Βλητικές δοκιμές

Οι κάλυκες που προμηθευόμαστε για ιδιογομωση είναι διαλογής.
Συμφωνώ. Μόνο κάτι fiocchi T3 nickel που είχα πάρει μια 500αδα ήταν πραγματικά άψογοι σε ποιότητα και όλοι 69,3-69,4 ύψος. Όλοι οι άλλοι διαφέρουν σε ύψος, χαλαρό καψουλι και πολλές φορές διαφορετική εσωτερική διάμετρο..
 
Σημερινες δοκιμες...στα 36,5 μετρα...πραγματικα μετρα...και οχι καφενειου !!!

Ξεκιναω με νεο σεταπ που δοκιμασα...με την Μ92ς...σε Ν4 Σκαγια...και αλευρι βεβαια !!

36,5 ΜΕΤΡΑ.

View attachment 76644
View attachment 76645
View attachment 76646
Αυτη η τουφεκια μου αρεσε παλικαρια...
Μου αρεσε...ασχετα εαν δεν την γουσταρω σαν πυριτιδα....την φοβαμαι στην φουλ υγρασια .
Ισως...να τις δωσω λιγα ''γκαζια'' ακομα...και εαν μου βγαλει αυτο που θελω...να την δοκιμασω στην
φουλ υγρασια !! :)

Εκανα και αλλες δοκιμες...με 32 γρα. σκαγια Ν8,5....Οταν βγαλω αποτυπωσεις θα τις ανεβασω !!:)
Νίκο καλημέρα ώρες τουφέκια μου αρέσει και σε μένα για την υγρασία έχεις δίκιο το set up πως το έχεις κάνει...
 
Απορία: έστω ότι έχουμε 2 φυσίγγια, ίδιου βάρους γόμωσης, ίδιο νούμερο σκαγιων και ίδιο βύσμα. Τα ρίχνουμε με το ίδιο όπλο και τσοκ, βλέπουμε ότι οι πιέσεις τους είναι περίπου ίδιες, καθώς και οι αρχικές ταχύτητες... Οι μόνες διαφορές είναι στην πυρίτιδα, στο καψουλι, στο ύψος και στο ρελι... Η κατανομή στις διάφορες αποστάσεις, θα διαφέρει σημαντικά??

Υ. Γ ωραίο το θέμα με τα άλευρα, πρέπει να κάτσω να το μελετήσω!!😅😉
 
Απορία: έστω ότι έχουμε 2 φυσίγγια, ίδιου βάρους γόμωσης, ίδιο νούμερο σκαγιων και ίδιο βύσμα. Τα ρίχνουμε με το ίδιο όπλο και τσοκ, βλέπουμε ότι οι πιέσεις τους είναι περίπου ίδιες, καθώς και οι αρχικές ταχύτητες... Οι μόνες διαφορές είναι στην πυρίτιδα, στο καψουλι, στο ύψος και στο ρελι... Η κατανομή στις διάφορες αποστάσεις, θα διαφέρει σημαντικά??

Υ. Γ ωραίο το θέμα με τα άλευρα, πρέπει να κάτσω να το μελετήσω!!😅😉
Α ,τίποτα! Ευτυχώς που έχεις μόνο μια απορία!
 
Εγω αλλο θελω να ρωτησω. 3 φυσιγγια ολόιδια, ιδια πυριτιδα, ιδιο βαρος γόμωσης, ιδιου καλυκες, καψουλια, κλεισίματα, τα παντα ιδια. Μονο που το ενα ειναι νο 7, το άλλο νο 8 και το αλλο νο 9. Υπαρχει περίπτωση να εχουν διαφορές;
 
Απορία: έστω ότι έχουμε 2 φυσίγγια, ίδιου βάρους γόμωσης, ίδιο νούμερο σκαγιων και ίδιο βύσμα. Τα ρίχνουμε με το ίδιο όπλο και τσοκ, βλέπουμε ότι οι πιέσεις τους είναι περίπου ίδιες, καθώς και οι αρχικές ταχύτητες... Οι μόνες διαφορές είναι στην πυρίτιδα, στο καψουλι, στο ύψος και στο ρελι... Η κατανομή στις διάφορες αποστάσεις, θα διαφέρει σημαντικά??

Υ. Γ ωραίο το θέμα με τα άλευρα, πρέπει να κάτσω να το μελετήσω!!😅😉
Οτιδήποτε κι αν αλλάξεις θα σου δώσει κάτι διαφορετικό.
Ακόμα και ίδια πυρίτιδα να είχες κάτι θα άλλαζε στη κατανομή, στην συγκέντρωση στην ταχύτητα κτλ κτλ.
 
