Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Καθόμαστε και "μαλώνουμε" για πράγματα που είναι γνωστά και δεδομένα μισό αιώνα πρίν.... Θα χτυπήσω tattoo...
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο!
Πολλοί παράγοντες επηρεάζουν τη βλητική απόδοση, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο,άλλος ευκολότερα άλλος δυσκολότερα... ΔΕΝ είναι ένας... Ούτε το φυσίγγι μόνο του ούτε ένας κώνος(π.χ.)!
 

Attachments

  • IMG20230727171418~2.jpg
    IMG20230727171418~2.jpg
    219,9 KB · Προβολές: 40
  • IMG20230727172605~2.jpg
    IMG20230727172605~2.jpg
    237,4 KB · Προβολές: 40
  • IMG20230727172652.jpg
    IMG20230727172652.jpg
    364,4 KB · Προβολές: 40
Πρέπει να μαζευτούμε μια μέρα σε ένα σκοπευτήριο της Αθήνας να το λύσουμε το θέμα πίνοντας καφεδάκι.Να βάλουμε 20-30 όπλα πειραγμενα και μη με το ίδιο φυσίγγι.Μετα να ρίξουμε ιδιογομωσης με μαμά τσοκ και να βγάλουμε συμπεράσματα.
Με μείον 20 όμως ... μην μαζευτούμε τζάμπα.
Το δικό μου όπλο θα το δανείσω σε κανέναν θαρραλέο και εγώ θα παρακολουθώ από το σαλέ, ... γατάκια.
.sarcastic.
 
Καθόμαστε και "μαλώνουμε" για πράγματα που είναι γνωστά και δεδομένα μισό αιώνα πρίν.... Θα χτυπήσω tattoo...
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο!
Πολλοί παράγοντες επηρεάζουν τη βλητική απόδοση, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο,άλλος ευκολότερα άλλος δυσκολότερα... ΔΕΝ είναι ένας... Ούτε το φυσίγγι μόνο του ούτε ένας κώνος(π.χ.)!

Βρε Μητσαρα μου αυτα ολα ειναι γνωστα...
Απαντησε μου εαν θελεις....Ενα ''φυσιγγιο'' μπορει να τα ακυρωνει ολα αυτα ναι ή οχι ???
 
Καθόμαστε και "μαλώνουμε" για πράγματα που είναι γνωστά και δεδομένα μισό αιώνα πρίν.... Θα χτυπήσω tattoo...
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο!
Πολλοί παράγοντες επηρεάζουν τη βλητική απόδοση, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο,άλλος ευκολότερα άλλος δυσκολότερα... ΔΕΝ είναι ένας... Ούτε το φυσίγγι μόνο του ούτε ένας κώνος(π.χ.)!
ΑΠΟΔΗΞΕΙΣ Η ΤΙΜΟΛΟΛΟΓΙΟ!!!!! Και τα δυο μας κανουν
 
Επειδη απο χτες μπηκα στη διαδικασια να ψαχνω για το κωνο του δικου μου οπλου βρηκα αυτο σε σαιτ της browning και απο οτι καταλαβα αυτοι που προσπαθουν για επιμηκυνση αυτο εχουν σαν προτυπο.
 

Attachments

  • Screenshot_20230727_173102_Chrome.jpg
    Screenshot_20230727_173102_Chrome.jpg
    62,1 KB · Προβολές: 24
Βρε Μητσαρα μου αυτα ολα ειναι γνωστα...
Απαντησε μου εαν θελεις....Ενα ''φυσιγγιο'' μπορει να τα ακυρωνει ολα αυτα ναι ή οχι ???
Ένα φυσίγγι μπορεί να πιάσει τη ΔΙΑΦΟΡΆ της απόδοσης μιάς παρέμβασης (π.χ. επιμήκυνσης κώνου) και ίσως και να τη ξεπεράσει!!! Αυτό όμως δε σημαίνει ότι το πρίν κ το μετά της επιμήκυνσης ειδικά με συμβατικά (εμπορίου) πυρομαχικά δε θα έχει βελτίωση!
Αν δεν έχεις κώνο,porting, "γαμάτη" κάνη γενικώς, μπορείς να βελτιώσεις τη κατανομή με φυσίγγι σαμιώτικο !!!! ΣΑΦΈΣΤΑΤΑ!
Αλλά μπορείς και το ανάποδο!!!!
Έχω κάνει βελτιώσεις σε όπλα μου( από επιλογή όχι κώνο, άλλες...)και είδα μετρήσιμες αλλαγές,δε φαντάζουν ότι θα έπρεπε να κρατήσω αρχείο, οπότε άμα θέλετε κρατάτε τα λεγόμενά μου ή όχι!
Από την άλλη,εγώ ο "ποντικαράς" ιδιογομωτής έχω κλείσει την απόδοση βελτιωμένου κυλίνδρου τουλάχιστον 1 άστρο!
Πορεύεται ο καθένας μ ότι έχει! Τουφεκαω 25 + χρόνια, αλλά γεμίζω 10 μήνες!
Μ ότι εργαλεία είχα-έχω στη διάθεσή μου δουλεύω!!! Δεν είναι λάθος καμία επιλογή,το αποτέλεσμα μετράει!
 
Last edited:
Μονο εμένα τα σκορπαει η π@@@@@α η berdelli;;; Κ 1 κιλο αλευρι να βαλω σ@@@α βγαζει!!!
Πάρε το σιδερικό και κατέβα Αθήνα ... έχω κάτι κουφέτα σπέσιαλ από τον @Παπ. Ν
Αν δεν τα πάει και αυτά πέτα την σε καμιά ρεματιά.
 
