Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Θα ειχε ενδιαφερον αν ηταν με εναλλαξιμα τσοκ μια δοκιμη με ιδιο τσοκ(που να αντιστοιχει στον αυλο..) και ιδιο φυσιγγι για να συγκρινουμε συγκεντρωση και διατρηση στο ιδιο οπλο με μονη διαφορα τον αυλο...
Το έχω σκεφτεί αυτό, αλλά είναι σταθερά! Το όπλο είναι δεκαετίας '70, και ίσως γι αυτό και η διαφορά μεταξύ των αυλών. Κλασικό πλαγιοκαννο, 76cm κάννες, 1*-3* τσοκ. Λογικά επειδή τότε χρησιμοποιούσαν παραδοσιακά βύσματα (μάλλινες τάπες, κετσε κτλ) ίσως να ήθελαν καλύτερη έμφραξη με τον πιο στενό αυλό για καλύτερη απόδοση και πιο κλειστή κατανομή. Έτσι πιστεύω τουλάχιστον!😉😅
 
εγω στα μπερδεύω ?με 175 και 2000 στα 27 ,πανω απο 500 600 μπαρ δεν ειναι στον πρωτο βορια φιλε νικο θα συναχωθει, να μου έλεγες 180 ×32 και 688 να το συζητήσουμε, δεν νομιζω να ανέφερα ποτε οτι ασχολούμαι με δοκιμες αλλα δυο βολες σε μια λαμαρίνα θα τις κανω οπότε και αν τωρα για τα στοιχεία εχεις δικιο αλλα δεν εχω κατι παραπανω.
Έχεις ξεκινήσει καμιά δοκιμή με ατσάλια ?
 
Νίκο θέλω να μου πεις κάτι........ Όταν έλεγες ότι όλα τα όπλα ρίχνουν καλά και ότι φυσίγγι βάλεις μέσα αυτό θα σου δώσουν τι εννοείς??????
Προχθές με το φυσίγγι της p&p το long range που έριξε ο Βασίλης και πήρε με τη benelli 57% έφταιγε το φυσίγγι και ήταν απαράδεκτο και τώρα με αυτό που έριξε ο Γιώργος και πήρε 62% τώρα φταίει το όπλο φταίει η οπτιμα????????
Αυτό δε σου κάνει λίγο "με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω??????
Για να καταλάβουμε δηλαδή τελικά τι είναι αυτό που καθορίζει την ποιότητα της ντουφέκιας??????? Το φυσίγγι???? Η κανη????? Ο ανάδρομος Ερμής???? Κάτι άλλο??? Με όλον τον σεβασμό........
Κατά την προσωπικη μου άποψη πιστευω για να δείς πια κάνη τραβάει καλύτερα, είναι να πάρεις τα όπλα, καμποσα φυσίγγια (οποία θές ή δουλευεις) εμπορίου και ιδιογομωσης, να τα ρίξεις και να μετρήσεις!!!
Έτσι θα δείς τις διαφορές στις κάνες και όχι να ραψεις φυσιγγι στα μέτρα της καννης!
 
Κατά την προσωπικη μου άποψη πιστευω για να δείς πια κάνη τραβάει καλύτερα, είναι να πάρεις τα όπλα, καμποσα φυσίγγια (οποία θές ή δουλευεις) εμπορίου και ιδιογομωσης και να τα ρίξεις και να μετρήσεις!!!
Έτσι θα δείς τις διαφορές στις κάνες και όχι να ραψεις φυσιγγι στα μέτρα της καννης!
Συμφωνώ απόλυτα...,....
 
Γενικά ... για όλους περί δοκιμών.
Οι Αμερικάνοι λένε το εξής απλό.
"Πάρτε το όπλο σας, τα φυσίγγια και τα τσοκ που σας ενδιαφέρουν και κάντε δοκιμές."
Κανένας δεν λέει "πάρτε αυτό το όπλο διότι σκοτώνει γιατί το άλλο δεν σκοτώνει ή σκοτώνει λιγότερο ή τραυματίζει ή διαλέγει καιρούς."
Μόνο εδώ έχω ακούσει αυτές τις "ιστορίες" και στεναχωριέμαι ιδιαίτερα όταν τις λένε άτομα με "εμπειρία".