Απορία: έστω ότι έχουμε 2 φυσίγγια, ίδιου βάρους γόμωσης, ίδιο νούμερο σκαγιων και ίδιο βύσμα. Τα ρίχνουμε με το ίδιο όπλο και τσοκ, βλέπουμε ότι οι πιέσεις τους είναι περίπου ίδιες, καθώς και οι αρχικές ταχύτητες... Οι μόνες διαφορές είναι στην πυρίτιδα, στο καψουλι, στο ύψος και στο ρελι... Η κατανομή στις διάφορες αποστάσεις, θα διαφέρει σημαντικά??

Υ. Γ ωραίο το θέμα με τα άλευρα, πρέπει να κάτσω να το μελετήσω!!😅😉
θεωρείς σταθερή την πίεση κια τη αρχική ταχύτητα
τότε το μόνο που μένει είναι , πώς επιτεύχθηκε αυτή η ταχύτητα ;
στα πρώτα 15-20 cm της κανης ( γρήγορη πυρίτιδα ) , ή στα 40 cm ( αργή πυρ)
στην πρώτη περίπτωση έχεις περισσότερα κατεστραμμένα σκάγια , άρα όχι ίδιες κατανομές που είναι η ερώτηση σου
Αν έχεις εξαιρετικά σκληρά σκάγια πχ ατσάλι , οι κατανομές θα είναι ίδιες
 
Εγω αλλο θελω να ρωτησω. 3 φυσιγγια ολόιδια, ιδια πυριτιδα, ιδιο βαρος γόμωσης, ιδιου καλυκες, καψουλια, κλεισίματα, τα παντα ιδια. Μονο που το ενα ειναι νο 7, το άλλο νο 8 και το αλλο νο 9. Υπαρχει περίπτωση να εχουν διαφορές;
Κυριάκο σε γενικές γραμμές όχι μεγάλες διαφορές. και για να γίνω πιο συγκεκριμένος σε αυτό που έχω δει από ν7 σε ν8 αμελητέες.
 
Εγω αλλο θελω να ρωτησω. 3 φυσιγγια ολόιδια, ιδια πυριτιδα, ιδιο βαρος γόμωσης, ιδιου καλυκες, καψουλια, κλεισίματα, τα παντα ιδια. Μονο που το ενα ειναι νο 7, το άλλο νο 8 και το αλλο νο 9. Υπαρχει περίπτωση να εχουν διαφορές;
Σου έκατσε καλά το 8αρι στο silver, ενώ το 7αρι και το 9αρι όχι έτσι ; .yelling.
Το πιο χοντρό σκαγι θα κρατήσει μεγαλύτερες μενουσες. Πιστεύω έχει να κάνει και με τον βαθμό που θα παραμορφωθουν τα σκάγια κατά την πυροδότηση. Τα ψιλά σκάγια είναι πιο ευαίσθητα και θα χάσουν ευκολότερα την σφαιρικότητα τους.
Και αλλάζουν αλλά όχι σε σημαντικό βαθμό και οι πιέσεις,λόγω του μικρότερου ελεύθερου χώρου που υπάρχει ανάμεσα στα σκάγια.
 
Διαφορετικη πυριτιδα = διαφορετικα φυσιγγια Χρηστο !!!
θεωρείς σταθερή την πίεση κια τη αρχική ταχύτητα
τότε το μόνο που μένει είναι , πώς επιτεύχθηκε αυτή η ταχύτητα ;
στα πρώτα 15-20 cm της κανης ( γρήγορη πυρίτιδα ) , ή στα 40 cm ( αργή πυρ)
στην πρώτη περίπτωση έχεις περισσότερα κατεστραμμένα σκάγια , άρα όχι ίδιες κατανομές που είναι η ερώτηση σου
Αν έχεις εξαιρετικά σκληρά σκάγια πχ ατσάλι , οι κατανομές θα είναι ίδιες
Ακριβώς!!! Εδώ θέλω να καταλήξω!! Όταν έχω 2 διαφορετικά φυσίγγια με ας πούμε ίδια περίπου παραμορφωμένα σκάγια, ίδιο βύσμα και αρχική ταχύτητα, θα έχω μεγάλες διαφορές στη συγκέντρωση? Ξέρω ότι είναι λίγο σπαζοκεφαλια η ερώτηση αυτή και σηκώνει πολύ κουβέντα!😉 Για την ιστορία, βλέποντας το βίντεο με τα φυσίγγια της Alfa Game μου δημιούργησε την απορία.
Υ. Γ άλλο έλεγε το βίντεο, άλλο σκέφτηκα εγώ 🤣🤣😅
 
