Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα σε όλη την παρέα ..
Βάζω δυο δοκιμές να μου πείτε την άποψη σας..
Δυο διαφορετικά τσοκ - Το 3αρι Modified Remington Choke (Μαμά) και το LM Briley Porting
Και τα δυο φυσίγγια 24γρ Japan 7,5 νούμερο στα 32 μέτρα

3αρι μαμά - Modified

View attachment 69478
LM Briley Porting

View attachment 69481
Δεν φαίνεται να έχουν διαφορές με την πρώτη ματιά........ Ίσως λίγο πιο συγκεντρωτική με το μαμά....... Αυτό που δείχνουν και οι δύο είναι ότι θέλει διόρθωση το κοντάκι η ότι το σκόπευτρο είναι λίγο πιο αριστερά από το κέντρο γιατί και οι δύο σου φύγανε δεξιά.......
 
"Ηλίθιος γενικά είναι αυτός που τα ξέρει όλα κ απορρίπτει κάτι χωρίς καν να το σκεφτεί, έξυπνος είναι αυτός που τα σκέφτεται όλα κ μετά τα απορρίπτει "
Έτσι μου είχε πει κάποτε ο πατέρας μόυ, έτσι προχωράω εγώ στη ζωή μου... Αυτό για τον χαρακτηρισμό φόρουμ ηλίθιων κ την έννοια του ηλίθιου...
Από εκεί κ πέρα, νομίζω ότι έχω δοκιμάσει σχεδόν ότι φουλ κυκλοφορεί στην πιάτσα γιατί καλώς η κακώς είμαι λάτρης των συγκεντρώσεων, θέλω το φυσίγγι να πηγαίνει μπάλα κ ας είναι υπερβολή... Επίσης οι αποστάσεις που δοκιμάζω είναι πάντα σωστές κ μετρημένες με κορδέλα... Συνήθως κ τα περισσότερα φυσίγγια γεμισμένα στο χέρι αλλά κ εμπορικά...
Εχουν τύχει πολλές φορές σε δοκιμές μου που ένα λίγο πιο ανοιχτό τσοκ μου δίνει τα ίδια η και ελαφρώς καλύτερα (σε 8αρια-9αρια) αποτελέσματα... Έχει τύχει να δίνει κ χειρότερα, αλλά πιο σπάνια από ότι τα δύο παραπάνω ενδεχόμενα για αυτό κ προβληματίζομαι...
Κ μια δοκιμή που είχα βάλει εδώ με 9/10 σκάγια στα 50 μέτρα, ένα τσοκ κατά 2/10 πιο ανοιχτό σχεδόν έδωσε περισσότερα σκάγια στον πίνακα...
Οι διαφορές δεν είναι πάντα μεγάλες, εμπίπτουν στο σφάλμα της δοκιμής,αλλά υπάρχουν... Δεν σημαίνει ότι όσο κ να σφίγγουμε τσοκ θα παίρνουμε σε κάθε απόσταση κ μεγαλύτερη συγκέντρωση, για μένα πάντα... θέλει λίγο ψάξιμο, ειδικά με απλά απροστάτευτα από μπαφερ σκάγια...
Όταν κάτι το βλέπω μια φορά, μπορεί να είναι τύχη, όταν το βλέπω δεύτερη επίσης, όταν συμβαίνει συχνά σχετικά τότε κάτι άλλο παίζει...
Αυτό λοιπόν που είπα εξαρχής είναι ότι θέλει λίγο δοκιμή κατά πόσο μας εξυπηρετεί στην πράξη ένα φουλ τσοκ, σε σχέση με ένα τριάρι, η δυάρι... Πόσο πιο στενή δέσμη σκάγιων έχουμε σε πιο κοντινές αποστάσεις, χάνοντας ίσως σκοπευτικά, κ τι κερδίζουμε τελικά μετά τα 45 μέτρα?
 
