Βλητικές δοκιμές

Έχει γράψει ο Ν.Κυπριδημος ένα ωραίο άρθρο ,θα έλεγα για νέους και παλιούς κυνηγούς στην οπλογνωσια "έξοδος από τον λαβύρινθο", όποιος δεν βαριέται να διαβάσει ,η αν επιτρέπεται να το ανεβάσει.
ΕΞΟΔΟΣ ΑΠ' ΤΟ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ
 
Όλα για τον Άρη ... τον θέλω πρωταθλητή με δικά σου φυσίγγια.

Εαν θα βγει πρωταθλητης....θα κανει με την ''μαγκια'' του...
Δεν ''κρεμεται'' απο τα φυσιγγια μου....5 πιατακια μακρυνα του λειπουν...γιατι δουλευει 4* αστρα ο Αρης !!
Αυτα στα 50 μετρα ειπα...θα προσπαθησω να του τα φτιαξω...αλλωστε γι'αυτο ειναι οι φιλοι !!!

Σημερα αν και κιοτεψα να βαλω 50 μετρα.. ( ηθελα το ''χαστουκι'' που θα ετρωγα να ειναι ποιο ελαφρυ :D )...!!!!
Ωστοσο στα 45 μετρα που δοκιμασα....ειδα οτι ειμαι σε πολυ καλο δρομο...και τα 50 μετρα θα τα ''πιασω''..
με τα θελω τα δικα μου και του Αρη !!!:)

Παλικαρια 45 πραγματικα μετρα !!!

εικόνα_Viber_2023-08-31_20-33-18-466.jpg

Η πρωτη βολη με ΑΓΚΟΥΙΛΛΑ 22..Και δεν εβαλα κυκλο...μας ενδιαφερει η ολη κατανομη και συγκεντρωση
στον στοχο που ειναι 1,25Χ85 .

εικόνα_Viber_2023-08-31_20-31-26-883.jpg

εικόνα_Viber_2023-08-31_20-31-59-398.jpg

2η Βολη με LB6...

εικόνα_Viber_2023-08-31_20-32-09-411.jpg

εικόνα_Viber_2023-08-31_20-32-28-750.jpg

Την ιδια ταχυτητα με αλλη κατανομη και συγκεντρωση !!

Το καλυτερο το αφησα για το τελος !!!
Συνεχιζω...με το κερασακι στην τουρτα !!!:)
 
Δηλαδή πας με δυο οπλα για να βρεις φυσηγγια!!!!ένταξη μόνο με το δικό σου το καταλαβαίνω… τέλος παντον ας πράξη ο καθένας ότι νομιζει αποχωρο και από αυτό τα θέμα έχω σπουδαιότερα πραγματα να κάνω ( όπως να παο για κυνηγι)!!! Με κούρασε να διαβάζω εδώ και 200 σελίδες τα ίδια και τα ίδια καλά να περνάτε με τα χαρτόνια τους ντενεκεδες και τους πινακες… όσο για το ορθογραφική ειρωνία στο όνομα μου λόγο λάθος ορθογραφικό που εκανα στον όνομα του βασιλη Μου δείχνει με τι άτομο έχω να κανο καλό τρολαρησμα σε αυτούς που σε ανέχονται!!!!
Βάλε λίγο χιούμορ στη ζωή σου ρε φίλε,πολύ ευθικτος είσαι‼️
Εγώ αν δεν το έπιασες ακόμα κάνω χαβαδακι με όλους ,με όλα κ για όλα,οποίος δε.....μπλοκ κ ούτε γάτα ούτε ζημιά‼️
 
Εαν θα βγει πρωταθλητης....θα κανει με την ''μαγκια'' του...
Δεν ''κρεμεται'' απο τα φυσιγγια μου....5 πιατακια μακρυνα του λειπουν...γιατι δουλευει 4* αστρα ο Αρης !!
Αυτα στα 50 μετρα ειπα...θα προσπαθησω να του τα φτιαξω...αλλωστε γι'αυτο ειναι οι φιλοι !!!

