Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Εγώ έχω στο μυαλό μου ότι το κάθε θήραμα έχει μια τριάδα Νο σκαγιών..
Π.χ
Λαγος-3,4,5
Τσιχλα-8,9,10
Πράσινα-4,5,6
Μικρά παπιά-5,6,7
Τρυγονι-7,8,9
κ.ο.κ

Αυτές οι τριάδες σκαγιών μπορούν αναλογα τις εκάστοτε συνθήκες να ανταποκριθουν με επιτυχία στο κυνήγι των θηραμάτων που μας ενδιαφέρουν...
Υπάρχουν κάποια στάνταρ, αλλά όταν οι αποστάσεις και οι συνθήκες αλλάζουν δραματκά μπορεί να ξεφύγουμε πολύ από τα στάνταρ.

Καλός συνδιασμός φυσιγγίου, τσοκ, # σκαγιού είναι αυτός που κατεβάζει θηράματα σε συγκεκριμένες συνθήκες και αποστάσεις.
Όταν τουφεκάς επανειλημμένα κάτι το οποίο νοιώθεις ότι έπρεπε να το πάρεις και αυτό φεύγει τότε υπάρχει πρόβλημα.
Αυτό είναι το κριτήριο για εμένα ...
Φυσικά πρέπει να ξέρεις που ρίχνεις ...

Πχ σε παπιά έχω ρίξει από ΒΒ μέχρι #5-6 διασποράς.
 
Υπάρχουν κάποια στάνταρ, αλλά όταν οι αποστάσεις και οι συνθήκες αλλάζουν δραματκά μπορεί να ξεφύγουμε πολύ από τα στάνταρ.

Καλός συνδιασμός φυσιγγίου, τσοκ, # σκαγιού είναι αυτός που κατεβάζει θηράματα σε συγκεκριμένες συνθήκες και αποστάσεις.
Όταν τουφεκάς επανειλημμένα κάτι το οποίο νοιώθεις ότι έπρεπε να το πάρεις και αυτό φεύγει τότε υπάρχει πρόβλημα.
Αυτό είναι το κριτήριο για εμένα ...
Φυσικά πρέπει να ξέρεις που ρίχνεις ...

Πχ σε παπιά έχω ρίξει από ΒΒ μέχρι #5-6 διασποράς.
Αυτό ακριβώς Βασίλη! Ειδικά στο βάλτο, μπορεί κάποιος να επαληθεύσει και τις πιο τρελές θεωρίες όσον αφορά τους συνδυασμούς φυσίγγι - τσοκ! Γιατί οι συνθήκες είναι ιδιαίτερες εκεί!!
 
Πρασινα 3-4-5 το 3 ειναι στανταρακι για τις παγωνιες !!
Ναι πολύ καλή τριάδα για πράσινα...
Για τα "καλά" παπιά, παίζουν όλα τα νούμερα από ΒΒ μέχρι ν6, ανάλογα με τις συνθήκες και το στήσιμο του φυσιγγίου. Για μολύβδινα σκάγια εννοείται.
Πχ σε παπιά έχω ρίξει από ΒΒ μέχρι #5-6 διασποράς.
Μίλησα για βολές με προϋποθέσεις που αν ο κυνηγός στείλει τη ντουφεκιά πάνω στο θήραμα να έχει δυνατότητες καταβολής τουλάχιστον 80%
Για ντουφεκιές-ρουλέτα υπάρχουν αμέτρητοι συνδυασμοί...
Π.χ 5αρια σεμί για τα τρυγόνια στα περάσματα που περνάνε στα 80 μέτρα...γιατί κάποιο μπορεί να πέσει...
Και εχω δει να πέφτει...αλλά...
 
Πολύ "δύναμη" τα #7 βολφραμίου ...

View attachment 72909
Αλλο φρούτο αυτό...το πάμε από την αρχή το πράμα...

Αν και κάπου διάβασα...σε αμερικανικό site...οτι ενώ έχουν μεγάλη διατρηση λογω μεγάλης μάζας δεν έχουν τη φονικοτητα του μολυβδινου λόγω μικρού όγκου...
Μάλλον το τραυματική σοκ δεν είναι ανάλογο ενός μολύβδινου ίσης μάζας...
 
Πάντως, αν θυμάμαι καλά, το ν5 TSS έχει βάρος περίπου ίσο με ΒΒ μολυβδινο!!!
όχι ...