Kαμία αντιπαράθεση ,κακώς την εξέλαβες ως τέτοια .
Απο μικρός υπήρξα λάτρης της αριστείας ,της διαφάνειας καί της τεκμηρίωσης .
Λάτρης της εμπεριστατωμένης άποψης καί θαυμαστής του εκφράζοντα αυτή .
Επίσης όμως έμαθα να μήν αποδέχομαι τον παραλογισμό ,την ημιμάθεια κλπ ως επικρατούσες .
Η σιωπή είναι συνενοχή ...
Ο καθένας θέτει ξεχωριστά τις αξίες που υπηρετεί καί που διέπουν την ζωή του .
Επίσης αυτό που απεχθάνομαι είναι την κουτοπονηριά .
Με τίποτα λοιπόν δέν μπορούσα να σιωπήσω στην στρέβλωση (καταστροφική) ότι
το ** είναι πιό σφικτό απο το * καί ξέρεις γιατί ;
Με την σκέψη καί μόνο ότι ίσως κάποιος ξένος μας διαβάζει θα μας χαρακτηρίσει forum
ηλιθίων ...
Αυτό τον ηλίθιων δεν είναι ευγενικό για κανεναν εδώ μέσα όσες διάφορες και αν έχουμε…ούτε προσβάλουνε ανθρώπους που απλά ανταλλάσουμε άποψης ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΤΑ ΟΠΛΑ … αμάν πια λίγη υπομονη και ανεκτικότητα στην διαφορετική άποψη
 
η φαγωμάρα μας έχει χαντακώσει μια ζωή,
Η μεγαλύτερη αλήθεια που συνέχεια παραβλεπουμε.
Ωχ!!!
Κώνος προσαρμογής σε τσοκ x 5.
Άλλο ένα όπλο σε κόστος.
Καλά πάμε... .sex hard.
Ίσως στα τσόκ ο πολύ μακρύς κώνος να είναι αντιπαραγωγικος. Στην περίπτωση των τσόκ , φαίνεται πως όσο μεγαλώνει η σύσφιξη και όσο πιο απότομος- κοντός ο κώνος, τόσο αυξάνεται η συγκέντρωση, αυτό όμως εντός ορίων, με τα κοινά μαλακά σκάγια ( και ειδικά τα ψιλά) συχνά την μέγιστη συγκέντρωση την πετυχαίνουν τσόκ κοντά στο 2*, και τα φουλ ή έξτρα φουλ να αντιστρεφουν τα πράγματα. Όσο σκληραινουν τα σκάγια τόσο μεγαλύτερη σύσφιξη μπορούν να δεχτούν με παράλληλη αύξηση της συγκέντρωσης. Το όριο στην σύσφιξη με ατσάλινα ή βολφραμίου το οριοθετεί ή αντοχή της κάννης που στην περιοχή αυτή έχει λεπτά τοιχώματα. Βλέποντας το βίντεο του Joel με την ειδική κάμερα, αναθεώρησα την άποψη μου για το τσόκ, γιατί είδα πως αντίθετα με όσα γράψανε οι βλητικοι, η στένωση στην πραγματικότητα στραγγαλίζει τα σκάγια εκσφαινδονιζοντας τα προς τα μπρος και όσο εξέρχεται η στήλη από το στόμιο τόσο μειώνεται η εκσφαινδονιση τους και η ταχύτητα εξόδου. Θεωρητικά ( πρακτικά αδύνατο), με σκάγια που δεν παραμορφωνονται θα μπορούσε να γίνει στένωση όσο και η διάμετρος ενός σκαγιου, να βγαίνουν δηλαδή ένα ένα σε σειρά ( με κατάλληλη εμφραξη βέβαια) και η συγκέντρωση να είναι 100% στα 100 μέτρα και παραπάνω.
 
