Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Δεν είναι κακό αυτό, και σε ν7 θα μπορούσες μην το φοβάσαι κάνει απίστευτα πράγματα.
Το ν7 το έχω δουλέψει σε τσίχλες με καλά αποτελέσματα, απλά ήμουν στο ψάξιμο όταν τα δοκίμαζα. Τώρα, πέραν της πλάκας, στα 32γρ σε ν8, ν9 ένα πολλά υποσχόμενο φυσιγγακι που έριξα είναι το ape caccia της RM, καθώς και το super tordo της Lambro. Για κρύο εννοείται!
 
Πάρτε ένα διάγραμμα να ηρεμήσετε. .yel.
Καταρχήν πρέπει να κατατάξετε τον εαυτό σας σε καλό ή μέτριο σκοπευτή.
Φυσίγγι #9 32gr 36.5m

Για τσίχλες στα 36,5m αν είστε άριστος σκοπευτής οποιοδήποτε φυσίγγι βγάζει 70-90% συγκέντρωση είναι περίπου το ίδιο με 1 τσίχλα διαφορά στις 10.
Τα ποσοστά επιτυχίας κυμαίνονται στο 80% (ποιός κάνει τέτοια ???????? 🧐)

Για τσίχλες στα 36,5m αν είστε μέτριος σκοπευτής οποιοδήποτε φυσίγγι βγάζει 55-90% συγκέντρωση είναι περίπου το ίδιο με 1 τσίχλα διαφορά στις 10.
Τα ποσοστά επιτυχίας κυμαίνονται στο 35-45% (μάλλον όλοι μας τόσο κάνουμε και λίιιιγο πιο χαμηλά)

Στα μικρά θηράματα η συγκέντρωση κάνει την διαφορά μόνο αν βοηθά η σκοπευτική ικανότητα.
Αν δεν βοηθά, δεν χρειάζονται συγκεντρωτικές τουφεκιές διότι ΔΕΝ ΑΥΞΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΚΑΡΠΩΣΕΙΣ.
Θεωρούμε επαρκή διάτρηση πάντα.

View attachment 73944
Ο συνήγορος των εμπορικών 😆
 
Στον θωδη πρεπει τα ποδαρακια να ακουμπανε !!!

Εχεις καποια δοκιμη με πατημενα ( να ακουμπανε ) ποδαρακια να δουμε Μητσο ???

Το μετριο πατημα που εβαλα φωτο ποιο πανω...δινει αυτο...

εικόνα_Viber_2023-02-22_19-06-11-765.jpg

Η τουφεκια ειναι για λαγο - φασσα - ισως και για παπι...μεχρι τα 40 μετρα...
 
Για τον θωδη τον συγκεντρωτηρα τι λέτε? Μαλακός, σκληρός?
Δεν μπορώ να κρίνω την ποιότητα του πλαστικού των βυσμάτων σε βάθος χρόνου, αλλά έχω άποψη για τον σχεδιασμό τους, Το βύσμα Θώδη έχει ένα αμορτισέρ που είναι επιρρεπές στο να στραβώσει κατά την ανάφλεξη, ( χρειάζεται πολύ προσεκτική τοποθέτηση ώστε να είναι επίπεδη η επιφάνεια της πυριτιδας ) ,και αυτό συχνά προκαλεί διαφυγες αερίων. Το σκληρό ή μαλακό αμορτισέρ, έχει ελάχιστη σημασία, δηλαδή αν δύο διαφορετικά βύσματα έχουν φαινομενικά μεγάλη διαφορά στην ευκολία που το αμορτισέρ τους συμπιέζεται, ΑΝ ,αφού συμπιεστει αφήνει ίδιο χώρο στον θάλαμο καύσης, τότε ( φυσικά αν κάνουν και την ίδια εμφραξη), έχουν και ίδια επίδραση στην παραγωγή πιέσεων. Κλασικό παράδειγμα τα βύσματα b&p z2m και nsi gt, ενώ το ένα ανήκει στα πολύ < μαλακά > και το δεύτερο στα πολύ < σκληρά > έχουν σχεδόν την ίδια απόδοση, με το gt μάλιστα να βγάζει συχνά και χαμηλότερη pmax.
 
