Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
φιλε μου δεν συνεχιζω.δυστυχως δεν εχω να σου δειξω πριν τον κωνο.τον κωνο αποφασισα να τον κανω,γιατι οι ντουφεκιες ηταν χαλια.σαν ενα ς,στον πινακα και σκορπιες.εχω παρα πολες να βαλο,και με πιο σφιχτα τσοκ απ το 4αρι,αλλα δεν χρειαζεται,και βαριεμαι να ψαχνω.απο οτι ειδες κοιτα στις ντουφεκιες τα εντονα κεντρα και ποσα σκαγια εχη,στο μεγεθος ενος πιατου που τρωμε,στο κεντρο του πινακα.οταν μια συμβατη κανη απιραχτη,βαλη 15 σκαγια μες το πιατο,και η δικια μου βαλη 50,αυτο τα λεει ολα.δεν το παιζω εξυπνος ουτε,προσπαθω να πεισω καποιον.υστερα σου εβαλα με 4αρη και με κυλινδρο,γιατι με αυτα δοκιμαζω τα φυσιγγια που φτιαχνω,σε αυτα τα μετρα.για τσιχλες.γιατι μες τους ελεωνες καρτερη,οι ντουφεκις ειναι μεχρη αυτα τα μετρα.δεν χρειαζομαι αλλο τσοκ.τα πιο σφιχτα τα βαζω μονο στα μπασιματα,που τα πουλια τις περισσοτερες φορες ειναι υπερβολικα ψιλα,και θελουν τρομερες συγκετρωσεις.
 
Γιατί 26m?
Γιατί είναι η συνηθισμένη απόσταση που ο μέσος κυνηγός χρησιμοποιεί αυτό το τσοκ, από 20 έως 30 μ. Παλιά είχα βάλει ένα τέτοιο πίνακα αποστάσεων και τσοκ και είχε συμφωνήσει και ο Λεωνίδας σε αυτόν.
Μιλάμε για έσω τσοκ γενικά (όχι φρένου) και νορμάλ κώνους.
 
Γιατί είναι η συνηθισμένη απόσταση που ο μέσος κυνηγός χρησιμοποιεί αυτό το τσοκ, από 20 έως 30 μ. Παλιά είχα βάλει ένα τέτοιο πίνακα αποστάσεων και τσοκ και είχε συμφωνήσει και ο Λεωνίδας σε αυτόν.
Μιλάμε για έσω τσοκ γενικά (όχι φρένου) και νορμάλ κώνους.
Δεν έβγαζα τα γράμματα στον πίνακα.
 
Μαστορα μου ....Οποιος ''μαγειρευει'' αποδειξεις....καραγκιοζης ειναι...και μονο τον εαυτο του κορο'ι'δευει !!!
Δεν θελω να πιστεψω οτι εχουμε τετοια ατομα στο φορουμ ....Την ''μαιμου'' δοκιμη....την παιρνω χαμπαρι
απο ενα χιλιομετρο μακρια....
Δεν το λεω για να περιαυτολογησω...αλλα οταν δω την αποτυπωση και το σεταπ βεβαια...ξερω κατα ποσον
ειναι σωστη δοκιμη ή οχι...

Μετα μην ξεχνας...Εγω ειμαι πολυ των δοκιμων...στηνω το σεταπ στο τσακ - μπαμ και το δοκιμαζω...
Πολυ δυσκολα θα με κορο'ι'δεψει ανθρωπος...
Αυτα ομως ειναι καραγκιοζιλικια....και οποιος ΕΑΝ τα κανει...δεν εχει ''θεση'' στην παρεα μας !!! :cool:
τις μαγειρεμενες αποδειξης,δεν πιστευω να ενοεις εμενα?
 
