Βλητικές δοκιμές

ΕΓω γιατί δεν καταλαβαίνω τίποτα
Ούτε εγώ καταλαβαίνω 😃
Θα σας τα εξηγήσω εγώ, ότι κατάλαβα.

Υπάρχουν 2 range αποστάσεων ... πάνω από 45m και κάτω από 45m και 2 κατηγορίες κανών ... οι βελτιωμένες και η μη.
Βελτιωμένες λέμε αυτές με μεγάλο κώνο και αυλό πάνω από 18,6.
Όλες οι άλλες δεν είναι βελτιωμένες αλλά δεν προτείνεται να τις βελτιώσουμε.
Προτείνεται μάλλον να τις ξεφορτωθούμε.

Όλες ανεξαιρέτως βελτιωμένες και μη πάνω από τα 45m δεν έχουν διαφορές.
Για πάνω από τα 45m θες φυσίγγι .......και με φυσίγγι μπορεί μια μη βελτιωμένη να έχει την απόδοση της βελτιωμένης.
Άρα τζίφος η βελτίωση μετά τα 45m με εμπορικά.

Το παιχνίδι λοιπόν παίζεται από τα 35 μέχρι τα 45μ πάντα με εμπορικά (συνήθως ιταλικά ή ελληνικά ??? MB διάβασα).
Εκεί οι βελτιωμένες έχουν ένα προβάδισμα διάτρησης σε σχέση με τις άλλες σε ψιλά σκάγια συνήθως.
Στην συγκέντρωση δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές και αν υπάρχουν είναι στα ψιλά αλλά η maxus ίσως να χάνει 2%.
Αν η βελτίωση είναι μισή (πχ μόνο κώνος ή μόνο αυλός) πάλι η πλήρως βελτιωμένη (κώνος + αυλός) βγάζει λίγο μεγαλύτερη διάτρηση από την μισοβελτιωμένη.

Η moss 935 βγάζει τα καλύτερα αποτελέσματα απ' όλα τα βελτιωμένα και ακολουθεί η maxus που έχει περίπου την ίδια απόδοση με τις optima και την v3.

Με τον καιρό δεν τα κατάλαβα καλά αλλά νομίζω ότι οι κάνες επηρεάζονται από τον αέρα και γενικά τον άστατο καιρό (κρύο ???).

Αυτά εγώ κατάλαβα.
 
Δυστυχώς η θρυλική αμερικανική Winchester 1300 δεν κυκλοφορεί πια, έγινε Χανούμ τουφεκλερι. Ξεφτίλα για μια εταιρεία σαν την Winchester να μην παράγει επαναληπτικές καραμπίνες. Αλλά τι μιλάω κι εγώ; Η Ελλάδα δεν παράγει ούτε εξωσφυρο μονοκαννο...
Εκεί είναι όλα τα εργοστάσια μας αρέσει δεν μας αρέσει.
 
Πάντως αν έχει μετρήσει τόσο φύλλο ο φίλος, απλά respect.

Οι δικές μου (και οι 2) δεν είναι πλήρως βελτιωμένες και μάλλον γι αυτό δεν είδα διαφορά σε διάτρηση και συγκέντρωση.
M2 1.5cm 18.42mm
1187 2.5cm 18.55mm ???
Δεν καλύπτουν τα κριτήρια.

Θα τις συγκρίνω με μια πλήρως βελτιωμένη μάλλον την Maxus Ι ή την SX4 που όποτε θέλω την έχω εύκαιρη (δεν ξέρω αν η SX4 είναι πλήρως βελτιωμένη, θέλω feedback πόσο κώνο και πόσο αυλό έχει) για να δω επιτέλους την βλητική υπεροχή με τα μάτια μου.

Το φυσίγγι θα είναι μόνο ένα το Remington XLR #4 σε άβρεχτο πάκο χαρτιού στα 30m.
Αν δω διαφορές θα ρίξω και δεύτερο.
 
Last edited:
Θα σας τα εξηγήσω εγώ, ότι κατάλαβα.

Υπάρχουν 2 range αποστάσεων ... πάνω από 45m και κάτω από 45m και 2 κατηγορίες κανών ... οι βελτιωμένες και η μη.
Βελτιωμένες λέμε αυτές με μεγάλο κώνο και αυλό πάνω από 18,6.
Όλες οι άλλες δεν είναι βελτιωμένες αλλά δεν προτείνεται να τις βελτιώσουμε.
Προτείνεται μάλλον να τις ξεφορτωθούμε.

