Βλητικές δοκιμές

View attachment 78875Βασιληηη !!! (gvp9000) δες εδω οταν σου λεω για τον 🇷🇺 40 μ 28γρ νο8 με lm carlson το ανοιγμα ειναι πιο λιγο απο 1,5χ1,5 μετρα !!
Φυσίγγι δικό σου ή εμπορικό ?
Σκάγια στον φούρνο ή όχι ...
Πρέπει να σε ρωτάω λεπτομέρειες εσένα. 🤣
Ο πίνακας καινούργιος ? Δικός σου ?
 
940 pro έχει τώρα ... δεν κάνει ?
Μόνο με αυτόν θα βγάλουμε συμπέρασμα σωστό.
Τα συμπεράσματα τα έχουμε βγάλει προ καιρού,αλίμονο αν περιμέναμε τον bill.Θα είχαμε βγάλει άσπρα μαλλιά και νιώθαμε αηδία να περιμενουμε 😂....Πάντως στα Ατσάλια η διαφορά μεταξύ μοσσυ835 και Ρεμί 870 δεν υπάρχη στην διάτρηση.Μονο στο μολύβι.
 
Τα συμπεράσματα τα έχουμε βγάλει προ καιρού,αλίμονο αν περιμέναμε τον bill.
Εγώ είμαι ο Bill αυτός είναι ο George.

Μην βιάζεσαι πρέπει να πάω Αθήνα.
Δεν έχει κανένας τόσο βελτιωμένα όπλα εδώ που μένω ... με κάτι καριοφύλια κυνηγάμε.

Θα την κάνω όμως, να είσαι σίγουρος.
 
Εγώ είμαι ο Bill αυτός είναι ο George.

Μην βιάζεσαι πρέπει να πάω Αθήνα.
Δεν έχει κανένας τόσο βελτιωμένα όπλα εδώ που μένω ... με κάτι καριοφύλια κυνηγάμε.

Θα την κάνω όμως, να είσαι σίγουρος.
Εγώ δεν είπα για καρυοφυλια,ούτε και 95% άχρηστα,εσύ τα λες αυτά.Φανταζομαι ότι βρήκες παλιά ποστ που δεν προτείνω σε κανέναν να αγοράσει όπλο για τέτοιες βελτιώσεις.Αλλα αν αλλαξει όπλο γιατί όχι,και εγώ αν ξανά έμπαινα στο κυνήγι δύσκολα θα αγόραζα μια συμβατική στενή κάννη.
 
Εγώ δεν είπα για καρυοφυλια,ούτε και 95% άχρηστα,εσύ τα λες αυτά.Φανταζομαι ότι βρήκες παλιά ποστ που δεν προτείνω σε κανέναν να αγοράσει όπλο για τέτοιες βελτιώσεις.Αλλα αν αλλαξει όπλο γιατί όχι,και εγώ αν ξανά έμπαινα στο κυνήγι δύσκολα θα αγόραζα μια συμβατική στενή κάννη.
Πλάκα κάνω ...
Διάβασα αρκετά παλιά σου ποστ, γι αυτό σου είπα συμφωνούμε σε πολλά.
 
Εγώ δεν είπα για καρυοφυλια,ούτε και 95% άχρηστα,εσύ τα λες αυτά.Φανταζομαι ότι βρήκες παλιά ποστ που δεν προτείνω σε κανέναν να αγοράσει όπλο για τέτοιες βελτιώσεις.Αλλα αν αλλαξει όπλο γιατί όχι,και εγώ αν ξανά έμπαινα στο κυνήγι δύσκολα θα αγόραζα μια συμβατική στενή κάννη.
Καλησπέρα σαμ‼️τα τουρκικά μετράνε ως βελτιωμένα που ειναι❓
 
Καμία σχέση αδράνειας 18.7 είναι δεν είναι Optima αλλά ανά δεν ρίξεις που να ξέρεις.
Αν έχουν περιποιειθει και το κωννο μια χαρά θα είναι,εχουν ακουστει καλά λόγια για αυτό,πέρα από την κάννη.
 
