Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Θα σου πω μια πραγματική ιστορία από την δική μου δουλειά.

Λέω σε κάποιον να φτιάξει ένα πρόχειρο σκαρίφιμα για ένα εργαλείο που θέλαμε να κατασκευάσουμε.
Υπόθεση 10 λεπτών το πολύ.
Μετά από 3 ημέρες μου έφερε το σχέδιο σε Autocad.
Άψογος αλλά καθυστέρησε 3 ημέρες και τo εργαλείο είχε ήδη κατασκευαστεί.

Καλή η λεπτομέρεια αλλά καλύτερη η αποτελεσματικότητα.
Μαλλον δεν ηξερε τι σημαινει "σκαριφημα"...για αυτο σου λεω η λεπτομερεια κανει τη διαφορα....
Καλό το autocad και τα σχεδιαστικά προγράμματα, αλλά σαν το πρόχειρο σκαρίφημα με χαρτί και μολύβι στο χέρι, δεν έχει!!!
 
δεν ειπα πως το 440 ειναι κοντρα δοση μιλήσα για ταχύτητες πανω απο αυτο και πως το φουλ πολλες φορες χαλαει την τουφεκιά.σε δοκιμη με Μ92S στο 220 + 206sv για προσάναμμα στα 32γρ η κανη με 2* έβγαλε καλητερη τουφεκιά,σε δοκιμες με federal 3,5 νουμ 6 με xf δεν εδωσε τα αναμενόμενα σε σχέση με το 3* οπλο μοσμπερκ 835.


Μου τα ''μπερδευεις'' πολυ....2,20 +στρωμα στα 32 γραμμαρια ....μονο και απο την δοσολογια δεν
συζηταω τιποτα....Και μην μου κανεις συγκριση του δικου σου φυσιγγιου με το εμπορικο ας ειναι
φεντεραλ....
Δεν ειναι συγκριτικα στοιχεια αυτα που δινεις....και οι συγκριτικες δοκιμες δεν γινονται ετσι !!
 
Το setup είναι κυνηγημενο στη φασα για πολλά χρόνια και μου αρέσει Kανονικά το φορτώνω στο 1.80
Αυτό έβγαλε η optimaView attachment 69491

Αυτη ειναι η ''περιφημη'' οπτιμα....που μας εχουν ζαλισει τα ουμπαλα Γιωργο ??
Αυτες τις τουφεκιες βγαζει φιλε ??
 
Αυτη ειναι η ''περιφημη'' οπτιμα....που μας εχουν ζαλισει τα ουμπαλα Γιωργο ??
Αυτες τις τουφεκιες βγαζει φιλε ??
Αυτές βγάζει Νίκο με το συγκεκριμένο setup ,160 σκαγια στον κυκλο θέλει η ατσαλοφτερη για να πέσει......ευχαριστημένος είμαι φίλε με το όπλο και το βασικότερο απροβληματιστο.
 
Αυτές βγάζει Νίκο με το συγκεκριμένο setup ,160 σκαγια στον κυκλο θέλει η ατσαλοφτερη για να πέσει......
Και με 130 είσαι εντάξει Γιώργο για φάσσα.
Αλλά είπαμε, ... ρίχνουμε με ότι νοιώθουμε ΑΣΦΑΛΕΙΑ !!!
Και με τα μισά, αν πάει η τουφεκιά πάνω έχουμε αρκετές πιθανότητες επιτυχίας.

1680115739137.png

και το βασικότερο απροβληματιστο.
Αυτό είναι το πιο σημαντικό.
 
Last edited:
Αυτη ειναι η ''περιφημη'' οπτιμα....που μας εχουν ζαλισει τα ουμπαλα Γιωργο ??
Αυτες τις τουφεκιες βγαζει φιλε ??
Ρε φίλε ξέχασα......παρατήρησα ότι ο drago έκανε γκέλα πάνω στον στόχο.....δεν φρενάρει καθόλου αυτός ο καριόλης?
 
686-ΜΒ32-1.75×34 No6-drago20-68.5-56.5-310 ΣΚΑΓΙΑ-410m/s

36.5 m Από το στόμιο .
Bettinsoli **.......****View attachment 69490


View attachment 69487View attachment 69488
Το οπλο ειναι με διαφορετικο αυλο η καθε καννη, ειναι συνηθισμενο το φαινομενο αυτο στα δικαννα ?δεν ειχα ποτε δικαννο και μου εκανε εντυπωση γιατι νομιζα οτι και οι δυο καννες ειναι με ιδιο αυλο...
 
Το οπλο ειναι με διαφορετικο αυλο η καθε καννη, ειναι συνηθισμενο το φαινομενο αυτο στα δικαννα ?δεν ειχα ποτε δικαννο και μου εκανε εντυπωση γιατι νομιζα οτι και οι δυο καννες ειναι με ιδιο αυλο...
Ότι κάτσει 😁 τις κολλάνε μεταξύ τους και μετά.........άλλος για την βαρκα μας.😃
 
Το setup είναι κυνηγημενο στη φασα για πολλά χρόνια και μου αρέσει Kανονικά το φορτώνω στο 1.80
Αυτό έβγαλε η optimaView attachment 69491
Στο δίκανο θέλει λίγο μαλάκωμα........ Αν δεν είναι απαράβατος όρος το πεντασταδιακο σε 56,50 θα σου πρότεινα,με όλο το θάρρος,να το τροποποιήσεις ως εξής: 616 1,75x34 z2m 21 8* στο 57,50 η ακόμη καλύτερα 616 1,70x33 sg22 6* 57,50 αυτού το τελευταίο δοκιμασμένο σε δίκανα......
 
