελματιών ή των σκοπευτών ή του περιγύρου τους έχουν βλητικά προβλήματα ... και το διατυμπανίζουν δημόσια.
Ίσως και κανένας ξεκάρφωτος.

Δεν θα το κάνω αλλά αν σου βάλω συγκριτικές με όπλα θα χάσεις πάσα ιδέα ...
Θα ξεχάσεις και αυτά που ήξερες ή ακούγονται συνεχώς εδώ μέσα.
Δηλαδή θέλεις να πιστέψω ότι όσοι έχουν δοκιμάσει πολλά ή όλα τα όπλα που κυκλοφορούν ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ή ΔΙΑΤΡΗΣΗΣ και έχουν μόνο οι Benelli ?
Δηλαδή για πόσο ΧΑΖΟΥΣ μας περνάνε ?
Από το πρωί μέχρι το βράδυ για 15 χρόνια ακούω ότι οι Benelli δεν σκοτώνουν σε 3 forum.
Εεεε λοιπόν αυτά είναι το τυράκι για να τα στάξουν οι χάνοι.

Κάντε και λίγο κράττει ... τα πρόβατα ξύπνησαν ή αρχίζουν να ξυπνάνε.

Προβληματικά όπλα πάντα θα υπάρχουν ... θες να σου βάλω δοκιμή με Α400 να βάλεις τα γέλια (ή τα κλάματα) ?
Επειδή βρέθηκε μια - πέντε - δέκα προβληματικές θα πιστέψω ότι η Beretta δεν ξέρει να φτιάχνει όπλα ?
Έλεος δηλαδή ...
Πάσο!!😥
 
Βασίλη δε ακολουθώ άλλους συνήθως άλλοι ακολουθούν εμένα απλά ψάχνω και τους παρακολουθώ όλους όσο είναι εφικτό .Έχω γράψει πολλάκις ότι έχω αλλάξει δικά μου προσωπικά περίπου 15 οπλα και έχω κυνηγήσει και με άλλα τόσα άλλων .Το μόνο που δεν έχω κυνηγήσει και δεν είχα ποτέ είναι fabarm.Επισης έχω κάνει παρεμβάσεις αρκετές και αρκετά πειράματα τσοκ ,κώνους πορτινγκ κτλ .Ότι υποστηρίζω είναι από εμπειρία στο τερέν . Κατάληξη βελτίωση υπάρχει πάντα .Απόδειξη η αγαπητή μας benelli super sport μόλις βγήκε την πήρα.Ελεγε όλη η τεχνολογία της benelli σε αυτο το όπλο ,κομφορντ κοντάκι για μειωμένη ανάκρουση (σωστό).Κανη κριόγενη για καλύτερη απόδοση και συγκεκριμένο αυλό που είναι 18.35 ,τον ίδιο έχει η power bowr (σωστό)πορτινγκ για μειωμένη αναπήδηση στομίου και καλύτερη κατανομή (σωστό κατά το πρώτο σκέλος) τσοκ τύπου briley έσω έξω με είσοδο μεγαλύτερη του αυλού 18.7,18.8 ξεκινούσαν για καλύτερη απόδοση (σωστό διότι τα έβαζα επάνω στη becacia και μεταμορφωνόταν το όπλο ).Την είχα συγκρίνει με άλλες μπενελι που είχα centro,becacia,crio τους έριχνε στα αφτιά αλλά τα σκοτωματα της Ρεμί δεν τα έκανε και όταν ο καιρός δυσκόλευε ζοριζονταν με τα εμπορικά παρόλο που απέδιδε πάνω από τον μέσο όρο .Δε μιλάω για θα ιδιογονωση γιατί όταν γέμιζα σκότωνα με αυτήν με το 4* στα 40 μέτρα αλλά βαρέθηκα δεν έχω χρόνο και είναι και ασύμφορο πλέον το γέμισμα.Και πιστεύω ότι το όπλο αυτό επειδή το έκαψα κυριολεκτικά είναι πολύ δυνατό αλλά κάτι του ελείπε ίσως το 1000αρικο που σκεπτόμουν να του ρίξω σε επεμβάσεις αλλά μετάνιωσα και καλά έκανα γιατί τυχαία έπεσα πάνω στη guerini kaliston που είχα επιχειρήσει να πάρω αρκετά χρόνια πίσω και δεν το είχα κάνει και θα μου φύγει ο καημός.Οσο για το ένα όπλο στα 1000 θα ρίχνει πιο σφιχτά δεν πάει έτσι πάει ότι κάποιες κανες εταιριών σκοτώνουν καλύτερα ,τώρα αυτό που οφείλεται δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα λόγο έλλειψης γνώσεων .
Κάνε ΟΛΕΣ τις μετατροπές που ισχυρίζεσαι ότι δουλεύουν ΣΙΓΟΥΡΑ, στα δικά σου όπλα (θα πάρεις πιθανώς 5-10 σκάγια παραπάνω) και μην τις προτείνεις σε άλλους γιατί μπορεί να τους πάρεις στον λαιμό σου και να χάσουν χρήματα.
Πόσο πιο απλά να στο πω ?

