Βλητικές δοκιμές

Καλησπερα και απο εδω παλικαρια !!!
Τον Κυριο......τον γνωριζει καποιος ??

εικόνα_Viber_2023-08-30_18-29-29-384.jpg

Για οσους δεν το γνωριζουν..Αρης...chevy z 71...επι το εργον...μολις εκλεισε το ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ φυσιγγιο...!!! :)

Και εδω το αποτελεσμα !!!:)

εικόνα_Viber_2023-08-30_18-29-47-951.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-30_18-30-02-404.jpg

Και εαν εβαζα σωστα τον κυκλο..δλδ λιγο ποιο πανω και δεξια....
Το φυσιγγιο θα ειχε 90% συγκεντρωση...:)
Το 86,4% για πρωταρη....μονο ασχημο δεν ειναι !!! :) :cool:

Αυτα για σημερα....τα λογια για το τι ανθρωπος ειναι ο Αρης ειναι περιττα...και οσοι τον γνωριζουν
ξερουν οτι ειναι ενα διαμαντι !!!:)

ΥΓ. Και το κερασακι στην ''τουρτα''....Φευγοντας μου λεει....Θελω ενα φυσιγγιο 28 γραμμαρια ας ειναι και
26 με Ν7-7,5 που στα 50 μετρα με 4* αστρα να βγαζει 70%+ συγκεντρωση...και να εχει και V1,5-400m/s+ !!!:oops::D

Και το θελει με βυσματωση νορμαλ....και οχι με ''ταρζανιες''....γιατι τα μαιμου φυσιγγια στους αγωνες
απαγορευονται.... και χωρις αλευρι!!!
Δεν ξερω εαν τα καταφερω....Αλλα για τον Αρη....θα προσπαθησω να το φτιαξω !!!:)
 
Καλησπερα και απο εδω παλικαρια !!!
Τον Κυριο......τον γνωριζει καποιος ??

View attachment 78091

Για οσους δεν το γνωριζουν..Αρης...chevy z 71...επι το εργον...μολις εκλεισε το ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ φυσιγγιο...!!! :)

Και εδω το αποτελεσμα !!!:)

View attachment 78092
View attachment 78093

Και εαν εβαζα σωστα τον κυκλο..δλδ λιγο ποιο πανω και δεξια....
Το φυσιγγιο θα ειχε 90% συγκεντρωση...:)
Το 86,4% για πρωταρη....μονο ασχημο δεν ειναι !!! :) :cool:

Αυτα για σημερα....τα λογια για το τι ανθρωπος ειναι ο Αρης ειναι περιττα...και οσοι τον γνωριζουν
ξερουν οτι ειναι ενα διαμαντι !!!:)

ΥΓ. Και το κερασακι στην ''τουρτα''....Φευγοντας μου λεει....Θελω ενα φυσιγγιο 28 γραμμαρια ας ειναι και
26 με Ν7-7,5 που στα 50 μετρα με 4* αστρα να βγαζει 70%+ συγκεντρωση...και να εχει και V1,5-400m/s+ !!!:oops::D

Και το θελει με βυσματωση νορμαλ....και οχι με ''ταρζανιες''....γιατι τα μαιμου φυσιγγια στους αγωνες
απαγορευονται.... και χωρις αλευρι!!!
Δεν ξερω εαν τα καταφερω....Αλλα για τον Αρη....θα προσπαθησω να το φτιαξω !!!:)
Να ο Άρης‼️
 
Καλησπερα και απο εδω παλικαρια !!!
Τον Κυριο......τον γνωριζει καποιος ??

View attachment 78091

Για οσους δεν το γνωριζουν..Αρης...chevy z 71...επι το εργον...μολις εκλεισε το ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ φυσιγγιο...!!! :)

Και εδω το αποτελεσμα !!!:)

View attachment 78092
View attachment 78093

Και εαν εβαζα σωστα τον κυκλο..δλδ λιγο ποιο πανω και δεξια....
Το φυσιγγιο θα ειχε 90% συγκεντρωση...:)
Το 86,4% για πρωταρη....μονο ασχημο δεν ειναι !!! :) :cool:

Αυτα για σημερα....τα λογια για το τι ανθρωπος ειναι ο Αρης ειναι περιττα...και οσοι τον γνωριζουν
ξερουν οτι ειναι ενα διαμαντι !!!:)