Εσυ πας γουρουνι βρε φιλε...Τι τα θελεις τα ψιλα για παγανα ??

Βρε βολια 12/0 σου εχω ετοιμα να παρεις μαζι σου....Θα κοροιδευουμε τους εαυτους μας τωρα ???!!!!:):cool:
Πάω και για τσίχλα καμιά φορά με τον μικρό ... μου κάνει όλα τα φυσίγγια κώλος, ... μου τα μπερδεύει και γεμίζω mix !!!!
Αλλά τα δικά σου θα τα βάλω ψηλά στην ντουλάπα να μην τα ακουμπήσει.
 
Πάω και για τσίχλα καμιά φορά με τον μικρό ... μου κάνει όλα τα φυσίγγια κώλος, ... μου τα μπερδεύει και γεμίζω mix !!!!
Αλλά τα δικά σου θα τα βάλω ψηλά στην ντουλάπα να μην τα ακουμπήσει.

Τετοια εχω ετοιμα με 15 διαφορετικες πυριτιδες...Θα διαλεξεις οτι γουσταρεις και θα παρεις...
Εαν θελεις ''ελαφριά'' για το παιδι...να κατσω να κλεισω...Εννοω 24ρια δεν εχω. :)
 
Πάω και για τσίχλα καμιά φορά με τον μικρό ... μου κάνει όλα τα φυσίγγια κώλος, ... μου τα μπερδεύει και γεμίζω mix !!!!
Αλλά τα δικά σου θα τα βάλω ψηλά στην ντουλάπα να μην τα ακουμπήσει.
Ωρε,μην βαράς τις τσίχλες με τίποτα σφαιρίδια, τις κάνεις σε τεύχη και νομίζεις ότι κρατάς το δόρυ του Αγιωργη??
 
Ένα φυσίγγι μπορεί να πιάσει τη ΔΙΑΦΟΡΆ της απόδοσης μιάς παρέμβασης (π.χ. επιμήκυνσης κώνου) και ίσως και να τη ξεπεράσει!!! Αυτό όμως δε σημαίνει ότι το πρίν κ το μετά της επιμήκυνσης ειδικά με συμβατικά (εμπορίου) πυρομαχικά δε θα έχει βελτίωση!
Αν δεν έχεις κώνο,porting, "γαμάτη" κάνη γενικώς, μπορείς να βελτιώσεις τη κατανομή με φυσίγγι σαμιώτικο !!!! ΣΑΦΈΣΤΑΤΑ!
Αλλά μπορείς και το ανάποδο!!!!
Έχω κάνει βελτιώσεις σε όπλα μου( από επιλογή,όχι κώνο, άλλες...)και είδα μετρήσιμες αλλαγές,δε φαντάζουν ότι θα έπρεπε να κρατήσω αρχείο, οπότε άμα θέλετε κρατάτε τα λεγόμενά μου ή όχι!
Από την άλλη,εγώ ο "ποντικαράς" ιδιογομωτής έχω κλείσει την απόδοση βελτιωμένου κυλίνδρου τουλάχιστον 1 άστρο!
Πορεύεται ο καθένας μ ότι έχει! Τουφεκαω 25 + χρόνια, αλλά γεμίζω 10 μήνες!
Μ ότι εργαλεία είχα-έχω στη διάθεσή μου δουλεύω!!! Δεν είναι λάθος καμία επιλογή,το αποτέλεσμα μετράει!
Δημήτρη το (ΔΙΚΟ ΜΟΥ) θέμα δεν είναι να κλείσω 1 τσοκ το 4άρι ή 2 τσοκ το 5άρι ή 1 τσοκ το 3άρι.
Βιδώνω ένα πιο σφιχτό τσοκ και τελειώνω.

Το θέμα, ειδικά όταν μιλάμε για εξωφρενικές αποστάσεις και τρελές καταβολές (έχουν πάθει ψύχωση όλοι με αυτές), είναι η ΜΕΓΙΣΤΗ ΔΥΝΑΤΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΗΣΗ που μπορεί να βγάλει ο συνδιασμός κάνης-τσοκ-φυσιγγίου.
Εκτός και αν κανένας διαφωνεί.
Και προσωπικά μιλάω για διαφορές πάνω από 15% σε εμπορικά σε σχέση με "κοινές" κάνες γιατί πρώτον τα εμπορικά έχουν μια διακύμανση 10+% από μόνα τους και δεύτερον διαφορές συγκέντρωσης κάτω από 10% στην περιοχή του 60% ελάχιστη επίδραση έχουν ακόμα και σε μικρά θηράματα.

Όταν βλέπω λοιπόν τουφεκιές στην περιοχή του 60-70% για εμένα είναι όλες ίδιες.
Όταν δω μια στην περιοχή του 80-90% με το ίδιο φυσίγγι, τότε κάτι γίνεται.
Επίσης πολύ μεγάλη σημασία δίνω στην διάτρηση του φυσιγγίου γιατί με τις λίγες δοκιμές που έχω κάνει δεν βλέπω διαφορά από κάνη σε κάνη.

Έχω ζητήσει πολλές φορές τουφεκιές άνω του 80% @36,5m με εμπορικά και δεν έβαλε κανένας ούτε μια με μετρημένα σκάγια.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top