Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Έτσι λένε ...
Ο όγκος των ιστών που καταστρέφεται είναι μικρότερος και τα κόκαλα των φτερών πχ τρυπάνε αλλά δεν σπάνε.
Έχεις όμως περισσότερα σκάγια από τα μολύβδινα.
Το θέμα είναι να σκοτώνει...
Απ' ότι καταλαβαίνω...μολύβι θα λέμε και θα κλαίμε...
Εκανα σημερα καποιες δοκιμες....Εαν πω οτι ειμαι ευχαριστημενος θα ειναι ψεμα...
Ο καλυκας FIOCCHI 12/76 δεν μου εδωσε αυτο που ηθελα....
Και ηθελα λιγο μεγαλυτερες συγκεντρωσεις....και σιγουρα αλλη κατανομη...
Τα δυο απο τα 3 φυσιγγια που εριξα...περασαν οριακα το ποσοστο συγκεντρωσης που εχω για τα σεταπ
που πανε στα σκουπιδια...και που ειναι το 75%.
Ισως με θεωρειτε λιγο υπερβολικο....αλλα αυτα ειναι τα ''θελω μου''...
1 γραμμαριο περισσοτερο στα 2 σεταπ ( απο 37 στα 38 γραμ. ) και τα πηρε ο ''διαολος''....
Σε αυτα τα φυσιγγια ειχα GT24 βυσμα...το απογευμα ...πρωτα ο Θεος...και εαν εχω κεφια....θα τους δωσω αλλη
μια ευκαιρια με αλλο βυσμα....και δεν παρω αυτο που θελω....Ο FIOCCHI σε αυτα τα σεταπ παει στα αζητητα !!

Μην βαλετε τα γελια με τους στοχους....Μου τελειωσαν τα χαρτια...και πηρα απο την ταβερνα του χωριου
τραπεζομαντηλα . :)

Παμε στην πρωτη δοκιμη.....Καλη κατανομη....χαμηλο ποσοστο συγκεντρωσης...και η δοσολογια στο 1,75χ38+1,5 .

View attachment 72917
Ας πουμε καλη κατανομη.....δεν ειναι και οτι καλυτερο...αλλα εαν ο λαγος ειναι στο κεντρο δεν γλυτωνει.

View attachment 72919

Παμε στο Ν5....Και εδω χαμηλη συγκεντρωση....και κατανομη για τα σκουπιδια...Δοσολογια 1,70χ38+1,5 .

View attachment 72920
View attachment 72921

Την γνωμη σας παλικαρια μου....οποια και αν ειναι αυτη... ακομα και πολυ ασχημη να ειναι...δεν θιγομαι...ισα-
ισα γινομαι καλυτερος μεσα απο αυτες !!!:)
Νίκο καλημέρα!
Με τι καψούλι ειναι...616 ή 615...
Δεν ανέβηκες 1 γρ. ανέβηκες 2,5 γρ. 38+1,5=39,5...
Μήπως ανεβαίνουν πολύ τα γραμμαρια;
Η πρώτη πάντως καλή είναι...Η δεύτερη θέλει δουλειά...
 
Οτι θα πεφτει στο διαβα του φυσιγγιου...λυτρωμο δεν θα εχει...φιλε !!! :)
Το θέμα όμως είναι να μην παρακαλάμε να πέσει το θήραμα στο διάβα του φυσιγγιού, αλλά να αυξήσουμε τις πιθανότητες σε κάθε βολή. ;)
Με 70 αλανιάρικα σκάγια στον κύκλο είσαι κομπλέ και οι πιθανότητες να πάρεις τον λαγό αν στραβοτουφεκίσεις αυξάνονται σημαντικά.
 
Το θέμα είναι να σκοτώνει...
Απ' ότι καταλαβαίνω...μολύβι θα λέμε και θα κλαίμε...

Νίκο καλημέρα!
Με τι καψούλι ειναι...616 ή 615...
Δεν ανέβηκες 1 γρ. ανέβηκες 2,5 γρ. 38+1,5=39,5...
Μήπως ανεβαίνουν πολύ τα γραμμαρια;
Η πρώτη πάντως καλή είναι...Η δεύτερη θέλει δουλειά...

Καλημερα φιλε μου !!!
Εκανα το λαθος...και ειπα να ακολουθησω τα ''βηματα'' του Ιταλου....παναθεμα με...684 καψουλια ειχα...
Το απογευμα θα δοκιμασω 615 -CX1000 να δω τι θα παρω φιλε !!!
 
Το θέμα όμως είναι να μην παρακαλάμε να πέσει το θήραμα στο διάβα του φυσιγγιού, αλλά να αυξήσουμε τις πιθανότητες σε κάθε βολή. ;)
Με 70 αλανιάρικα σκάγια στον κύκλο είσαι κομπλέ και οι πιθανότητες να πάρεις τον λαγό αν στραβοτουφεκίσεις αυξάνονται σημαντικά.

Σε κατατασω στους ''αοοοομαααατοοοος''..... :D .love.
Ή σημαδευουμε...ιδαλως παμε σε διασπορας φιλε !!!
Να το ελεγε καποιος αλλος...οκ...Να το λες εσυ που εισαι τουφεκος......!!!:oops:
 
Βασιλη μου....σιγουρα οι ''μεγαλες'' συγκεντρωσεις θελουν ''χερια''.. ( σκοπευση )....απο την αλλη δεν κλεινεις
Ν4 για 35 μετρα....τα κλεινεις για 45-50....και εαν δεν εχεις μια συγκεντρωση με ''αξιοπρεπεια'' (78-80% ) στα
35 μετρα......τα 50 μετρα τα ξεχνας φιλε...!!!
Ετσι το βλεπω εγω....και ας μην σηκωνω οπλο στα 50 μετρα !!
Τα απαραίτητα σκάγια στον κύκλο μετράνε και η διάτρηση για δεδομένη απόσταση.
Για εμένα πάντα.
Να το λες εσυ που εισαι τουφεκος......!!!:oops:
Αχαχαχαχα
Μέτριος είμαι βρε, μην διασπείρεις ψευδείς ειδήσεις 🤣 ... τούφεκος είναι ο Λεό.
 
