Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Όλοι τα βλέπουμε αλλά το τι βλέπουμε ζωντανά μόνοι μας εξαρτάται άμεσα από τις δυνατότητές μας ενώ το τι πραγματικά ισχύει πάντα το βλέπεις όταν το κάνει αυτός που έχει αποδεδειγμένα μεγαλύτερες δυνατότητες από εσένα.
Γιάννη για χαρτιά μιλάω.
Όχι για το κυνήγι.
Λες να βλέπω διαφορετικά πράγματα στο χαρτί εγώ που δεν έχω σκοπευτική δεινότητα με έναν που έχει ?

Κάνες που βγάζουν σφιχτότερες τουφεκιές δεν υπάρχουν.
Φυσίγγια και πως αυτά συνδιάζονται με την κάνη και το τσοκ και τσοκ που επίσης και αυτά θα πρέπει να συνδιάζονται με την κάνη και το φυσίγγι ... ναι.
Κοινώς θέλει ψάξιμο, όχι μέγγενη.
Αν ψάξεις και δεν ικανοποιηθείς αλλάζεις όπλο ... απλά.

Να ρωτήσω εγώ κάτι? Πέρα από την παραδοσιακή κάποτε δοκιμή των φυσιγγίων στα 36,5 μέτρα με φουλ τσοκ, ποιός είναι ο λόγος που σας έχει πιάσει μια μανία με το φουλ τώρα τελευταία?
Σάς δουλεύει καλά γενικά?
Ψάξε για "Joe Hunter" στο shotgunworld.
Θα βρεις πολύ πράγμα με σωστές δοκιμές (5-10 φυσίγγια και μέσοι όροι).

Με χοντρά δουλεύει σίγουρα καλά.
Ψιλά δεν ρίχνω με Full ... μια φορά έριξα με XF και έκανα μερικές εντυπωσιακές τουφεκιές.
Δεν το συνέχισα διότι δεν υπάρχει λόγος.
Απλά στο καρτέρι εκείνο και εκείνες τις ημέρες οι τσίχλες πέρναγαν ψηλά οπότε είπα να δοκιμάσω.
 
Εάν ενθυμούμαι Νίκο ορθά, 11 χιλ. Είμαι εκτός σπιτιού και δεν θυμάμαι τι έχω γραμμένο.

Δοκιμασε..ΕΑΝ θελεις με βυσμα αγκουιλα 22 και ρελιασε στα 57,5....
Και με gt21 στα 57....ισως να σου ''κατσει'' καλυτερα Δημητρη !!!
 
Να ρωτήσω εγώ κάτι? Πέρα από την παραδοσιακή κάποτε δοκιμή των φυσιγγίων στα 36,5 μέτρα με φουλ τσοκ, ποιός είναι ο λόγος που σας έχει πιάσει μια μανία με το φουλ τώρα τελευταία?
Σάς δουλεύει καλά γενικά?
Ρωτάω γιατί εγώ τα πετάω σχεδόν πάντα, πολύ σπάνια η χρήση κάποιου εξειδικευμένου για πολυ χοντρά σκάγια... Γενικά ποτέ δεν μου έχει δώσει κάτι παραπάνω από ένα καλό 2 άστρα...
Προφανώς η έντονη στένωση επηρεάζει περισσότερο την κατάσταση των σκάγιων από το ώφελος ενός τόσο στενού τσοκ σε συγκέντρωση...
Το φουλ νομίζω ότι αποδίδει καλύτερα με μάλλινη και σκληρά σκάγια,καλά είναι να έχουν και bufer,παρά με συγκεντρωτηρα........
 
Να ρωτήσω εγώ κάτι? Πέρα από την παραδοσιακή κάποτε δοκιμή των φυσιγγίων στα 36,5 μέτρα με φουλ τσοκ, ποιός είναι ο λόγος που σας έχει πιάσει μια μανία με το φουλ τώρα τελευταία?
Σάς δουλεύει καλά γενικά?
Ρωτάω γιατί εγώ τα πετάω σχεδόν πάντα, πολύ σπάνια η χρήση κάποιου εξειδικευμένου για πολυ χοντρά σκάγια... Γενικά ποτέ δεν μου έχει δώσει κάτι παραπάνω από ένα καλό 2 άστρα...
Προφανώς η έντονη στένωση επηρεάζει περισσότερο την κατάσταση των σκάγιων από το ώφελος ενός τόσο στενού τσοκ σε συγκέντρωση...
Προτιμώ να κυνηγάω σε κα
 
Να ρωτήσω εγώ κάτι? Πέρα από την παραδοσιακή κάποτε δοκιμή των φυσιγγίων στα 36,5 μέτρα με φουλ τσοκ, ποιός είναι ο λόγος που σας έχει πιάσει μια μανία με το φουλ τώρα τελευταία?
Σάς δουλεύει καλά γενικά?
Ρωτάω γιατί εγώ τα πετάω σχεδόν πάντα, πολύ σπάνια η χρήση κάποιου εξειδικευμένου για πολυ χοντρά σκάγια... Γενικά ποτέ δεν μου έχει δώσει κάτι παραπάνω από ένα καλό 2 άστρα...
Προφανώς η έντονη στένωση επηρεάζει περισσότερο την κατάσταση των σκάγιων από το ώφελος ενός τόσο στενού τσοκ σε συγκέντρωση...
Προτιμώ να κυνηγάω σε καρτερατα κυνήγια με τα τρία άστρα........
 