Σημερα αν και κιοτεψα να βαλω 50 μετρα.. ( ηθελα το ''χαστουκι'' που θα ετρωγα να ειναι ποιο ελαφρυ :D )...!!!!
Ωστοσο στα 45 μετρα που δοκιμασα....ειδα οτι ειμαι σε πολυ καλο δρομο...και τα 50 μετρα θα τα ''πιασω''..
με τα θελω τα δικα μου και του Αρη !!!:)

Παλικαρια 45 πραγματικα μετρα !!!

View attachment 78158

Η πρωτη βολη με ΑΓΚΟΥΙΛΛΑ 22..Και δεν εβαλα κυκλο...μας ενδιαφερει η ολη κατανομη και συγκεντρωση
στον στοχο που ειναι 1,25Χ85 .

View attachment 78160

View attachment 78162

2η Βολη με LB6...

View attachment 78163

View attachment 78164

Την ιδια ταχυτητα με αλλη κατανομη και συγκεντρωση !!

Το καλυτερο το αφησα για το τελος !!!
Συνεχιζω...με το κερασακι στην τουρτα !!!:)
Με την δεύτερη έγραψες‼️
 
Συνεχεια με 28 γραμμαρια Ν7,5...

Παντα 45 μετρα .

εικόνα_Viber_2023-08-31_20-33-18-466.jpg

Και η αποτυπωση...Βυσμα αντιτζελο ( δεν ξερω και εαν το λεω σωστα ) απο σφαγμενο φυσιγγιο .

εικόνα_Viber_2023-08-31_20-32-45-888.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-31_20-32-57-011.jpg

Αυτα για σημερα....παλικαρια... Αυριο ...αλλη μερα...και παμε για άλλα !!!!:)

ΥΓ. Το 4το φυσιγγιο δοκιμης...και αυτο με LB6....σκετη αποτυχια !!!
 
Συνεχεια με 28 γραμμαρια Ν7,5...

Παντα 45 μετρα .

View attachment 78166

Και η αποτυπωση...Βυσμα αντιτζελο ( δεν ξερω και εαν το λεω σωστα ) απο σφαγμενο φυσιγγιο .

View attachment 78167
View attachment 78168

Αυτα για σημερα....παλικαρια... Αυριο ...αλλη μερα...και παμε για άλλα !!!!:)

ΥΓ. Το 4το φυσιγγιο δοκιμης...και αυτο με LB6....σκετη αποτυχια !!!
Αααααααυτο ΝΑΙ‼️ φοβερό νέφος σκαγιων‼️‼️‼️‼️
 
Συνεχεια με 28 γραμμαρια Ν7,5...

Παντα 45 μετρα .

View attachment 78166

Και η αποτυπωση...Βυσμα αντιτζελο ( δεν ξερω και εαν το λεω σωστα ) απο σφαγμενο φυσιγγιο .

View attachment 78167
View attachment 78168

Αυτα για σημερα....παλικαρια... Αυριο ...αλλη μερα...και παμε για άλλα !!!!:)

ΥΓ. Το 4το φυσιγγιο δοκιμης...και αυτο με LB6....σκετη αποτυχια !!!
Αυτή αλλά αντιτζέλο που θα βρεις ;
Πουλάνε ; Νομίζω όχι.
Να πεις στον Άρη να βάλει φούλι τσόκι. 😜
 
Last edited:
Παίρνω αφορμή από τα τελευταία ποστ του Γιάννη και του Ηλία, και γράφω απευθυνόμενος σε όλους. Ο χαβαλές, χαβαδάκι ή τρολάρισμα, ή όπως αλλιώς το λένε, μπορεί να γίνεται για θέματα και απόψεις, που αφορούν το εκάστοτε νήμα. Το να τονίζουμε προσωπικά χαρακτηριστικά και ιδιότητες του συνομιλητή μας, αποψή μου είναι, ότι ξεφεύγει από τα όρια του χαβαλέ και εστιάζει προσωπικά, σ΄ αυτόν που έχουμε διαφωνία, όχι όμως για το θέμα που διαφωνούμε, αλλά για το άτομό του με ότι αυτό συνεπάγεται. Όσο μπορούμε ας κρατήσουμε ένα επίπεδο στο ύφος της κουβέντας μας, όσο και αν διαφωνούμε με τον συνομιλητή μας.
 
