Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Πάρτε ένα διάγραμμα να ηρεμήσετε. .yel.
Καταρχήν πρέπει να κατατάξετε τον εαυτό σας σε καλό ή μέτριο σκοπευτή.
Φυσίγγι #9 32gr 36.5m

Για τσίχλες στα 36,5m αν είστε άριστος σκοπευτής οποιοδήποτε φυσίγγι βγάζει 70-90% συγκέντρωση είναι περίπου το ίδιο με 1 τσίχλα διαφορά στις 10.
Τα ποσοστά επιτυχίας κυμαίνονται στο 80% (ποιός κάνει τέτοια ???????? 🧐)

Για τσίχλες στα 36,5m αν είστε μέτριος σκοπευτής οποιοδήποτε φυσίγγι βγάζει 55-90% συγκέντρωση είναι περίπου το ίδιο με 1 τσίχλα διαφορά στις 10.
Τα ποσοστά επιτυχίας κυμαίνονται στο 35-45% (μάλλον όλοι μας τόσο κάνουμε και λίιιιγο πιο χαμηλά)

Στα μικρά θηράματα η συγκέντρωση κάνει την διαφορά μόνο αν βοηθά η σκοπευτική ικανότητα.
Αν δεν βοηθά, δεν χρειάζονται συγκεντρωτικές τουφεκιές διότι ΔΕΝ ΑΥΞΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΚΑΡΠΩΣΕΙΣ.
Θεωρούμε επαρκή διάτρηση πάντα.

1687788181664.png
 
Last edited:
Πες ρε Κωστή ότι το έριξες με Benelli να τελειώνει το θέμα .sarcastic.
Με πιάνει σύγκρυο όταν είναι να καθαρίσω όπλο ... 🥶
Μια χαρά είναι το φυσίγγι.
Οχι φιλε....με FAB....ARM.....το εριξα το φυσιγγι...ειναι εκεινο το οπλο, που στο βαλτο παθαινει εμπλοκες, :p οπως ειπε το πρωι ο @Benelli l.h. στο θέμα Baikal Team....:p:p:p
Το φυσιγγι καλο ειναι, του ειπα να παισει σε Νο8 το χειμωνα απλώς, αν 6ελει να συνεχιζει να το δουλευει....οπως ειπε κ πιο πανω ο @outlander .
Θέλει πάτημα πολύ?
Mαλακός κ με διαφυγες αεριων...το ειχα ξανα γραψει τις προαλλες αλλα με διεψευσαν
(1-2).....ο S.Θώδη ξεχωριζει απο τους υπολοιπους της σειρας του
Κάνε ότι θες αρκεί να μην κουνάς τα φυσίγγια πολύ γιατί θα ανέβει η πυρίτιδα στα σκάγια από την διαφυγή.
Συμφωνώ......+κακή ποιότητα πλαστικού...καίγεται κ σκίζεται στα πέταλα, σπάει το αμορτησερ κτλ...
 
Στα μικρά θηράματα η συγκέντρωση κάνει την διαφορά μόνο αν βοηθά η σκοπευτική ικανότητα.
Αν δεν βοηθά, δεν χρειάζονται συγκεντρωτικές τουφεκιές διότι ΔΕΝ ΑΥΞΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΚΑΡΠΩΣΕΙΣ.
Θεωρούμε επαρκή διάτρηση πάντα.
Τοσο καιρο ρε cowboy γιατι δε το εβαζες αυτο;;;
Επρεπε να σπασουμε στομαχια κ να μαλλιασει η γλωσσα μου, για να καταλαβουν καποιοι;;;;
Αι σιχτίρ......η διαχείρηση σου χρωστα ban....απο χειμωνα ομως, γιατι τωρα κοιταζουν κωλαρακια.....χα χα χα.... :p
 
Ολα εξαρτωνται ....απο τροπο κλεισιματος....δοσολογια - πυριτιδα...
Εγω ειμαι ΠΑΝΤΑ υπερ του απατητου βυσματος....
Στα δυο σταδια κλεισιματος...τα ποδαρακια πρεπει να απεχουν 1-2 χιλιοστα το ενα απο το αλλο...
Στα 5 σταδια που κλεινω εγω....τον θελω απατητο...

View attachment 73943
Εδω εχω ενα μετριο πατημα....Ο λογος η πυριτιδα ( ΑΟ ) και τα 12 χιλιοστα κενου χωρου... ;) :)
Με έσωσες.
 
Τοσο καιρο ρε cowboy γιατι δε το εβαζες αυτο;;;
Επρεπε να σπασουμε στομαχια κ να μαλλιασει η γλωσσα μου, για να καταλαβουν καποιοι;;;;
Αι σιχτίρ......η διαχείρηση σου χρωστα ban....απο χειμωνα ομως, γιατι τωρα κοιταζουν κωλαρακια.....χα χα χα.... :p
Βάρα μου ένα ban να ηρεμήσω για καλοκαίρι ... .yel.

