Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Μακαρι να ηξερα....Αυτο ισως βοηθησει !!

View attachment 69416
View attachment 69418
Θα προσπαθήσω να έχω μερικούς για τον λαγό.
Να λέω μετά στην παρέα ..εεεε στον λαγό ρίχνω μόνο αυστραλέζικα βύσματα, και να το παίζω ιστορία 😂
 
Η Φαμπαρμ έφερε 81% με 2*. Αυτή η μεγάλη διαφορά από 3* σε 2* με προβλημάτισε λίγο…
To *** σε χιλιοστά τι σύσφιξη δίνει? Θέλω να πω, η σύσφιξη του ανταποκρίνεται στην αναγραφόμενη, ή είναι πιο ανοιχτό?

Ισχύει βέβαια και το αντίστροφο. Δηλαδή το*** του betinsolli, είναι πράγματι 3αρι ή πιο κλειστό?
 
Δεν ξέρω να υπολογίζω την σύσφιξη, αλλά είναι και τα δυο στα 18χιλ άνοιγμα.
18χιλ σε αυλό 18.4 μας δίνει 0,40mm σύσφιξη. Σε αυλό 18.8 μας δίνει 0,80mm σύσφιξη κτλ. Σύμφωνα με τους παραδοσιακούς πίνακες τσοκ, το 3αρι(***) κυμαίνεται μεταξύ 0,40-0,60mm. Όσο πιο κλειστό είναι, τόσο μεγαλύτερη απόδοση θα έχει ΘΕΩΡΗΤΙΚΆ τουλάχιστον! Σε κάποια όπλα, τα εργοστασιακά τσοκ είναι ένα βαθμό πιο ανοιχτά από το αναγραφόμενο (πχ στα Browning). To betinsolli τι αυλούς έχει?
 
Να ρωτήσω εγώ κάτι? Πέρα από την παραδοσιακή κάποτε δοκιμή των φυσιγγίων στα 36,5 μέτρα με φουλ τσοκ, ποιός είναι ο λόγος που σας έχει πιάσει μια μανία με το φουλ τώρα τελευταία?
Σάς δουλεύει καλά γενικά?
Ρωτάω γιατί εγώ τα πετάω σχεδόν πάντα, πολύ σπάνια η χρήση κάποιου εξειδικευμένου για πολυ χοντρά σκάγια... Γενικά ποτέ δεν μου έχει δώσει κάτι παραπάνω από ένα καλό 2 άστρα...
Προφανώς η έντονη στένωση επηρεάζει περισσότερο την κατάσταση των σκάγιων από το ώφελος ενός τόσο στενού τσοκ σε συγκέντρωση...
 
Άρη 21/20 !!!
👍

Δεν έχω ανάγκη να πείσω κανέναν, ούτε να πειστώ από κανέναν, ούτε καν να ρωτήσω για να μάθω.
Τα βλέπω ζωντανά, όπως είμαι σίγουρος ότι τα βλέπεις και εσύ.
Όλοι τα βλέπουμε αλλά το τι βλέπουμε ζωντανά μόνοι μας εξαρτάται άμεσα από τις δυνατότητές μας ενώ το τι πραγματικά ισχύει πάντα το βλέπεις όταν το κάνει αυτός που έχει αποδεδειγμένα μεγαλύτερες δυνατότητες από εσένα.Και όπως έχω ξαναγράψει τα όπλα σκοτώνουν πολύ μακρύτερα από εκεί που μπορούμε οι περισσότεροι.
 
Last edited:
Να ρωτήσω εγώ κάτι? Πέρα από την παραδοσιακή κάποτε δοκιμή των φυσιγγίων στα 36,5 μέτρα με φουλ τσοκ, ποιός είναι ο λόγος που σας έχει πιάσει μια μανία με το φουλ τώρα τελευταία?
Σάς δουλεύει καλά γενικά?
Ρωτάω γιατί εγώ τα πετάω σχεδόν πάντα, πολύ σπάνια η χρήση κάποιου εξειδικευμένου για πολυ χοντρά σκάγια... Γενικά ποτέ δεν μου έχει δώσει κάτι παραπάνω από ένα καλό 2 άστρα...
Προφανώς η έντονη στένωση επηρεάζει περισσότερο την κατάσταση των σκάγιων από το ώφελος ενός τόσο στενού τσοκ σε συγκέντρωση...
Δεν εχω βαλει ποτε μου full κυνηγι μονο σε καμμια δοκιμη ετσι για το γουστο...Ακομη και το 2 το σκεφτομαι πολυ για να το βαλω...θυμαμαι μια φορα σε μπασιματα κιχλας ειπα να δοκιμασω το 2 μου περναει μια ντουφεκαω και το μονο που βλεπω ενα συννεφο(κεντροντουφεκαω δεν ειμαι, ετυχε...) δεν εμεινε τιποτα στενοχωρηθηκα και το αλλαξα αμεσως τριαρι και μονο τριαρι παντου(εκτος απο μπεκατσα...)Η αληθεια οτι με την becaccia με την δευτερη καννη(61 ποντους crio με μουφα για εξωτερικα τσοκ benelli) ανεβαινω βουνο με ενα gemini 2 5cm εξωτερικο επαθα πλακα με τα σκοτωματα οπως και οι γυρω μου (ετυχε η μερα...) πολυ ψηλωμενα πουλια και χωρις κωνο υποψιν(ή τουλαχιστον ετσι νομιζω γιατι τοτε που την πηρα ουτε ηξερα απο κωνους ουτε τσεκαρα,μου ειπε φιλος ειναι καλη παρτην και την πηρα...)Απο τοτε ομως που εκανα κωνο στη μαμα δεν την ξαναπηρα...Τωρα της που της εφτιαξα ανταπτορα απο αλουμινιο μπορει να την παρω του χρονου να'μαστε καλα..IMG_20230313_204435.jpgIMG_20230313_203407.jpgIMG_20230313_203353.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top