Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Κόψε κανένα μέτρο μην τους σκοτώσω όλους!
Κοίτα μην προσθέσει άλλα 10 αλευράτα, χαλαρά.
Που να πιάσει και τα βολφράμια στα χέρια του.
Πάω στοίχημα ότι στο πρώτο που θα ρίξει με βολφράμιο το αριστερό χέρι δεν θα πιάνει την πάπια .sarcastic.
Κλάσω κάρκαλι μαλλία με τα RayBan γυαλία. 🤣
 
Εστησα ενα σκοπευτικο 28 γραμ. Ν8,5 σκαγια....με LB6 και το ''παω'' για μακρινες βολες στα 50+ μετρα.
Δεν ξερω τι θα δωσει....αλλα ελπιζω να βγαλω ενα 70% στα 50 μετρα....ωστε να εχει τα 60 μετρα...

Εαν δεν μου δωσει αυτο που θελω....εχω την εναλλακτικη με Ν7,5 και 5% αντιμονιο....και θα δοκιμασω...
Βεβαια μπορει να ''σπασω τα μουτρα μου''.....αλλα εαν δεν δοκιμασω....ποτε δεν θα το μαθω !!!:)

View attachment 72799
Με 13 χιλιοστα κενο απατητο χωρο.....και οποιον παρει ο ''χαρος''...!!! :)

ΥΓ. Ιουνιος μηνας....και εδω βρεχει....:oops:
Βάλε σκάγια από τα πράσινα που σου έστειλα.
Rem Dove
 
Δύσκολο εγχείρημα... Το 70% με ψιλά σκάγια στα 50 μέτρα εννοώ... Θέλει περισσότερο ψάξιμο από ότι τα χοντρά σκάγια...

Ναι εχεις δικιο !!! Εμαθα οτι κυκλοφορησαν εμπορικα 24ρια σκοπευτικα με Ν7,5 σκαγια Νικελ και
στημενα με lb6...
Eιναι λιγο ακριβα ( 11 ευρω ) αλλα κοβουν μακρια...το ποσο μακρια δεν ξερω....και ειπα να δοκιμασω στα
28 γραμμαρια...ετσι απο περιεργεια ...
 
Τα εχεις κανει παρουσιαση αυτα ???
Να βαλω μαχαιρι χωρις φωτο ??
Ναι τα έχω κάνει παρουσίαση 360 σκάγια αν σου έστειλα τα 7,5.
30,5γρ πραγματικά, 31,5 θεωρητικά.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-272#post-755504

και έχω ρίξει ένα ...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-φυσιγγίων.1142/page-398#post-802797

Κάντα ότι θες ...

Έχω και #8 αλλά λογικά σου έστειλα τα #7,5.
 
Ναι τα έχω κάνει παρουσίαση 360 σκάγια αν σου έστειλα τα 7,5.
30,5γρ πραγματικά, 31,5 θεωρητικά.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-272#post-755504

και έχω ρίξει ένα ...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-φυσιγγίων.1142/page-398#post-802797

Κάντα ότι θες ...

Έχω και #8 αλλά λογικά σου έστειλα τα #7,5.

Ναι Ν7,5 μου εστειλες φιλε !!! Το ενα παει για σφαξιμο....το αλλο για δοκιμη....Στα ποσα και τσοκ την θελεις ???
 
Δυο παλαιοτερες δοκιμες στα 33 γραμμαρια σκαγια με πυριτιδα ς4 στα 45 μετρα με φουλ τσοκ και σε
νουμερα 4 και 5.
Μου ζητησε ο φιλος ο Στελιος να δοκιμασω....αλλα τις ειχα απο παλια δοκιμασμενες...και τις ανεβαζω .

εικόνα_Viber_2021-03-18_03-42-48.jpg

εικόνα_Viber_2021-03-18_03-43-25.jpg

Και σε Ν5.

εικόνα_Viber_2021-03-18_03-44-20.jpg

εικόνα_Viber_2021-03-18_03-44-39.jpg
εικόνα_Viber_2021-03-18_03-43-49.jpg

ΥΓ. Στελιο η κατανομη στο Ν4 δεν ειναι ''ασχημη''.....απλα μου εφυγε η τουφεκια απο το κεντρο του
στοχου φιλε !!!
Ωστοσο εαν δεν σου αρεσει...θα σου πω τι θα κανεις και θα την φερεις στα ''μετρα σου'' φιλε !!!
 
Συνδύασαν ατσάλινα με TSS. Αν προσέξετε τα νούμερα (ν3 ατσάλι+ ν9 TSS, BB ατσάλι+ν7 TSS) βλέπουμε ότι τα σκάγια μεμονωμένα έχουν περίπου ίδια μάζα, ίσως 1-2 νούμερα μολύβδινα (εννοείται διαφορετικές διαστάσεις). Αυτό το κάνουν λογικά, για μην μακραίνει πολύ η άτρακτος. Βεβαίως θα έχει αρκετό μήκος, λόγω της μεγαλύτερης μετωπικής επιφάνειας των ατσάλινων, που λογικά θα μείνουν πίσω. Τροφή για σκέψη τα συγκεκριμένα φυσίγγια!! Ρίξτε μια ματιά, πραγματικά αξίζει!!
 