Last edited:
Εγω αλλο θελω να ρωτησω. 3 φυσιγγια ολόιδια, ιδια πυριτιδα, ιδιο βαρος γόμωσης, ιδιου καλυκες, καψουλια, κλεισίματα, τα παντα ιδια. Μονο που το ενα ειναι νο 7, το άλλο νο 8 και το αλλο νο 9. Υπαρχει περίπτωση να εχουν διαφορές;
Ναι θα έχεις διαφορές....άλλες τριβες το 7 άλλες το 9,άλλη παραμόρφωση το 7 άλλη το 9 στην ίδια δοσολογία πυρίτιδας.Το απόλυτο δεν υπάρχει στο φυσίγγι απλά προσπάθεια για να το πλησιάσεις.
 
Εγω αλλο θελω να ρωτησω. 3 φυσιγγια ολόιδια, ιδια πυριτιδα, ιδιο βαρος γόμωσης, ιδιου καλυκες, καψουλια, κλεισίματα, τα παντα ιδια. Μονο που το ενα ειναι νο 7, το άλλο νο 8 και το αλλο νο 9. Υπαρχει περίπτωση να εχουν διαφορές;

Απο το Ν7 στο Ν9 μεγαλυτερες απο οτι Ν7 με Ν8....
Ν8 με Ν9 οι διαφορες οπως εγραψε και Ο Στρατος αμελητεες .
 
Ακριβώς!!! Εδώ θέλω να καταλήξω!! Όταν έχω 2 διαφορετικά φυσίγγια με ας πούμε ίδια περίπου παραμορφωμένα σκάγια, ίδιο βύσμα και αρχική ταχύτητα, θα έχω μεγάλες διαφορές στη συγκέντρωση? Ξέρω ότι είναι λίγο σπαζοκεφαλια η ερώτηση αυτή και σηκώνει πολύ κουβέντα!😉 Για την ιστορία, βλέποντας το βίντεο με τα φυσίγγια της Alfa Game μου δημιούργησε την απορία.
Υ. Γ άλλο έλεγε το βίντεο, άλλο σκέφτηκα εγώ 🤣🤣😅
το ποσοστό παράμορφωμένων σκαγιων , είναι τελικός καθοριστικός δείκτης.
Ίδιο ποσοστό , ίδια κατανομή .
Αυτό γιατί το ποσοστό παραμόρφωσης συγκεντρώνει όλη την επιμέρους επίδραση, πυρίτιδας, καψυλιου, βύσματος, σκληρότητας σκαγιών, κλπ, όλα εκεί καταλήγουν . Ακόμα και το πάχος του πλαστικού του κάλυκα είναι σημαντικό, πως ; δεν ξέρω . μάλλον μικρότερη διαστολή , μεγαλύτερες λίγο πιέσεις
 
Εγω αλλο θελω να ρωτησω. 3 φυσιγγια ολόιδια, ιδια πυριτιδα, ιδιο βαρος γόμωσης, ιδιου καλυκες, καψουλια, κλεισίματα, τα παντα ιδια. Μονο που το ενα ειναι νο 7, το άλλο νο 8 και το αλλο νο 9. Υπαρχει περίπτωση να εχουν διαφορές;
Ο ποιητής λέει ότι ίδια αποτελεσματα εχουμε μέχρι 3 νούμερα σκαγιων.Αν πχ φτιάξουμε ένα 8αρι,μπορούμε να μεταφέρουμε τη γόμωση σε 7&9,χωρίς να χρειαστεί να τροποποιήσουμε τη δόση της πυρίτιδας όπως πρέπει,μιας και μεγαλώνοντας τη διάμετρο των σκαγιων,θα πρέπει κανονικά να αυξήσουμε κατά τι και τη δόση της πυρίτιδας.Το αποτέλεσμα βέβαια, έρχεται μέσα απ'τις δοκιμές,μιας και σύμφωνα με το παραπάνω παράδειγμα,η γόμωση μπορεί να ενδείκνυται για 6,7,8 ή 8,9,10.Η αλήθεια είναι,οποία παράμετρος αλλάζει σ'ενα φυσιγγι, άλλαζει και τη βλητική του συμπεριφορά είτε αυτήν είναι μετρήσιμη,είτε αμελητέα ...
 
Back
Top