Πως είναι δυνατόν Μανώλη να συμβαίνει αυτό ; Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει. Οποιοδήποτε υλικό βάλεις ανάμεσα σε δύο επίπεδες επιφάνειες και το συμπιεσεις θα εκτονωθεί περιμετρικά, εκεί όπου βρίσκει ελεύθερο χώρο. Πχ ,μία μπάλα από ζυμάρι αν την πιέσεις με την παλάμη θα απλώσει.
Αν παρατηρήσεις πχ στο βύσμα της b&p z2m ή στου τασκωφ και σε άλλα κατά την συμπίεση τα ποδαράκια του αμορτισέρ συγκλίνουν προς το κέντρο αυτό εννοώ. Τα καλά βύσματα έχουν μελετηθεί ώστε να μην αυξάνεται σε αυτό το σημείο η διάμετρος τους. Ο πάτος του κυαθιου καθώς και οι δίσκοι που μπορεί να έχουν μερικά βύσματα μεταξύ κυαθιου και φούστας όπως είπες και εσύ δεν συμπιέζονται σχεδόν καθόλου γιατι είναι μασιφ σκληρό πλαστικό με διάμετρο 18,4 οπότε δεν δημιουργεί τριβές σε καννες με αυλό ανω των 18,4.
Το πάχος του κυαθιου γιατί το αφαιρείς δεν κινείται μαζί με την στήλη των σκαγιων σαν ένα ενιαίο σώμα ; Όταν συμπιέζεται στον κώνο το ποτηράκι δεν μεταφέρει την συμπίεση και στα σκάγια που βρίσκονται εντός του ;
Σε αυτό έχεις δίκιο. Δικό μου λαθος. Εδώ συμβαίνει το εξής. Το βυσμα με τα σκάγια μέσα στο κυαθιο πριν την εκπυσοκροτηση έχει διάμετρο 18,4 mm οπότε η άτρακτος των σκαγιων έχει διάμετρο 17,4 mm (εδώ μπερδεύτηκα). Κατά την εκπυσοκροτηση το κυαθιο μαζί με τα σκάγια διογκώνονται λόγο συμπίεσης στον παράλληλο άξονα της κάννης από την επιτάχυνση και αυξάνεται η διάμετρος τους κατά 1 mm για να συμπιεστουν στον κάθετο άξονα ξανά κατά την διέλευση τους από τον κώνο και να ξαναμειωθει η διάμετρος τους ξανά κατά 1 mm. Οποτε σε μια κάννη με θαλάμη 20,4mm και αυλό 18,4 θα έχουμε συμπίεση περίπου 1 mm. Γιατί όμως εταιρείες όπως η browning ενώ κάποια στιγμή είχαν στα όπλα τους πολύ μεγαλο επιμηκυμενο κώνο όπως πχ. στην gold hunter πλέον στα καινούργια μοντέλα τους στην maxus 2 έχουν κανονικό κώνο και όχι επιμηκυμενο; Πολύ απλά γιατί η ταχύτητα με την οποία περνούν τα σκάγια μέσα από τον κώνο είναι τόσο μεγάλη που είτε 2,5 cm μηκος κώνο να έχεις είτε 15 cm η συμπίεση λόγο μεγάλης ταχύτητας θα γίνει υπερβολικά γρήγορα οπότε δεν έχεις απολύτως κανένα κέρδος. Με άλλα λόγια ο ρυθμός συμπίεσης και στις δύο περιπτώσεις είναι υπερβολικά μεγάλος χώρις κανένα κέρδος στην παραμόρφωση των σκαγιων. Μόνο από τις μειωμένες πιέσεις στον πιο μακρύ κώνο θα έχεις κάποιο κέρδος στην παραμόρφωση των σκαγιων. Ίσως στις καινούργιες κάννες της beretta steelium που έχουν 45cm κώνο να ειναι καλύτερα τα πράγματα αλλά ακόμη και σε αυτές τις κάννες πριν τον 45cm κώνο υπάρχοθν άλλοι δύο κώνοι πολύ μικρού μήκους από ότι αναφέρει η Beretta. Οπότε και εκεί μια τρύπα στο νερό. Ουσιαστικά πάει να αντιγράψει το tribore της fabarm που για μένα είναι ίσως η καλύτερη κάννη από άποψη γεωμετρίας αυτή την στιγμή στα αυτογεμη. Τι να το κάνεις όμως που ο υπόλοιπος μηχανισμός των αυτογεμων της fabarm είναι αναξιόπιστος και λαχείο.
 
Το σωστό όπλο από μαμά συνήθως στην κατηγορία που μιλάμε δε βγαίνει .Χρειάζεται κατά 90 % τσοκακια ,ρύθμιση βάρους σκανδάλης , ζύγισμα, σωστό κοντάκι, και αυλό ανάλογο των φυσιγγίων που δουλεύεις γι'αυτό δεν είναι κάτι πανακειο .Π.χ Έχετε δει πολλά τραποντουφεκο 18.8 ή μήπως πολλά βαλτοντουφεκα 18.2 μαμισια εννοώ όχι πειραγμένα .Τώρα ο κάθε ένας μπορεί να έχει δει έχει ρίξει κτλ.Για κάποιον που δεν γεμίζει 18.5/18.6 αυλός και 3/4 πόντοι κώνος και τσοκακια που θα αποδίδουν ποσοστό ανάλογο της σύσφιξης που έχουν δεν χρειάζεται κάτι άλλο για να καλύπτεις τη μεγαλύτερη γκάμα φυσιγγίων .
 
Για κάποιον που δεν γεμίζει 18.5/18.6 αυλός και 3/4 πόντοι κώνος και τσοκακια που θα αποδίδουν ποσοστό ανάλογο της σύσφιξης που έχουν δεν χρειάζεται κάτι άλλο για να καλύπτεις τη μεγαλύτερη γκάμα φυσιγγίων .
Γιατί δεν το εφαρμόζουν όλες οι εταιρίες όμως αφού είναι η χρυσή τομή;
Έτσι και αλλιώς αυτοί που γεμίζουν παγκοσμίως είναι ελάχιστοι, οπότε δεν μας ενδιαφέρουν, αυτοί έχουν τον τρόπο να πάρουν αυτό που θέλουν
 
Back
Top