ΥΓ. Και το κερασακι στην ''τουρτα''....Φευγοντας μου λεει....Θελω ενα φυσιγγιο 28 γραμμαρια ας ειναι και
26 με Ν7-7,5 που στα 50 μετρα με 4* αστρα να βγαζει 70%+ συγκεντρωση...και να εχει και V1,5-400m/s+ !!!:oops::D

Και το θελει με βυσματωση νορμαλ....και οχι με ''ταρζανιες''....γιατι τα μαιμου φυσιγγια στους αγωνες
απαγορευονται.... και χωρις αλευρι!!!
Δεν ξερω εαν τα καταφερω....Αλλα για τον Αρη....θα προσπαθησω να το φτιαξω !!!:)
Χώστον για δουλειά ... :)
Είμαι σίγουρος ότι τα περάσατε υπέροχα.
Καλή διαμονή στον Άρη και φτιάξτου το φυσίγγι που θέλει.
.love.
 
Χώστον για δουλειά ... :)
Είμαι σίγουρος ότι τα περάσατε υπέροχα.
Καλή διαμονή στον Άρη και φτιάξτου το φυσίγγι που θέλει.
.love.

Αστον να κανει διακοπες....να ξελαμπικαρει...

7-8-9-10 /9 εχει να ριξει στους αγωνες στο παγκοσμιο ( νομιζω ) πρωταθλημα στο εξωτερικο...

Και να το φτιαξω...δεν προλαβαινει να το δοκιμασει...αυτο συζητουσαμε...
Ξερεις...μου ειπε κατι πολυ σωστο...Το ΠΧ V1,5-423m/s στα 30 μετρα δεν φαινεται...στα 50 μετρα ομως
φαινεται....και εκει κανει την ''διαφορά''....!!! ;) :)
 
Αστον να κανει διακοπες....να ξελαμπικαρει...

7-8-9-10 /9 εχει να ριξει στους αγωνες στο παγκοσμιο ( νομιζω ) πρωταθλημα στο εξωτερικο...

Και να το φτιαξω...δεν προλαβαινει να το δοκιμασει...αυτο συζητουσαμε...
Ξερεις...μου ειπε κατι πολυ σωστο...Το ΠΧ V1,5-423m/s στα 30 μετρα δεν φαινεται...στα 50 μετρα ομως
φαινεται....και εκει κανει την ''διαφορά''....!!! ;) :)
Έχει δίκιο
 
Σήμερα έκανα τις δοκιμές δυσκολεύτηκα αρκετά καθώς στον κυνηγότοπο είχε λίγο αέρα, ο οποίος μου χάλαγε τα χαρτόνια και μου ψιλοκούναγε και το όπλο καθώς δεν μπορούσα να το στηρίξω κάπου κι έριχνα επωμισμένος. Ευτυχώς ήρθε παρέα ο πατέρας μου και βοήθησε. Έριξα με τα cheditte tordo με 3 * στα 35 με κορδέλα μετρημένα μέτρα με το 690 και με τη diamond, με 2 * 35 μ με α1 lambro 8αρι και με τα 2 οπλα και με 5 αρι rotweill γερμανικό στα 40 μετρα και με τα 2 οπλα. Εριξα και μεμονωμένα 28 αρι με το 690 και με τη diamond με το im gemini. Αυτό που παρατηρησα είναι αυτό που πολλοί εδώ εχετε αναφέρει. Υπήρχε τουφεκιά με το ιδιο όπλο και το ιδιο φυσίγγι που η μια με την άλλη είχε με το μάτι μεγάλη διαφορά. Τα χαρτόνια τα έφερα πίσω θέλουν όμως δουλειά να τα μαρκάρω τουλάχιστον εστω και χωρίς κύκλο, οπότε ακόμα δεν τα χω έτοιμα καθως θα πρέπει να βρώ το χρόνο! Το μόνο σίγουρο ειναι οτι κουράστηκα αρκετά και δε το ξανακάνω!
 
