Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Νίκο εγώ δεν μιλάω για τόσο χοντρά σκάγια, τα 20 παραπάνω 3αρια είναι τρομερά μεγάλη διαφορά για τα δικά μου στάνταρ κ τα ψάχνω σαν τρελός...
Σε πιο ψιλά σκάγια, χωρίς μπαφερ πάντα, ωστόσο η διαφορά έχω παρατηρήσει ότι μικραίνει αρκετά... Είχα κάνει κ δοκιμές με 11/10 Τσοκ κ 8/10 Τσοκ όπως επίσης κ με 9/10 κ με 7/10 άστρα σε δύο όπλα κ το παρατήρησα... Το ερώτημα μου είναι αν αξίζει μια στενή δέσμη σκάγιων κοντά, για μια μικρή ίσως διάφορα στη συγκέντρωση μακριά...
Με κανονικά σκάγια χωρίς μπαφερ είπα κ από την αρχή... Εγώ είμαι σαν εσένα έτσι κ αλλιώς, θέλω συγκεντρώσεις...
Σε δύο όπλα ωστόσο αυτό έχω δεί...

Να σου απαντησω....χωρις να παρω θεση στην αντιπαραθεση που εχετε με τον Λαμπη...
Απλα θα σου πω αυτα που εχω δει εγω...
Κατ'αρχην δεν εχω ....και εαν εχω δοκιμες με ψιλα σκαγια στα 50 μετρα θα ειναι ελαχιστες..οποτε δεν μπορω
μπορω να μιλησω με σιγουρια...οσον αφορα την παραμορφωση των σκαγιων...

Το ξερεις πολυ καλα οτι η ποιοτητα σκαγιων μετραει...και σε συγκεντρωσεις και σε διατρηση..και μετρα.
Θυμαμαι δοκιμασα στα 100 μετρα του Λαμπρο τα φυσιγγια με 5% αντιμονιο Ν7,5... με φουλ τσοκ...και δεν
πιστευα οτι θα βρω σκαγια στον στοχο...Ασχετα με το τι πιστευα εγω,,,,,ο στοχος ειχε σκαγια επανω..ποσα
δεν θυμαμαι ( ισως να την εχω ανεβασει αυτην την δοκιμη ) αλλα δεν ξερω εαν την αποθηκευσα για να
στην δειξω..

Δεν ξερω τι διαφορες υπαρχουν στα ψιλα σκαγια μεσα απο δοκιμες μου...εννοω συγκεκριμενα πραγματα...ωστε να μιλησω με νουμερα...και διαφορετικα τσοκ...Ειναι τοσο συγκεντρωτικες οι τουφεκιες μου...που εγω ανοιγω
τσοκ αντι να κλεισω...

Αυτο που βλεπω στις σημειωσεις μου...ειναι οτι το Ν8,5 με 5% αντιμονιο στα 30 μετρα με 3* αστρα μαμα τσοκ και με V1,5-381m/s εχει 3,8 χιλιοστα διατρηση..
Και το Ν8,5 το απλο με φουλ τσοκ και V1,5-420m/s στα 40 μετρα εχει 2,3 χιλιοστα διατρηση

Τωρα ισως να σε ''μπερδεψα''....αλλα σκεψου την διαφορα ταχυτητας και ποιοτητας σκαγιων + την
διαφορα στα μετρα....και θα βγαλεις καποιο συμπερασμα...οσον αφορα την παραμορφωση των σκαγιων.
Τελειωνοντας το ''σεντονι'' θα σου πω...για μενα...τα 2* αστρα εχουν διαφορα απο το φουλ τσοκ φιλε !!
Οι διαφορες που παρουσιαζουν στις τουφεκιες...ειναι ''περι ορεξεως''....και τα ''θελω'' του καθε ενος !!!
 
