Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Αυτο ψαχτο να βρεις το γιατι μονος σου....Προφανως κατι δεν κανεις σωστα...
Σε μενα δεν συμβαινουν τετοια πραγματα....Μπορω και βγαζω καρμπον τουφεκιες με ολους τους Θωδη
με ''απατητο'' αμορτισερ !!!
Νικο εγω δεν ψαχνω να βρω τιποτα ετσι οπως κλεινω αυτα εχω παρατηρισει τα απατητα βυσματα ειναι για το καλοκαιρακι η για φορτωμενα φυσιγγια που δεν θες παραπανισια μπαρ τωρα περι ορεξεως "κολοκυθοπιτα"
 
Ποια μέθοδος θεωρείται καλύτερη, όταν έχουμε απαιτήσεις από ένα φυσίγγι λόγω καιρού ας πούμε. Να βάλουμε νορμάλ μπαρούτι και να το πατήσουμε λίγο παραπάνω ή να το φορτώσουμε σε μπαρούτι λίγο παραπάνω με το κατάλληλο καψούλι πάντα και να το πατήσουμε κανονικά;
 
Ποια μέθοδος θεωρείται καλύτερη, όταν έχουμε απαιτήσεις από ένα φυσίγγι λόγω καιρού ας πούμε. Να βάλουμε νορμάλ μπαρούτι και να το πατήσουμε λίγο παραπάνω ή να το φορτώσουμε σε μπαρούτι λίγο παραπάνω με το κατάλληλο καψούλι πάντα και να το πατήσουμε κανονικά;
Παραπανω μπαρουτι και πατημα κανονικα !! Η και για εξτριμ καταστασεις και λιγο παραπανω πατημα !
 
Νικο εγω δεν ψαχνω να βρω τιποτα ετσι οπως κλεινω αυτα εχω παρατηρισει τα απατητα βυσματα ειναι για το καλοκαιρακι η για φορτωμενα φυσιγγια που δεν θες παραπανισια μπαρ τωρα περι ορεξεως "κολοκυθοπιτα"

Σιγουρα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα....εσυ δεν το ψαχνεις....και τα φυσιγγια σου ( κατα τα λεγομενα σου ) ειναι
μια ετσι...μια γιουβετσι....
Εγω το ψαχνω....και βγαζω φυσιγγια καρμπον....
Δεν ειναι κακό.....ειναι τι θελει ο καθε ενας μας Μητσαρα !!!


Παραπανω μπαρουτι και πατημα κανονικα !! Η και για εξτριμ καταστασεις και λιγο παραπανω πατημα !

Διαβαζοντας και αυτο.....εχουμε εντελως διαφορετικο σκεπτικο στο πως πρεπει να κλεινονται τα φυσιγγια !!!
Και παλι δεν ειναι κακο....οπως προειπα....ειναι το τι θελει ο καθε ενας μας φιλε !!!
 
Ποια μέθοδος θεωρείται καλύτερη, όταν έχουμε απαιτήσεις από ένα φυσίγγι λόγω καιρού ας πούμε. Να βάλουμε νορμάλ μπαρούτι και να το πατήσουμε λίγο παραπάνω ή να το φορτώσουμε σε μπαρούτι λίγο παραπάνω με το κατάλληλο καψούλι πάντα και να το πατήσουμε κανονικά;
Στο κρυο αγωραζουμε εμπορικά τι θες την ιδιογωμοση!!!!!
 
Πολύ ενημερωτικό βίντεο, ούτε οι αρθρογράφοι της Κ&Κ δεν προσφέρουν
τόση γνώση.
Γενικά η ελληνική βιβλιογραφία και αρθρογραφία είναι πονεμένη ιστορία... Δυστυχώς τόσο σε πρακτικό όσο και σε επιστημονικό επίπεδο...
 
Σιγουρα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα....εσυ δεν το ψαχνεις....και τα φυσιγγια σου ( κατα τα λεγομενα σου ) ειναι
μια ετσι...μια γιουβετσι....
Εγω το ψαχνω....και βγαζω φυσιγγια καρμπον....
Δεν ειναι κακό.....ειναι τι θελει ο καθε ενας μας
Οχι Νικο και τα δικα μου καρμπον ειναι ! Μια ετσι μια γιουβετσι ειναι αν δεν ειναι σωστα πατημενο το βυσμα ! εγω σκοτωνω μια χαρα και δεν μου φταινε τα φυσιγγια ,αυτοι που δεν σκοτωνουν εχουν προβλημα με φυσιγγια,τσοκ, κοντακια ,τη φαση τις σεληνης ,την αμπωτη, την πλημηριδα κτλ ....
 
Οχι Νικο και τα δικα μου καρμπον ειναι ! Μια ετσι μια γιουβετσι ειναι αν δεν ειναι σωστα πατημενο το βυσμα ! εγω σκοτωνω μια χαρα και δεν μου φταινε τα φυσιγγια ,αυτοι που δεν σκοτωνουν εχουν προβλημα με φυσιγγια,τσοκ, κοντακια ,τη φαση τις σεληνης ,την αμπωτη, την πλημηριδα κτλ ....