Σήμερα έκανα τις δοκιμές δυσκολεύτηκα αρκετά καθώς στον κυνηγότοπο είχε λίγο αέρα, ο οποίος μου χάλαγε τα χαρτόνια και μου ψιλοκούναγε και το όπλο καθώς δεν μπορούσα να το στηρίξω κάπου κι έριχνα επωμισμένος. Ευτυχώς ήρθε παρέα ο πατέρας μου και βοήθησε. Έριξα με τα cheditte tordo με 3 * στα 35 με κορδέλα μετρημένα μέτρα με το 690 και με τη diamond, με 2 * 35 μ με α1 lambro 8αρι και με τα 2 οπλα και με 5 αρι rotweill γερμανικό στα 40 μετρα και με τα 2 οπλα. Εριξα και μεμονωμένα 28 αρι με το 690 και με τη diamond με το im gemini. Αυτό που παρατηρησα είναι αυτό που πολλοί εδώ εχετε αναφέρει. Υπήρχε τουφεκιά με το ιδιο όπλο και το ιδιο φυσίγγι που η μια με την άλλη είχε με το μάτι μεγάλη διαφορά. Τα χαρτόνια τα έφερα πίσω θέλουν όμως δουλειά να τα μαρκάρω τουλάχιστον εστω και χωρίς κύκλο, οπότε ακόμα δεν τα χω έτοιμα καθως θα πρέπει να βρώ το χρόνο! Το μόνο σίγουρο ειναι οτι κουράστηκα αρκετά και δε το ξανακάνω!
Καλή αρχή.
Είναι λίγο γ@μήσι.
Βάλε μια φωτό να δω αν θα βγάλω άκρη χωρίς τα μαρκαρίσματα να μην κουράζεσαι.
Κύκλο θα κάνω εγώ αλλά θέλω ακριβή διάσταση χαρτιού.
Φωτό κάθετη και να φαίνονται οι άκρες του χαρτιού.
 
Καλησπερα και απο εδω παλικαρια !!!
Τον Κυριο......τον γνωριζει καποιος ??

View attachment 78091

Για οσους δεν το γνωριζουν..Αρης...chevy z 71...επι το εργον...μολις εκλεισε το ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ φυσιγγιο...!!! :)

Και εδω το αποτελεσμα !!!:)

View attachment 78092
View attachment 78093

Και εαν εβαζα σωστα τον κυκλο..δλδ λιγο ποιο πανω και δεξια....
Το φυσιγγιο θα ειχε 90% συγκεντρωση...:)
Το 86,4% για πρωταρη....μονο ασχημο δεν ειναι !!! :) :cool:

Αυτα για σημερα....τα λογια για το τι ανθρωπος ειναι ο Αρης ειναι περιττα...και οσοι τον γνωριζουν
ξερουν οτι ειναι ενα διαμαντι !!!:)

ΥΓ. Και το κερασακι στην ''τουρτα''....Φευγοντας μου λεει....Θελω ενα φυσιγγιο 28 γραμμαρια ας ειναι και
26 με Ν7-7,5 που στα 50 μετρα με 4* αστρα να βγαζει 70%+ συγκεντρωση...και να εχει και V1,5-400m/s+ !!!:oops::D

Και το θελει με βυσματωση νορμαλ....και οχι με ''ταρζανιες''....γιατι τα μαιμου φυσιγγια στους αγωνες
απαγορευονται.... και χωρις αλευρι!!!
Δεν ξερω εαν τα καταφερω....Αλλα για τον Αρη....θα προσπαθησω να το φτιαξω !!!:)
CX2000 1.43 X 28 Aquila 22 6* Εγγύηση σε 71/2 -7 για long range
 
Καλή αρχή.
Είναι λίγο γ@μήσι.
Βάλε μια φωτό να δω αν θα βγάλω άκρη χωρίς τα μαρκαρίσματα να μην κουράζεσαι.
Κύκλο θα κάνω εγώ αλλά θέλω ακριβή διάσταση χαρτιού.
Φωτό κάθετη και να φαίνονται οι άκρες του χαρτιού.
Εχω ξανακάνει μωρε, αλλα με ενα όπλο και 2-3 χαρτονακια κλπ. Την παρασκευή θα τα βάλω πανω στο τραπέζι και θα,στα φωτογραφίσω όλα. Εντωμεταξύ κάποιες έχουν φύγει άλλες λιγο αριστερά άλλες λίγο κάτω, θα δούμε!
 
CX2000 1.43 X 28 Aquila 22 6* Εγγύηση σε 71/2 -7 για long range

Το εκλεισα...με τελικο υψος ρελιασματος 57,8....αυτο μου ελεγε η ογκομετρια...
Εαν κανω λαθος διορθωσε με Λαμπη μου.
Εκανα αλλα 3 διαφορετικα στησιματα με αλλα βυσματα...
Εαν δεν μου ''κάτσει''....καποιο απο τα 4 φυσιγγια...τοτε αρχιζουν τα πραγματικα δύσκολα !!

