Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Εσύ νομίζω ότι το έθεσες διαφορετικά ........
Νομίζω ότι είπες ότι δεν ξέρει τι θα πει κώνος και αυλός,αλλά κατεβάζει πουλιά απ' τον Θεό..........
Τώρα με αυτά που λες μάλλον πολύ "ψαγμενος" αποδεικνύεται ο φίλος σου.......
Καμια σχεση μπραουνακιας ειναι το βρηκε σε καλη τιμη και το πηρε εδω και 5 χρονια.εχει κι ενα fair 30" και με αυτο παλι το ιδιο τα κατεβαζει αν και προτιμαει το gti γιατι εχει πιο ωραια σκοτωματα λεει.Εγω που τον βλεπω απο κοντα το ιδιο σκοτωνει.
 
Καμια σχεση μπραουνακιας ειναι το βρηκε σε καλη τιμη και το πηρε εδω και 5 χρονια.εχει κι ενα fair 30" και με αυτο παλι το ιδιο τα κατεβαζει αν και προτιμαει το gti γιατι εχει πιο ωραια σκοτωματα λεει.Εγω που τον βλεπω απο κοντα το ιδιο σκοτωνει.
Το gti εχει ψεκασμο το fair ειναι καρμπυρατερατο εχει διαφορα στην αποδοση!!!!
 
Η γόμωση των 32γρ νο9 έχει περίπου 500 σκάγια (504).
+50 σκάγια στον στόχο είναι +10% συγκέντρωση.
Άρα σε μια γόμωση με νο5, αν υποθέσουμε ότι υπάρχει σταθερή αυτή η αύξηση (βελτίωση; ) +10% θα κερδίσεις λιγότερα σκάγια και όχι 50.
Ανάλογα τα γραμμάρια γόμωσης. Περίπου καμιά 10-20 σκάγια έξτρα.
Σε 32 γρ Ν9 δεν έχω κανει δοκιμές, πάντως στα 50 μέτρα ν5 που έχω δοκιμάσει με φουλ και διάφορα τσοκ aftermarket, με πήγαινε από τα +- 110 σκάγια στα 160 θα πήγαινα τρέχοντας για κώνο.
Δεν έχει τύχει να βρω μέχρι στιγμής κάποιο όπλο πειραγμένο για να το δω.
 
Αντε μιας και πιασαμε τους κωνους.Το δικο μου 725 citori sporting που ειναι vector pro ποσος ειναι ο κωνος του γιατι δεν βρισκω κατι στο ιντερνετ.
Μικρό.
Αν αποφασίσεις κ του κάνεις θα δείς έργα.
Εχω δει τουφεκιές πρίν κ μετά.
Υγ.
Δεν κάνω στα όπλα μου κώνους.
Κοντάκια τους φτιάχνω.
 
Εγω πηρα ενα B 525 με 18.4 αυλους καρμπυρατερατο με ηλεκτρονικο ψεκασμο ομως μου ειπαν οτι εχει τα 32μ αερα αλλα εγω θα παρω φυσιγγια απο τον φιλο μου τον Νικολα και θα εχω τα 52μ αερα.Καμμια στεναχωρια που θα βαραει ο browning!!!
 
Εγω παλικαρια μου μεχρι εδω ημουν ....Εννοω εαν δω σε στοχο αποτυπωσεις με πριν και μετα κωνο
να δω διαφορες....δεν πιστευω τιποτα...και το λεω ευθαρσως γιατι ειμαι και λιγο ''ακοινωνητος''' !!!
Μεχρι εγω λεβεντες μου....Εγω θελω αποδειξεις....απο λογια χορτασα !!! :cool:





Εαν μπορεσω θα ανεβασω σημερινες δοκιμες με PSB1...Δοσολογια του φιλου μου του Στελιου!!!
Καλλες θαλασσες να εχει...και γρηγορα κοντα μας !!! :)
Περιττο να σας πω...οτι κοχλαζε ο τοπος απο την ζεστη !!

36,5 ΜΕΤΡΑ.
View attachment 75580

View attachment 75583
View attachment 75585

View attachment 75586
View attachment 75587


Υπερτέλεια Νίκο!
Βλέπω όμως 13χιλ ΚΑΧ στο πρώτο, 12χιλ στο δεύτερο. Άρα 5σταδιακά.
Χωρίς 5σταδιακό κλείσιμο και με 11χιλ ΚΑΧ υπάρχει περίπτωση να βγει τέτοιο φυσίγγι;; Να μπει ένας Θώδης 18 ας πούμε αντί για 16 στο πρώτο.
 
Εγω πηρα ενα B 525 με 18.4 αυλους καρμπυρατερατο με ηλεκτρονικο ψεκασμο ομως μου ειπαν οτι εχει τα 32μ αερα αλλα εγω θα παρω φυσιγγια απο τον φιλο μου τον Νικολα και θα εχω τα 52μ αερα.Καμμια στεναχωρια που θα βαραει ο browning!!!
Επειδη δεν μπορω να αποκωδικοποιησω το υφος που γραφεις δεν θα συμμετασχω αλλο στην συζητηση
 
Δηλ,αυτό που είπαν πιο πίσω ο Τάσος κι ο evo ήταν σε θεωρητικό επίπεδο?😳
Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν θα πω ότι θέλω αποδείξεις το πριν και μετά . Γιατί εδώ πρόκειται για κινητά περιουσιακά στοιχεία .
 