ΟΚ. Μητσαρα , εφοσον εισαι ευχαριστημενος με το πατημενο βυσμα....και βγαζεις και φυσιγγια καρμπον....
προχωρα το και γεμιζε με αυτον τον τροπο φιλε....
Ειπαμε ο καθε ενας μας με τα ''θέλω'' του...
Τωρα εαν πιστευεις οτι το πατημενο βυσμα ειναι οτι καλυτερο....και αυτο δικαιωμα σου ειναι φιλε...οπως
και δικο μου δικαιωμα....να πιστευω το αντιθετο !!! :)
 
Δημήτρη αυτοί που δεν σκοτώνουν όπως λες, δηλαδή όλοι εμείς οι υπόλοιποι, δεν το κάνουμε από βίτσιο, μην μιλάς τόσο απαξιωτικά. Είναι όπως με τις γκόμενες, λίγες είναι οι σούπερ, και οι περισσότεροι την βγάζουν με μπαχατελες, αυτοί ( και αυτές) δεν έχουν ψυχή ; Άσε που το κυνήγι δεν είναι πρωταθλητισμος , χάρη σε μάς τους στραβοτουφεκαω υπάρχουν ακόμα θηράματα.
 
Πολύ ενημερωτικό βίντεο, ούτε οι αρθρογράφοι της Κ&Κ δεν προσφέρουν
τόση γνώση.

Σωστα τα λεει ( εβαλα Ελληνικους υποτιτλους ).....αλλα μιλαει περισσοτερο για πυριτιδες που δεν κυκλοφορουν
εδω.
Ωστοσο σε οτι ειπε σωστος κατα την γνωμη μου .
 
Δημήτρη αυτοί που δεν σκοτώνουν όπως λες, δηλαδή όλοι εμείς οι υπόλοιποι, δεν το κάνουμε από βίτσιο, μην μιλάς τόσο απαξιωτικά. Είναι όπως με τις γκόμενες, λίγες είναι οι σούπερ, και οι περισσότεροι την βγάζουν με μπαχατελες, αυτοί ( και αυτές) δεν έχουν ψυχή ; Άσε που το κυνήγι δεν είναι πρωταθλητισμος , χάρη σε μάς τους στραβοτουφεκαω υπάρχουν ακόμα θηράματα.
Λευτερη δεν μιλησα απαξιοτικα ! Ειπα οτι αν δεν σκοτωνεις αρχιζουν να μπαινουν στο μυαλο σου διαφορα που δεν ειναι το προβλημα σου αλλα δεν μπορεις να βαλεις στο μυαλο σου καλα μεσα οτι απλα δεν εχω σωστη σκοπευση !! Εγω με τη φαμπαρμ που ειχα και δεν σκοτωνα ποτε δεν ειπα αααα φταιει το φυσιγγι που δεν σκοτωνω !!! Αλλα οτι ΕΓΩ δεν ξερω να σημαδευω και αυτο με εκανε αργοτερα πολυ καλητερο σκοπευτη , και δεν εχω βρει ακομα φυσιγγι που να μην παιρνω θυραματα!! Εκτως απο τις εξτριμ καιρικες συνθηκες ! Αυτα απο εναν "καψοκωλη" οπως το λεμε εδω που τωρα βαραει 3στις 4 τσιχλες !!!!!
 
Εριξα μερικα φυσιγγια με βυσμα ΘΩΔΗ....να θυμηθω τα νιατα μου....
Με αυτο το βυσμα ειχα ξεκινησει ιδιογομωση...και με την Α1...που τοτε που ξεκινησα με ''γρασσο στα ματια''
δεν ηξερα ουτε αλλο βυσμα...ουτε αν η Α1 ηταν απλη η σπεσιαλ....στην πορεια εμαθα οτι ηταν η απλη
οπως και γνωρισα και αλλα βυσματα.
Τοτε εκλεινα σε δυο σταδια...και βυσμα καλα πατημενο...
Στην πορεια αλλαξαν αρκετα πραγματα και στο κλεισιμο των φυσιγγιων...και στις δοσολογιες των φυσιγγιων.

Πατημενο βυσμα ....με 10,5 κενο απατητο χωρο...και κλεισιμο με ελαχιστο πατημα στο 3το σταδιο.
Βυσμα ΘΩΔΗ 24.

εικόνα_Viber_2023-06-28_16-44-02-936.jpg


εικόνα_Viber_2023-06-28_16-41-50-382.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-28_16-45-18-759.jpg
Οπως βλεπεται...το αμορτισερ και το βυσμα δεν ειναι στραβοπατημενο..

Αποτυπωση στον στοχο...

εικόνα_Viber_2023-06-28_16-46-33-215.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-28_16-46-59-368.jpg

Συνεχεια...με ''απατητο'' αμορτισερ του βυσματος...
 
Έβλεπα χθες ένα βίντεο για την σύνθλιψη του Titan και έδωσαν 2 νούμερα.

13ms χρειάζεται ο ανθρώπινος εγκέφαλος για να επεξεργαστεί πλήρως μια εικόνα
150ms - 300ms για να αρχίσει το ανθρώπινο σώμα να αντιδρά σε κάποια εντολή που δίνει ο εγκέφαλος

Τα νούμερα αυτά ή παρόμοια τα έχω συναντήσει και αλλού οπότε τα θεωρώ κατά προσέγγιση αληθινά.
Θα μας χρειαστούν στο μέλλον για τις προσκοπεύσεις.
 
Έβλεπα χθες ένα βίντεο για την σύνθλιψη του Titan και έδωσαν 2 νούμερα.

13ms χρειάζεται ο ανθρώπινος εγκέφαλος για να επεξεργαστεί πλήρως μια εικόνα
150ms - 300ms για να αρχίσει το ανθρώπινο σώμα να αντιδρά σε κάποια εντολή που δίνει ο εγκέφαλος

Τα νούμερα αυτά ή παρόμοια τα έχω συναντήσει και αλλού οπότε τα θεωρώ κατά προσέγγιση αληθινά.
Θα μας χρειαστούν στο μέλλον για τις προσκοπεύσεις.
Εγω το πρωι για να απλωσω το χερι μου στην κουπα του καφε, θελω 410 m/s το λιγότερο ρε.....μπας κ δωσει ο εγκεφαλος εντολη.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top