Και ενα Benelli εσω εξω 5cm για την καννη μαμα της Beccaccia που εχω σε οσες δοκιμες εκανα ναι μεν ειχα αυξηση συγκεντρωσης αλλα μου χαλαγε η κατανομη σε 8αρια παντα...

Μου εκανε εντυπωση αυτο ''σε 8αρια παντα''....και στα 28 -30 -32 γραμμαρια ???
 
Δεν εχω βαλει ποτε μου full κυνηγι μονο σε καμμια δοκιμη ετσι για το γουστο...Ακομη και το 2 το σκεφτομαι πολυ για να το βαλω...θυμαμαι μια φορα σε μπασιματα κιχλας ειπα να δοκιμασω το 2 μου περναει μια ντουφεκαω και το μονο που βλεπω ενα συννεφο(κεντροντουφεκαω δεν ειμαι, ετυχε...) δεν εμεινε τιποτα στενοχωρηθηκα και το αλλαξα αμεσως τριαρι και μονο τριαρι παντου(εκτος απο μπεκατσα...)Η αληθεια οτι με την becaccia με την δευτερη καννη(61 ποντους crio με μουφα για εξωτερικα τσοκ benelli) ανεβαινω βουνο με ενα gemini 2 5cm εξωτερικο επαθα πλακα με τα σκοτωματα οπως και οι γυρω μου (ετυχε η μερα...) πολυ ψηλωμενα πουλια και χωρις κωνο υποψιν(ή τουλαχιστον ετσι νομιζω γιατι τοτε που την πηρα ουτε ηξερα απο κωνους ουτε τσεκαρα,μου ειπε φιλος ειναι καλη παρτην και την πηρα...)Απο τοτε ομως που εκανα κωνο στη μαμα δεν την ξαναπηρα...Τωρα της που της εφτιαξα ανταπτορα απο αλουμινιο μπορει να την παρω του χρονου να'μαστε καλα..View attachment 69443View attachment 69444View attachment 69445

Ναι....αλλα ειπες την μαγικη λεξη....''κεντροτουφεκαω''... δεν ειμαι στην τυχη!!!! :)
Αυτο τα λεει ολα....:cool:
 
Το φουλ νομίζω ότι αποδίδει καλύτερα με μάλλινη και σκληρά σκάγια,καλά είναι να έχουν και bufer,παρά με συγκεντρωτηρα........
Σε γενικές γραμμές και εγώ αυτό πιστεύω, αλλά εξαρτάται και από το συγκεντρωτηρα (υλικό κατασκευής, σκληρότητα κτλ). Εδώ ας μας απαντήσουν οι ιδιογομωτες καλύτερα!😉
 
Μου εκανε εντυπωση αυτο ''σε 8αρια παντα''....και στα 28 -30 -32 γραμμαρια ???
Οι δοκιμες εγιναν με 32γρ. γιατι ειναι η γομωση που κυνηγαω ως επι το πλειστον... αντε και κανα 30ρι(navaro μου αρεσει πολυ...) και 34, αυτα συνηθως...
 
Σε γενικές γραμμές και εγώ αυτό πιστεύω, αλλά εξαρτάται και από το συγκεντρωτηρα (υλικό κατασκευής, σκληρότητα κτλ). Εδώ ας μας απαντήσουν οι ιδιογομωτες καλύτερα!😉

Οταν το φυσιγγιο εχει καλης ποιοτητας σκαγια πχ Αμερικανικα την ιδια παραμορφωση που θα εχουν
με τα 2* αστρα..την ιδια θα εχουν και με το φουλ τσοκ...Εαν εχουν παραμορφωση...
Το ιδιο συμβαινει και στα φυσιγγια ιδιογομωσης οταν τα σκαγια εχουν αλευρι....Καμια διαφορα σε
παραμορφωση απο 2* αστρα σε φουλ τσοκ....Αυτο το βλεπεις και απο την διατρηση και απο την συγκεντρωση
της τουφεκιας...
Το φουλ τσοκ με χοντρα σκαγια πχ Ν3 τα 55 μετρα τα εχουν...και το πληθος σκαγιων σου εξασφαλιζει το
θηραμα...ενω τα 2* δεν εχουν το ιδιο πληθος σκαγιων...με οτι αυτο συνεπαγεται..
 