Να σου απαντησω....χωρις να παρω θεση στην αντιπαραθεση που εχετε με τον Λαμπη...
Kαμία αντιπαράθεση ,κακώς την εξέλαβες ως τέτοια .
Απο μικρός υπήρξα λάτρης της αριστείας ,της διαφάνειας καί της τεκμηρίωσης .
Λάτρης της εμπεριστατωμένης άποψης καί θαυμαστής του εκφράζοντα αυτή .
Επίσης όμως έμαθα να μήν αποδέχομαι τον παραλογισμό ,την ημιμάθεια κλπ ως επικρατούσες .
Η σιωπή είναι συνενοχή ...
Ο καθένας θέτει ξεχωριστά τις αξίες που υπηρετεί καί που διέπουν την ζωή του .
Επίσης αυτό που απεχθάνομαι είναι την κουτοπονηριά .
Με τίποτα λοιπόν δέν μπορούσα να σιωπήσω στην στρέβλωση (καταστροφική) ότι
το ** είναι πιό σφικτό απο το * καί ξέρεις γιατί ;
Με την σκέψη καί μόνο ότι ίσως κάποιος ξένος μας διαβάζει θα μας χαρακτηρίσει forum
ηλιθίων ...
 
Kαμία αντιπαράθεση ,κακώς την εξέλαβες ως τέτοια .
Απο μικρός υπήρξα λάτρης της αριστείας ,της διαφάνειας καί της τεκμηρίωσης .
Λάτρης της εμπεριστατωμένης άποψης καί θαυμαστής του εκφράζοντα αυτή .
Επίσης όμως έμαθα να μήν αποδέχομαι τον παραλογισμό ,την ημιμάθεια κλπ ως επικρατούσες .
Η σιωπή είναι συνενοχή ...
Ο καθένας θέτει ξεχωριστά τις αξίες που υπηρετεί καί που διέπουν την ζωή του .
Επίσης αυτό που απεχθάνομαι είναι την κουτοπονηριά .
Με τίποτα λοιπόν δέν μπορούσα να σιωπήσω στην στρέβλωση (καταστροφική) ότι
το ** είναι πιό σφικτό απο το * καί ξέρεις γιατί ;
Με την σκέψη καί μόνο ότι ίσως κάποιος ξένος μας διαβάζει θα μας χαρακτηρίσει forum
ηλιθίων ...

ΟΚ...Ζητω συγνωμη για την εκφραση ''αντιπαραθεση''....και εαν το εξελαβα λαθος ...
Απο την ''αλλη'' ο καθε ενας εχει τις αποψεις του...και οσοι μας διαβαζουν κρινουν......
 
Λάμπη δες ... και το φυσίγγι δεν είναι τυχαίο.
Το Gemini Full βγαίνει στα 1.08mm
To 2* μαμά στα 0,77mm

Σε πολύ λίγα φυσίγγια το έχω δει ...
οκ 1 τουφεκιά θα μου πεις (και είναι μέσα στα όρια του +10%), αλλά σε κάνει να αναρωτιέσαι μερικές φορές.
Έριξα την δεύτερη επίτηδες γιατί το πρώτο ποσοστό μου φάνηκε μικρό.

Δεν θα διαφωνήσω πάντως ότι το full βγάζει σχεδόν πάντα σφιχτότερες κατανομές από ένα πιο ανοιχτό τσοκ (σε μονή τουφεκιά).
Οι δοκιμές μας όμως δεν είναι ΣΩΣΤΕΣ (10 φυσίγγια) οπότε δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι.

Πχ στις δοκιμές του Joe Hunter (shotgunworld) δεν έχω δει ποτέ ανοιχτότερο τσοκ να βγάζει πιο σφιχτές κατανομές από ένα στενότερο.

Remington Nitro Mag 43gr.jpgRemington Nitro Mag 43gr No4.jpg
 
Last edited:
Δεν μετράει μόνο η συνολική σύσφιξη , είναι το ίδιο σημαντική η γωνία κώνου του τσόκ. Πχ ένα τσόκ 10/10 με μήκος κωνικου τμήματος 4 εκατοστά, δεν νομίζω ότι δίνει ίδιο αποτέλεσμα με ένα 10/10 με κωνικο τμήμα 7 εκατοστά
 
Δεν μετράει μόνο η συνολική σύσφιξη , είναι το ίδιο σημαντική η γωνία κώνου του τσόκ. Πχ ένα τσόκ 10/10 με μήκος κωνικου τμήματος 4 εκατοστά, δεν νομίζω ότι δίνει ίδιο αποτέλεσμα με ένα 10/10 με κωνικο τμήμα 7 εκατοστά
Σε αυτό δεν είμαι καθόλου σίγουρος Λευτέρη.
Εκτός αν υπάρχουν λεπτομερείς δοκιμές τις οποίες δεν έχω δει.
 
