Βλητικές δοκιμές

Ζητούμενα είναι ο καινούριος κάλυκας καί τα 28 γρ + - 2% σκάγια .
Απαγορεύονται οι διασπορείς (dispencer )
Όλα τ'άλλα οκ + τήρηση νο. σκαγιού .

Λαμπη μου....ειμαι λιγο ''γκα γκαου''.....δεν καταλαβαινω....
Για να μην πανε τσαμπα οι δοκιμες....ρωταω συγκεκριμενα πραγματα...ΠΧ..Στον LB6 βαζω οτι αμορτισερ θελω ???
Επισεις...μπορω να του βαλω αντιβαρο με σκαγια...και το συνολο των σκαγιων να ειναι 28 γραμμαρια...???
Αυτο θελω να μου πεις φιλε !!!
 
Λαμπη μου....ειμαι λιγο ''γκα γκαου''.....δεν καταλαβαινω....
Για να μην πανε τσαμπα οι δοκιμες....ρωταω συγκεκριμενα πραγματα...ΠΧ..Στον LB6 βαζω οτι αμορτισερ θελω ???
Επισεις...μπορω να του βαλω αντιβαρο με σκαγια...και το συνολο των σκαγιων να ειναι 28 γραμμαρια...???
Αυτο θελω να μου πεις φιλε !!!
Στην βυσμάτωση βάζεις ότι θέλεις πλήν διασπορέων .
Αυτοί συνήθως δίδουν έμφαση στο βάρος κ στο νούμερο του σκαγιού .
 
Αυτή με το Aquila την ρίχνουν με 81cm όπλα καί οι περισσότεροι με full -full
Σίγουρα ο LB6 έχει πάντα ένα προβάδισμα έναντι ''κανονικών '' βυσμάτων .
Καλές οι δοκιμές του κ.Νίκου για 4* στα 45μ .
Όσο αφορά δέ τον NSI antigelo μπορεί να τον φτιάξει με LB6 34 mm + diana cal 20 όχι φελλό !
Η λεπτομέρεια επιτυχίας είναι στο κενό Χ κλεισίματος .

Εξηγησε μου....εαν θελεις....Γιατι ''επιμενεις'' στην ντιανα cal 20 ???
Oυσιαστικα με την ντιανα δεν υπαρχει αμορτισερ....ενω ο αντιτζελο εχει αμορτισερ...και αρκετα ''μεγαλο''.. !!
Οσο κενο χωρο και να εχεις....δεν νομιζω οτι μπορει να αντισταθμισει το αμορτισερ...
Για να το λες...κατι εχεις δει....Αυτο ειναι σιγουρο...Εαν θελεις μου το λες φιλε...μπας και γλυτωσω καποιες
δοκιμες...φιλε !!!
 
Εξηγησε μου....εαν θελεις....Γιατι ''επιμενεις'' στην ντιανα cal 20 ???
Oυσιαστικα με την ντιανα δεν υπαρχει αμορτισερ....ενω ο αντιτζελο εχει αμορτισερ...και αρκετα ''μεγαλο''.. !!
Οσο κενο χωρο και να εχεις....δεν νομιζω οτι μπορει να αντισταθμισει το αμορτισερ...
Για να το λες...κατι εχεις δει....Αυτο ειναι σιγουρο...Εαν θελεις μου το λες φιλε...μπας και γλυτωσω καποιες
δοκιμες...φιλε !!!
Eδώ διαφωνούμε 100% ....
Η diana είναι αμορτισέρ .
Όλες σχεδόν οι εταιρείες γεμίζουν obturator 6 mm+ diana για παραδοσιακό φυσίγγι ..
Κι'αφού το obturator δεν είναι αμορτισέρ άρα δουλεύει σαν αμορτισέρ η diana .
Χρειάζεται δε η μετατροπή απο κανονικό βύσμα σε obt+diana ένα 0.05 + πυρίτιδα .
 
Eδώ διαφωνούμε 100% ....
Η diana είναι αμορτισέρ .
Όλες σχεδόν οι εταιρείες γεμίζουν obturator 6 mm+ diana για παραδοσιακό φυσίγγι ..
Κι'αφού το obturator δεν είναι αμορτισέρ άρα δουλεύει σαν αμορτισέρ η diana .
Χρειάζεται δε η μετατροπή απο κανονικό βύσμα σε obt+diana ένα 0.05 + πυρίτιδα .