Συνδύασαν ατσάλινα με TSS. Αν προσέξετε τα νούμερα (ν3 ατσάλι+ ν9 TSS, BB ατσάλι+ν7 TSS) βλέπουμε ότι τα σκάγια μεμονωμένα έχουν περίπου ίδια μάζα, ίσως 1-2 νούμερα μολύβδινα (εννοείται διαφορετικές διαστάσεις). Αυτό το κάνουν λογικά, για μην μακραίνει πολύ η άτρακτος. Βεβαίως θα έχει αρκετό μήκος, λόγω της μεγαλύτερης μετωπικής επιφάνειας των ατσάλινων, που λογικά θα μείνουν πίσω. Τροφή για σκέψη τα συγκεκριμένα φυσίγγια!! Ρίξτε μια ματιά, πραγματικά αξίζει!!

Εγω ατσαλι δεν θα εβαζα....το θεωρω μειον.....Βεβαια με το δικο μου μυαλο και οχι με τον βλητικο της
federal...
ΤSS και σε συνδιασμο με μολυβδινα επινικελωμενα.....θα κανουν ωραιο παντρεμα....Το ατσαλι ειναι ελαφρυ
ισως να χαλαει και την τουφεκια...Δεν το ξερω...υποθεσεις κανω...
 
Με 442μ/δ..... και τετοια σκαγια αυτο πρεπει...να ''κλεινει σπιτια''.....Δεν εχει ''αστεια'' με τετοιο φυσιγγιο !!!
Ακριβώς κύριε Νίκο!! Η federal, τουλάχιστον στο θέμα ταχύτητας και εξέλιξης, δεν κάνει συμβιβασμούς! Βέβαια, οι Αμερικάνοι, έχουν βγάλει φυσίγγια για βάλτο στα 50gr+ εξ ολοκλήρου με TSS, με αρχικές 458m/s, της ΑΡΕΧ αν θυμάμαι καλά! Αν βρω το σύνδεσμο καθώς και το βίντεο από πραγματικό κυνήγι, θα τα ποσταρω!
 
Εγω ατσαλι δεν θα εβαζα....το θεωρω μειον.....Βεβαια με το δικο μου μυαλο και οχι με τον βλητικο της
federal...
ΤSS και σε συνδιασμο με μολυβδινα επινικελωμενα.....θα κανουν ωραιο παντρεμα....Το ατσαλι ειναι ελαφρυ
ισως να χαλαει και την τουφεκια...Δεν το ξερω...υποθεσεις κανω...
Πιστεύω ότι το ατσάλι το έβαλαν για να "πιάνει χώρο". Σαν ένα μη τοξικό υλικό, καθώς προορίζονται για βάλτο. Και ίσως για να ρίξουν την ήδη υψηλή τιμή του προϊόντος.

Επίσης, τα ατσάλινα αυτά, έχουν την περιφερική νεύρωση (flight stopper), και ίσως να είναι της λογικής να μην έχουμε διαμπερή τραύματα χωρίς καταστροφή ιστών και οστών.

Υποθέσεις κάνω βέβαια...
 
εκτως απο τις Βραζιλιανες που εχω λιγη πειρα) οι ρωσοι παντος με 1370 μπαρ δεν σουρωνουν καν
Καλά το ξεκίνησες με τις βραζιλιανες, αλλά εκεί που νόμιζα θα το φτάσεις στις ρωσιδες το γύρισες στο τσάμικο. Που κολλάνε οι ρώσοι ;
 
Λίγο χλωμό να είχαν σκάγια Λαυρίου φυσίγγια μαζικής παραγωγής,το 2000...
Η εξόρυξη μεταλλευμάτων στην περιοχή πρέπει να σταμάτησε κοντά στο 1990.
Εκτός κι είχαν μείνει επί χρόνια στο ράφι.
δεν ξερω Γιαννη εγω τα πηρα το 2000 , και πανω γραφουν με σκαγια λαυριου , αλλα το 8αρι ηταν 2,1 , δηλαδη 9αρι , και το 7αρι ηταν 2,3 δηλαδη 8αρι , τα αλλα ηταν σωστα δηλαδη το 6, 5, 4, , εκεινο που βρικα αχταρμα ηταν τα 7αρια του μπιτουρμπο , σκαγια χαλια απο 7αρι μεχρι 9αρι ειχαν αναμικτα , και τα περισοτερα θολα , χωρις γιαλαδα , και δεν αποδηναν , οσα εριξα στης περδικες ηταν μαπα , μαδαγαν της περδικες χωρις να της παρω , και μερικες που πηρα , πολλα σκαγια τα εβρισκα στην πετσα του πουλιου , ενω τα μποτουρμπο ν6 καταπλικτηκα , η μερα με την νυχτα , και ειχαν και τα δυο την τεκνα στην ιδια αναλογια , μονο τα σκαγια του ν7 ηταν χαλια
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top