Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Γενικά το ρέλι με τζαμάκι είναι από πολλούς παρεξηγημένο, εγώ μετά από δοκιμές σε κυνήγι και χαρτόνι είδα από κάποια φυσίγγια που έφτιαξα πολύ ωραία πράγματα!
Ρελι και τζαμακι φτιάχνει πολύ αξιόλογα φισιγγια με lb6 εγώ αυτό το βύσμα μόνο με ρελι το φτιάχνω με καταπληκτικές συγγεντωσεις
 
Γενικά το ρέλι με τζαμάκι είναι από πολλούς παρεξηγημένο, εγώ μετά από δοκιμές σε κυνήγι και χαρτόνι είδα από κάποια φυσίγγια που έφτιαξα πολύ ωραία πράγματα!
Η πατεράδες μας έφτιαχνα φυσηγγια με Μαληνες και χαρτάκια και βαράγαν τόσα θυραματα…εμασ Μας φτενε ολλα…σαφώς και βγάζεις φυσηγγαρες… οποίος δεν στροση τον Κωλο του κατο να δοκιμαση φυσηγγια εμπορικά η ιδιογωμοσης στης συνθηκες που κυνηγαει μην περιμενη με ξαναζεσταμένο φαγητό να βγάλει άκρη…..
 
Η πατεράδες μας έφτιαχνα φυσηγγια με Μαληνες και χαρτάκια και βαράγαν τόσα θυραματα…εμασ Μας φτενε ολλα…σαφώς και βγάζεις φυσηγγαρες… οποίος δεν στροση τον Κωλο του κατο να δοκιμαση φυσηγγια εμπορικά η ιδιογωμοσης στης συνθηκες που κυνηγαει μην περιμενη με ξαναζεσταμένο φαγητό να βγάλει άκρη…..
Λιάκο,οι πατεράδες κι οι παππούδες μας διάλεγαν θηράματα!
Δεν έκαιγαν φυσιγγι αν δεν είχαν σιγουριά!
Άλλες εποχές,άλλες συνθήκες, άλλη πληθώρα θηραμάτων...
 
Α
Λιάκο,οι πατεράδες κι οι παππούδες μας διάλεγαν θηράματα!
Δεν έκαιγαν φυσιγγι αν δεν είχαν σιγουριά!
Άλλες εποχές,άλλες συνθήκες, άλλη πληθώρα θηραμάτων...
Ναι ρε συμφωνο άλλο σκωτοναν και σκωτοναν καλά με οπλα 24αρια και 20σαρια τα 12 άρια άργησαν να έρθουν εδώ.. της ίδιες απόστασης που Βαράμε και τωρα σκωτοναν Γιάννη
 
Λιάκο,οι πατεράδες κι οι παππούδες μας διάλεγαν θηράματα!
Δεν έκαιγαν φυσιγγι αν δεν είχαν σιγουριά!
Άλλες εποχές,άλλες συνθήκες, άλλη πληθώρα θηραμάτων...
Ξεχνάς ότι πολλοί από αυτούς έριχναν μόνο στα καθιστά και όχι σε απόσταση μεγαλύτερη των 20 μετρών
 
Συνήθως ναι...αλλα, καποια βυσματα, επιλέγουν τσοκ...το πάχος των πτερυγίων, καθοριζει λιγο κ την εξοδο απο το καθε στόμιο.....εξού κ καποια βυσματα, τα οποία φέρουν ραβδώσεις στα πέταλα (Αquila 22, Drago,Giovani)....αυτό το έχουν για τις τριβες στην κάνη κ την "επιπλέον" υποτήθετε έμφραξη...
Γενικα, μιλαω για το οπλο μου (18.3 Fabarm) η οποία γουστάρει βύσματα B&P, Giovani,S.G. κ.α. όχι όλα όμως...
Σύντομα, θα ανεβασω δικιμές με τη Fabarm (18.3) vs SX4 (18.8) ενός καλού φίλου κ συμμαθητή του
@Ilias Amaliada σε πίνακα & ταχογράφο με τα ίδια φυσίγγια και τσόκ για να έχουμε ολοι μας μια "άποψη" και εικόνα.

Υ.Γ. Δεν κανω "κόντρα" με το παιδί...απλα θα δούμε λιγο πως δουλεύουν οι αυλοί κ τη ταχύτητες κ κατανομές προσφέρουν σε 5-6 setup ΙΔΙΑ...παντα με μαμά τσοκ εννοείται....θα τα διύμε σε λίγο καιρό αυτά.
Φιλαράκι μου περιμένω τηλέφωνο για
τις δοκιμές !!!!
 
Ξεχνάς ότι πολλοί από αυτούς έριχναν μόνο στα καθιστά και όχι σε απόσταση μεγαλύτερη των 20 μετρών
100+ λέμε😆ιδίως στις καλημανες‼️από *απιστροφο σε απιστροφο 180 μέτρα‼️ ,οι καλημανες καθοντουσαν στο μέσο του χωραφιού ‼️
*Ρώτα τον Μπιλ ,αυτός ξερ‼️
 
Όχι,δεν το ξεχνάω!
Ίσα ίσα,το θυμίζω!
Όχι όλλοι !!! Καθηστα το μπεκατσινι την νερόκοτες την Φαλάριδα την μπεκατσα ..δεν τα βαράς την κυχλα λιγοι την κυνηγούσαν από το 80 και μετά αρχησαν να την κυνηγουν
 
CH6 Και δυο δοκιμες....Η μια για εναν πολυ καλο φιλο...εκλεινε μονο σε ρελι και σταθερο 2* αστρα.
Η δευτερη για μενα...στην ιδια δοσολογια και στησιμο...αλλα κλεισιμο σε σστερι. 8* πτυχο.