Το απογευμα θα τα ριξω...και θα δω που ''βρισκομαι''....

εικόνα_Viber_2023-08-31_14-30-42-431.jpg
 
Το εκλεισα...με τελικο υψος ρελιασματος 57,8....αυτο μου ελεγε η ογκομετρια...
Εαν κανω λαθος διορθωσε με Λαμπη μου.
Εκανα αλλα 3 διαφορετικα στησιματα με αλλα βυσματα...
Εαν δεν μου ''κάτσει''....καποιο απο τα 4 φυσιγγια...τοτε αρχιζουν τα πραγματικα δύσκολα !!

Το απογευμα θα τα ριξω...και θα δω που ''βρισκομαι''....

View attachment 78141
Όλα για τον Άρη ... τον θέλω πρωταθλητή με δικά σου φυσίγγια.
 
Καλά τωρα μεταξη μας γράφουμε!!!!!!γιατι τόσο κοπο. για να αλλάζεται φυσηγγια έλα ρε βασηλι τωρα!!!!
Όχι, αλήθεια ρε ιληα ‼️για να βρούμε τα φυσίγγια κάνουμε τεστ‼️άμα ήταν για όπλα θα έπρεπε να τα αγοράζουμε 5-5‼️
 
Όχι, αλήθεια ρε ιληα ‼️για να βρούμε τα φυσίγγια κάνουμε τεστ‼️άμα ήταν για όπλα θα έπρεπε να τα αγοράζουμε 5-5‼️
Δηλαδή πας με δυο οπλα για να βρεις φυσηγγια!!!!ένταξη μόνο με το δικό σου το καταλαβαίνω… τέλος παντον ας πράξη ο καθένας ότι νομιζει αποχωρο και από αυτό τα θέμα έχω σπουδαιότερα πραγματα να κάνω ( όπως να παο για κυνηγι)!!! Με κούρασε να διαβάζω εδώ και 200 σελίδες τα ίδια και τα ίδια καλά να περνάτε με τα χαρτόνια τους ντενεκεδες και τους πινακες… όσο για το ορθογραφική ειρωνία στο όνομα μου λόγο λάθος ορθογραφικό που εκανα στον όνομα του βασιλη Μου δείχνει με τι άτομο έχω να κανο καλό τρολαρησμα σε αυτούς που σε ανέχονται!!!!
 
Last edited:
Δηλαδή πας με δυο οπλα για να βρεις φυσηγγια!!!!ένταξη μόνο με το δικό σου το καταλαβαίνω… τέλος παντον ας πράξη ο καθένας ότι νομιζει αποχωρο και από αυτό τα θέμα έχω σπουδαιότερα πραγματα να κάνω ( όπως να παο για κυνηγι)!!! Με κούρασε να διαβάζω εδώ και 200 σελίδες τα ίδια και τα ίδια καλά να περνάτε με τα χαρτόνια τους ντενεκεδες και τους πινακες
Πάω με 10 όπλα για να δείτε ότι δεν υπάρχουν σοβαρές διαφορές ούτε σε διάτρηση ούτε σε συγκέντρωση ούτε με ακριβά ούτε με φθηνά φυσίγγια.
Και αν συνεχίσουν μερικοί το τροπάρι ότι οι benelli τραυματίζουν θα ξεβρακώσω και άλλα όπλα.
Για κυνήγι ανέκαθεν πήγαινα με ένα όπλο.

Αν δεν τις έκανα τις δοκιμές θα μας πρήζανε τα @@ ότι βλέπουν φοβερές διαφορές στο πεδίο.
Περιμένω ένα μείον 20 τώρα για να πέσει και το τελευταίο κάστρο, του ψοφόκρυου.

Ρε Ηλία μην τα παίρνεις στην κράνα.

Και εγώ 200 σελίδες για την υπέρτατη υπεροχή στο πεδίο διαβάζω με κάτι σποραδικές δοκιμές με ιδιογόμωση και ελάχιστα εμπορικά σε άσχετα μέτρα για να μην βγάζει κανένας κανένα συμπέρασμα.
Επίσης μερικοί βαράνε με #8 για να αποδείξουν την βλητική υπεροχή στους άσσους και τα δυάρια.
Έλεος δηλαδή.
 
Back
Top