Όλες ανεξαιρέτως βελτιωμένες και μη πάνω από τα 45m δεν έχουν διαφορές.
Για πάνω από τα 45m θες φυσίγγι .......και με φυσίγγι μπορεί μια μη βελτιωμένη να έχει την απόδοση της βελτιωμένης.
Άρα τζίφος η βελτίωση μετά τα 45m με εμπορικά.

Το παιχνίδι λοιπόν παίζεται από τα 35 μέχρι τα 45μ πάντα με εμπορικά (συνήθως ιταλικά ή ελληνικά ??? MB διάβασα).
Εκεί οι βελτιωμένες έχουν ένα προβάδισμα διάτρησης σε σχέση με τις άλλες σε ψιλά σκάγια συνήθως.
Στην συγκέντρωση δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές και αν υπάρχουν είναι στα ψιλά αλλά η maxus ίσως να χάνει 2%.
Αν η βελτίωση είναι μισή (πχ μόνο κώνος ή μόνο αυλός) πάλι η πλήρως βελτιωμένη (κώνος + αυλός) βγάζει λίγο μεγαλύτερη διάτρηση από την μισοβελτιωμένη.

Η moss 935 βγάζει τα καλύτερα αποτελέσματα απ' όλα τα βελτιωμένα και ακολουθεί η maxus που έχει περίπου την ίδια απόδοση με τις optima και την v3.

Με τον καιρό δεν τα κατάλαβα καλά αλλά νομίζω ότι οι κάνες επηρεάζονται από τον αέρα και γενικά τον άστατο καιρό (κρύο ???).

Αυτά εγώ κατάλαβα.

Αυτα ολα εγιναν σε " σταθμο" βλητικης? Γιατι εφοσον εισαι σε εξωτερικο χωρο και δεν υπαρχει κατι σταθερο τοτε ακυρωνονται ολες οι δοκιμες αυτοματος . Δηλ τι εννοω αν στις 9:00 ριξεις με την μπερετα και η θερμοκρασια ειναι 29 βαθμοι , 1000η πιεση του αερα , υγρασια 67 τις εκατο και ταχυτητα ανεμου 2κμ .

Οταν πας να ριξεις με το δευτερο τουφεκι πχ μπενελι 9:10 , ολα τα παραπανω ειναι σταθερα η μεταβλητα? Σαφως δεν το γνωριζει κανεις , αρα εικασιες κανουμε . Σιγουρα θα εχουμε μια ασφαλη εικονα αλλα παντα για το κυνηγι και οχι για τους κωνους , μονους κτλπ πως τα λετε ολα αυτα . Εκτος αν υπαρχουν επισημα στοιχεια για ολα αυτα θα ειχε ενδιαφερον να τα διαβασω :)
 
Ε

ΕΓω γιατί δεν καταλαβαίνω τίποτα ρε το κέρατο μου❓πάνω που πάω να μπω στο νόημα μου το αλλάζεις‼️είσαι το πιο ανατρεπτικό σενάριο‼️
Βάλε στη σειρά τα κορυφαία αυτογεμη‼️
1❓2❓3......ως το 3 μην μπερδεύτουμε πάλι(εγώ δλδ-διοτι οι υπόλοιποι απ' ότι φαίνεται μια χαρά σε πιάνουν)‼️
Μεσαίος αυλός η περισσοτερο με μακρύ κωννο,δεν άλλαξα τίποτα,τα ίδια έγραψα ξανά και ξανά.Αμα μια κάννη δεν έχει αυτά τα χαρακτηριστικά η να είναι 18,9,ίσως 18,8 δεν ξέρω το πακέτο δεν το έχει.Ο άλλος σε μπερδεύει,περνει συμβατικές καννες και ψάχνει για διαφορες γιατί η μία είναι σφιχτή και η αλλη μεσαία,αμ δε.Απο εκεί και πέρα όλες είναι ίδιες η γρήγορες,που απλά έχουν καλύτερα αποτελέσματα,δεν έχουν ακριβώς την ίδια τουφεκιά.Και η αργές με τ διάφορα κουσουρια λόγο κωννου,η αυλού και κωννου.Ο Νίκος ο ιδιογομωτης είπε κάτι ενδιαφέρον,ότι η στενές Μπερέτα δεν έχουν ένα πόντο κωννο,αυτό είναι καλό για την συγκέντρωση.
 
Πάντως αν έχει μετρήσει τόσο φύλλο ο φίλος, απλά respect.

Οι δικές μου (και οι 2) δεν είναι πλήρως βελτιωμένες και μάλλον γι αυτό δεν είδα διαφορά σε διάτρηση και συγκέντρωση.
M2 1.5cm 18.42mm
1187 2.5cm 18.55mm ???
Δεν καλύπτουν τα κριτήρια.

