Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Πιο wolf εχει 36 γρ εκτος απο τα διασπορας και ειναι και με σιπ ; Ο μπαφας δουλευει b&p πυριτηδες και τεκνα !!
Το διασποράς 36 λέω πρειν χρόνια όταν πρωτοβγήκε τα έφερε ένας φίλος αν θυμάμαι καλά το βρηκα 1,60/65 τώρα δεν ξέρω με τι το βγαζει
 
Ακριβώς ... το να λέμε ή να αντιγράφουμε 1.65, 1.70, 1.75 x 3Υ δεν σημαίνει τίποτα αν το λοτ αλλάζει.
Υπάρχουν αλλαγές στα ΛΟΤ Βασίλη...αλλα δεν είναι τόσο μεγάλες που να δημιουργούν θέματα ασφαλείας οταν κινείσαι μέσα στις προδιαγραφές των υλικών...άντε να σου χαλάσει την ντουφεκια που με λίγες δοκιμές θα τη βρεις...Η αναλογίες είναι ένας μπούσουλας στο που "κινείται" μια πυρίτιδα...

Το θέμα είναι το ελαττωματικό ΛΟΤ σε συνδυασμό με γομώσεις εκτός ορίων...εκεί ισορροπείς λίγο σε τεντωμένο σχοινί...

Σε μια γόμωση που διαβάζω, τη φιλοσοφία του στησίματος μελετάω κυρίως...όχι την αντιγραφή αυτή καθαυτή...
 
Εκλεισα μονο δυο...Αυτην την φορα σε 12/76 αλλα σε καλυκα fiocchi ωστε να μειωσω τον Κ.Α.Χ.
με διαφορετικες δοσολογιες σε Ν5 κ Ν4 .
Αν και μειωσα τον Κ.ΑΧ. κατα 1 χιλιοστο το αμορτισερ του GT24 που χρησιμοποιησα ειναι απατητο..
και αυτο ειναι το ευχάριστο!!!
Αυριο...πρωτα ο Θεος...οταν τα ριξω θα σας πω τα υπολοιπα παλικαρια μου !!! :)

εικόνα_Viber_2023-06-04_21-59-54-059.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-04_22-00-03-473.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-04_22-00-12-622.jpg
 
Εκλεισα μονο δυο...Αυτην την φορα σε 12/76 αλλα σε καλυκα fiocchi ωστε να μειωσω τον Κ.Α.Χ.
με διαφορετικες δοσολογιες σε Ν5 κ Ν4 .
Αν και μειωσα τον Κ.ΑΧ. κατα 1 χιλιοστο το αμορτισερ του GT24 που χρησιμοποιησα ειναι απατητο..
και αυτο ειναι το ευχάριστο!!!
Αυριο...πρωτα ο Θεος...οταν τα ριξω θα σας πω τα υπολοιπα παλικαρια μου !!! :)

View attachment 72895
View attachment 72896
View attachment 72897
Μια χαρα ειναι ετσι ο gt δεν χρειαζεται να πατηθει την κανει την δουλεια του ! Και ειναι και πολυ καλος με τις δυβασικες
 
Μια χαρα ειναι ετσι ο gt δεν χρειαζεται να πατηθει την κανει την δουλεια του ! Και ειναι και πολυ καλος με τις δυβασικες

Αυτο το ξερω.... Ειμαι υπερ του απατητου βυσματος....Αλλα μηπως ξεχασες κατι εμπορικα που ο gt ηταν
σαν να τον ειχε πατησει οδοστρωτηρας ???

Εκλεισα και ενα με το αγαπημενο μου Ν4 + Ν1...και αυτο με απατητο αμορτισερ !!
Αυριο θα δουμε τι θα δωσει !!!
 
