Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Αν καποιος θελει να περιορισει την καταναλωτικη του μανια και δημιουργησει αναστολες στις επιθυμιες του ενας τροπος ειναι να κανει κωνο οπως τελικα τοποθετουμε το θεμα.
 
Αν καποιος θελει να περιορισει την καταναλωτικη του μανια και δημιουργησει αναστολες στις επιθυμιες του ενας τροπος ειναι να κανει κωνο οπως τελικα τοποθετουμε το θεμα.
Ένας άλλος τρόπος είναι να αγοράσει αυτό που θέλει,αυτό που γουστάρει,για τους λόγους που τον ικανοποιούν,να το φτιάξει όπως κι όσο θέλει και να το κρατήσει...🙂




Μέχρι το επόμενο!😁
 
32γρ Ν 9
Σε 32 γρ Ν9 δεν έχω κανει δοκιμές, πάντως στα 50 μέτρα ν5 που έχω δοκιμάσει με φουλ και διάφορα τσοκ aftermarket, με πήγαινε από τα +- 110 σκάγια στα 160 θα πήγαινα τρέχοντας για κώνο.
Δεν έχει τύχει να βρω μέχρι στιγμής κάποιο όπλο πειραγμένο για να το δω.
 
μην μπερδευσαι,ειπαμε το φυσιγγι ειναι το σωστο καυσιμο στο οπλο,οπως η βενζινα στο αμαξι.οι ιδιογομωτες που εχουν εμποιρια ,ψαχνονται,και ξερουν ,βγαζουν καλυτερα φυσιγγια απο το εμποριο,και πιο σταθερα,γιατι τα προσεχουν και τα φτιαχνουν ενα ενα.η μηχανες σε μια ωρα βγαζουν χιλιαδες.παρε 5 φυσιγγια ιδις μαρκας,ζυγισε την πυριτιδα,κι αν βρης ιδια ποσοτητα,ελα να με βρης.

Δεν χρειαζεται να ερθω να σε βρω φιλε μου !!
Δεν εγινα τυχαια ιδιογομωτης...απο κατι τετοια φυσιγγια εμποριου εγινα..
Εσυ προσπαθεις να βελτιωσεις την αποδοση του οπλου σου φτιαχνοντας κωνο....
Εγω δεν χρειαζομαι κωνο....φτιαχνω φυσιγγιο και ''καθαρισα''....
Και ολα αυτα ....χωρις ιχνος αντιπαραθεσης....
Ειναι στο τι θελει και ζηταει ο καθε ενας μας !!!

Δεν μπορουσα να ανεβασω μηνυματα...''κουφαλιτσες'' σας αγαπω...και ας μου φαγατε τα μηνυματα !!! :D :D

Διαβαζω αλλα δεν μπορω να ανεβασω μηνυμα...
Μια απορια εχω...Δλδ ο κωνος τι περισσοτερο θα δωση απο αυτο σε μια Μπενελι ??

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-05-14-765.jpg
εικόνα_Viber_2022-05-15_11-05-22-713.jpg
εικόνα_Viber_2022-05-15_11-05-36-082.jpg

Με 3*αστρα μαμα τσοκ ειναι η τουφεκια...
 
Εχω φιλο που δεν ξερει τι ειναι κωνος,τι αυλος που νομιζει οτι οι μακρυτερες καννες ριχνουν πιο μακρια που ριχνει μονο εμπορικα και κατεβαζει πουλια απο το θεο.Πιστευω ολοι εχουμε ενα τετοιο γνωστο ισως και περισοτερους.Ή το 'χεις ή δεν το 'χεις.Ολα μας φταινε πλην απο τη σκοπευτικη μας ικανοτητα.
Ο φίλος σου που κατεβάζει πουλιά από τον Θεό με μια καλή κανη θα τα κατέβαζε ακόμη πιο ψηλά..........
Μην μπερδεύεις τις έννοιες.......
Άλλο η σκοπευτική δυνοτητα του καθενός και άλλο η απόδοση κάθε όπλου.......
Για να καταλάβεις τι λέω δίνοντας δύο διαφορετικά όπλα στον ίδιο άνθρωπο,κάποιο μπορεί να είναι καλύτερο......
 
σε μπενελλι crio evo
Φιλε μου ο Ψυλλακης ξερω οτι στα benelli κανει κωνο μεχρι 6.30 εσενα ειχε περιθωριο στα 7.50 η το ζητησες εσυ; Οπως επισης ο Κουρκουλος κανει μεχρι 5.00 .Αυτα οπως απο τους ιδιους τα γνωριζω και απο το περιβαλλον μου που εχουν κανει κωνο σε crio.Εχω μια απορια προς αυτο.
 
δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ΚΑΙ άλλοι τρόποι να φτάσεις σε υψηλά επίπεδα τη βλητική απόδοση της τουφέκιας!
... αλλά μη μηδενίζουμε τη προσφορά του "ατσαλιού"...
Δημήτρη κάποια φορά είχα πεί ότι αν βάζαμε μια δοκιμή συγκέντρωσης για κάθε ποστ μας θα είχαμε λύσει τα μυστήρια των κανών.
Ακόμα συνεχίζουμε να γράφουμε λόγια και θα συνεχίσουμε ακάθεκτοι.

Δεν το γράφω για εσένα αλλά γενικά.

Οταν θα εχω την plus στα χερια μου θα κανω συγκριτικο με την Μ2 με mod στα 36.5μ μια σκαγιοσκορπιστρα με την πιο εξελιγμενη κανη παραγωγης σημερα
Αν μπορείς ρίξε με τον κύλινδρο, το mod και το full ... 6 φυσίγγια ιδιογόμωσης.
Θα προτιμούσα και ένα #4 και ένα #8 αλλά παράτα το ... ρίξε μόνο #6.
Ελπίζω να μην πάθεις ότι έπαθα εγώ με την 1187.

οτι και να εβαζες το ιδιο θα εβλεπες
50 σκάγια παραπάνω σταθερά δηλαδή σε κάθε νούμερο ?
Μάλλον πλάκα κάνεις.

Αν καποιος θελει να περιορισει την καταναλωτικη του μανια και δημιουργησει αναστολες στις επιθυμιες του ενας τροπος ειναι να κανει κωνο οπως τελικα τοποθετουμε το θεμα.
Κάτσε να ρίξει τέτοια κάνη και κανένα ατσάλι HP ιδιογόμωσης.
Μπορεί να επανέλθει η καταναλωτική μανία.
1690037750719.png

Σε 32 γρ Ν9 δεν έχω κανει δοκιμές, πάντως στα 50 μέτρα ν5 που έχω δοκιμάσει με φουλ και διάφορα τσοκ aftermarket, με πήγαινε από τα +- 110 σκάγια στα 160 θα πήγαινα τρέχοντας για κώνο.
Δεν έχει τύχει να βρω μέχρι στιγμής κάποιο όπλο πειραγμένο για να το δω.
#5 στα 36gr = 254 σκάγια
@50m 110/254 = 43%
@50m 160/254 = 63%
Ποτέ δεν θα το δεις αυτό με όλες τις μετατροπές που μπορούν να γίνουν στην κάνη.
Απλά θα ξηλωθείς.
ΣΤΟ ΥΠΟΓΡΑΦΩ !!!

Μια απορια εχω...Δλδ ο κωνος τι περισσοτερο θα δωση απο αυτο σε μια Μπενελι ??
Αυτοπεποίθηση στον ιδιοκτήτη ... 😇

ps

Και για να μην ξεχνιόμαστε ... αν βάζαμε μια δοκιμή συγκέντρωσης για κάθε ποστ μας θα είχαμε λύσει τα μυστήρια των κανών. 😜
Και μια διάτρησης και θα είμασταν τέρατα μόρφωσης.
Τα λόγια σκοτώνουν πάντα πιο μακρυά από τις κάνες.
 
Last edited:
Για δώσε περισσότερα στοιχεία.
Παίρνεις ένα ατσαλομαλλο ψιλό, βάζεις λάδι και τρίβεις από το πρωί μέχρι το βράδυ.Το επόμενο πρωί όπως θα είσαι ζαμπόν θα βλέπεις οράματα στον πίνακα.Δεν θα θες να παραδεχτείς ότι τόσο τρίψιμο στο Βιλαμπαχο πήγε στραφι και θα αποδόσεις ένα 0,0005+ στην ντουφεκια.Καθε 5 ντουφεκιες λύνουμε το όπλο στο καρτέρι και απαναλαμβανουμε το γυάλισμα γιατί το ποσοστό από την κάπνα μειώνεται.Αν θες να ανέβεις στο 0,05 βάλε ένα μαγνητακι ψυγείου στη βάση με ψητοπωλείο της περιοχής καθώς και χάντρα ταλασι!
 
Δεν χρειαζεται να ερθω να σε βρω φιλε μου !!
Δεν εγινα τυχαια ιδιογομωτης...απο κατι τετοια φυσιγγια εμποριου εγινα..
Εσυ προσπαθεις να βελτιωσεις την αποδοση του οπλου σου φτιαχνοντας κωνο....
Εγω δεν χρειαζομαι κωνο....φτιαχνω φυσιγγιο και ''καθαρισα''....
Και ολα αυτα ....χωρις ιχνος αντιπαραθεσης....
Ειναι στο τι θελει και ζηταει ο καθε ενας μας !!!