Μια ακομα δοκιμη...με το ''αγαπημενο μου'' σεταπ...Ν4+Ν1... Στα 36+2 =38 γραμμαρια για ειμαι στα
ορια της SIPE...
Αν και λιγσ τα σκαγια...δειχνει οτι τα 40 μετρα με 3* αστρα τα εχει...και τα 50 μετρα με φουλ τσοκ !!!

εικόνα_Viber_2023-06-05_10-17-44-875.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-05_10-18-07-025.jpg
 
Το maximum με σκαγια μολυβδινα Νο5 σε τη αποσταση εχεις παρει λαγό Σταμάτη...Μ.Ο πες μου ενημερωτικά κ με τη τσοκάρισμα κ τι γραμμάρια..

Ένας που θυμάμαι πέρσι για παράδειγμα ηταν 40μ με τσοκ 2* 37γρ. Τα 40 μετρα είναι πάρα πολύ μεγάλη απόσταση για τον λαγο. Οι πλειοψηφία τον βολών στο λαγοκυνηγι είναι 25 με 30 μετρα. Το ποιο χοντρό Νο σκαγιων που θα βάλω προσωπικά είναι το Νο4 και αυτό σπάνια και σε ειδικές περιπτώσεις.
 
Τα απαραίτητα σκάγια στον κύκλο μετράνε και η διάτρηση για δεδομένη απόσταση.
Για εμένα πάντα.

Αχαχαχαχα
Μέτριος είμαι βρε, μην διασπείρεις ψευδείς ειδήσεις 🤣 ... τούφεκος είναι ο Λεό.
Θα αναφέρω μια φράση που είχα διαβάσει σε άρθρο του κ. Μητσιάλη...
Στην κυνηγετική ντουφεκια ψάχνουμε την Μεγίστη Ωφέλιμη Κατανομή...
Συμφωνεί με τα δικά μου γούστα...
 
Ένας που θυμάμαι πέρσι για παράδειγμα ηταν 40μ με τσοκ 2* 37γρ. Τα 40 μετρα είναι πάρα πολύ μεγάλη απόσταση για τον λαγο. Οι πλειοψηφία τον βολών στο λαγοκυνηγι είναι 25 με 30 μετρα. Το ποιο χοντρό Νο σκαγιων που θα βάλω προσωπικά είναι το Νο4 και αυτό σπάνια και σε ειδικές περιπτώσεις.

Ετσι οπως τα λες....το φυσιγγιο Ν4+Ν1 ειναι αχρηστο για σενα Σταματη μου !!!:):D
 
Θα αναφέρω μια φράση που είχα διαβάσει σε άρθρο του κ. Μητσιάλη...
Στην κυνηγετική ντουφεκια ψάχνουμε την Μεγίστη Ωφέλιμη Κατανομή...
Συμφωνεί με τα δικά μου γούστα...

Ναι οκ. !! Αλλα η συγκεντρωση και η κατανομη αλλαζει καθε μισο μετρο + για να μην πω καθε 10 εκατοστα+ !!!
Τα μετρα που ριχνουμε ποτε δεν ειναι στανταρ....και τις περισσοτερες φορες ο στοχος κινουμενος !!!
Αντε ποιπον να βρεις την μεγιστη ωφελιμη κατανομη....Σπυρο μου !!!
 
Ετσι οπως τα λες....το φυσιγγιο Ν4+Ν1 ειναι αχρηστο για σενα Σταματη μου !!!:):D
Βλέπεις πόσο προσωπικό είναι το θέμα φυσίγγι...
Ποιο είναι το καλύτερο φυσίγγι;
Αυτό που σου δίνει τη μέγιστη συγκέντρωση ή αυτό που σου δίνει τα περισσότερα θηράματα στο μέσο όρο των αποστάσεων που ντουφεκάς;
 
Ναι οκ. !! Αλλα η συγκεντρωση και η κατανομη αλλαζει καθε μισο μετρο + για να μην πω καθε 10 εκατοστα+ !!!
Τα μετρα που ριχνουμε ποτε δεν ειναι στανταρ....και τις περισσοτερες φορες ο στοχος κινουμενος !!!
Αντε ποιπον να βρεις την μεγιστη ωφελιμη κατανομη....Σπυρο μου !!!
Ή δοκιμάζεις στην απόσταση που σου βγαίνει η πλειοψηφία των θηραμάτων ή δοκιμαζεις στα 25, 30, 35, 40μ. κ.λ.π και όποιο σου δώσει τον καλύτερο μέσο όρο...
 
Βλέπεις πόσο προσωπικό είναι το θέμα φυσίγγι...
Ποιο είναι το καλύτερο φυσίγγι;
Αυτό που σου δίνει τη μέγιστη συγκέντρωση ή αυτό που σου δίνει τα περισσότερα θηράματα στο μέσο όρο των αποστάσεων που ντουφεκάς;

Σιγουρα το δευτερο.....αλλα η μεγιστη συγκεντρωση μετραει στην ψυχολογια ( την δικη μου )...ξερω οτι
αστοχησα και οχι οτι με πουλησε το ''σκορποχωρι''....!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top