Ρίχνοντας 1 φυσίγγι δεν βγάζεις κανένα συμπέρασμα ... και 10 να ρίξεις πάλι δεν βγάζεις συμπέρασμα γιατί το επόμενο κουτί μπορεί να είναι διαφορετικό.
Θέλουμε σταθερό φυσίγγι πράγμα που είναι δύσκολο να βρεθεί.

Η μεγαλύτερη συγκέντρωση δεν κάνει ένα όπλο "καλύτερο" ... αυτές είναι Ελληνο-Ιταλικές κοτσάνες.
Όλα τα όπλα πετάνε κατανομές ανάλογα με το φυσίγγι και το τσοκ που θα βάλεις.
Η διάτρηση παίζει μεγαλύτερο ρόλο από την συγκέντρωση.

Τις δοκιμές δεν τις κάνουμε για να δείξουμε ποιος την έχει μεγαλύτερη.
Τις κάνουμε για να βλέπουν όλοι τι αποτύπωση (στο περίπου) έχει ένα συγκεκριμένο φυσίγγι, με ένα συγκεκριμένο όπλο και ένα συγκεκριμένο τσοκ.
Αν αρέσει η αποτύπωση σε κάποιον αγοράζει ένα κουτί και δοκιμάζει ... αυτή είναι η κεντρική ιδέα.
Αν όλοι ποστάρανε και τις μούφα δοκιμές τους (με εμπορικό που δεν ταιριάζει με το όπλο ή το τσοκ ή σε μια αποτυχημένη συνταγή) θα βλέπαμε ότι όλες οι κάνες διαλέγουν φυσίγγια.

Έχω συγκριτικές με 15 κάνες διαφορετικών αυτογεμών, με διάφορα φυσίγγια, τσοκ και gr γόμωσης ... δεν υπάρχει κάνη που ρίχνει πιο σφιχτά όλα τα φυσίγγια !!!
Ούτε καν τα περισσότερα !!!
Ούτε μπορώ να καταλάβω ποιά είναι η "καλύτερη" σε κατανομή.
Όλες όμως ρίχνουν νορμάλ τουφεκιές.
 
Last edited:
Κατά την προσωπικη μου άποψη πιστευω για να δείς πια κάνη τραβάει καλύτερα, είναι να πάρεις τα όπλα, καμποσα φυσίγγια (οποία θές ή δουλευεις) εμπορίου και ιδιογομωσης, να τα ρίξεις και να μετρήσεις!!!
Σωστό, το έχω κάνει στα δικά μου όπλα και όχι μόνο.
Αν σκοπεύεις να το κάνεις φρόντισε να έχεις πολλάαααα όπλα.
Έτσι θα δείς τις διαφορές στις κάνες
Για να καταφέρεις τι ? και τι σημαίνει "τραβάει" ?

Για να βρεις αυτή (αν τελικά την βρεις γιατί πρέπει να ψάξεις πάρα πολύ) που ρίχνει ένα max+10% ή 20% με συγκεκριμένο φυσίγγι το οποίο εξανεμίζεται σε απόσταση λιγότερη των 10μ και μετά να ανοίξεις το τσοκ για να μπορείς να την κυνηγήσεις ή να αλλάξεις φυσίγγι ?

Να μου πεις αυτό το φυσίγγι που βγάζει 10% μεγαλύτερη διάτρηση από το άλλο ακόμα και με 10% μικρότερη συγκέντρωση να σου πω ότι έχει κάποιο ενδιαφέρον.

Και ποιά η διαφορά σε μια κάνη που βάζει Χ% με μια άλλη που βάζει Χ%+10% αν και οι δυο βάζουν τον απαιτούμενο αριθμό σκαγιών στον κύκλο για το θήραμα που σε ενδιαφέρει ?
Καμία για την συγκεκριμένη απόσταση της δοκιμής.
Στην πραγματικότητα η κάνη με το Χ% για την συγκεκριμένη απόσταση ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ.
Αυτή που βάζει το +10% θα "σκοτώνει" λίιιιιγο μακρύτερα και δεν θα "σκοτώνει" λίιιιιιγο σιμότερα και το ανάποδο.
Τα θηράματα δεν τα τουφεκάμε σε συγκεκριμένη απόσταση.

