Βλητικές δοκιμές

Λογικά θάπρεπε νάταν στα 420 m/s max αλλά ίσως καί η βυσμάτωση -κλείσιμο έδωσαν αυτό το +10m/s
δεν ειμαι σηγουρος για το τι ισχύει μιας και μετρισεις δεν εχω κανει το μεγαλύτερο αμορτισέρ ναι ριχνει καπως το ποσο μονο το κανονάκι ξερει
 
Το ετοιμο, την ιδια δουλεια κανει;;;
Ειναι λειτουργικό...;;;
Γιατι το βαριεμαι κι εγω το κοσκινισμα η αληθεια ειναι....
Μια χαρα την κανει την δουλεια του και χωρις κοπο ! Για μενα αυτο το 3-4% που λεει ο Νικος δεν με νοιαζει αν ειναι ευκολοτερη η ζωη μου !!!
 
Παιδιά γράφουμε για βλητικες δοκιμές πολύ θα ήθελα να δω εργοστάσιακα φυσίγγια και όπλο με εργοστασιακά τσοκ να τα ρίχνει και να δούμε εάν βρίσκονται οι ντουφέκιες μέσα στα στάνταρς των συγκεντρώσεων ανά τσοκ.Γιατι ο κανόνας λέει x% στα 36.5 ο κύλινδρος ,y% το mod κτλ.Χωρις να νοιάζει κανέναν τι πυρίτιδα έχει τι πιέσεις έχει κτλ.Γιατι εμπλεκόμενοι με το πάθος της ιδιογομωσης και του ψαξιματος έχουμε καταλήξει να λέμε όλους του κατασκευαστές άχρηστους ενώ με τα φυσίγγια τους σκοτώνει η μεγάλη πλειοψηφία μια χαρά.Μιας και των 95% + την πλειοψηφία των σκοτωματων την κάνει με βολές κάτω των 35 μέτρων ,και το μόνο που χρειάζεται είναι φυσίγγι με μοναβασικη για τα νορμάλ και φυσίγγι με διβασικη για τα δύσκολα.Εγω προσωπικά δίνω μεγαλύτερο βάρος σε εμένα ,το κοντάκι μου και την κανη μου και λιγότερο στο φυσίγγι στην πλειοψηφία των κυνηγιων που κάνω μόνο στο παπί θα δώσω πολύ βάση στο φυσίγγι.
 
Επίσης όλοι οι κάλυκες έχουν ακριβώς τα ίδιο αρχικό ύψος, πράγμα πολύ σημαντικό για την σταθερότητα του φυσιγγιού. Στα εμπορικά δεν ισχύει αυτό γιατί οι κάλυκες έχουν διαφορετικά ύψη.
Σχετικα με αυτο, πηρα απο ενα κουτι victory challenger και μετρησα τελικο μηκος φυσιγγιου 58,1mm. Μετρησα 5 φυσιγγια απο το ιδιο κουτι ολα ιδια.Μετρησα και 5 φυσιγγια απο ενα κουτι RM tortora 1 φυσιγγι 58,1mm τα αλλα 4 ηταν 58,2mm. Νομιζω σοβαροι κατασκευαστες δεν κανουν μαλακιες(οπως η victory θελω να πιστευω).
 
Σχετικα με αυτο, πηρα απο ενα κουτι victory challenger και μετρησα τελικο μηκος φυσιγγιου 58,1mm. Μετρησα 5 φυσιγγια απο το ιδιο κουτι ολα ιδια.Μετρησα και 5 φυσιγγια απο ενα κουτι RM tortora 1 φυσιγγι 58,1mm τα αλλα 4 ηταν 58,2mm. Νομιζω σοβαροι κατασκευαστες δεν κανουν μαλακιες(οπως η victory θελω να πιστευω).
Γιώργο, δεν αναφερόμουν στο τελικό ύψος του φυσιγγιού. Αναφέρθηκα στο αρχικό ύψος του κάλυκα, που ο καθένας έχει διαφορετικό ύψος. Μου έχει τύχει αρκετές φορές, να ανοίξω σακούλα με κάλυκες και τα ύψη τους να κυμαίνονται από 68,50 μέχρι 69,70.
 
Γιώργο, δεν αναφερόμουν στο τελικό ύψος του φυσιγγιού. Αναφέρθηκα στο αρχικό ύψος του κάλυκα, που ο καθένας έχει διαφορετικό ύψος. Μου έχει τύχει αρκετές φορές, να ανοίξω σακούλα με κάλυκες και τα ύψη τους να κυμαίνονται από 68,50 μέχρι 69,70.
Κι'αν στην γραμμή παραγωγής είχαμε διαδοχικά τρείς κάλυκες με αρχικό ύψος 68.40 -68.90-69.40 το έμβολο στροφείο που κατεβαίνει
θα τους έκλεινε στο ίδιο ακριβώς ύψος 57.80 πχ .Αυτό είναι σίγουρο όπως σίγουρο είναι ότι τα τρία αυτά φυσίγγια θάχουν διαφορές βλητικά
μεταξύ τους . Για να γίνει κατανοητό στον giorgos 80 .
 
Κι'αν στην γραμμή παραγωγής είχαμε διαδοχικά τρείς κάλυκες με αρχικό ύψος 68.40 -68.90-69.40 το έμβολο στροφείο που κατεβαίνει
θα τους έκλεινε στο ίδιο ακριβώς ύψος 57.80 πχ .Αυτό είναι σίγουρο όπως σίγουρο είναι ότι τα τρία αυτά φυσίγγια θάχουν διαφορές βλητικά
μεταξύ τους . Για να γίνει κατανοητό στον giorgos 80 .
Αυτό ακριβώς εννοούσα Λάμπη.
 