Εαν εχεις...βαλε μου εαν θελεις μια φωτο...με την ντιανα που κανει αμορτισερ...
Οι δικες μου δεν συμπιεζονται...

εικόνα_Viber_2023-08-20_17-53-54-570.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-20_17-55-18-666.jpg
Οι εταιρειες που βαζουν ντιανα....εχουν αλλο κουβετ ....που δημιουργει το αμορτισερ...καμμια σχεση με αυτο
που βαζουμε εμεις !!
 
Εαν εχεις...βαλε μου εαν θελεις μια φωτο...με την ντιανα που κανει αμορτισερ...
Οι δικες μου δεν συμπιεζονται...

View attachment 78181
View attachment 78182
Οι εταιρειες που βαζουν ντιανα....εχουν αλλο κουβετ ....που δημιουργει το αμορτισερ...καμμια σχεση με αυτο
που βαζουμε εμεις !!
Diana απο Γιώργο (ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ)
Στήσε ΑΟ νέα 688 1.95 Χ 36 Ν. 5 ή 6 με Diana cal 12 πάχους 12 χίλ 6*
καί κλείσιμο 57.50 όποτε μπορέσεις καί θα αλλάξεις άποψη πιστεύω κ.Νίκο .
Να σου πώ επίσης ότι πολλές εταιρείες βάζουν πάνω στην πυρίτιδα overpowder hard disc (χαρτονάκι)
+ diana ....
 
Diana απο Γιώργο (ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ)
Στήσε ΑΟ νέα 688 1.95 Χ 36 Ν. 5 ή 6 με Diana cal 12 πάχους 12 χίλ 6*
καί κλείσιμο 57.50 όποτε μπορέσεις καί θα αλλάξεις άποψη πιστεύω κ.Νίκο .
Να σου πώ επίσης ότι πολλές εταιρείες βάζουν πάνω στην πυρίτιδα overpowder hard disc (χαρτονάκι)
+ diana ....
Δεν καταλαβαίνω τίποτα απ ότι λες Λάμπη (ως μη ιδιογομωτής), αλλά χαίρομαι που γράφεις πάλι !!! 😍
 
Άστα αυτά μωρή σιγανοπαπαδια....έτοιμος είσαι...απλά προσπάθησε όταν θα βάλεις το χέρι στην τσέπη να είσαι cool.......σαν να κατουρας😍
Γιώργο έχω τον μικρό Α΄ Λυκείου φέτος μέχρι και το γουρούνι θα ελαττώσω σε 1 φορά την βδομάδα (έτσι είναι το πλάνο).
Γ' Λυκείου όταν τελειώσει και πάνε όλα καλά παίρνω μηχανή (αν υπάρχουν ακόμα πυρίτιδες).
Θα κατασκηνώσω στην Σάμο ένα μήνα και θα γίνω μάστερ ...
Δεν είναι τα χρήματα το πρόβλημα, ο χρόνος είναι.
 
Γιώργο έχω τον μικρό Α΄ Λυκείου φέτος μέχρι και το γουρούνι θα ελαττώσω σε 1 φορά την βδομάδα (έτσι είναι το πλάνο).
Γ' Λυκείου όταν τελειώσει και πάνε όλα καλά παίρνω μηχανή (αν υπάρχουν ακόμα πυρίτιδες).
Θα κατασκηνώσω στην Σάμο ένα μήνα και θα γίνω μάστερ ...
Δεν είναι τα χρήματα το πρόβλημα, ο χρόνος είναι.
Ασχολησου να λύσεις αυτό το προβλημα!
Αφού δεν είναι το άλλο,είσαι σε καλύτερο δρόμο!😉
 
Last edited:
Αν ο μικρ
Γιώργο έχω τον μικρό Α΄ Λυκείου φέτος μέχρι και το γουρούνι θα ελαττώσω σε 1 φορά την βδομάδα (έτσι είναι το πλάνο).
Γ' Λυκείου όταν τελειώσει και πάνε όλα καλά παίρνω μηχανή (αν υπάρχουν ακόμα πυρίτιδες).
Θα κατασκηνώσω στην Σάμο ένα μήνα και θα γίνω μάστερ ...
Δεν είναι τα χρήματα το πρόβλημα, ο χρόνος είναι.
Βασιλη

Αν ο μικρος απο μονος του ζηταει κανονικα κυνηγι και ψαρεμα (να ρχετε μαζι)
Δεν θα τα μειωσεις!