Ίσως στα τσόκ ο πολύ μακρύς κώνος να είναι αντιπαραγωγικος. Στην περίπτωση των τσόκ , φαίνεται πως όσο μεγαλώνει η σύσφιξη και όσο πιο απότομος- κοντός ο κώνος, τόσο αυξάνεται η συγκέντρωση, αυτό όμως εντός ορίων, με τα κοινά μαλακά σκάγια ( και ειδικά τα ψιλά) συχνά την μέγιστη συγκέντρωση την πετυχαίνουν τσόκ κοντά στο 2*, και τα φουλ ή έξτρα φουλ να αντιστρεφουν τα πράγματα. Όσο σκληραινουν τα σκάγια τόσο μεγαλύτερη σύσφιξη μπορούν να δεχτούν με παράλληλη αύξηση της συγκέντρωσης. Το όριο στην σύσφιξη με ατσάλινα ή βολφραμίου το οριοθετεί ή αντοχή της κάννης που στην περιοχή αυτή έχει λεπτά τοιχώματα. Βλέποντας το βίντεο του Joel με την ειδική κάμερα, αναθεώρησα την άποψη μου για το τσόκ, γιατί είδα πως αντίθετα με όσα γράψανε οι βλητικοι, η στένωση στην πραγματικότητα στραγγαλίζει τα σκάγια εκσφαινδονιζοντας τα προς τα μπρος και όσο εξέρχεται η στήλη από το στόμιο τόσο μειώνεται η εκσφαινδονιση τους και η ταχύτητα εξόδου. Θεωρητικά ( πρακτικά αδύνατο), με σκάγια που δεν παραμορφωνονται θα μπορούσε να γίνει στένωση όσο και η διάμετρος ενός σκαγιου, να βγαίνουν δηλαδή ένα ένα σε σειρά ( με κατάλληλη εμφραξη βέβαια) και η συγκέντρωση να είναι 100% στα 100 μέτρα και παραπάνω.
https://www.shotgunworld.com/threads/pattern-advantage-of-extended-chokes.496696/

Σχετικό ...
 
Λάμπη, όσο ξέρω εσένα, άλλο τόσο ξέρω και τον Άρη. Επειδή όμως η φαγωμάρα μας έχει χαντακώσει μια ζωή, να προσπαθήσω μπας και ξεδιαλύνω την παρεξήγηση. Ο Άρης, απ' ότι κατάλαβα, αυτό που εννοούσε ηταν ότι στα ψιλά συνηθισμένα σκάγια (όχι σκληρά), υπάρχει αρκετή παραμόρφωση με φουλ, κατάσταση που σε κάνει να αναρωτιέσαι ότι μήπως θα ηταν πιο ευέλικτος συνδυασμός το τσοκ 2*. Για σκληρά σκάγια, σαν αυτά που ρίχνονται στους διεθνείς αγώνες, σε μεγάλες αποστάσεις, δεν νομίζω ότι υπήρξε αμφισβήτηση ότι το 1* βγάζει πιο σφιχτές τουφεκιές από το 2*.
Κοίτα ,μιλάμε για κάτι που έχει διαμορφωθεί μέσα απο άπειρες δοκιμές πραγματογνωμόνων
δια μέσου των αιώνων .
Οπόταν δέν υπάρχει λογική βάση συζήτησης - αμφισβήτησης .
Ίσως σε κάποια μέρη ο ήλιος να βγαίνει απο την δύση αλλά δέν ήλθε ακόμη στην αντίληψη μου .
Αυτό τον ηλίθιων δεν είναι ευγενικό για κανεναν εδώ μέσα όσες διάφορες και αν έχουμε…ούτε προσβάλουνε ανθρώπους που απλά ανταλλάσουμε άποψης ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΤΑ ΟΠΛΑ … αμάν πια λίγη υπομονη και ανεκτικότητα στην διαφορετική άποψη
Σε καμία των περιπτώσεων δέν δέχομαι να μπώ στην θέση του κατηγορούμενου -υβριστή
αν εσύ δέν αντιλαμβάνεσαι ορθώς αυτό πού θέλω να διατυπώσω .
Θα ήμουν υβριστής κι'αγενής αν έβγαζα την ουρά μου απ'έξω .
Με τις προυποθέσεις που έθεσα κάποιος ξένος -γνώστης του αντικειμένου πολύ φοβάμαι πώς
ναί αυτό θα μας *χαρακτήριζε βλέποντας την επικρατούσα άποψη .