Η δοκιμές στο χαρτί χρησιμεύουν για να δεις (στο περίπου) πως συμπεριφέρεται ένα νέο φυσίγγι που δεν το ξέρεις με το όπλο και το τσοκ σου.
Όταν γίνονται σε πολύ μεγάλες αποστάσεις, ειδικά για παπιά, είναι για να δεις πόσα "βόλια" βάζουν και αν είναι αρκετά.

Οι δοκιμές διάτρησης νομίζω έχουν περισσότερο ενδιαφέρον αλλά δεν βλέπω τις συχνά και αγχώνομαι. 🤔
 
Last edited:
Σωστό, το έχω κάνει στα δικά μου όπλα και όχι μόνο.
Αν σκοπεύεις να το κάνεις φρόντισε να έχεις πολλάαααα όπλα.

Για να καταφέρεις τι ? και τι σημαίνει "τραβάει" ?

Για να βρεις αυτή (αν τελικά την βρεις γιατί πρέπει να ψάξεις πάρα πολύ) που ρίχνει ένα max+10% ή 20% με συγκεκριμένο φυσίγγι το οποίο εξανεμίζεται σε απόσταση λιγότερη των 10μ και μετά να ανοίξεις το τσοκ για να μπορείς να την κυνηγήσεις ή να αλλάξεις φυσίγγι ?

Να μου πεις αυτό το φυσίγγι που βγάζει 10% μεγαλύτερη διάτρηση από το άλλο ακόμα και με 10% μικρότερη συγκέντρωση να σου πω ότι έχει κάποιο ενδιαφέρον.

Και ποιά η διαφορά σε μια κάνη που βάζει Χ% με μια άλλη που βάζει Χ%+10% αν και οι δυο βάζουν τον απαιτούμενο αριθμό σκαγιών στον κύκλο για το θήραμα που σε ενδιαφέρει ?
Καμία για την συγκεκριμένη απόσταση της δοκιμής.
Στην πραγματικότητα η κάνη με το Χ% για την συγκεκριμένη απόσταση ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ.
Αυτή που βάζει το +10% θα "σκοτώνει" λίιιιιγο μακρύτερα και δεν θα "σκοτώνει" λίιιιιιγο σιμότερα και το ανάποδο.
Τα θηράματα δεν τα τουφεκάμε σε συγκεκριμένη απόσταση.

Η δοκιμές στο χαρτί χρησιμεύουν για να δεις (στο περίπου) πως συμπεριφέρεται ένα νέο φυσίγγι που δεν το ξέρεις με το όπλο και το τσοκ σου.
Όταν γίνονται σε πολύ μεγάλες αποστάσεις, ειδικά για παπιά, είναι για να δεις πόσα "βόλια" βάζουν και αν είναι αρκετά.

Οι δοκιμές διάτρησης νομίζω έχουν περισσότερο ενδιαφέρον αλλά δεν βλέπω τις συχνά και αγχώνομαι. 🤔
Καλημέρα Βασίλη!!!!
Είπα την άποψη μου, ,,,για την παραπανω κουβεντα περι κανων, αν είναι μπενελι ή αν είναι Optima κτλ!!!
Προσωπικά δεν είμαι της δοκιμης (φτιάχνω φυσίγγια και παω κατευθείαν κυνήγι), δεν τουφεκαω μακριά ,δεν είμαι κανένας καλός σκοπευτής, οπότε ας ανοίγει και λίγο η τουφεκια.... .big smile.
 
