Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Τιποτα δεν θα φυγει.... Το ΒΟΙΤΟ δεν εχει τσοκ....Θα δοκιμαστουν πρωτα στο Βοιτο...και μετα ''βλεπουμε''...
Δεν ξεκινας με 42-44-50 γραμμαρια σκαγια...Απο 30 - 32 ξεκινας και το ''βλεπεις''...
Με εβαλε σε σκεψεις ο Λευτερης και δεν εχει αδικο....
Εαν μπορεσω και τα ''παντρεψω'' με μολυβδινα....σε στρωσεις...θα γινει καλο παιχνιδι ....Ιδωμεν φιλε !!!
Τα σεταπ και οι δοσολογιες εχουν να κανουν με το βαρος...και οχι με την σκληροτητα...η σκληροτητα εχει
να κανει με την παραμορφωση -ταχυτητες - συγκεντρωση.....εαν κανω λαθος...θα το δειξει απο την πρωτη βολη
ο στοχος και ο ταχογραφος...
Σιγά μην σπάσει το δικό σου το boito και το baikal του @pit1982 😁
 
Ανεβαίνουμε ήθελες να πεις αλλά σωστά όλα αυτά που αναφέρεις ...

Τρυπάνε αλλά δεν έχουν τον όγκο να σπάσουν μεγάλα κόκαλα και απλά τους ανοίγουν τρύπες ... έτσι λένε τουλάχιστον στο USA.
Δεν το λένε πάντως πολύ και πολλοί.
Οπότε, παρόλο που έχει λογική, δεν ξέρω αν πραγματικά ισχύει και σε τι βαθμό.

Και εγω δεν ξερω....αλλα απο την ''αλλη'' εαν παρει 20 σκαγια επανω του ο λαγος....που θα παει ??
Εκει θα μεινει... και τα 20 σκαγια ειναι εφικτο να τα παρει με τις συγκεντρωσεις που βγαζουν αυτα τα σκαγια !!!
Υποθεσεις κανω....Ας γυρισει με το καλο ο Στελιος....και τα παρουμε ..θα μαθουμε απο πρωτο χερι που λενε...
Θα εχουμε αποψη φιλε !!!
 
Last edited:
Ειλικρινα με εχετε ''βραχυκυκλωσει''....δεν ξερω τι νουμερο να επιλεξω....

Τι νουμερο πιστευεις οτι θα δουλεψει στα στεριανα θηραματα Λευτερη ???
Όλα καλα ως εδω αλλα το Νο 6 το ξεχασατε.......
Κερδιζεις πυκνοτητα απο 33gr ως 40gr....
Καταβαλεις θηραμα ανετα στα 40m....κ με τη σκληροτητα που εχουν, κανουν για ολα τα εκλεκτα θηραματα....αποψή μου... 🙃 ;) :)
 
Όλα καλα ως εδω αλλα το Νο 6 το ξεχασατε.......
Κερδιζεις πυκνοτητα απο 33gr ως 40gr....
Καταβαλεις θηραμα ανετα στα 40m....κ με τη σκληροτητα που εχουν, κανουν για ολα τα εκλεκτα θηραματα....αποψή μου... 🙃 ;) :)

Το Ν6 σε περιοριζει σε ποσοτητα σκαγιων Κωστη. Σκεψου εχει μονο 54 σκαγια στα 10 γραμμαρια....
Και το Ν3 σε μολυβι εχει 48 σκαγια στα 10 γραμμαρια.
Ενω το Ν7 εχει 68 σκαγια ειναι δλδ. κοντα στο Ν5 μολυβι...με 71 σκαγια στα 10 γραμμαρια.
 
Τιποτα δεν θα φυγει.... Το ΒΟΙΤΟ δεν εχει τσοκ....Θα δοκιμαστουν πρωτα στο Βοιτο...και μετα ''βλεπουμε''...
Δεν ξεκινας με 42-44-50 γραμμαρια σκαγια...Απο 30 - 32 ξεκινας και το ''βλεπεις''...
Με εβαλε σε σκεψεις ο Λευτερης και δεν εχει αδικο....
Εαν μπορεσω και τα ''παντρεψω'' με μολυβδινα....σε στρωσεις...θα γινει καλο παιχνιδι ....Ιδωμεν φιλε !!!
Τα σεταπ και οι δοσολογιες εχουν να κανουν με το βαρος...και οχι με την σκληροτητα...η σκληροτητα εχει
να κανει με την παραμορφωση -ταχυτητες - συγκεντρωση.....εαν κανω λαθος...θα το δειξει απο την πρωτη βολη
ο στοχος και ο ταχογραφος...
Ανάμιξη μολυβδινων και TSS έκανε η federal στα 3rd degree, γύρω στο 2013-2014. Συνδύασε μολύβδινα ν5 με TSS v7 αλλά και ατσάλινα. Δεν θυμάμαι ακριβώς το νούμερο των ατσάλινων γιατί έχω χρόνια να ασχοληθώ με αυτό το φυσίγγι. Πάντως, θυμάμαι όταν το πρωτοεψαχνα, είχα υπολογίσει ότι το μεμονωμένο σκάγι ν7(2,50mm) TSS είχε την ίδια μάζα με ένα μολυβδινο ν5(3,0mm).
 