Αυτή αλλά αντιτζέλο που θα βρεις ;
Πουλάνε ; Νομίζω όχι.
Να πεις στον Άρη να βάλει φούλι τσόκι. 😜
Αυτή με το Aquila την ρίχνουν με 81cm όπλα καί οι περισσότεροι με full -full
Σίγουρα ο LB6 έχει πάντα ένα προβάδισμα έναντι ''κανονικών '' βυσμάτων .
Καλές οι δοκιμές του κ.Νίκου για 4* στα 45μ .
Όσο αφορά δέ τον NSI antigelo μπορεί να τον φτιάξει με LB6 34 mm + diana cal 20 όχι φελλό !
Η λεπτομέρεια επιτυχίας είναι στο κενό Χ κλεισίματος .
 
Αυτή αλλά αντιτζέλο που θα βρεις ;
Πουλάνε ; Νομίζω όχι.
Να πεις στον Άρη να βάλει φούλι τσόκι. 😜

Οταν θελεις...να εισαι στα πρωτα 10 ονοματα ....βρισκεις οτι γουσταρεις φιλε !!!
Αγοραζεις 4 κουτια φυσιγγια που εχουν αυτο το βυσμα...τα σφαζεις...παιρνεις τα βυσματα και κλεινεις
δικα σου φυσιγγια !!!
Αν δεν σπασεις αυγα....ομελετα δεν κανεις....Εσφαξα εχθες εμπορικα Ν7,5 που ειχαν τα σκαγια 5% αντιμονιο
για τις δοκιμες μου...
Το τελευταιο φυσιγγιο που ειχε Ν7 απλα σκαγια...το πηρε ''ο διαολος'' και δεν εφταιγε το στησιμο που εψαχνα
σκαγια στον στοχο....αλλα τα σκαγια που δεν ειχαν καλη ποιοτητα...!! ;)
 
Αυτή με το Aquila την ρίχνουν με 81cm όπλα καί οι περισσότεροι με full -full
Σίγουρα ο LB6 έχει πάντα ένα προβάδισμα έναντι ''κανονικών '' βυσμάτων .
Καλές οι δοκιμές του κ.Νίκου για 4* στα 45μ .
Όσο αφορά δέ τον NSI antigelo μπορεί να τον φτιάξει με LB6 34 mm + diana cal 20 όχι φελλό !
Η λεπτομέρεια επιτυχίας είναι στο κενό Χ κλεισίματος .

Λαμπη στους διεθνεις αγωνες.....επιτρεπεται να ''πατενταρεις'' τον LB6 ???
Εννοω...να βαλεις οτι αμορτισερ εσυ θελεις...να του κανεις πεταλα...κτλ κτλ...ή το φυσιγγιο θεωρειται
μαιμου ???

ΠΧ. Αντιβαρο μπορεις να του βαλεις....και το συνολο βαρους των σκαγιων να ειναι 28 γραμμαρια ??
 
Το γνωριζω φιλε !!! Στα 50 θα ριξω...με 3* αστρα και με φουλ τσοκ !!

Να μου δωσετε και εσεις δοσολογιες...μην σηκωσω ολο το ''βαρος'' εγω...
Εαν δεν μου δωσετε τουλαχιστον 2-3 δοσολογιες....δοκιμες δεν θα δειτε !!
Δεν ξερω εαν γινομαι ''κακός''....αλλα τα θελετε ολα ετοιμα στο πιατο...
Το ξερεις οτι εμενα αυτη η πυριτιδα δεν με ενδιαφερει... για οσους εχουν τετοια πυριτιδα θα κανω τις δοκιμες !!Βαλτε λοιπον λιγο ''πλατη''...και μην με αφηνετε να Ψαχνομαι !!! ;) :)
Καλημερα.Στο 2.05 x 40 την έχω δοκιμάσει με cx2000.Προσφατα την δοκίμασα στο 2,00x38 με 688 και με άφησε ευχαριστημένο .Ψάχνοντας είδα ότι οι Ιταλοί την γεμίζουν 2,10x40.5 με cx2000 σε 70ρι κάλυκα αλλά σε δοκιμή σε κανονάκι λένε ότι έφτασε τα 1075 bar....όλα αστέρι ...
Σε τόσο ψηλά γραμμάρια δεν ξέρω αν θα την δοκίμαζα ...IMG_20230901_083938.jpg
 