Πάρτε το όπλο σας, τα φυσίγγια και τα τσοκ που σας ενδιαφέρουν και κάντε δοκιμές."
Κανένας δεν λέει "πάρτε αυτό το όπλο διότι σκοτώνει γιατί το άλλο δεν σκοτώνει ή σκοτώνει λιγότερο ή τραυματίζει ή διαλέγει καιρούς."
Μόνο εδώ έχω ακούσει αυτές τις "ιστορίες" και στεναχωριέμαι ιδιαίτερα όταν τις λένε άτομα με "εμπειρία"……….. Σωστός στο πρώτο σκέλος …. Στο δεύτερο λάθος.. όταν ατομα με μεγάλες οικονες και χιλιάδες φυσηγγια γράφουν ότι όντος υπάρχουν διάφορες μερικοί επιμένουν ότι ολλα ίδια είναι .. αυτό η το αποδέχεσαι η όχι εσείς δεν το αποδέχεστε οκ..,από εκεί και πέρα δεν ξέρω γιατι άλλο ψάχνεσται … πρωσοπικα για εμένα δεν με ενδιαφέρει πως λέγεται το οπλο με ενδιαφέρει όμως νΑ Πάρο 5 μάρκες με οικονομικα τσιχλόφησιγκα και όχι μόνο και να σκωτονη η κάννη.. αν για να σκωτοση ένα πουλί πληρώνο 10€ το κουτι το οπλο θα πάει από εκεί που ήρθε ( αυτό το έχω κάνη)
 
εγω στα μπερδεύω ?με 175 και 2000 στα 27 ,πανω απο 500 600 μπαρ δεν ειναι στον πρωτο βορια φιλε νικο θα συναχωθει, να μου έλεγες 180 ×32 και 688 να το συζητήσουμε, δεν νομιζω να ανέφερα ποτε οτι ασχολούμαι με δοκιμες αλλα δυο βολες σε μια λαμαρίνα θα τις κανω οπότε και αν τωρα για τα στοιχεία εχεις δικιο αλλα δεν εχω κατι παραπανω.


''Αδιαβαστο' σε βρισκω και ας πιστευεις οτι φτιαχνεις ''κοντρα δοσεις''...Αυτη η δοσολογια δεν κιοτευει
ουτε στους μειον 5....και δεν θα συναχωθει με τον πρωτο βορια!!!
Χωρις ιχνος αντιπαραθεσης....
 
Νίκο θέλω να μου πεις κάτι........ Όταν έλεγες ότι όλα τα όπλα ρίχνουν καλά και ότι φυσίγγι βάλεις μέσα αυτό θα σου δώσουν τι εννοείς??????
Προχθές με το φυσίγγι της p&p το long range που έριξε ο Βασίλης και πήρε με τη benelli 57% έφταιγε το φυσίγγι και ήταν απαράδεκτο και τώρα με αυτό που έριξε ο Γιώργος και πήρε 62% τώρα φταίει το όπλο φταίει η οπτιμα????????
Αυτό δε σου κάνει λίγο "με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω??????
Για να καταλάβουμε δηλαδή τελικά τι είναι αυτό που καθορίζει την ποιότητα της ντουφέκιας??????? Το φυσίγγι???? Η κανη????? Ο ανάδρομος Ερμής???? Κάτι άλλο??? Με όλον τον σεβασμό........

Με καλυψαν οι προλαλησαντες Βαγγελη !!
 
Καλημέρα Βασίλη!!!!
Είπα την άποψη μου, ,,,για την παραπανω κουβεντα περι κανων, αν είναι μπενελι ή αν είναι Optima κτλ!!!
Προσωπικά δεν είμαι της δοκιμης (φτιάχνω φυσίγγια και παω κατευθείαν κυνήγι), δεν τουφεκαω μακριά ,δεν είμαι κανένας καλός σκοπευτής, οπότε ας ανοίγει και λίγο η τουφεκια.... .big smile.
Καλά έκανες και είπες την άποψή σου, όλοι αυτή λέμε.

Η απάντηση ήταν για όλους, όχι μόνο για εσένα.
Κάποτε έκανα μετά μανίας δοκιμές για να έχω προσωπική άποψη περί κανών και φυσιγγίων ...
Το μόνο που έμεινε είναι πολλά αρχεία στον υπολογιστή και μια χοντρική ιδέα για το που κυμαίνονται τα σημερινά εμπορικά.

Δεν πρόκειται να αλλάξω φυσίγγι που δουλεύω γιατί κάποιο άλλο βάζει μερικά ή πολύ περισσότερα σκάγια στο χαρτί.