Δεν μπορώ να κρίνω την ποιότητα του πλαστικού των βυσμάτων σε βάθος χρόνου, αλλά έχω άποψη για τον σχεδιασμό τους, Το βύσμα Θώδη έχει ένα αμορτισέρ που είναι επιρρεπές στο να στραβώσει κατά την ανάφλεξη, ( χρειάζεται πολύ προσεκτική τοποθέτηση ώστε να είναι επίπεδη η επιφάνεια της πυριτιδας ) ,και αυτό συχνά προκαλεί διαφυγες αερίων. Το σκληρό ή μαλακό αμορτισέρ, έχει ελάχιστη σημασία, δηλαδή αν δύο διαφορετικά βύσματα έχουν φαινομενικά μεγάλη διαφορά στην ευκολία που το αμορτισέρ τους συμπιέζεται, ΑΝ ,αφού συμπιεστει αφήνει ίδιο χώρο στον θάλαμο καύσης, τότε ( φυσικά αν κάνουν και την ίδια εμφραξη), έχουν και ίδια επίδραση στην παραγωγή πιέσεων. Κλασικό παράδειγμα τα βύσματα b&p z2m και nsi gt, ενώ το ένα ανήκει στα πολύ < μαλακά > και το δεύτερο στα πολύ < σκληρά > έχουν σχεδόν την ίδια απόδοση, με το gt μάλιστα να βγάζει συχνά και χαμηλότερη pmax.
Για να αποφυγεις το στραβοπατημα πρεπει τα ποδαρακια να ακουμπανε ομοιομορφα !!!
 
Κλασικό παράδειγμα τα βύσματα b&p z2m και nsi gt, ενώ το ένα ανήκει στα πολύ < μαλακά > και το δεύτερο στα πολύ < σκληρά > έχουν σχεδόν την ίδια απόδοση, με το gt μάλιστα να βγάζει συχνά και χαμηλότερη pmax.


Λευτερη μου....καποτε πριν χρονια...ενας καλος φιλος και ιδιογομωτης , μετρησε την σκληροτητα των
αμορτισερ των βυσματων...σε πρεσσα που μετραγε κιλα πιεσης.
Το εχω γραψει και αλλη φορα...και καπου ανεβασα αυτες τι μετρησεις...
Ο Ζ2Μ ειναι μαλακό βυσμα μεχρι να μην εχουν τσακισει τα ποδαρακια του....Για να τσακισουν τα ποδαρακια
του θελει ακριβως τα ιδια κιλα που εχει ο drago που ειναι σκληρο βυσμα ...δλδ απο 7 εως 20 κιλα .
Για μενα ειναι ''δυσκολο'' βυσμα....εννοω απατητο τα παει μια χαρα....εαν το πατησεις βγαζει ασχημο ''δοντι''
φιλε !!!

ΥΓ. Οσα βυσματα εχουν ποδαρακια...πριν τα βαλεις...πρεπει να εχεις ευθυγραμμισει την πυριτιδα για να
μην στραβοπατησουν....
Το στραβοπατημα δεν εχει να κανει με την σκληροτητα του βυσματος....παρα μονο με την ευθυγραμμιση
της πυριτιδας !!!
 
Για πιο λόγο? Είναι καλύτερα?
Γιατι τοτε εχεις την σωστη πιεση στη πυριτηδα ,οταν τον αφηνεις πιο λασκα ποτε ειναι ετσι η τουφεκια ποτε γιουβετσι ,δοκιμασμενο εχω ριξει χιλιαδες θωδη ,ιδιως 25 αριδες και 16 αριδες σουπερ !
 
Γιατι τοτε εχεις την σωστη πιεση στη πυριτηδα ,οταν τον αφηνεις πιο λασκα ποτε ειναι ετσι η τουφεκια ποτε γιουβετσι ,δοκιμασμενο εχω ριξει χιλιαδες θωδη ,ιδιως 25 αριδες και 16 αριδες σουπερ !

Αυτο ψαχτο να βρεις το γιατι μονος σου....Προφανως κατι δεν κανεις σωστα...
Σε μενα δεν συμβαινουν τετοια πραγματα....Μπορω και βγαζω καρμπον τουφεκιες με ολους τους Θωδη
με ''απατητο'' αμορτισερ !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top