1685951651703.png
0,23gr

1685951748940.png
0,53gr

1685951821863.png
0,21gr

Το tss έχει μεγαλύτερη διάτρηση γιατί
1. έχει μεγαλύτερη μάζα
2. μεγαλύτερη σκληρότητα
3. μεγαλύτερες μένουσες
4. μικρότερη διάμετρο (αυτό δεν είναι πάντα καλό, τρυπάει αλλά δεν σπάει)
 
Αν και κάπου διάβασα...σε αμερικανικό site...οτι ενώ έχουν μεγάλη διατρηση λογω μεγάλης μάζας δεν έχουν τη φονικοτητα του μολυβδινου λόγω μικρού όγκου...
Μάλλον το τραυματική σοκ δεν είναι ανάλογο ενός μολύβδινου ίσης μάζας...
Έτσι λένε ...
Ο όγκος των ιστών που καταστρέφεται είναι μικρότερος και τα κόκαλα των φτερών πχ τρυπάνε αλλά δεν σπάνε.
Έχεις όμως περισσότερα σκάγια από τα μολύβδινα.
 
Εκανα σημερα καποιες δοκιμες....Εαν πω οτι ειμαι ευχαριστημενος θα ειναι ψεμα...
Ο καλυκας FIOCCHI 12/76 δεν μου εδωσε αυτο που ηθελα....
Και ηθελα λιγο μεγαλυτερες συγκεντρωσεις....και σιγουρα αλλη κατανομη...
Τα δυο απο τα 3 φυσιγγια που εριξα...περασαν οριακα το ποσοστο συγκεντρωσης που εχω για τα σεταπ
που πανε στα σκουπιδια...και που ειναι το 75%.
Ισως με θεωρειτε λιγο υπερβολικο....αλλα αυτα ειναι τα ''θελω μου''...
1 γραμμαριο περισσοτερο στα 2 σεταπ ( απο 37 στα 38 γραμ. ) και τα πηρε ο ''διαολος''....
Σε αυτα τα φυσιγγια ειχα GT24 βυσμα...το απογευμα ...πρωτα ο Θεος...και εαν εχω κεφια....θα τους δωσω αλλη
μια ευκαιρια με αλλο βυσμα....και δεν παρω αυτο που θελω....Ο FIOCCHI σε αυτα τα σεταπ παει στα αζητητα !!

Μην βαλετε τα γελια με τους στοχους....Μου τελειωσαν τα χαρτια...και πηρα απο την ταβερνα του χωριου
τραπεζομαντηλα . :)

Παμε στην πρωτη δοκιμη.....Καλη κατανομη....χαμηλο ποσοστο συγκεντρωσης...και η δοσολογια στο 1,75χ38+1,5 .

εικόνα_Viber_2023-06-05_10-16-59-533.jpg
Ας πουμε καλη κατανομη.....δεν ειναι και οτι καλυτερο...αλλα εαν ο λαγος ειναι στο κεντρο δεν γλυτωνει.

εικόνα_Viber_2023-06-05_10-17-29-885.jpg

Παμε στο Ν5....Και εδω χαμηλη συγκεντρωση....και κατανομη για τα σκουπιδια...Δοσολογια 1,70χ38+1,5 .

εικόνα_Viber_2023-06-05_10-18-23-259.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-05_10-18-53-360.jpg

Την γνωμη σας παλικαρια μου....οποια και αν ειναι αυτη... ακομα και πολυ ασχημη να ειναι...δεν θιγομαι...ισα-
ισα γινομαι καλυτερος μεσα απο αυτες !!!:)
 
Εγώ έχω στο μυαλό μου ότι το κάθε θήραμα έχει μια τριάδα Νο σκαγιών..
Π.χ
Λαγος-3,4,5
Τσιχλα-8,9,10
Πράσινα-4,5,6
Μικρά παπιά-5,6,7
Τρυγονι-7,8,9
κ.ο.κ

Αυτές οι τριάδες σκαγιών μπορούν αναλογα τις εκάστοτε συνθήκες να ανταποκριθουν με επιτυχία στο κυνήγι των θηραμάτων που μας ενδιαφέρουν...
Εγώ το μεσαίο νούμερο από κάθε τριάδα . Μα ακριβώς 😊
 