Επισημος Πινακας συγκεντρωσεων εμπορικων φυσιγγιων...

εικόνα_Viber_2021-03-19_16-39-49.jpg

Και εαν αυτες οι συγκεντρωσεις καλυπτουν τους κυνηγους.....Ποιος ο λογος να εχουν οι περισσοτεροι
απο 3-4 εξτρα τσοκ ???
Και σε αυτα που δινει ο πινακας να λαβουμε υπ'οψιν μας το 10% αποκλιση που εχουν τα φυσιγγια ...και
παντα προς τα κατω..

Παλικαρια αυτο που πρεπει να καταλαβουν καποιοι....εγω δεν ''γκρινιαζω'' για μενα...Το δικο μου θεμα
απο την πλευρα των φυσιγγιων εχω...βρει την λυση !!
Οταν λοιπον ''κραζω'' καποια εμπορικα δεν το κανω για μενα....αλλα για ολους τους συναδελφους και
που αγοραζουν φυσιγγια...και δεν ξερουν τι εχουν στην θαλαμη τους !!!

Αυτα ειχα να πω...και σταματαω εδω...γιατι με κουρασε αυτο το θεμα !!!
 
Κι'αν στην γραμμή παραγωγής είχαμε διαδοχικά τρείς κάλυκες με αρχικό ύψος 68.40 -68.90-69.40 το έμβολο στροφείο που κατεβαίνει
θα τους έκλεινε στο ίδιο ακριβώς ύψος 57.80 πχ .Αυτό είναι σίγουρο όπως σίγουρο είναι ότι τα τρία αυτά φυσίγγια θάχουν διαφορές βλητικά
μεταξύ τους . Για να γίνει κατανοητό στον giorgos 80 .
Δηλαδη το τελικο υψος κλεισιματος δεν εξαρταται απο το αρχικο υψος του καλυκα αλλα απο τη ρυθμιση της μηχανης που κλεινει.Πως γινεται ομως η μηχανη κλεισιματος να ειναι σταθερη και η μηχανη που κοβει το καλυκα να μην ειναι?Υποπτευομαι οτι οι καλυκες που δινονται για ιδιογομωση ειναι αυτοι που ειναι εκτος στανταρ των εταιρειων, ισως κανω και λαθος.
 
Δηλαδη το τελικο υψος κλεισιματος δεν εξαρταται απο το αρχικο υψος του καλυκα αλλα απο τη ρυθμιση της μηχανης που κλεινει.Πως γινεται ομως η μηχανη κλεισιματος να ειναι σταθερη και η μηχανη που κοβει το καλυκα να μην ειναι?Υποπτευομαι οτι οι καλυκες που δινονται για ιδιογομωση ειναι αυτοι που ειναι εκτος στανταρ των εταιρειων, ισως κανω και λαθος.

Δεν υπαρχει ''σταδιο'' στις μηχανες που να κοβουν καλυκες στο ιδιο υψος....
Το υψος δεν ειναι σταθερο...και εκει οφειλονται οι αποκλισεις...
Αυτο σου εξηγησε ο ΛΑΜΠΗΣ !!

Ριξε 5=10 εμπορικα σε στοχο στα ιδια μετρα με το ιδιο τσοκ...Κανενα δεν θα ειναι το ιδιο με το αλλο
σε αποδοση !!
 
Δηλαδη το τελικο υψος κλεισιματος δεν εξαρταται απο το αρχικο υψος του καλυκα αλλα απο τη ρυθμιση της μηχανης που κλεινει.Πως γινεται ομως η μηχανη κλεισιματος να ειναι σταθερη και η μηχανη που κοβει το καλυκα να μην ειναι?Υποπτευομαι οτι οι καλυκες που δινονται για ιδιογομωση ειναι αυτοι που ειναι εκτος στανταρ των εταιρειων, ισως κανω και λαθος.
H ερώτηση σου σαν εμπειρία γνώσης παραπέμπει στην VICTORY .
Λοιπόν κάποιους αντί να τους πετάξουν τους πουλούν σαν Β΄επιλογής φθηνά .
Τούς παίρνουν άσχετοι κι'αρχίζουν φούλ γέμισμα μια συνταγή πού έτυχε να δούν στο
διαδύκτιο καί κατασκευάζουν φουρνέλα (πόμπες ) διότι δέν γνωρίζουν να ελέγξουν το
φρεζάρισμα τους πχ αν είναι επαρκές που στους συγκεκριμένους Β΄δέν ήταν .
Έγραψα ένα παράδειγμα .Όμως διαθέτουν στην αγορά καί Α΄κατηγορίας κάλυκες
με άριστα μπορώ να πώ χαρακτηριστικά .
 
Λάμπη αναφέρεσαι για Κύπρο, ή και στην υπόλοιπη Ελλάδα. Πού μπορεί κάποιος, να βρει Α ποιότητας;
Kύπρο ,ο κάλυκας VICTORY έχει πιο χοντρό πλαστικό απο NSI-FIEM -CHEDDITE -FIOCCHI .
Για τους ευρωπαικούς δεν ξέρω αλλά το καλύτερο είναι αυτό που γράφετε για κόψιμο
με καλυκοκόφτη .
 
Back
Top