Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ο evo με κώνο και εγώ χωρίς κώνο (και με ένα όπλο όποιο από τα άλλα όπλα ήταν σφιχτό για εργοστασιακό), σε δοκιμές υπερτερούσε του evο κατά 50 με 60 σκάγια περίπου Αν θυμάμαι καλά... με έπεισε k έκανα κώνο στον Κουρκουλο περίπου 4,7 κώνο... ακολούθησαν και πάλι δοκιμές τα όπλα ήταν μία η άλλη με τρομερά χτυπήματα στον πίνακα. ΥΓ. Τα έχω ξαναγράψει βέβαια όλα αυτά αλλά δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν Απλά μετέφερα το τι είδα εγώ Καλή συνέχεια φίλοι μου σε ότι κι αν κάνετε.
 
Last edited:
Ο evo με κώνο και εγώ χωρίς κώνο (και με ένα όπλο όποιο από τα άλλα όπλα ήταν σφιχτό για εργοστασιακό), σε δοκιμές υπερτερούσε του evο κατά 50 με 60 σκάγια περίπου Αν θυμάμαι καλά... με έπεισε k έκανα κώνο στον Κουρκουλο περίπου 4,7 κώνο... ακολούθησαν και πάλι δοκιμές τα όπλα ήταν μία η άλλη με τρομερά χτυπήματα στον πίνακα. ΥΓ. Τα έχω ξαναγράψει βέβαια όλα αυτά αλλά δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν Απλά μετέφερα το τι είδα εγώ Καλή συνέχεια φίλε μου σε ότι κι αν κάνετε.
μπραβο φιλε τασο σε ευχαριστω για την επιβεβεωση
 
Ο evo με κώνο και εγώ χωρίς κώνο (και με ένα όπλο όποιο από τα άλλα όπλα ήταν σφιχτό για εργοστασιακό), σε δοκιμές υπερτερούσε του evο κατά 50 με 60 σκάγια περίπου Αν θυμάμαι καλά... με έπεισε k έκανα κώνο στον Κουρκουλο περίπου 4,7 κώνο... ακολούθησαν και πάλι δοκιμές τα όπλα ήταν μία η άλλη με τρομερά χτυπήματα στον πίνακα. ΥΓ. Τα έχω ξαναγράψει βέβαια όλα αυτά αλλά δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν Απλά μετέφερα το τι είδα εγώ Καλή συνέχεια φίλε μου σε ότι κι αν κάνετε.
Εάν κατάλαβα καλά, το όπλο με κώνο έβαζε σε κύκλο 76cm 50-60 σκάγια περισσότερα με το ίδιο τσοκ;;
Πόσα γραμμάρια φυσιγγια κάνατε δοκιμές;
Είναι πραγματικά ταιριαστό το ποσοστό συγκέντρωσης.
 
Φίλε όλα τα παραπάνω τα έχω ακούσει πάμπολες φορές.
Γι αυτό αποφάσισα και έκανα δικές μου δοκιμές και δεν είδα τίποτα απολύτως από αυτά που ισχυρίζεσαι με κώνους απί 1,5 μέχρι 7cm.
Αν τα είδες εσύ, μπράβο σου.

Κάνε (αν έχεις όρεξη) μερικές δοκιμές συγκέντρωσης και διάτρησης, βάλε φωτογραφίες και μετρήσεις και τα ξαναλέμε διότι με τα λόγια δεν βγαίνει συμπέρασμα.

Νίκος μηνύματα γιόκ 😁
 
Εάν κατάλαβα καλά, το όπλο με κώνο έβαζε σε κύκλο 76cm 50-60 σκάγια περισσότερα με το ίδιο τσοκ;;
Πόσα γραμμάρια φυσιγγια κάνατε δοκιμές;
Είναι πραγματικά ταιριαστό το ποσοστό συγκέντρωσης.
οτι και να εβαζες το ιδιο θα εβλεπες
 
Ρε Νικόλα... Γιατί πρέπει το ένα να αναιρεί το άλλο? Σαφώς και το καλό φυσίγγι ιδιογόμωσης ανεβάζει την απόδοση και ίσως περισσότερο από την απόδοση που ανεβάζει μια παρέμβαση στο όπλο (π.χ. κώνος) ή τη ποιοτική τουφεκιά της "τάδε" μάρκας όπλου! Είναι κακό να τα συνδυάσεις??? Το ότι φτιάχνεις εσύ και πολλοί μερακλήδες έμπειροι ιδιογομωτές αριστουργήματα (το εννοώ!), δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ΚΑΙ άλλοι τρόποι να φτάσεις σε υψηλά επίπεδα τη βλητική απόδοση της τουφέκιας!
Καταλαβαίνω ότι είναι τεράστια η διαφορά με την ιδιογόμωση( το βιώνω πλέον),αλλά μη μηδενίζουμε τη προσφορά του "ατσαλιού"...
Θα ελεγα καλιτερα την εξελιξη της τεχνολογιας η της τεχνοτροπιας που εφαρμοζεται στο "ατσάλι" και βελτιωνει τη δυναμικη του οπλου.
 