Εκανα σημερα καποιες δοκιμες....Εαν πω οτι ειμαι ευχαριστημενος θα ειναι ψεμα...
Ο καλυκας FIOCCHI 12/76 δεν μου εδωσε αυτο που ηθελα....
Και ηθελα λιγο μεγαλυτερες συγκεντρωσεις....και σιγουρα αλλη κατανομη...
Τα δυο απο τα 3 φυσιγγια που εριξα...περασαν οριακα το ποσοστο συγκεντρωσης που εχω για τα σεταπ
που πανε στα σκουπιδια...και που ειναι το 75%.
Ισως με θεωρειτε λιγο υπερβολικο....αλλα αυτα ειναι τα ''θελω μου''...
1 γραμμαριο περισσοτερο στα 2 σεταπ ( απο 37 στα 38 γραμ. ) και τα πηρε ο ''διαολος''....
Σε αυτα τα φυσιγγια ειχα GT24 βυσμα...το απογευμα ...πρωτα ο Θεος...και εαν εχω κεφια....θα τους δωσω αλλη
μια ευκαιρια με αλλο βυσμα....και δεν παρω αυτο που θελω....Ο FIOCCHI σε αυτα τα σεταπ παει στα αζητητα !!

Μην βαλετε τα γελια με τους στοχους....Μου τελειωσαν τα χαρτια...και πηρα απο την ταβερνα του χωριου
τραπεζομαντηλα . :)

Παμε στην πρωτη δοκιμη.....Καλη κατανομη....χαμηλο ποσοστο συγκεντρωσης...και η δοσολογια στο 1,75χ38+1,5 .

View attachment 72917
Ας πουμε καλη κατανομη.....δεν ειναι και οτι καλυτερο...αλλα εαν ο λαγος ειναι στο κεντρο δεν γλυτωνει.

View attachment 72919

Παμε στο Ν5....Και εδω χαμηλη συγκεντρωση....και κατανομη για τα σκουπιδια...Δοσολογια 1,70χ38+1,5 .

View attachment 72920
View attachment 72921

Την γνωμη σας παλικαρια μου....οποια και αν ειναι αυτη... ακομα και πολυ ασχημη να ειναι...δεν θιγομαι...ισα-
ισα γινομαι καλυτερος μεσα απο αυτες !!!:)
Νο fiocchi!!
 
Για εμένα είναι μια χαρά οι τουφεκιές.

Απλά χρησιμοποιούμε λίγο πιο χοντρό σκάγι γιατί η περιφέρεια πάντα έχει μικρότερες μένουσες.
Για εμπορικά πάντα μιλάω.

Νίκο, όσα περισσότερα σκάγια μπουν στον κύκλο τόσο λιγότερα θα έχεις έξω από αυτόν, που θα διορθώνουν τα λάθη.
Αν τα βάλεις όλα μέσα 100% και ο λαγός είναι έξω θα φύγει σαν κύριος.

Άρα το κριτήριο (για εμένα και για λαγό) είναι 50-100 σκάγια μέσα και τα άλλα έξω, στην απόσταση που πιστεύεις ότι θα τουφεκίσεις.

150-200 σκάγια στον κύκλο όταν χρειάζεσαι 70 είναι άσκοπη συγκέντρωση αν φυσικά θες φυσίγγι για 35μ και όχι πχ για 50μ.
 
όχι ...

View attachment 72912
0,23gr

View attachment 72915
0,53gr

View attachment 72918
0,21gr

Το tss έχει μεγαλύτερη διάτρηση γιατί
1. έχει μεγαλύτερη μάζα
2. μεγαλύτερη σκληρότητα
3. μεγαλύτερες μένουσες
4. μικρότερη διάμετρο (αυτό δεν είναι πάντα καλό, τρυπάει αλλά δεν σπάει)
Σε ευχαριστώ πολύ για τους πίνακες Βασίλη! Με γλιτώνουν από πολλούς υπολογισμούς! (ρ =m/V , V=πR³) κτλ !!! Αλλά με μια πρόχειρη ματιά, υπολογίζουμε ότι το ισοδύναμο μάζας είναι 2 νούμερα μολύβδινα κάτω. Με διαφορετικές βέβαια βλητικες ιδιότητες!!😉
 
Για εμένα είναι μια χαρά οι τουφεκιές.

Απλά χρησιμοποιούμε λίγο πιο χοντρό σκάγι γιατί η περιφέρεια πάντα έχει μικρότερες μένουσες.
Για εμπορικά πάντα μιλάω.

Νίκο, όσα περισσότερα σκάγια μπουν στον κύκλο τόσο λιγότερα θα έχεις έξω από αυτόν.
Αν τα βάλεις όλα μέσα 100% και ο λαγός είναι έξω θα φύγει σαν κύριος.