Θα τις συγκρίνω με μια πλήρως βελτιωμένη μάλλον την Maxus ή την SX4 που όποτε θέλω την έχω εύκαιρη (δεν ξέρω αν η SX4 είναι πλήρως βελτιωμένη, θέλω feedback πόσο κώνο και πόσο αυλό έχει) για να δω επιτέλους την βλητική υπεροχή με τα μάτια μου.

Το φυσίγγι θα είναι μόνο ένα το Remington XLR #4 σε άβρεχτο πάκο χαρτιού στα 30m.
Αν δω διαφορές θα ρίξω και δεύτερο.
Η Maxus πρέπει να είναι με 18.7 και η SX4 με 18.8 αυλό
Από κώνο δεν ξέρω
 
Άσε να υπάρχει λίγο σασπένς 😜

Θα σας τα εξηγήσω εγώ, ότι κατάλαβα.

Υπάρχουν 2 range αποστάσεων ... πάνω από 45m και κάτω από 45m και 2 κατηγορίες κανών ... οι βελτιωμένες και η μη.
Βελτιωμένες λέμε αυτές με μεγάλο κώνο και αυλό πάνω από 18,6.
Όλες οι άλλες δεν είναι βελτιωμένες αλλά δεν προτείνεται να τις βελτιώσουμε.
Προτείνεται μάλλον να τις ξεφορτωθούμε.

Όλες ανεξαιρέτως βελτιωμένες και μη πάνω από τα 45m δεν έχουν διαφορές.
Για πάνω από τα 45m θες φυσίγγι .......και με φυσίγγι μπορεί μια μη βελτιωμένη να έχει την απόδοση της βελτιωμένης.
Άρα τζίφος η βελτίωση μετά τα 45m με εμπορικά.

Το παιχνίδι λοιπόν παίζεται από τα 35 μέχρι τα 45μ πάντα με εμπορικά (συνήθως ιταλικά ή ελληνικά ??? MB διάβασα).
Εκεί οι βελτιωμένες έχουν ένα προβάδισμα διάτρησης σε σχέση με τις άλλες σε ψιλά σκάγια συνήθως.
Στην συγκέντρωση δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές και αν υπάρχουν είναι στα ψιλά αλλά η maxus ίσως να χάνει 2%.
Αν η βελτίωση είναι μισή (πχ μόνο κώνος ή μόνο αυλός) πάλι η πλήρως βελτιωμένη (κώνος + αυλός) βγάζει λίγο μεγαλύτερη διάτρηση από την μισοβελτιωμένη.

Η moss 935 βγάζει τα καλύτερα αποτελέσματα απ' όλα τα βελτιωμένα και ακολουθεί η maxus που έχει περίπου την ίδια απόδοση με τις optima και την v3.

Με τον καιρό δεν τα κατάλαβα καλά αλλά νομίζω ότι οι κάνες επηρεάζονται από τον αέρα και γενικά τον άστατο καιρό (κρύο ???).

Αυτά εγώ κατάλαβα.
Επιτέλους!Εκεί που λες για την μισή δουλειά,αν ανοίξεις τον κωννο στη στενή κάννη βελτιώνεις την συγκέντρωση,και σου μένει το πρόβλημα με την διάτρηση λόγο αυλού.Τι κάνει η Βriley στις Κάννες της της Μπενελλι?Εγώ τα έχω δει αυτά τα έργα,δεν στο λεω γιατί το λέει αυτή.Στη βλητική να είσαι καχύποπτος αλλά και να ακούς τι σου λένε,και να πηγαίνεις στο πεδίο να τα δοκιμάζεις αν κάτι δεν σου κάθεται καλά.
 
Η Maxus πρέπει να είναι με 18.7 και η SX4 με 18.8 αυλό
Από κώνο δεν ξέρω
The SX4’s forcing cone is cut to 5 degrees—also just right for better patterns. The bore is back-bored to 0.742 inch = 18.8mm.

H SX4 είναι ημι-βελτιωμένη.
Δεν έχει δυνατή διάτρηση.
1,5 πόντο τον έχει και αυτή.
Πάμε για Maxus 1.