Το οπλο ειναι με διαφορετικο αυλο η καθε καννη, ειναι συνηθισμενο το φαινομενο αυτο στα δικαννα ?δεν ειχα ποτε δικαννο και μου εκανε εντυπωση γιατι νομιζα οτι και οι δυο καννες ειναι με ιδιο αυλο...

μέχρι 0.1 διαφορά έχω δει
 
Το οπλο ειναι με διαφορετικο αυλο η καθε καννη, ειναι συνηθισμενο το φαινομενο αυτο στα δικαννα ?δεν ειχα ποτε δικαννο και μου εκανε εντυπωση γιατι νομιζα οτι και οι δυο καννες ειναι με ιδιο αυλο...
μέχρι 0.1 διαφορά έχω δει
To zabala που έχω η δεξιά κάννη γράφει 18.4 *** ,και η αριστερή 18.1* !!!
 
Παντως ρε παιδια μερικα σχολια ειναι πολυ επιθετικα και δεν καταλαβαινω τον λογο...
Εδω ειμαστε για να γραφουμε τις αποψεις μας και τις εμπειριες μας...
Αν δεν συμφωνουμε με κατι μπορουμε να γραψουμε τι δικη μας αποψη που μπορει να ειναι τελειως αντιθετη, χωρις ομως σχολια η υπαινιγμους για το προσωπο που εξεφρασε την αλλη αποψη...
Εξαιτιας τετοιων επιθετικων σχολιων εχουν σταματησει να γραφουν ατομα στο φορουμ και ειναι κριμα... καθε αποψη και καθε αντιπαραθεση ειναι χρησιμη και ο καθενας που διαβαζει βγαζει τα συμπερασματα του...
Ο @Alex76 που ειχε την 1100 G3 το παληκαρι ουτε που το ξερω αλλα ανεβαζε κατι δοκιμες με το οπλο του(ουτε ζηλεψα ουτε σκεφτηκα οτι ανεβαζει παραμυθια απλα του ετυχε ενα καλο οπλο του παιδιου και να ειναι καλα να το χαιρεται απλα πραγματα...) με το kicks και χαζευα και γουσταρα που τις εβλεπα ουτε πιστευω ειχε κανα λογο να πει ψεματα η να "κλεψει" σε αποσταση για ποιο λογο?
Το ξερουμε καλα ολοι μας οτι οποιος κοροιδευει η λεει ψεμματα τον εαυτο του παραμυθιαζει τα αποτελεσματα στο ντορβα του θα τα δει..
 
Στο δίκανο θέλει λίγο μαλάκωμα........ Αν δεν είναι απαράβατος όρος το πεντασταδιακο σε 56,50 θα σου πρότεινα,με όλο το θάρρος,να το τροποποιήσεις ως εξής: 616 1,75x34 z2m 21 8* στο 57,50 η ακόμη καλύτερα 616 1,70x33 sg22 6* 57,50 αυτού το τελευταίο δοκιμασμένο σε δίκανα......
Καλά φαίνονται και αυτά.Καποια στιγμή το είχα στήσει και με Ζ2Μ18 πάλι το ίδιο σκότωνε.
 
Μου τα ''μπερδευεις'' πολυ....2,20 +στρωμα στα 32 γραμμαρια ....μονο και απο την δοσολογια δεν
συζηταω τιποτα....Και μην μου κανεις συγκριση του δικου σου φυσιγγιου με το εμπορικο ας ειναι
φεντεραλ....
Δεν ειναι συγκριτικα στοιχεια αυτα που δινεις....και οι συγκριτικες δοκιμες δεν γινονται ετσι !!
εγω στα μπερδεύω ?με 175 και 2000 στα 27 ,πανω απο 500 600 μπαρ δεν ειναι στον πρωτο βορια φιλε νικο θα συναχωθει, να μου έλεγες 180 ×32 και 688 να το συζητήσουμε, δεν νομιζω να ανέφερα ποτε οτι ασχολούμαι με δοκιμες αλλα δυο βολες σε μια λαμαρίνα θα τις κανω οπότε και αν τωρα για τα στοιχεία εχεις δικιο αλλα δεν εχω κατι παραπανω.
 
Αυτη ειναι η ''περιφημη'' οπτιμα....που μας εχουν ζαλισει τα ουμπαλα Γιωργο ??
Αυτες τις τουφεκιες βγαζει φιλε ??
Νίκο θέλω να μου πεις κάτι........ Όταν έλεγες ότι όλα τα όπλα ρίχνουν καλά και ότι φυσίγγι βάλεις μέσα αυτό θα σου δώσουν τι εννοείς??????
Προχθές με το φυσίγγι της p&p το long range που έριξε ο Βασίλης και πήρε με τη benelli 57% έφταιγε το φυσίγγι και ήταν απαράδεκτο και τώρα με αυτό που έριξε ο Γιώργος και πήρε 62% τώρα φταίει το όπλο φταίει η οπτιμα????????
Αυτό δε σου κάνει λίγο "με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω??????
Για να καταλάβουμε δηλαδή τελικά τι είναι αυτό που καθορίζει την ποιότητα της ντουφέκιας??????? Το φυσίγγι???? Η κανη????? Ο ανάδρομος Ερμής???? Κάτι άλλο??? Με όλον τον σεβασμό........
 
To zabala που έχω η δεξιά κάννη γράφει 18.4 *** ,και η αριστερή 18.1* !!!
Θα ειχε ενδιαφερον αν ηταν με εναλλαξιμα τσοκ μια δοκιμη με ιδιο τσοκ(που να αντιστοιχει στον αυλο..) και ιδιο φυσιγγι για να συγκρινουμε συγκεντρωση και διατρηση στο ιδιο οπλο με μονη διαφορα τον αυλο...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top