@ΝίκοςΠ φιλε μου δεν ειχα μπει στο φορουμ 3 μερες. Τωρα που διαβασα το παρων θεμα, στην συζητηση για τα σκαγια tss που κανατε εχω να πω το εξεις : αν είχα μία μόνο επιλογή σκαγιων tss για λαγο αυτή θα ήταν σε Νο 9. Και δεν θα είχα και καμιά αμφιβολία για το αν θα τον κρατήσουν.
Θα συμφωνήσω! Αν το TSS ήταν διαθέσιμο (και πιο φθηνό), ουσιαστικά θα ρίχναμε ν9 TSS στα εκλεκτά θηράματα και ν9 μολύβι σε όλα τα υπόλοιπα!! Αν και προσωπικά, θα επέλεγα ν7 TSS για καθαρά ψυχολογικούς λόγους!😅
 
μαλλον τον φόβο λέει ο Κωστής
Πως τους δεσμεύει Κωστή ?
Εννοω "δέσμευση" πως αν θελεισουν οι ΤΑΔΕ βιοτεχνες να τσιμπησουν πυριτιδα σε φυσιγγι, η cip θα το κόψει, αν ξεπερασει τα bar οπου εκεινη εχει ορεισει....κ δε μιλαω για μικρες βιοτεχνειες, οι οποιες μας βγαζουν ασπροπρόσωπους στα κυνηγια.....γιατι απλα στηνουν το φυσιγγι οπως θελουν αφου δεν περναν απο cip.....
 
Τα 1050+bar είναι πάρα πολλά και άσχετα τις περισσότερες φορές με την απόδοση του φυσιγγίου σε θηράματα.
Όπως και στις συνταγές, έτσι πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία και στις τουφεκιές (απόσταση, φυσίγγι, τσοκ, # σκαγιού κτλ)

ps
Τα παραπάνω δεν ισχύουν για τους snipers που πάνε μόνιμα στημένοι για τουφεκιές μετά τα 50μ.
Αυτοί διαλέγουν και μαστορεύουν όπλα, δεν ασχολούνται με φυσίγγια. 🤪
 
Last edited:
Θα συμφωνήσω! Αν το TSS ήταν διαθέσιμο (και πιο φθηνό), ουσιαστικά θα ρίχναμε ν9 TSS στα εκλεκτά θηράματα και ν9 μολύβι σε όλα τα υπόλοιπα!! Αν και προσωπικά, θα επέλεγα ν7 TSS για καθαρά ψυχολογικούς λόγους!😅

Καταλαβαίνω τι λες. Εγώ απ την άλλη δεν έχω θέμα άνετα θα εριχνα 9αρια tss. Και τώρα με μολυβδινα 5αρια ρίχνω στο λαγο και δεν έχω αμφιβολία ότι θα μου λείψει η διάτρηση.
 
Τα 1050+bar είναι πάρα πολλά και άσχετα τις περισσότερες φορές με την απόδοση του φυσιγγίου σε θηράματα.
Όπως και στις συνταγές, έτσι πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία και στις τουφεκιές (απόσταση, φυσίγγι, τσοκ, # σκαγιού κτλ)

ps
Τα παραπάνω δεν ισχύουν για τους snipers που πάνε μόνιμα στημένοι για τουφεκιές μετά τα 50μ.
Αυτοί διαλέγουν και μαστορεύουν όπλα, δεν ασχολούνται με φυσίγγια. 🤪
Το οπλο των σνιπερς BERETTA Α400 XTREMA PLUS ωφελιμο βεληνεκες 60-80μ την παράγγειλε φιλος μου και δεν εχω βρει ησυχια απο κεινη την ημερα.Μιλαμε για ΤΟ αυτοανοσο !!!! Δεν υπαρχει ουτε καν αγωγη.Εχουμε ξεφυγει τελειως ασφαλως κατα την προσωπικη μου αποψη .
 
Καταλαβαίνω τι λες. Εγώ απ την άλλη δεν έχω θέμα άνετα θα εριχνα 9αρια tss. Και τώρα με μολυβδινα 5αρια ρίχνω στο λαγο και δεν έχω αμφιβολία ότι θα μου λείψει η διάτρηση.
Το maximum με σκαγια μολυβδινα Νο5 σε τη αποσταση εχεις παρει λαγό Σταμάτη...Μ.Ο πες μου ενημερωτικά κ με τη τσοκάρισμα κ τι γραμμάρια..
 
Και τώρα με μολυβδινα 5αρια ρίχνω στο λαγο και δεν έχω αμφιβολία ότι θα μου λείψει η διάτρηση.
Σε δεδομένες συνθήκες, αποστάσεις και τουφεκιές μπορεί να έχεις.
Το ότι γράφει #5 δεν σημαίνει και ότι είναι.

Αλλά αν είσαι ευχαριστημένος, όλα οκ.
Δεν υπάρχει ιδανικό #σκαγιού, απλά πας με τις πιθανότητες.
 