Δεν μπορουσα να ανεβασω μηνυματα...''κουφαλιτσες'' σας αγαπω...και ας μου φαγατε τα μηνυματα !!! :D :D

Διαβαζω αλλα δεν μπορω να ανεβασω μηνυμα...
Μια απορια εχω...Δλδ ο κωνος τι περισσοτερο θα δωση απο αυτο σε μια Μπενελι ??

View attachment 75574
View attachment 75575
View attachment 75576

Με 3*αστρα μαμα τσοκ ειναι η τουφεκια...
Εσύ Νίκο φτιάχνεις‼️ότι υποτίθεται ότι φτιάχνει ένας κώνος,η κάνη ρεμινγκτον κ εεεεεενα τσοκ κιξ😆
 
Εγω παλικαρια μου μεχρι εδω ημουν ....Εννοω εαν δω σε στοχο αποτυπωσεις με πριν και μετα κωνο
να δω διαφορες....δεν πιστευω τιποτα...και το λεω ευθαρσως γιατι ειμαι και λιγο ''ακοινωνητος''' !!!
Μεχρι εγω λεβεντες μου....Εγω θελω αποδειξεις....απο λογια χορτασα !!! :cool:





Εαν μπορεσω θα ανεβασω σημερινες δοκιμες με PSB1...Δοσολογια του φιλου μου του Στελιου!!!
Καλλες θαλασσες να εχει...και γρηγορα κοντα μας !!! :)
Περιττο να σας πω...οτι κοχλαζε ο τοπος απο την ζεστη !!

36,5 ΜΕΤΡΑ.
εικόνα_Viber_2023-07-26_18-05-12-151.jpg

εικόνα_Viber_2023-07-26_18-03-53-360.jpg
εικόνα_Viber_2023-07-26_18-04-37-397.jpg

εικόνα_Viber_2023-07-26_18-04-42-747.jpg
εικόνα_Viber_2023-07-26_18-04-53-860.jpg
 
Ο φίλος σου που κατεβάζει πουλιά από τον Θεό με μια καλή κανη θα τα κατέβαζε ακόμη πιο ψηλά..........
Μην μπερδεύεις τις έννοιες.......
Άλλο η σκοπευτική δυνοτητα του καθενός και άλλο η απόδοση κάθε όπλου.......
Για να καταλάβεις τι λέω δίνοντας δύο διαφορετικά όπλα στον ίδιο άνθρωπο,κάποιο μπορεί να είναι καλύτερο......
Το παιδι κυνηγαει με browning GTI 32" τσοκ teague 3-2.Τι αλλο να ψαξει απο αποδοση?
 
Αντίθετα από ότι γράφει ο Αλεξ, εγώ προτείνω να λειανετε πολύ καλά ( ει δυνατόν κατά μήκος, όχι περιστροφικα) τον οποιοδήποτε κώνο. Τρία τέσσερα φυσίγγια στον πίνακα πριν και μετά και το συζητάμε.
Ο χρωμιωμενος κώνος γυαλιζεται και με τι τρόπο;
 
Ο χρωμιωμενος κώνος γυαλιζεται και με τι τρόπο;
Πολύ ψιλή αλοιφή,0000 ατσαλομαλλο,λίγες στροφές και υπομονή!
Μετά αλοιφή σε πανί και επιμένεις.
Στο τέλος στεγνα πανιά,έως να βγουν καθαρά.

Το σύρμα θα πάρει υπόλειμματα μολυβιού και πολυαιθυλενίου,το πανί θα δώσει γυαλαδα.
Κινήσεις μπρος-πίσω.
Με glanol βγάζει καλό αποτέλεσμα.
Όπως και με fine φαναρτζιδων.
Θα το χαρεις για καμιά 10-15 τουφεκιές, μέχρι να ξαναπιάσει βρωμιά.
Ο αχρωμιωτος γυαλίζει καλύτερα,με την ίδια διαδικασία...

Ότι έχω δει σε όπλα μου καταθέτω!
 
Το παιδι κυνηγαει με browning GTI 32" τσοκ teague 3-2.Τι αλλο να ψαξει απο αποδοση?
Εσύ νομίζω ότι το έθεσες διαφορετικά ........
Νομίζω ότι είπες ότι δεν ξέρει τι θα πει κώνος και αυλός,αλλά κατεβάζει πουλιά απ' τον Θεό..........
Τώρα με αυτά που λες μάλλον πολύ "ψαγμενος" αποδεικνύεται ο φίλος σου.......
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top