Με λίγα λόγια

1. Σε μεγάλα θηράματα, δεν παίζει τόσο ρόλο η συγκέντρωση όσο η διάτρηση

2. Σε μικρά θηράματα παίζει ρόλο η συγκέντρωση αν είσαι καλός σκοπευτής, αν είσαι μέτριος βοηθά μόνο ψυχολογικά, σε καμιά περίπτωση όμως δεν είναι μειονέκτημα, είτε για καλό είτε για μέτριο σκοπευτή.
Πάλι η διάτρηση παίζει ρόλο.

3. Η σκοπευτική ικανότητα πάντα βοηθά και βοηθά πολύ.

4. Τα ποσοστά δεν λένε τίποτα για τις πιθανότητες επιτυχίας (ή καλύτερα λένε έμμεσα), ... μόνο ο αριθμός των οπών και η διάτρηση μετράει για κάθε θήραμα.
Δεν ισχύει το "όσο περισσότερα σκάγια τόσο καλύτερα".

5. Τα πιο δύσκολα φυσίγγια να βρεις ή να φτιάξεις είναι τα υπερσυγκεντρωτικά και τα υπερδιασποράς. Ασχοληθείτε με αυτά και αφήστε διαφορές συγκέντρωσης 5-10% διότι ποτέ και σε κανένα θήραμα δεν πρόκειται να αποτυπωθούν αυτές οι διαφορές συγκέντρωσης στις καρπώσεις.
Αυτές είναι μόνο για να μοιράζουμε τσάγια 😂
 
Βάρα μου ένα ban να ηρεμήσω για καλοκαίρι ... .yel.

Με λίγα λόγια

1. Σε μεγάλα θηράματα, γενικά, δεν παίζει τόσο ρόλο η συγκέντρωση όσο η διάτρηση

2. Σε μικρά θηράματα παίζει ρόλο η συγκέντρωση αν είσαι καλός σκοπευτής, αν είσαι μέτριος βοηθά μόνο ψυχολογικά, σε καμιά περίπτωση όμως δεν είναι μειονέκτημα, είτε για καλό είτε για μέτριο σκοπευτή. Πάλι η διάτρηση παίζει ρόλο.

3. Η σκοπευτική ικανότητα πάντα βοηθά και βοηθά πολύ.

4. Τα ποσοστά δεν λένε τίποτα για τις πιθανότητες επιτυχίας (ή καλύτερα λένε έμμεσα), ... μόνο ο αριθμός των οπών και η διάτρηση μετράει για κάθε θήραμα.

5. Τα πιο δύσκολα φυσίγγια να βρεις ή να φτιάξεις είναι τα υπερσυγκεντρωτικά και τα υπερδιασποράς. Ασχοληθείτε με αυτά και αφήστε διαφορές συγκέντρωσης 5-10% διότι ποτέ και σε κανένα θήραμα δεν πρόκειται να αποτυπωθούν αυτές οι διαφορές συγκέντρωσης στις καρπώσεις. Αυτές είναι μόνο για να μοιράζουμε τσάγια 😂
Βαλτο σε ολα τα θέματα του φορουμ αυτο το post.......RESPECT..shake hands..sarcastic.
 
Ολα εξαρτωνται ....απο τροπο κλεισιματος....δοσολογια - πυριτιδα...
Εγω ειμαι ΠΑΝΤΑ υπερ του απατητου βυσματος....
Στα δυο σταδια κλεισιματος...τα ποδαρακια πρεπει να απεχουν 1-2 χιλιοστα το ενα απο το αλλο...
Στα 5 σταδια που κλεινω εγω....τον θελω απατητο...

View attachment 73943
Εδω εχω ενα μετριο πατημα....Ο λογος η πυριτιδα ( ΑΟ ) και τα 12 χιλιοστα κενου χωρου... ;) :)
Στον θωδη πρεπει τα ποδαρακια να ακουμπανε !!!
 
Το cheddite tordo το έχω δουλέψει σε περάσματα (Οκτώβριο) καθώς και το χειμώνα με κρύο. Έκανε ωραία σκοτωματα σε ν9, αλλά στο κρύο μου φάνηκε πολύ αργό για τα γούστα μου, παρόλο που είχα κατέβει και ένα νούμερο σκαγιων (ν8).
 
Το cheddite tordo το έχω δουλέψει σε περάσματα (Οκτώβριο) καθώς και το χειμώνα με κρύο. Έκανε ωραία σκοτωματα σε ν9, αλλά στο κρύο μου φάνηκε πολύ αργό για τα γούστα μου, παρόλο που είχα κατέβει και ένα νούμερο σκαγιων (ν8).
Συνήθως όταν έχει κρύο εμείς γινόμαστε πιο αργοί στις κινήσεις μας.
 
Έτσι, μετά από χιλιάδες δοκιμές επί του πεδίου, φυσιγγιοθηκη σαν ουράνιο τόξο, συνδυασμούς τσοκ και νούμερο σκαγιων, κατέληξα σε Β&Ρ και Lambro και εγώ το κεφάλι μου ήσυχο!!!!!😎😎😎😎
Έχω ακούσει ότι έχει φοβερά καρτερια μέσα,δεν πας να δείς...
dromokaiteio-kinitopoiiseis.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top