Σε δεδομένες συνθήκες, αποστάσεις και τουφεκιές μπορεί να έχεις.
Το ότι γράφει #5 δεν σημαίνει και ότι είναι.

Αλλά αν είσαι ευχαριστημένος, όλα οκ.
Δεν υπάρχει ιδανικό #σκαγιού, απλά πας με τις πιθανότητες.
Εγώ έχω στο μυαλό μου ότι το κάθε θήραμα έχει μια τριάδα Νο σκαγιών..
Π.χ
Λαγος-3,4,5
Τσιχλα-8,9,10
Πράσινα-4,5,6
Μικρά παπιά-5,6,7
Τρυγονι-7,8,9
κ.ο.κ

Αυτές οι τριάδες σκαγιών μπορούν αναλογα τις εκάστοτε συνθήκες να ανταποκριθουν με επιτυχία στο κυνήγι των θηραμάτων που μας ενδιαφέρουν...
 
Το οπλο των σνιπερς BERETTA Α400 XTREMA PLUS ωφελιμο βεληνεκες 60-80μ την παράγγειλε φιλος μου και δεν εχω βρει ησυχια απο κεινη την ημερα.Μιλαμε για ΤΟ αυτοανοσο !!!! Δεν υπαρχει ουτε καν αγωγη.Εχουμε ξεφυγει τελειως ασφαλως κατα την προσωπικη μου αποψη .
10 γνωστά φυσίγγια σε διάφορα #, με full στα 36,5m και 2-3 τενεκέδες τα λένε όλα περί "βλητικής υπεροχής".
Μακάρι να είχαμε και τζελ.

Και εγώ έχω ακούσει διάφορα για πολλά όπλα αλλά όλα τα "επιχειρήματα" είχαν "τρύπες".
Αν τα είχα στα χέρια μου θα έβγαζα ασφαλές συμπέρασμα.

ps
Λέμε και κανένα αστείο να περάσει η ώρα.
 
Εδώ υπάρχει ένα θεματακι.
Αν μιλάς για ατσάλινα...ναι έχεις δίκιο...
Για μολυβδινα μιλούσα και την καταλληλοτητα του Νο σε σχέση με το θήραμα...
Τώρα με τα ατσάλινα πάμε για άλλα...
πράσινο με ατσάλινα...ίσως...1,2,3
 
Αν μιλάς για ατσάλινα...ναι έχεις δίκιο...
Για μολυβδινα μιλούσα και την καταλληλοτητα του Νο σε σχέση με το θήραμα...
Τώρα με τα ατσάλινα πάμε για άλλα...
πράσινο με ατσάλινα...ίσως...1,2,3
Πρασινα 3-4-5 το 3 ειναι στανταρακι για τις παγωνιες !!
 
Καταλαβαίνω τι λες. Εγώ απ την άλλη δεν έχω θέμα άνετα θα εριχνα 9αρια tss. Και τώρα με μολυβδινα 5αρια ρίχνω στο λαγο και δεν έχω αμφιβολία ότι θα μου λείψει η διάτρηση.
Σωστό αυτό, ν9 TSS ειδικά για ελληνικά δεδομένα (μέχρι και Δεκέμβριο) σε όλα. Περισσότερα σκάγια στην ίδια γόμωση με ο,τι αυτό συνεπάγεται. Αλλά για συνθήκες Έβρου πιστεύω ότι το ν7 θα απέδιδε λίγο καλύτερα (ίσως, γιατί δεν έχω ρίξει ακόμα τέτοια φυσίγγια). Πάντως, αν θυμάμαι καλά, το ν5 TSS έχει βάρος περίπου ίσο με ΒΒ μολυβδινο!!!
Εδώ υπάρχει ένα θεματακι.
Αν μιλάς για ατσάλινα...ναι έχεις δίκιο...
Για μολυβδινα μιλούσα και την καταλληλοτητα του Νο σε σχέση με το θήραμα...
Τώρα με τα ατσάλινα πάμε για άλλα...
πράσινο με ατσάλινα...ίσως...1,2,3
Για τα "καλά" παπιά, παίζουν όλα τα νούμερα από ΒΒ μέχρι ν6, ανάλογα με τις συνθήκες και το στήσιμο του φυσιγγίου. Για μολύβδινα σκάγια εννοείται.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top