Όταν δε, τις προτείνεις μόνο για τις Benelli ... κάπου βρωμάει το πράμα.
Προσωπικά δεν έχω δει να κατηγορείς άλλο όπλο ότι δεν σκοτώνει ... οπότε αυτό με βάζει σε σκέψεις.
 
Β
Βασίλη δε ακολουθώ άλλους συνήθως άλλοι ακολουθούν εμένα απλά ψάχνω και τους παρακολουθώ όλους όσο είναι εφικτό .Έχω γράψει πολλάκις ότι έχω αλλάξει δικά μου προσωπικά περίπου 15 οπλα και έχω κυνηγήσει και με άλλα τόσα άλλων .Το μόνο που δεν έχω κυνηγήσει και δεν είχα ποτέ είναι fabarm.Επισης έχω κάνει παρεμβάσεις αρκετές και αρκετά πειράματα τσοκ ,κώνους πορτινγκ κτλ .Ότι υποστηρίζω είναι από εμπειρία στο τερέν . Κατάληξη βελτίωση υπάρχει πάντα .Απόδειξη η αγαπητή μας benelli super sport μόλις βγήκε την πήρα.Ελεγε όλη η τεχνολογία της benelli σε αυτο το όπλο ,κομφορντ κοντάκι για μειωμένη ανάκρουση (σωστό).Κανη κριόγενη για καλύτερη απόδοση και συγκεκριμένο αυλό που είναι 18.35 ,τον ίδιο έχει η power bowr (σωστό)πορτινγκ για μειωμένη αναπήδηση στομίου και καλύτερη κατανομή (σωστό κατά το πρώτο σκέλος) τσοκ τύπου briley έσω έξω με είσοδο μεγαλύτερη του αυλού 18.7,18.8 ξεκινούσαν για καλύτερη απόδοση (σωστό διότι τα έβαζα επάνω στη becacia και μεταμορφωνόταν το όπλο ).Την είχα συγκρίνει με άλλες μπενελι που είχα centro,becacia,crio τους έριχνε στα αφτιά αλλά τα σκοτωματα της Ρεμί δεν τα έκανε και όταν ο καιρός δυσκόλευε ζοριζονταν με τα εμπορικά παρόλο που απέδιδε πάνω από τον μέσο όρο .Δε μιλάω για θα ιδιογονωση γιατί όταν γέμιζα σκότωνα με αυτήν με το 4* στα 40 μέτρα αλλά βαρέθηκα δεν έχω χρόνο και είναι και ασύμφορο πλέον το γέμισμα.Και πιστεύω ότι το όπλο αυτό επειδή το έκαψα κυριολεκτικά είναι πολύ δυνατό αλλά κάτι του ελείπε ίσως το 1000αρικο που σκεπτόμουν να του ρίξω σε επεμβάσεις αλλά μετάνιωσα και καλά έκανα γιατί τυχαία έπεσα πάνω στη guerini kaliston που είχα επιχειρήσει να πάρω αρκετά χρόνια πίσω και δεν το είχα κάνει και θα μου φύγει ο καημός.Οσο για το ένα όπλο στα 1000 θα ρίχνει πιο σφιχτά δεν πάει έτσι πάει ότι κάποιες κανες εταιριών σκοτώνουν καλύτερα ,τώρα αυτό που οφείλεται δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα λόγο έλλειψης γνώσεων .
Τα είπες όλα έτσι είναι τίποτα λιγότερο
Συμφωνώ στα παντα
 
Ο Γιάννης,ο Βαγγέλη,ο Γιώργος,ο Ευριπίδης, ο χομπίστας,εγώ και πολλοί άλλοι, μαζί και τα 3 αυτά forum συμφωνούμε! Άρα δεν είναι μόνο ο Γιάννης! .yel.
Ας πιούμε λίγο τσαγάκι,αφού δεν βρίσκεται κανένας να μας κεράσει εμάς.
.cofee.
Ενώ οι υπόλοιποι κυνηγάμε με όπλα που δεν σκοτώνουν ... 🤣🤪
Οκ δεκτό, αφού είστε τόσοι πολλοί κυνηγαρέοι μαζεμένοι εδώ και οι υπόλοιποι μαζεύουμε ραδίκια.
 
Αρε μπενελι σταζης μελι .very funny.
Χέστηκα για τις Benelli, αν δεν σκότωνε θα είχε φύγει στην θάλασσα από την πρώτη στιγμή ... αυτό είναι το μόνο σίγουρο ...
Ψάχνω και εγώ, ψάχνω, ψάχνω, λέω δεν μπορεί να κάνω τόσο λάθος ... και κατέληξα να χάνω τον χρόνο μου με μ@λακίες. 🤣

Οι κυνηγαρέοι μάλλον το ρίξανε στο ψάρεμα "χάνων" 🤣

Over and out.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top