Ευχάριστη έκπληξη από όλα τα φυσίγγια που έχω δοκιμάσει ήταν μόνο τα Gamebore σε διάτρηση και τα Rooster σε συγκέντρωση και διάτρηση.
Γενικά, τα αμερικάνικα τα πάνε καλύτερα από όλα σε συγκέντρωση και τα ελληνοιταλικά κανονικά.
Ακόμα και το "χειρότερο" φυσίγγι απ όλα σε συγκέντρωση έβαζε τα απαιτούμενα σκάγια στο χαρτί για θήραμα μεγέθους πέρδικας ή φάσσας στα 36,5μ.
Άρα η υπεροχή ενός φυσιγγίου έχει να κάνει με την διάτρησή του όχι με την συγκέντρωση για κάποιον που τουφεκάει σε νορμάλ αποστάσεις.

Αυτοί που αρέσκονται να τουφεκάνε σε πάρα πολύ μεγάλες αποστάσεις καλό είναι να κάνουν τις δοκιμές τους σε αυτές.
Το +10% @36,5m δεν πρόκειται να τους βοηθήσει πουθενά, ... πρέπει να βρούν τα απαιτούμενα σκάγια στις αποστάσεις που σκοπεύουν να τουφεκίσουν. Και την απαιτούμενη διάτρηση φυσικά.
Χρειάζονται πάρα πολύ μεγάλες συγκεντρώσεις στα 36,5μ για να έχουν πιθανότητα για επαναλαμβανόμενες καταβολές σε τεράστιες αποστάσεις.
Σωστό νούμερο σκαγιού επίσης και φυσικά buffer.
Επίσης εμπειρία σε τέτοιες βολές.
Σε κάθε περίπτωση η βολή σε πολύ μεγάλες αποστάσεις αυξάνει τους τραυματισμούς και αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Το ατσάλι θα αλλάξει τα πάντα όσα ξέραμε.
 
Last edited:
Πάρτε το όπλο σας, τα φυσίγγια και τα τσοκ που σας ενδιαφέρουν και κάντε δοκιμές."
Κανένας δεν λέει "πάρτε αυτό το όπλο διότι σκοτώνει γιατί το άλλο δεν σκοτώνει ή σκοτώνει λιγότερο ή τραυματίζει ή διαλέγει καιρούς."
Μόνο εδώ έχω ακούσει αυτές τις "ιστορίες" και στεναχωριέμαι ιδιαίτερα όταν τις λένε άτομα με "εμπειρία"………..

Σωστός στο πρώτο σκέλος …. Στο δεύτερο λάθος.. όταν ατομα με μεγάλες οικονες και χιλιάδες φυσηγγια γράφουν ότι όντος υπάρχουν διάφορες μερικοί επιμένουν ότι ολλα ίδια είναι .. αυτό η το αποδέχεσαι η όχι εσείς δεν το αποδέχεστε οκ..,από εκεί και πέρα δεν ξέρω γιατι άλλο ψάχνεσται … πρωσοπικα για εμένα δεν με ενδιαφέρει πως λέγεται το οπλο με ενδιαφέρει όμως νΑ Πάρο 5 μάρκες με οικονομικα τσιχλόφησιγκα και όχι μόνο και να σκωτονη η κάννη.. αν για να σκωτοση ένα πουλί πληρώνο 10€ το κουτι το οπλο θα πάει από εκεί που ήρθε ( αυτό το έχω κάνη)
Ηλία καλημέρα ... θα σου απαντήσω όπως απάντησε ο Άρης σε ένα προηγούμενο ποστ του ...
"Γενικά στην πιάτσα παίζει πολύ παπατζα"
 
''Αδιαβαστο' σε βρισκω και ας πιστευεις οτι φτιαχνεις ''κοντρα δοσεις''...Αυτη η δοσολογια δεν κιοτευει
ουτε στους μειον 5....και δεν θα συναχωθει με τον πρωτο βορια!!!
Χωρις ιχνος αντιπαραθεσης....
[/QUOTE
καμια αντιπαράθεση εσυ λες θα δουλέψει εγω οτι στους βαθμούς που αναφέρεις ουτε τα σκαγια απο την κανη δεν θα βγαλει ο καθενας κανει αυτο που θελει και ολα καλα!
 