Με τίποτα λοιπόν δέν μπορούσα να σιωπήσω στην στρέβλωση (καταστροφική) ότι
το ** είναι πιό σφικτό απο το * καί ξέρεις γιατί ;
Λάμπη, όσο ξέρω εσένα, άλλο τόσο ξέρω και τον Άρη. Επειδή όμως η φαγωμάρα μας έχει χαντακώσει μια ζωή, να προσπαθήσω μπας και ξεδιαλύνω την παρεξήγηση. Ο Άρης, απ' ότι κατάλαβα, αυτό που εννοούσε ηταν ότι στα ψιλά συνηθισμένα σκάγια (όχι σκληρά), υπάρχει αρκετή παραμόρφωση με φουλ, κατάσταση που σε κάνει να αναρωτιέσαι ότι μήπως θα ηταν πιο ευέλικτος συνδυασμός το τσοκ 2*. Για σκληρά σκάγια, σαν αυτά που ρίχνονται στους διεθνείς αγώνες, σε μεγάλες αποστάσεις, δεν νομίζω ότι υπήρξε αμφισβήτηση ότι το 1* βγάζει πιο σφιχτές τουφεκιές από το 2*.
 
Δεν μετράει μόνο η συνολική σύσφιξη , είναι το ίδιο σημαντική η γωνία κώνου του τσόκ. Πχ ένα τσόκ 10/10 με μήκος κωνικου τμήματος 4 εκατοστά, δεν νομίζω ότι δίνει ίδιο αποτέλεσμα με ένα 10/10 με κωνικο τμήμα 7 εκατοστά
Ωχ!!!
Κώνος προσαρμογής σε τσοκ x 5.
Άλλο ένα όπλο σε κόστος.
Καλά πάμε... .sex hard.
 
Καλησπέρα σε όλη την παρέα ..
Βάζω δυο δοκιμές να μου πείτε την άποψη σας..
Δυο διαφορετικά τσοκ - Το 3αρι Modified Remington Choke (Μαμά) και το LM Briley Porting
Και τα δυο φυσίγγια 24γρ Japan 7,5 νούμερο στα 32 μέτρα

3αρι μαμά - Modified

IMG_4041.jpg
LM Briley Porting

IMG_4042.jpg
 
Καλησπέρα σε όλη την παρέα ..
Βάζω δυο δοκιμές να μου πείτε την άποψη σας..
Δυο διαφορετικά τσοκ - Το 3αρι Modified Remington Choke (Μαμά) και το LM Briley Porting
Και τα δυο φυσίγγια 24γρ Japan 7,5 νούμερο στα 32 μέτρα

3αρι μαμά - Modified

View attachment 69478
LM Briley Porting

View attachment 69481

Και οι δυο φευγατες δεξια,,,,,διαφορες αμελητεες για μενα...Καλες τις βλεπω και τις δυο !!!
 
Καλησπέρα σε όλη την παρέα ..
Βάζω δυο δοκιμές να μου πείτε την άποψη σας..
Δυο διαφορετικά τσοκ - Το 3αρι Modified Remington Choke (Μαμά) και το LM Briley Porting
Και τα δυο φυσίγγια 24γρ Japan 7,5 νούμερο στα 32 μέτρα

3αρι μαμά - Modified

View attachment 69478
LM Briley Porting

View attachment 69481
Αφού τα πάτησες ένα ένα τα σκάγια δεν τα μέτρησες ?
Παρόμοιες μοιάζουν ... μέτρα τα στόμια των τσοκ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top