Κοψε οτι αλλο θες αλλα αστου τα ´´χομπί´ του οσο συχνα τα ζητα
Θα τα ´´πλερωθεισ´´ σε αποδοση στα μαθηματα του
 
Βασιλη @gvp9000 σε εχω ετοιμο...
IMG_20230830_182136_1.jpg
IMG_20230830_182154_1.jpg
IMG_20230830_182642_1.jpg
Ελπιζω την Κυριακη να εχω και το δευτερο οπλο...
Διαλεξε φυσιγγια και τσοκ...Απο τσοκ εχουμε τα 1,3,4 μαμα και φυσιγγια απο Νο2 μεχρι Νο9(καπου πρεπει να εχω και Νο.10 που μου τα ειχαν δωσει,δεν τα εχω ριξει ποτε στο κυνηγι...)
 
Και μια δοκιμη του πινακα για αρχη...Ρουμελιωτη 30γρ. Νο. 9 36,5 μετρα(στομιο,κορδελα) τσοκ 2* εσω εξω(μαλλον της Beretta το μονο που γραφει επανω "P.B.") +5cm οπλο ATA Prince Armi με κωνο μηκος καννης 65cm(αν και στο μετρημα μου βγαινει 64 απο το τελος της βασης μεχρι το στομιο...κωλοτουρκοι μου εκλεψαν και 1 ποντο στην καννη...)
IMG_20230830_232514.jpg
Και αλλη μια με ολα ιδια αλλα φυσιγγι Νο.6 τοπικου κατασκευαστη(πρασινο ετσι το λεμε οι ντοπιοι....) θα το ανεβασω στην παρουσιαση για να δουμε και ποσα σκαγια εχει μεσα...
IMG_20230830_232328.jpg
Στο πρωτο ο συγκεντρωτηρας δεν ειχε ανοιξει μια ενωση...στο δευτερο δεν ειχε ανοιξει καμμια...
 
Και το τσοκακι αφου αλλαξε δυο τρια χερια κατεληξε στα δικα μου...αλλα ουτε εμενα μου κανει κατι...Λεω να του ξηγηθω καμμια δεκαρια τρυπες για να στρωσει χαρακτηρα...αφου γ@μησα δυο τρεις καννες να μη γ@μησω και κανα τσοκακι....
IMG_20230831_145032.jpg
Διαμετρο στομιου 17,61 περιπου...
 
Και μια δοκιμη του πινακα για αρχη...Ρουμελιωτη 30γρ. Νο. 9 36,5 μετρα(στομιο,κορδελα) τσοκ 2* εσω εξω(μαλλον της Beretta το μονο που γραφει επανω "P.B.") +5cm οπλο ATA Prince Armi με κωνο μηκος καννης 65cm(αν και στο μετρημα μου βγαινει 64 απο το τελος της βασης μεχρι το στομιο...κωλοτουρκοι μου εκλεψαν και 1 ποντο στην καννη...)
View attachment 78191
Και αλλη μια με ολα ιδια αλλα φυσιγγι Νο.6 τοπικου κατασκευαστη(πρασινο ετσι το λεμε οι ντοπιοι....) θα το ανεβασω στην παρουσιαση για να δουμε και ποσα σκαγια εχει μεσα...
View attachment 78193
Στο πρωτο ο συγκεντρωτηρας δεν ειχε ανοιξει μια ενωση...στο δευτερο δεν ειχε ανοιξει καμμια...

Μπραβο για τις δοκιμες....Δεν καταλαβα τι νοημα εχουν τα 2* αστρα στα 36,5 μετρα....Σε αυτα τα μετρα
με 3* αστρα δοκιμαζουμε....
Θα πηγαινες στην τσιχλα με 2* αστρα και να ριχνεις σε αυτα τα μετρα ??
 
Diana απο Γιώργο (ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ)
Στήσε ΑΟ νέα 688 1.95 Χ 36 Ν. 5 ή 6 με Diana cal 12 πάχους 12 χίλ 6*
καί κλείσιμο 57.50 όποτε μπορέσεις καί θα αλλάξεις άποψη πιστεύω κ.Νίκο .
Να σου πώ επίσης ότι πολλές εταιρείες βάζουν πάνω στην πυρίτιδα overpowder hard disc (χαρτονάκι)
+ diana ....