Καλημερα.Στο 2.05 x 40 την έχω δοκιμάσει με cx2000.Προσφατα την δοκίμασα στο 2,00x38 με 688 και με άφησε ευχαριστημένο .Ψάχνοντας είδα ότι οι Ιταλοί την γεμίζουν 2,10x40.5 με cx2000 σε 70ρι κάλυκα αλλά σε δοκιμή σε κανονάκι λένε ότι έφτασε τα 1075 bar....όλα αστέρι ...
Σε τόσο ψηλά γραμμάρια δεν ξέρω αν θα την δοκίμαζα ...

Σε ευχαριστω για τα σεταπ....και τις πληροφοριες.... :)
Εκανα καποιες δοκιμες...τις ανεβασα στο φορουμ...δεν θυμαμαι σελιδα αλλα σε αυτο το θεμα..
Δοκιμασα ενα σεταπ του Βασιλη ( Vmak ) και ενα δικο μου....Καλα αποτελεσματα ειχαν στα 50 μετρα !!!
Δεν θα ασχοληθω αλλο με αυτην την πυριτιδα...Δεν την εχω...ουτε με ενδειαφερει...

ΥΓ. Εαν θελεις να ριξω και να μετρησω καποιο σεταπ σου....γραψε το σεταπ ...και θα το κανω.. οταν παω
για δοκιμες....!!:)
 
Σε ευχαριστω για τα σεταπ....και τις πληροφοριες.... :)
Εκανα καποιες δοκιμες...τις ανεβασα στο φορουμ...δεν θυμαμαι σελιδα αλλα σε αυτο το θεμα..
Δοκιμασα ενα σεταπ του Βασιλη ( Vmak ) και ενα δικο μου....Καλα αποτελεσματα ειχαν στα 50 μετρα !!!
Δεν θα ασχοληθω αλλο με αυτην την πυριτιδα...Δεν την εχω...ουτε με ενδειαφερει...

ΥΓ. Εαν θελεις να ριξω και να μετρησω καποιο σεταπ σου....γραψε το σεταπ ...και θα το κανω.. οταν παω
για δοκιμες....!!:)
Αν απάντησα σε κάνα αρχαίο μήνυμα συγχωρέστε με δεν είχα πιει καφέ ...😂😁
 
Καλημερα.Στο 2.05 x 40 την έχω δοκιμάσει με cx2000.Προσφατα την δοκίμασα στο 2,00x38 με 688 και με άφησε ευχαριστημένο .Ψάχνοντας είδα ότι οι Ιταλοί την γεμίζουν 2,10x40.5 με cx2000 σε 70ρι κάλυκα αλλά σε δοκιμή σε κανονάκι λένε ότι έφτασε τα 1075 bar....όλα αστέρι ...
Σε τόσο ψηλά γραμμάρια δεν ξέρω αν θα την δοκίμαζα ...View attachment 78176
Ποια πυριτιδα ειναι αυτή, γιατι βαριεμαι να ψαχνω...
 
Λαμπη στους διεθνεις αγωνες.....επιτρεπεται να ''πατενταρεις'' τον LB6 ???
Εννοω...να βαλεις οτι αμορτισερ εσυ θελεις...να του κανεις πεταλα...κτλ κτλ...ή το φυσιγγιο θεωρειται
μαιμου ???

ΠΧ. Αντιβαρο μπορεις να του βαλεις....και το συνολο βαρους των σκαγιων να ειναι 28 γραμμαρια ??
Ζητούμενα είναι ο καινούριος κάλυκας καί τα 28 γρ + - 2% σκάγια .
Απαγορεύονται οι διασπορείς (dispencer )
Όλα τ'άλλα οκ + τήρηση νο. σκαγιού .
 
Back
Top