Σε όλες τις συγκριτικές που έχω κάνει ο μέσος όρος των διαφορών από κάνη σε κάνη είναι σαφώς κάτω από 5% και δεν είναι σταθερή η διαφορά προς μια κάνη.
Με διάφορα φυσίγγια, με διαφορετικούς κώνους και αυλούς, με διάφορες γομώσεις, με διαφορετικά τσοκ (ίδιας ονομαστικής σύφιξης) αλλά με το ίδιο φυσίγγι ίδια μέρα, ίδια ώρα.
Όποιος θέλει το πιστεύει ... όποιος δεν θέλει, ας πιστεύει ότι θέλει και ας ψάχνει την μαγική κάνη ... εγώ δεν έχω την υπομονή να ψάχνω.
Στην τελική, για παπιά, βάζω ένα Rooster ή ένα Nitro και εκμηδενίζω οποιαδήποτε "φανταστική" βλητική υπεροχή βλέπουν κάποιοι στο πεδίο.
 
ΟΚ...Ο καθε ενας μας απο τις εμπειριες του απο το κυνηγι και τις δοκιμες του...
Να σου πω γιατι μαλλον απο τα γραφομενα σου καταλαβαινω οτι δεν το γνωριζεις....
Στους μειον 7 βαθμους ( σε αυτη την θερμοκρασια δοκιμασα ) οι διβασικες χανουν απο την αρχικη τους
ταχυτητα 5μ/δ δλδ το 400μ/δ γινεται 395μ/δ....ενω οι μοναβασικες ( Μ92ς ) το 400μ/δ γινεται 355μ/δ...
Λογικο ποιπον να πιστευεις οτι ουτε τα σκαγια δεν θα βγαλει απο την καννη !!!

ΥΓ, Το εχω ξανα πει...και ξανα γραψει....Παντα μιλαω με αποδειξεις και οχι με υποθεσεις....και αυτα που
λες ειναι υποθεσεις...και δεν ευσταθουν !!
Παντα χωρις ιχος αντιπαραθεσης....
 
Ηλία καλημέρα ... θα σου απαντήσω όπως απάντησε ο Άρης σε ένα προηγούμενο ποστ του ...
"Γενικά στην πιάτσα παίζει πολύ παπατζα"
Η παπάντζες και ξερόλες είναι dna του έλληνα δεν βγενει εύκολα δυστηχως
 
Πάρτε το όπλο σας, τα φυσίγγια και τα τσοκ που σας ενδιαφέρουν και κάντε δοκιμές."
Κανένας δεν λέει "πάρτε αυτό το όπλο διότι σκοτώνει γιατί το άλλο δεν σκοτώνει ή σκοτώνει λιγότερο ή τραυματίζει ή διαλέγει καιρούς."
Μόνο εδώ έχω ακούσει αυτές τις "ιστορίες" και στεναχωριέμαι ιδιαίτερα όταν τις λένε άτομα με "εμπειρία"……….. Σωστός στο πρώτο σκέλος …. Στο δεύτερο λάθος.. όταν ατομα με μεγάλες οικονες και χιλιάδες φυσηγγια γράφουν ότι όντος υπάρχουν διάφορες μερικοί επιμένουν ότι ολλα ίδια είναι .. αυτό η το αποδέχεσαι η όχι εσείς δεν το αποδέχεστε οκ..,από εκεί και πέρα δεν ξέρω γιατι άλλο ψάχνεσται … πρωσοπικα για εμένα δεν με ενδιαφέρει πως λέγεται το οπλο με ενδιαφέρει όμως νΑ Πάρο 5 μάρκες με οικονομικα τσιχλόφησιγκα και όχι μόνο και να σκωτονη η κάννη.. αν για να σκωτοση ένα πουλί πληρώνο 10€ το κουτι το οπλο θα πάει από εκεί που ήρθε ( αυτό το έχω κάνη)
Άι γεια σου.ακριβως αυτός είναι ο λόγος που πάω στο πίνακα κι όχι κάτι άλλο και γι αυτό παρουσιάζω και τις δοκιμές μου.πρωτον για να δω ο ίδιος τα φυσίγγια που χρησ σε απόδοση και για να μαζέψω και απόψεις επειδή δεν ασχολούμαι με ιδιογομωση.οπως το λες αν η Φράνκι με τα αφτερ τσοκακια δεν με ικανοπ θα επερνε δρομο.απλα βαριέμαι να μετράω σκάγια και ποσοστά
 