Δεν εχω νεα ΑΟ....Αλλα και ειχα και να δοκιμαζα δεν νομιζω να καλυπτε τα ''γουστα μου''...
Μην με εχεις για ''χαλαρό'' .....εχω δοκιμασει σκετη ντιανα χωρις αμορτισερ...και με αμορτισερ...
Δεν θυμαμαι με ποια πυριτιδα την δοκιμασα....Τα ''χα'ι'ρια'' της ντιανα τα ειδα....βγαζει τουφεκιες με
''χαμηλες'' συγκεντρωσεις...αυτες που εγω θεωρω για τα σκουπιδια φιλε !!!
Ο καθε ενας εχει τα ''θελω'' του....ή τις παραξενιές του ....

Επισεις...οσα εμπορικα εχω σφαξει με ντιανα....αυτο το κουβετ εχω βρει επανω στην πυριτιδα..

εικόνα_Viber_2023-09-01_17-33-51-932.jpg
Αυτο το κουβετ...εχοντας φουστα επανω και κατω...δημιουργει αμορτισερ 6-7 χιλιοστα...με οτι αυτο
συνεπαγεται... ;)

Καμια σχεση με το κουβετ που βαζουμε εμεις...που ειναι κουτσουρο !!

εικόνα_Viber_2023-09-01_17-34-00-356.jpg
Τα εχω δοκιμασει ολα Λαμπη μου !!
 
Δεν εχω νεα ΑΟ....Αλλα και ειχα και να δοκιμαζα δεν νομιζω να καλυπτε τα ''γουστα μου''...
Μην με εχεις για ''χαλαρό'' .....εχω δοκιμασει σκετη ντιανα χωρις αμορτισερ...και με αμορτισερ...
Δεν θυμαμαι με ποια πυριτιδα την δοκιμασα....Τα ''χα'ι'ρια'' της ντιανα τα ειδα....βγαζει τουφεκιες με
''χαμηλες'' συγκεντρωσεις...αυτες που εγω θεωρω για τα σκουπιδια φιλε !!!
Ο καθε ενας εχει τα ''θελω'' του....ή τις παραξενιές του ....

Επισεις...οσα εμπορικα εχω σφαξει με ντιανα....αυτο το κουβετ εχω βρει επανω στην πυριτιδα..

View attachment 78196
Αυτο το κουβετ...εχοντας φουστα επανω και κατω...δημιουργει αμορτισερ 6-7 χιλιοστα...με οτι αυτο
συνεπαγεται... ;)

Καμια σχεση με το κουβετ που βαζουμε εμεις...που ειναι κουτσουρο !!

View attachment 78197
Τα εχω δοκιμασει ολα Λαμπη μου !!
Σε τι φυσίγγιο βρήκες το πράσινο κουβετ Νικο;

Σε όσα ελληνικά και ιταλικά έχω ανοίξει σαν την κάτω την άσπρη είχαν...
Η του Gualandi το κουβετ ή της B&P...
 
Σε τι φυσίγγιο βρήκες το πράσινο κουβετ Νικο;

Σε όσα ελληνικά και ιταλικά έχω ανοίξει σαν την κάτω την άσπρη είχαν...
Η του Gualandi το κουβετ ή της B&P...

Δεν θυμαμαι Σπυρο μου....Δεν κραταω σημειωσεις απο εμπορικα φυσιγγια...
Ισως να ειναι και απο Αμερικανικο φυσιγγιο....
Αυτο που εχω δει και ξερω....ειναι οτι η ντιανα χωρις αμορτισερ....δεν καλυπτει τα δικα μου γουστα !!
Δλδ....Στα 36,5 μετρα με 3* αστρα μαμα τσοκ...το 70% συγκεντρωσης δεν το εχει....παιζει καπου στο 65-67%...
Και την γνωμη μου για αυτες τις συγκεντρωσεις....την ξερετε ολοι. !!

ΥΓ. Μηπως εχεις φωτο το κουβετ της Β&Ρ ??? Δεν μου ερχετε στο μυαλο τωρα..
 
Back
Top