Άρα το κριτήριο (για εμένα και για λαγό) είναι 50-100 σκάγια μέσα και τα άλλα έξω, στην απόσταση που πιστεύεις ότι θα τουφεκίσεις.

150-200 σκάγια στον κύκλο όταν χρειάζεσαι 70 είναι άσκοπη συγκέντρωση αν φυσικά θες φυσίγγι για 35μ και όχι πχ για 50μ.

Βασιλη μου....σιγουρα οι ''μεγαλες'' συγκεντρωσεις θελουν ''χερια''.. ( σκοπευση )....απο την αλλη δεν κλεινεις
Ν4 για 35 μετρα....τα κλεινεις για 45-50....και εαν δεν εχεις μια συγκεντρωση με ''αξιοπρεπεια'' (78-80% ) στα
35 μετρα......τα 50 μετρα τα ξεχνας φιλε...!!!
Ετσι το βλεπω εγω....και ας μην σηκωνω οπλο στα 50 μετρα !!
 
Εκανα σημερα καποιες δοκιμες....Εαν πω οτι ειμαι ευχαριστημενος θα ειναι ψεμα...
Ο καλυκας FIOCCHI 12/76 δεν μου εδωσε αυτο που ηθελα....
Και ηθελα λιγο μεγαλυτερες συγκεντρωσεις....και σιγουρα αλλη κατανομη...
Τα δυο απο τα 3 φυσιγγια που εριξα...περασαν οριακα το ποσοστο συγκεντρωσης που εχω για τα σεταπ
που πανε στα σκουπιδια...και που ειναι το 75%.
Ισως με θεωρειτε λιγο υπερβολικο....αλλα αυτα ειναι τα ''θελω μου''...
1 γραμμαριο περισσοτερο στα 2 σεταπ ( απο 37 στα 38 γραμ. ) και τα πηρε ο ''διαολος''....
Σε αυτα τα φυσιγγια ειχα GT24 βυσμα...το απογευμα ...πρωτα ο Θεος...και εαν εχω κεφια....θα τους δωσω αλλη
μια ευκαιρια με αλλο βυσμα....και δεν παρω αυτο που θελω....Ο FIOCCHI σε αυτα τα σεταπ παει στα αζητητα !!

Μην βαλετε τα γελια με τους στοχους....Μου τελειωσαν τα χαρτια...και πηρα απο την ταβερνα του χωριου
τραπεζομαντηλα . :)

Παμε στην πρωτη δοκιμη.....Καλη κατανομη....χαμηλο ποσοστο συγκεντρωσης...και η δοσολογια στο 1,75χ38+1,5 .

View attachment 72917
Ας πουμε καλη κατανομη.....δεν ειναι και οτι καλυτερο...αλλα εαν ο λαγος ειναι στο κεντρο δεν γλυτωνει.

View attachment 72919

Παμε στο Ν5....Και εδω χαμηλη συγκεντρωση....και κατανομη για τα σκουπιδια...Δοσολογια 1,70χ38+1,5 .

View attachment 72920
View attachment 72921

Την γνωμη σας παλικαρια μου....οποια και αν ειναι αυτη... ακομα και πολυ ασχημη να ειναι...δεν θιγομαι...ισα-
ισα γινομαι καλυτερος μεσα απο αυτες !!!:)
Άψογες για εμένα προσωπικά!! Βολές με 3*! Γιατί το θήραμα πολλές φορές, θα το τουφεκισουμε πιο κοντά από την απόσταση που περιμένουμε! Το κέντρο είναι έντονο ειδικά στην 2η! Μια χαρά!!!
 
Κανόνισε να γκρεμίσεις κανένα νταμάρι.

Ενα θελω να πιστευω οτι θα σιγουρο....Το φυσιγγιο δεν θα σε ''πουλησει''.....η σκοπευση ...ισως...
Οτι θα πεφτει στο διαβα τού φυσιγγιου...λυτρωμο δεν θα εχει...φιλε !!! :)
 
Σε ευχαριστώ πολύ για τους πίνακες Βασίλη! Με γλιτώνουν από πολλούς υπολογισμούς! (ρ =m/V , V=πR³) κτλ !!! Αλλά με μια πρόχειρη ματιά, υπολογίζουμε ότι το ισοδύναμο μάζας είναι 2 νούμερα μολύβδινα κάτω. Με διαφορετικές βέβαια βλητικες ιδιότητες!!😉
Το είχα ανεβάσει παλιότερα το αρχείο υπολογισμών.
Πάρτο.
 

Attachments

Status
Not open for further replies.
Back
Top