Η Φαμπαρμ έφερε 81% με 2*. Αυτή η μεγάλη διαφορά από 3* σε 2* με προβλημάτισε λίγο…
Στην περιοχή γύρω από το mod διάφορα περίεργα συμβαίνουν.
Μια ελάχιστη διαφορά στην σύσφιξη μπορεί να φέρει μεγάλη αλλαγή στο αποτέλεσμα.
Για αυτό είναι λάθος να βγάζουμε συμπεράσματα για την "καλύτερη" κάνη με δοκιμές όπλων στο mod.
Εγώ βλέπω ένα όπλο που ρίχνει φυσιολογικά (61%) και ένα που ρίχνει φάλτσα (84%).
Το bettinsoli έχει σταθερά τσοκ ?
Ρίξε και άλλα φυσίγγια ή δοκίμασε άλλα φυσίγγια.
 
Last edited:
Έχεις δοκιμάσει άλλο φυσίγγι με αυτά τα 2 όπλα ?
Έχεις πάντα αυτές τις διαφορές ?
Έχεις κάνει μετατροπές στο bettinsoli ? Το πήρες μεταχειρισμένο ?

Βασιλη θυμαμαι...τοτε που εκλεινα σε δυο σταδια...και ειδικοτερα με την SIPE...Ειχα στο ιδιο φυσιγγιο
αρκετα μεγαλες αποκλισεις....με το ιδιο οπλο και στοκ στα ιδια μετρα...

Χωρις να υποτιμω τα φυσιγγια του Δημητρη....''μακρια απο εμενα αυτα τα πραγματα''...Απλα εγραψα τα
καμωματα που μου εκανε τοτε η sipe....
Eιναι απιστευτα δυστροπη πυριτιδα....και επηρεαζεται και απο το δεκατο του χιλιοστου !!
 
Μακαρι να ηξερα....Αυτο ισως βοηθησει !!

View attachment 69416
View attachment 69418
Αν υπάρχουν ακόμα κύριε Νίκο( πρέπει να χουν τα χρονάκια τους )κράτα μερικές για συλλογή. Πάντως από την φώτο και μόνο η ποιότητα φωνάζει και σαν υλικό και σαν σχεδιαση .
 
Αν υπάρχουν ακόμα κύριε Νίκο( πρέπει να χουν τα χρονάκια τους )κράτα μερικές για συλλογή. Πάντως από την φώτο και μόνο η ποιότητα φωνάζει και σαν υλικό και σαν σχεδιαση .

Μαλλον τα εχουν τα χρονακια τους....Και εμενα μου τα χαρησαν.... και ξερω την χρονολογια τους...
Σαν βυσμα και στις αποδοσεις του...ειναι ΣΠΟΥΔΑΙΟ !!!
 
Βασιλη θυμαμαι...τοτε που εκλεινα σε δυο σταδια...και ειδικοτερα με την SIPE...Ειχα στο ιδιο φυσιγγιο
αρκετα μεγαλες αποκλισεις....με το ιδιο οπλο και στοκ στα ιδια μετρα...

Χωρις να υποτιμω τα φυσιγγια του Δημητρη....''μακρια απο εμενα αυτα τα πραγματα''...Απλα εγραψα τα
καμωματα που μου εκανε τοτε η sipe....
Eιναι απιστευτα δυστροπη πυριτιδα....και επηρεαζεται και απο το δεκατο του χιλιοστου !!
Γενικά στο νόμο Έβρου η sipe είναι διάσημη. Και μένα φίλος από εκεί, στα παπιά, μόνο sipe 35gr
 
Στην περιοχή γύρω από το mod διάφορα περίεργα συμβαίνουν.
Μια ελάχιστη διαφορά στην σύσφιξη μπορεί να φέρει μεγάλη αλλαγή στο αποτέλεσμα.
Για αυτό είναι λάθος να βγάζουμε συμπεράσματα για την "καλύτερη" κάνη με δοκιμές όπλων στο mod.
Εγώ βλέπω ένα όπλο που ρίχνει φυσιολογικά (61%) και ένα που ρίχνει φάλτσα (84%).
Το bettinsoli έχει σταθερά τσοκ ?
Ρίξε και άλλα φυσίγγια ή δοκίμασε άλλα φυσίγγια.
Φάλτσα λέγοντας? Κάτι δεν λειτούργησε σωστά?
 
Γενικά στο νόμο Έβρου η sipe είναι διάσημη. Και μένα φίλος από εκεί, στα παπιά, μόνο sipe 35gr

Οχι μονο στον Εβρο....και στα νησια και οσα μερη εχουν πολυ υγρασια ειναι απο τις κορυφαιες !!
Εγω ειμαι απο αυτους που λενε...ο Θεος ευλογησε ς4 - sipe -Tecna !!!! :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top