ΟΚ...Ο καθε ενας μας απο τις εμπειριες του απο το κυνηγι και τις δοκιμες του...
Να σου πω γιατι μαλλον απο τα γραφομενα σου καταλαβαινω οτι δεν το γνωριζεις....
Στους μειον 7 βαθμους ( σε αυτη την θερμοκρασια δοκιμασα ) οι διβασικες χανουν απο την αρχικη τους
ταχυτητα 5μ/δ δλδ το 400μ/δ γινεται 395μ/δ....ενω οι μοναβασικες ( Μ92ς ) το 400μ/δ γινεται 355μ/δ...
Λογικο ποιπον να πιστευεις οτι ουτε τα σκαγια δεν θα βγαλει απο την καννη !!!

ΥΓ, Το εχω ξανα πει...και ξανα γραψει....Παντα μιλαω με αποδειξεις και οχι με υποθεσεις....και αυτα που
λες ειναι υποθεσεις...και δεν ευσταθουν !!
Παντα χωρις ιχος αντιπαραθεσης....

Και για του λογου το αληθες...Και οτι γραφω και λεω....ειναι παντα τεκμηριωμενο !!!
Η δοκιμη εγινε με μειον 2 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια... ειχε χιονι εξω....Τα φυσιγγια στο ψυγειο
24 ωρες.... και το οπλο εξω μια ωρα πριν την δοκιμη ωστε να παρει την εξωτερικη θερμοκρασια..
Επισεις μια βασικη λεπτομερεια...Χαλασμενος ο θερμοστατης του ψυγειου...παγωνε οτι ειχε στην συντηρηση
γι'αυτο και γραφω και πιστευω οτι τα φυσιγγια ειχαν μειον 7 βαθμους...
Τα σεταπ των φυσιγγιων για νορμαλ καιρο και τα δυο !!

Ξεκινω με την περιβοητη....Μ92ς...Που μετα απο αυτην την δοκιμη...την εβαλα στην ακρη...
Και στην συνεχεια η δοκιμη με την ΤΕΚΝΑ.

εικόνα_Viber_2021-01-29_19-54-17.jpg
εικόνα_Viber_2021-01-29_19-55-01.jpg

Και τωρα η ΤΕΚΝΑ..

εικόνα_Viber_2021-01-29_19-40-09.jpg
εικόνα_Viber_2021-01-29_19-43-32.jpg
 
ΟΚ...Ο καθε ενας μας απο τις εμπειριες του απο το κυνηγι και τις δοκιμες του...
Να σου πω γιατι μαλλον απο τα γραφομενα σου καταλαβαινω οτι δεν το γνωριζεις....
Στους μειον 7 βαθμους ( σε αυτη την θερμοκρασια δοκιμασα ) οι διβασικες χανουν απο την αρχικη τους
ταχυτητα 5μ/δ δλδ το 400μ/δ γινεται 395μ/δ....ενω οι μοναβασικες ( Μ92ς ) το 400μ/δ γινεται 355μ/δ...
Λογικο ποιπον να πιστευεις οτι ουτε τα σκαγια δεν θα βγαλει απο την καννη !!!

ΥΓ, Το εχω ξανα πει...και ξανα γραψει....Παντα μιλαω με αποδειξεις και οχι με υποθεσεις....και αυτα που
λες ειναι υποθεσεις...και δεν ευσταθουν !!
Παντα χωρις ιχος αντιπαραθεσης....
δοκιμασες την κοντρα δοση που αναφέρεις σε αυτους τους βαθμούς? πως ξέρεις οτι αυτα που λεω ειναι υποθεσεις? η προοδευτικοτητα καθε πιριτηδας και το πως αντιδρα στο περιβάλλον που επιθυμούμε ειναι μεγαλο κεφάλαιο δεν τελειώνει στο χαρτι αλλα στο κυνηγι ,οταν κυνηγάω με ενα σετ υπ και με βγαζει παλικάρι μπορω να πω πως δουλεύει ,παντα χωρις ιχνος αντιπαραθεσης.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top