φιλε μου δεν συνεχιζω.δυστυχως δεν εχω να σου δειξω πριν τον κωνο.τον κωνο αποφασισα να τον κανω,γιατι οι ντουφεκιες ηταν χαλια.σαν ενα ς,στον πινακα και σκορπιες.εχω παρα πολες να βαλο,και με πιο σφιχτα τσοκ απ το 4αρι,αλλα δεν χρειαζεται,και βαριεμαι να ψαχνω.απο οτι ειδες κοιτα στις ντουφεκιες τα εντονα κεντρα και ποσα σκαγια εχη,στο μεγεθος ενος πιατου που τρωμε,στο κεντρο του πινακα.οταν μια συμβατη κανη απιραχτη,βαλη 15 σκαγια μες το πιατο,και η δικια μου βαλη 50,αυτο τα λεει ολα.δεν το παιζω εξυπνος ουτε,προσπαθω να πεισω καποιον.υστερα σου εβαλα με 4αρη και με κυλινδρο,γιατι με αυτα δοκιμαζω τα φυσιγγια που φτιαχνω,σε αυτα τα μετρα.για τσιχλες.γιατι μες τους ελεωνες καρτερη,οι ντουφεκις ειναι μεχρη αυτα τα μετρα.δεν χρειαζομαι αλλο τσοκ.τα πιο σφιχτα τα βαζω μονο στα μπασιματα,που τα πουλια τις περισσοτερες φορες ειναι υπερβολικα ψιλα,και θελουν τρομερες συγκετρωσεις.
Τέτοιες τουφεκιες εγώ παίρνω από την παλιά μου Centro 18,4 με κάννη απείραχτη, εξαρτάται πάντα όμως από το φυσιγγι .
Και εγώ που ενδιαφέρομαι για κυνηγετικες τουφεκιες και όχι για να ελέγξω τα φυσίγγια που φτιάχνω, έτσι δοκιμάζω τα φυσίγγια εμπορίου που αγοράζω. Σε συγκεκριμένες αποστάσεις.
 
Ρε παίδες ‼️
ο κώνος αν είναι να πειράχτει....να πειράχτει για τα 40-45-50 μιτερς ‼️να γλυτώσουμε κ από τα εξοτικ τσοκς‼️αν εκεί👈έχετε 50 σκάγια Πλας στα ΧΟΝΤΡΑ ΣΚΑΓΙΑ👈 χωρίς να αχρηστεύονται τα τσοκ τα ανοιχτά(για τα κοντινά)τότε ΝΑΙ να τον κάνετε‼️
*εγώ, δεν θα τον έκανα ούτε κ έτσι‼️
 
Ρε παίδες ‼️
ο κώνος αν είναι να πειράχτει....να πειράχτει για τα 40-45-50 μιτερς ‼️να γλυτώσουμε κ από τα εξοτικ τσοκς‼️αν εκεί👈έχετε 50 σκάγια Πλας στα ΧΟΝΤΡΑ ΣΚΑΓΙΑ👈 χωρίς να αχρηστεύονται τα τσοκ τα ανοιχτά(για τα κοντινά)τότε ΝΑΙ να τον κάνετε‼️
*εγώ, δεν θα τον έκανα ούτε κ έτσι‼️
Προφανώς κωνο κάνουν όσοι έχουν απαιτήσεις για μακρινες τουφεκιες. Αν τον κάνει ένας μπεκατσας την έκατσε την βάρκα.
 
Προφανώς κωνο κάνουν όσοι έχουν απαιτήσεις για μακρινες τουφεκιες. Αν τον κάνει ένας μπεκατσας την έκατσε την βάρκα.
Θα προτιμούσα να αγοράσω ένα με κώνο μαμά‼️η maxus ας πούμε η πρώτη ,είχε 7 πόντους κώνο‼️η τουφεκιά της όμως δεν διέφερε σε τίποτα απ' τη δική μου με τον 1.2❓‼️ ίδιος αυλός ‼️ πως γίνεται να συμβαίνει πάλι αυτό❓❓❓❓
 
Αυτές είναι δύο τουφεκιές με μ2 4και 3 τσοκ ,25 και 35 μέτρα όσο μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα πιστεύετε οτι χρειάζεται κώνος View attachment 75630View attachment 75631
Πάνο και 50-60-70 σκάγια λιγότερα να έβαζε,αν τα εναπομείναντα επαρκούσαν για να καταβάλουν,δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα!
Όπως βολεύει τον καθένα κι όπως τον ευχαριστεί!🙂
 
Αυτές είναι δύο τουφεκιές με μ2 4και 3 τσοκ ,25 και 35 μέτρα όσο μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα πιστεύετε οτι χρειάζεται κώνος; View attachment 75630View attachment 75631
Κάνε κάνε να γελάσουμε με το κλάμα που θα ρίξεις μετά. 😝
Τι παραπάνω να ζητήσεις από αυτές τις κατανομές; 🤔
Θα έπεσες σε λάθος benelli! 😂
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top