εικόνα_Viber_2021-03-18_05-40-32.jpg
εικόνα_Viber_2021-03-18_05-40-49.jpg
Και σε αστεροειδες κλεισιμο.

εικόνα_Viber_2021-03-19_07-02-28.jpg
εικόνα_Viber_2021-03-19_07-02-54.jpg
εικόνα_Viber_2021-03-19_07-03-21.jpg

Το V1,5-394m/s...μην το υποτιματε....Ειναι μια αξιοπρεπεστατη ταχυτητα...που σε νορμαλ καιρους...εχει
καθαρα σκοτωματα !!!
Καθαρα...λεω...οχι αιματα -διαμπερη τραυματα - ξεπουπουλιασματα . :)
 
CH6 Και δυο δοκιμες....Η μια για εναν πολυ καλο φιλο...εκλεινε μονο σε ρελι και σταθερο 2* αστρα.
Η δευτερη για μενα...στην ιδια δοσολογια και στησιμο...αλλα κλεισιμο σε σστερι. 8* πτυχο.

View attachment 74553
View attachment 74554
Και σε αστεροειδες κλεισιμο.

View attachment 74555
View attachment 74556
View attachment 74557

Το V1,5-394m/s...μην το υποτιματε....Ειναι μια αξιοπρεπεστατη ταχυτητα...που σε νορμαλ καιρους...εχει
καθαρα σκοτωματα !!!
Καθαρα...λεω...οχι αιματα -διαμπερη τραυματα - ξεπουπουλιασματα . :)
Ωραίες ντουφεκιές και οι 2...με πολύ καλές κυνηγετικες ταχύτητες για 13 βαθμούς που έγιναν οι δοκιμες...
Μόνο 3μ/δ διαφορά το αστέρι από το ρέλι...μπράβο...θα περίμενα μεγαλύτερη διαφορά...

Πάντως χωρις να την εχω ριξει ποτέ...τα αποτελέσματα στα 35γρ. γόμωσης δεν μου κάνουν για καθαροαιμη ×32 μπαρουτη...πιο πολύ ×34+ μου κάνει...
 
Ωραίες ντουφεκιές και οι 2...με πολύ καλές κυνηγετικες ταχύτητες για 13 βαθμούς που έγιναν οι δοκιμες...
Μόνο 3μ/δ διαφορά το αστέρι από το ρέλι...μπράβο...θα περίμενα μεγαλύτερη διαφορά...

Πάντως χωρις να την εχω ριξει ποτέ...τα αποτελέσματα στα 35γρ. γόμωσης δεν μου κάνουν για καθαροαιμη ×32 μπαρουτη...πιο πολύ ×34+ μου κάνει...

Ουτε εγω την εχω για 32αρα....Απο τα 33 εως τα 36 που την εχω δοκιμασει δινει τον καλυτερο της εαυτο .
Δουλευει και χαμηλα....αλλα θελει δυνατα καψουλια...και δινει καλυτερα αποτελεσματα σε καλυκα 67,4 - 56
απο οσα εχω δοκιμασει σε χαμηλες δοσολογιες Σπυρο !!!

εικόνα_Viber_2023-03-12_20-09-04-886.jpg
εικόνα_Viber_2023-03-12_20-09-29-736.jpg
 
Ουτε εγω την εχω για 32αρα....Απο τα 33 εως τα 36 που την εχω δοκιμασει δινει τον καλυτερο της εαυτο .
Δουλευει και χαμηλα....αλλα θελει δυνατα καψουλια...και δινει καλυτερα αποτελεσματα σε καλυκα 67,4 - 56
απο οσα εχω δοκιμασει σε χαμηλες δοσολογιες Σπυρο !!!

View attachment 74561
View attachment 74563
Ενδιαφέρουσα περίπτωση...×34 στην ουσία...δεν έχουν μείνει και πολλές σε αυτή την κατηγορία...
MΒ32...η PSB1 της MAXAM (την καινούργια της Nobel Sport δεν την ξέρω)...
Κάποια άλλη δεν μου έρχεται στο μυαλό...
 
Ενδιαφέρουσα περίπτωση...×34 στην ουσία...δεν έχουν μείνει και πολλές σε αυτή την κατηγορία...
MΒ32...η PSB1 της MAXAM (την καινούργια της Nobel Sport δεν την ξέρω)...
Κάποια άλλη δεν μου έρχεται στο μυαλό...

Απο μονοβασικες...
Η 206S ηταν πολυ καλη πυριτιδα....Στα 34-35 γραμμαρια κεντουσε...και στα 32 δουλευε..δεν ελεγε οχι.
Απο λαθος μου στην αποθηκευση...εχασα πολλες δοκιμες με αυτην... :confused:
 
Ουτε εγω την εχω για 32αρα....Απο τα 33 εως τα 36 που την εχω δοκιμασει δινει τον καλυτερο της εαυτο .
Δουλευει και χαμηλα....αλλα θελει δυνατα καψουλια...και δινει καλυτερα αποτελεσματα σε καλυκα 67,4 - 56
απο οσα εχω δοκιμασει σε χαμηλες δοσολογιες Σπυρο !!!

View attachment 74561
View attachment 74563
Στο κυνηγι την εχεις ριξει Νικο;;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top