* Μας (εμάς ...καί του Λάμπη συμπεριλαμβανομένου .)
ΤΕΛΟΣ
 
Για Τον άσσο Και γενικά τα στενά τσοκ που θεωρητικά θέλουμε να δουλέψουμε σε μια μακρινή βολή ίσως θα ήταν προτιμότερο να τα δοκιμάζουμε σε μεγαλύτερη επιφάνεια (1χ1 ίσως ) και όχι στα 36.5 να δούμε την συνολική οφελημη κατανομή.

Δεν νομίζω κανένας ότι μπορεί να βάζει τη Τσίχλα σταθερά κέντρο στα 60 μετρα. Κάπου στην περιφέρεια γίνεται η δουλειά.

Εκεί θα φανεί πιστεύω ότι το 1 με το 2 δεν έχουν την τρομαχτική διαφορά όσο στα 36.5 μέτρα που και εκεί όχι πάντα
 
Λάμπη, όσο ξέρω εσένα, άλλο τόσο ξέρω και τον Άρη. Επειδή όμως η φαγωμάρα μας έχει χαντακώσει μια ζωή, να προσπαθήσω μπας και ξεδιαλύνω την παρεξήγηση. Ο Άρης, απ' ότι κατάλαβα, αυτό που εννοούσε ηταν ότι στα ψιλά συνηθισμένα σκάγια (όχι σκληρά), υπάρχει αρκετή παραμόρφωση με φουλ, κατάσταση που σε κάνει να αναρωτιέσαι ότι μήπως θα ηταν πιο ευέλικτος συνδυασμός το τσοκ 2*. Για σκληρά σκάγια, σαν αυτά που ρίχνονται στους διεθνείς αγώνες, σε μεγάλες αποστάσεις, δεν νομίζω ότι υπήρξε αμφισβήτηση ότι το 1* βγάζει πιο σφιχτές τουφεκιές από το 2*.
και ομως βγαζει δοκιμασε να ρίξεις με ταχ 440++ και μονοκόμματο συγγκ και δες ,πολλες κοντρα δοσεις αντιδρούν στο σφηξιμο αλλα επειδή δεν κανω δοκιμες και δεν εχω φοτο πες οτι δεν το έγραψα.
 
Αυτά αφορούν τα ατσάλινα, έχουν όμως κάποια χρήσιμα συμπερασματα και για τα μολυβδινα. Δεν έχω βρει αναφορά σε βιβλίο για το τελικό παράλληλο τμήμα του τσόκ πουθενά, τώρα αυτός ο Randy λέει πως σε μία δοκιμή ξεκίνησαν με παράλληλο 10 εκατοστών ( πρώτη φορά ακούω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο σε τσόκ), και κόβοντας το έφτασαν στα 4 εκατοστά, παλι απίστευτα μακρύ αν συνυπολογισουμε πως ήταν φουλ τσοκ, άρα μακρύ κωνικο τμήμα, και στο τέλος συμπεραίνει πως το τελικό παράλληλο τμήμα 5 εκατοστών είναι το πιο αποδοτικό με 77%. Κατόπιν λέει πως με τσόκ που δεν έχουν παράλληλο τμήμα πήρε την ίδια συγκέντρωση. Τι συμπέρασμα βγαίνει ;
 
Παντως στην δικη μου τη δουλεια λεμε"η λεπτομερεια κανει τη διαφορα..."
Θα σου πω μια πραγματική ιστορία από την δική μου δουλειά.

Λέω σε κάποιον να φτιάξει ένα πρόχειρο σκαρίφιμα για ένα εργαλείο που θέλαμε να κατασκευάσουμε.
Υπόθεση 10 λεπτών το πολύ.
Μετά από 3 ημέρες μου έφερε το σχέδιο σε Autocad.
Άψογος αλλά καθυστέρησε 3 ημέρες και τo εργαλείο είχε ήδη κατασκευαστεί.

Καλή η λεπτομέρεια αλλά καλύτερη η αποτελεσματικότητα.
 