Υπερτέλεια Νίκο!
Βλέπω όμως 13χιλ ΚΑΧ στο πρώτο, 12χιλ στο δεύτερο. Άρα 5σταδιακά.
Χωρίς 5σταδιακό κλείσιμο και με 11χιλ ΚΑΧ υπάρχει περίπτωση να βγει τέτοιο φυσίγγι;; Να μπει ένας Θώδης 18 ας πούμε αντί για 16 στο πρώτο.
Μια χαρα βγαζεις οπως και να κλεινεις αμα του παπαρωσεις αλευρακι μεσα
 
Για τη συγκεκριμένη συνταγή ρωτάω Pit. Δεν έχει αλεύρι.
Γενικα οι ισπανικες βγαζουν !! ( εβγαζαν πριν τωρα δεν ξερω ) πολυ καλες συγγεντρωσεις, εχεις και τον θωδη που και αυτος βγαζει καλες συγγεντρωσεις , και εχεις και το cx1000 για σιγανο αναμα !!! Δεν ειναι το πεντασταδιακο ειναι ολο το μαγειρεμα !!
 
Υπερτέλεια Νίκο!
Βλέπω όμως 13χιλ ΚΑΧ στο πρώτο, 12χιλ στο δεύτερο. Άρα 5σταδιακά.
Χωρίς 5σταδιακό κλείσιμο και με 11χιλ ΚΑΧ υπάρχει περίπτωση να βγει τέτοιο φυσίγγι;; Να μπει ένας Θώδης 18 ας πούμε αντί για 16 στο πρώτο.

Θαλη υπερτελειο δεν ειναι....Αλλα ειναι μια καλη τουφεκια για περδικα σε αυτα τα μετρα !!
Να σου πω κατι να ξερεις....Ολα τα φυσιγγια σκοτωνουν μεχρι τα 35 μετρα ...Δεν εχει σημασια εαν
ειναι κλεισμενο με 2 σταδια 3 σταδια ή 5 σταδια....
Οι διαφορες των σταδιων αρχιζουν και φαινονται καθαρα...μετα τα 35 μετρα...
Ειδικα....Μετα τα 40 μετρα αρχιζουν και ξεκαθαριζουν τα πραγματα...ποιο ειναι ειναι φυσιγγιο και ποιο ειναι
στρακα - στρουκα...
Επισεις και κατι ακομα...Πριν μερικα χρονια ολοι σε 2 σταδια κλειναμε...σκοτωναμε ομως...και σκοτωναμε ας
πω αρκετα καλα...Δεν ηξερες ομως εαν σε πουλησε το φυσιγγιο ή αστοχια σου !!!
Αυτο που σου προσφαινουν τα 5 σταδια... που τα 2 σταδια δεν το βλεπουν ουτε στον υπνο τους ειναι η
σταθεροτητα του φυσιγγιου...Αυτο που εγω λεω καρμπον και που η αποκλιση του φυσιγιου ειναι
μηδενικη,,,,ή στην χειροτερη περιπτωση στο 2% !!!

Και Επαναλαμβανω...Τα δυο σταδια και βεβαια σκοτωνουν...Αυτο που δεν ξερεις ειναι το ποτε σκοτωνουν ή εαν αστοχησες...γιατι το φυσιγγιο δεν εχει σταθεροτητα !!!!
Πιστευω να σε καλυψα φιλε μου !! :)
 
Μην πειράζετε τους κώνους.Γυαλιστε το τσοκ καλύτερα.Αποδιδει το ίδιο 0,0005%.
νομίζω ότι αυτή τη βελτίωση θα τη δεις και αν γυαλίσεις απέξω την κάνη. Το γιατί μπορούμε να το συζητάμε μέχρι 20/8 γιατί τα πράγματα είναι δύσκολα 😜
 
νομίζω ότι αυτή τη βελτίωση θα τη δεις και αν γυαλίσεις απέξω την κάνη. Το γιατί μπορούμε να το συζητάμε μέχρι 20/8 γιατί τα πράγματα είναι δύσκολα 😜
Εχεις δικιο....γιατι απο 20/8 κι επειτα θα πλεκουμε πουλοβερ στα τρυγονοκαρτερα, για το χειμωνα που θα'ρθει περα κει το Γενάρη πρωτα ο θεος.
 
Παιδιά δε ρωτάω γενικά για τα 2 (που είναι 3, μαχαίρι, πάτημα, ρέλιασμα) vs τα 5 στάδια.
Ρωτάω για τη συγκεκριμένη συνταγή.
Αν κάποιος αλλάξει το Θώδη 16 σε Θώδη 18 και κλείσει 2 στάδια, το συγκεκριμένο φυσίγγι θα είναι πολύ διαφορετικό;;;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top