Αυτούς που πήρε? Η αυτούς που έχασε?

Παρμενοι....αρκετοι....και χωρις να θελω να το παιξω ''κυνηγαρας''.....εχασα τον λογαριασμο...
Πεταλωμενοι μονο 2. Ο πρωτος που με στοιχειωσε πριν πολλα χρονια.....αλλα με εκανε ιδιογομωτη...
Ο Δευτερος πριν 2 σεζον....απο διπλά απανωτα λαθη μου....ανεπιτρεπτα για μενα....αλλα την μ@λακια μπορει
να την κανει και ο εμπειρος απο πολυ σιγουρια !!! ;)

ΥΓ. Στην παρεα...με φωναζουν...ο Νικος ο φονιας....μεχρι που με ''ματιασαν''.....:D
 
Ανάμιξη μολυβδινων και TSS έκανε η federal στα 3rd degree, γύρω στο 2013-2014. Συνδύασε μολύβδινα ν5 με TSS v7 αλλά και ατσάλινα. Δεν θυμάμαι ακριβώς το νούμερο των ατσάλινων γιατί έχω χρόνια να ασχοληθώ με αυτό το φυσίγγι. Πάντως, θυμάμαι όταν το πρωτοεψαχνα, είχα υπολογίσει ότι το μεμονωμένο σκάγι ν7(2,50mm) TSS είχε την ίδια μάζα με ένα μολυβδινο ν5(3,0mm).

Δεν το ηξερα αυτο με τα αναμεικτα της federal....αλλα με εβαλε σε σκεψεις ο φιλος ο Λευτερης με τα
διαμπερη τραυματα....και ετσι το σκεφτηκα....
Ωστοσο επειδη μου αρεσει να το ψαχνω το πραγμα....πιστευω και ευχομαι να βγαλω καλα φυσιγγια
Χρηστο μου !!
Τιποτα δεν αφηνω στην τυχη φιλε !!!
 
Δεν το ηξερα αυτο με τα αναμεικτα της federal....αλλα με εβαλε σε σκεψεις ο φιλος ο Λευτερης με τα
διαμπερη τραυματα....και ετσι το σκεφτηκα....
Ωστοσο επειδη μου αρεσει να το ψαχνω το πραγμα....πιστευω και ευχομαι να βγαλω καλα φυσιγγια
Χρηστο μου !!
Τιποτα δεν αφηνω στην τυχη φιλε !!!
Να προσέχουμε όλοι τα δόντια μας γιατί αν μας ξεφύγει καμία δυνατή δαγκωνιά σε κάνα τέτοιο σκάγι ή σε ατσάλινο θα έχουμε σπασίματα.
 
Για τα οπλα της τοτε εποχης ηταν σκληρα φυσιγγια τα παλια Lambro καφε κ μπλε αλλα κ τα μετεπειτα demi - biturbo ηταν κ αυτα αρκετα σκληρα.
εχω αρκετα καφε ν6 , μπλε ν4, ν5, ν6, ν7, ν8 , ντεμι μαυρα ν4, ν5,ν6,ν7,5 και κοκκινα ν7, ν8 , ολα με σκαγια λαυριου , αγορα το 2000 απο μαγαζι που εκλεινε λογο συνταξης τον Χαρη φιλο του πατερα μου μου τα αφησε ολα Ελληνικα και ξενα 3 ευρω το κουτι , ακομα και τα αμερικανικα ρεμικτον , τα μαγνουμ ρεμικτον νιτρο , και τα ιμπεριαλ μαγνουμ κοκκινα , και απλα μπλε , αυτα που λεει ο Νικολας μαιμου , ο Νικολας πρεπει να τον ηξερε τον Χαρη , συχωρεμενος τωρα
 