και ομως βγαζει δοκιμασε να ρίξεις με ταχ 440++ και μονοκόμματο συγγκ και δες ,πολλες κοντρα δοσεις αντιδρούν στο σφηξιμο αλλα επειδή δεν κανω δοκιμες και δεν εχω φοτο πες οτι δεν το έγραψα.

Το πηγες ''αλλού''......εννοω σε ειδικες βυσματωσεις....Αν και σε αυτες ( μονοκομματα βυσματα ) οταν
τους κανεις πεταλα το φουλ τσοκ δινει μεγαλυτερες συγκεντρωσεις...
Τουλαχιστον αυτο εχω δει εγω...
Επισεις...το 440μ/δ δεν θεωρειται κοντρα δοση .
Κοντρα δοση ειναι αυτο.

εικόνα_Viber_2023-01-26_16-46-32-050.jpg
 
Θα σου πω μια πραγματική ιστορία από την δική μου δουλειά.

Λέω σε κάποιον να φτιάξει ένα πρόχειρο σκαρίφιμα για ένα εργαλείο που θέλαμε να κατασκευάσουμε.
Υπόθεση 10 λεπτών το πολύ.
Μετά από 3 ημέρες μου έφερε το σχέδιο σε Autocad.
Άψογος αλλά καθυστέρησε 3 ημέρες και τo εργαλείο είχε ήδη κατασκευαστεί.

Καλή η λεπτομέρεια αλλά καλύτερη η αποτελεσματικότητα.
Μαλλον δεν ηξερε τι σημαινει "σκαριφημα"...για αυτο σου λεω η λεπτομερεια κανει τη διαφορα....
 
Το πηγες ''αλλού''......εννοω σε ειδικες βυσματωσεις....Αν και σε αυτες ( μονοκομματα βυσματα ) οταν
τους κανεις πεταλα το φουλ τσοκ δινει μεγαλυτερες συγκεντρωσεις...
Τουλαχιστον αυτο εχω δει εγω...
Επισεις...το 440μ/δ δεν θεωρειται κοντρα δοση .
Κοντρα δοση ειναι αυτο.

View attachment 69486
Ω ρε ήχο που θα κάνει αυτό! :D
 
Για Τον άσσο Και γενικά τα στενά τσοκ που θεωρητικά θέλουμε να δουλέψουμε σε μια μακρινή βολή ίσως θα ήταν προτιμότερο να τα δοκιμάζουμε σε μεγαλύτερη επιφάνεια (1χ1 ίσως ) και όχι στα 36.5 να δούμε την συνολική οφελημη κατανομή.

Δεν νομίζω κανένας ότι μπορεί να βάζει τη Τσίχλα σταθερά κέντρο στα 60 μετρα. Κάπου στην περιφέρεια γίνεται η δουλειά.

Εκεί θα φανεί πιστεύω ότι το 1 με το 2 δεν έχουν την τρομαχτική διαφορά όσο στα 36.5 μέτρα που και εκεί όχι πάντα

Το πηγες ''αλλού''......εννοω σε ειδικες βυσματωσεις....Αν και σε αυτες ( μονοκομματα βυσματα ) οταν
τους κανεις πεταλα το φουλ τσοκ δινει μεγαλυτερες συγκεντρωσεις...
Τουλαχιστον αυτο εχω δει εγω...
Επισεις...το 440μ/δ δεν θεωρειται κοντρα δοση .
Κοντρα δοση ειναι αυτο.

View attachment 69486
δεν ειπα πως το 440 ειναι κοντρα δοση μιλήσα για ταχύτητες πανω απο αυτο και πως το φουλ πολλες φορες χαλαει την τουφεκιά.σε δοκιμη με Μ92S στο 220 + 206sv για προσάναμμα στα 32γρ η κανη με 2* έβγαλε καλητερη τουφεκιά,σε δοκιμες με federal 3,5 νουμ 6 με xf δεν εδωσε τα αναμενόμενα σε σχέση με το 3* οπλο μοσμπερκ 835.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top