Θα ελεγα καλιτερα την εξελιξη της τεχνολογιας η της τεχνοτροπιας που εφαρμοζεται στο "ατσάλι" και βελτιωνει τη δυναμικη του οπλου.
Πολύ σωστά! Η δυναμική δεν είναι κάτι αόριστο... Εμπεριέχει κ τη βλητική απόδοση! Όπλο - φυσίγγι - σκόπευση συμπορεύονται στο τελικό αποτέλεσμα! .-
 
μπραβο φιλε τασο σε ευχαριστω για την επιβεβεωση
Φιλε μου καλε εκανες κωνο σε περιπτωση μεταπωλησης ποιος αναγνωριζει την υπεροχη για να το αγορασει αλλως το παντρευεσαι μεχρι τα γεραματα;Ειναι μειονεκτημα μεταπωλησης για σενα;Κολαω ενα διαφορετικο ερωτημα που προβληματιζει καποιον οταν αλλάζει τα οπλα να προβει σε μια τετοια επεμβαση.
 
εγω θα σκοτονο πουλια με κυλινδρο,που εσυ θελης τριαρι τσοκ,με αποτελεσμα,εσυ να χανης τα πουλια τα κοντινα με το τριαρι,ενω εγω θα σκοτονο τα πουλια τα κοντινα λογο μουφας ,αλλα επειδη εχω εντονα κεντρα,θα σκοτονο και πιο μακρια,
Μάρεσει που απαντάς κ στον εαυτό σου‼️😆
 
Φιλε μου καλε εκανες κωνο σε περιπτωση μεταπωλησης ποιος αναγνωριζει την υπεροχη για να το αγορασει αλλως το παντρευεσαι μεχρι τα γεραματα;Ειναι μειονεκτημα μεταπωλησης για σενα;Κολαω ενα διαφορετικο ερωτημα που προβληματιζει καποιον οταν αλλάζει τα οπλα να προβει σε μια τετοια επεμβαση.
Αν έχεις αποκτήσει ένα όπλο και στο βάθος του μυαλού σου υπάρχει το ενδεχόμενο να το πουλήσεις,ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΆΖΕΙΣ!!
 
Φιλε μου καλε εκανες κωνο σε περιπτωση μεταπωλησης ποιος αναγνωριζει την υπεροχη για να το αγορασει αλλως το παντρευεσαι μεχρι τα γεραματα;Ειναι μειονεκτημα μεταπωλησης για σενα;Κολαω ενα διαφορετικο ερωτημα που προβληματιζει καποιον οταν αλλάζει τα οπλα να προβει σε μια τετοια επεμβαση.
ayαυτο το οπλο το εχω απ το 2009,το εφτιαξα οπως ηθελα.γιατι να το πολησω?και τη να παρο?καλυτερο απ αυτο που εφτιαξα οπως ηθελα?αν περνης ενα οπλο και σκεφτεσαι καποιοα στιγμη να το δωσης,δεν το πειραζεις,πρωτα απ ολα γιατι δεν σε ενδιαφερει,η βελτιοση του,και δευτερον αυτος που θα το παρη,μπορει να μην εκτιμηση αυτα τα παραπανω,που εχης κανη,η και το αντιθετο βεβαια,και να μην το θελη.
 
ayαυτο το οπλο το εχω απ το 2009,το εφτιαξα οπως ηθελα.γιατι να το πολησω?και τη να παρο?καλυτερο απ αυτο που εφτιαξα οπως ηθελα?αν περνης ενα οπλο και σκεφτεσαι καποιοα στιγμη να το δωσης,δεν το πειραζεις,πρωτα απ ολα γιατι δεν σε ενδιαφερει,η βελτιοση του,και δευτερον αυτος που θα το παρη,μπορει να μην εκτιμηση αυτα τα παραπανω,που εχης κανη,η και το αντιθετο βεβαια,και να μην το θελη.
Συμφωνω και εγω απολυτα ο ενδιαφερομενος πρεπει να ειναι μυημενος για την αξια του κωνου και να ψαχνει την βλητικη διαφορα οπως και εσυ την περιγραφεις.Με λιγα λογια περιοριζεσαι σε συγκεκριμενο αγοραστικο κοινο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top