εχω αρκετα καφε ν6 , μπλε ν4, ν5, ν6, ν7, ν8 , ντεμι μαυρα ν4, ν5,ν6,ν7,5 και κοκκινα ν7, ν8 , ολα με σκαγια λαυριου , αγορα το 2000 απο μαγαζι που εκλεινε λογο συνταξης τον Χαρη φιλο του πατερα μου μου τα αφησε ολα Ελληνικα και ξενα 3 ευρω το κουτι , ακομα και τα αμερικανικα ρεμικτον , τα μαγνουμ ρεμικτον νιτρο , και τα ιμπεριαλ μαγνουμ κοκκινα , και απλα μπλε , αυτα που λεει ο Νικολας μαιμου , ο Νικολας πρεπει να τον ηξερε τον Χαρη , συχωρεμενος τωρα
Λίγο χλωμό να είχαν σκάγια Λαυρίου φυσίγγια μαζικής παραγωγής,το 2000...
Η εξόρυξη μεταλλευμάτων στην περιοχή πρέπει να σταμάτησε κοντά στο 1990.
Εκτός κι είχαν μείνει επί χρόνια στο ράφι.
 
Τιποτα δεν θα φυγει.... Το ΒΟΙΤΟ δεν εχει τσοκ....Θα δοκιμαστουν πρωτα στο Βοιτο...και μετα ''βλεπουμε''...
Δεν ξεκινας με 42-44-50 γραμμαρια σκαγια...Απο 30 - 32 ξεκινας και το ''βλεπεις''...

Προσοχή Νίκο!!!
Απο άποψη τσοκ, τα μη τοξικά σκάγια -σιδηρουχα και βολφραμίου- ρίχνονται με ασφάλεια από τσοκ 3* και πιο ανοιχτά (3*-4*-5*) και εννοείται κάθε είδους τσοκ εναλλασσομενα και σταθερά...
Απ' ότι θυμάμαι το Boito έχει σταθερά τσοκ 3*&1* άρα μόνο με την κάννη 3* μπορεί να ρίξεις σκάγια βολφραμίου...
 
Προσοχή Νίκο!!!
Απο άποψη τσοκ, τα μη τοξικά σκάγια -σιδηρουχα και βολφραμίου- ρίχνονται με ασφάλεια από τσοκ 3* και πιο ανοιχτά (3*-4*-5*) και εννοείται κάθε είδους τσοκ εναλλασσομενα και σταθερά...
Απ' ότι θυμάμαι το Boito έχει σταθερά τσοκ 3*&1* άρα μόνο με την κάννη 3* μπορεί να ρίξεις σκάγια βολφραμίου...

Ειλικρινα σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου Σπυρο μου !!! :)
 
Εστησα ενα σκοπευτικο 28 γραμ. Ν8,5 σκαγια....με LB6 και το ''παω'' για μακρινες βολες στα 50+ μετρα.
Δεν ξερω τι θα δωσει....αλλα ελπιζω να βγαλω ενα 70% στα 50 μετρα....ωστε να εχει τα 60 μετρα...

Εαν δεν μου δωσει αυτο που θελω....εχω την εναλλακτικη με Ν7,5 και 5% αντιμονιο....και θα δοκιμασω...
Βεβαια μπορει να ''σπασω τα μουτρα μου''.....αλλα εαν δεν δοκιμασω....ποτε δεν θα το μαθω !!!:)

εικόνα_Viber_2023-06-02_13-22-46-474.jpg
Με 13 χιλιοστα κενο απατητο χωρο.....και οποιον παρει ο ''χαρος''...!!! :)

ΥΓ. Ιουνιος μηνας....και εδω βρεχει....:oops:
 
Σιγά μην σπάσει το δικό σου το boito και το baikal του @pit1982 😁
Οι βραζιλιανοι δεν ξερω τι κανουν ( εκτως απο τις Βραζιλιανες που εχω λιγη πειρα) οι ρωσοι παντος με 1370 μπαρ δεν σουρωνουν καν θελουν τουλαχιστο τα δυπλα!!! .yel. 🤪🤪
 
Εστησα ενα σκοπευτικο 28 γραμ. Ν8,5 σκαγια....με LB6 και το ''παω'' για μακρινες βολες στα 50+ μετρα.
Δεν ξερω τι θα δωσει....αλλα ελπιζω να βγαλω ενα 70% στα 50 μετρα...
Δύσκολο εγχείρημα... Το 70% με ψιλά σκάγια στα 50 μέτρα εννοώ... Θέλει περισσότερο ψάξιμο από ότι τα χοντρά σκάγια...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top