1694282498666.png
 
Επιτέλους!Εκεί που λες για την μισή δουλειά,αν ανοίξεις τον κωννο στη στενή κάννη βελτιώνεις την συγκέντρωση,και σου μένει το πρόβλημα με την διάτρηση λόγο αυλού.Τι κάνει η Βriley στις Κάννες της της Μπενελλι?Εγώ τα έχω δει αυτά τα έργα,δεν στο λεω γιατί το λέει αυτή.Στη βλητική να είσαι καχύποπτος αλλά και να ακούς τι σου λένε,και να πηγαίνεις στο πεδίο να τα δοκιμάζεις αν κάτι δεν σου κάθεται καλά.
Κανόνισε να μην δω αυτά που είδες και εσύ ... βρες ρεματιά να κρυφτείς.

Κανένα δράμι δοκίμασες ? Γουρούνια κυνηγάω.
Εκεί οι τελείως άχρηστες τι κάνουν από διάτρηση σε σχέση με τις πλήρως βελτιωμένες ?

Ρε μπαγάσα, έβγαλες το 95% των όπλων που χρησιμοποιούνται άχρηστο.
.sarcastic.
 
Κανόνισε να μην δω αυτά που είδες και εσύ ... βρες ρεματιά να κρυφτείς.
Κανένα δράμι δοκίμασες ? Γουρούνια κυνηγάω.
Εκεί οι τελείως άχρηστες τι κάνουν από διάτρηση σε σχέση με τις πλήρως βελτιωμένες ?

Ρε μπαγάσα, έβγαλες το 95% των όπλων που χρησιμοποιούνται, άχρηστο.
.sarcastic.
Αφού τα ξαπλώνεις καλή είναι
Εάν σου έφευγαν θα έφταιγε
 
Αφού τα ξαπλώνεις καλή είναι
Εάν σου έφευγαν θα έφταιγε
Φαντάσου όμως να είχα πλήρως βελτιωμένη ... :cool:

Άχρηστη και η SX3 απ ότι φαίνεται.
1,5 πόντο και αυτή.

https://ireviewgear.com/cool-gear/winchester-sx3-shotgun-review/
.742″ Back-Bored Technology.
Extensive research and testing has proven that when it comes to back-boring, .742″ is the only diameter that will ensure tight, consistent patterns. It’s simple physics. With a larger bore diameter gases can easily blow by the shot cup as it moves down the barrel and reduce pellet velocity. Too small a diameter and the pellets are deformed as they pass through the forcing cone, leading to fliers and generally poor ballistic performance. The gentle 5° taper of the forcing cone in an Super X3 barrel provides the smoothest possible transition for the shot cup from the chamber to the barrel to minimize pellet deformation.
 
Μην γελάς, με την θεωρία του φίλου εξηγείται.

Ο Βαγγέλης πχ που μου ρίχνει μόνιμα 10% έχει πλήρως βελτιωμένη κάνη γιατί έχει αυλό 18,6 (στο όριο δηλαδή), ενώ εσύ με τον 18,5 είσαι εκτός ορίου (έχεις ημι-βελτιωμένη) που ρίχνει σαν την δική μου 🤪 .yel.
.sarcastic.
Για τα πάντα υπάρχει εξήγηση.
 
Πάντως αν έχει μετρήσει τόσο φύλλο ο φίλος, απλά respect.

Οι δικές μου (και οι 2) δεν είναι πλήρως βελτιωμένες και μάλλον γι αυτό δεν είδα διαφορά σε διάτρηση και συγκέντρωση.
M2 1.5cm 18.42mm
1187 2.5cm 18.55mm ???
Δεν καλύπτουν τα κριτήρια.

Θα τις συγκρίνω με μια πλήρως βελτιωμένη μάλλον την Maxus Ι ή την SX4 που όποτε θέλω την έχω εύκαιρη (δεν ξέρω αν η SX4 είναι πλήρως βελτιωμένη, θέλω feedback πόσο κώνο και πόσο αυλό έχει) για να δω επιτέλους την βλητική υπεροχή με τα μάτια μου.

Το φυσίγγι θα είναι μόνο ένα το Remington XLR #4 σε άβρεχτο πάκο χαρτιού στα 30m.
Αν δω διαφορές θα ρίξω και δεύτερο.
Κανόνισε να μην δω αυτά που είδες και εσύ ... βρες ρεματιά να κρυφτείς.

Κανένα δράμι δοκίμασες ? Γουρούνια κυνηγάω.
Εκεί οι τελείως άχρηστες τι κάνουν από διάτρηση σε σχέση με τις πλήρως βελτιωμένες ?

Ρε μπαγάσα, έβγαλες το 95% των όπλων που χρησιμοποιούνται άχρηστο.
.sarcastic.
Eγω δοκιμές έκανα με υλικά που ήταν χρονογράφημα σταθερά σε διάτρηση,γεμισμενα στο χέρι ένα ένα τα φυσσιγγια,και έριχνα στο ίδιο το υλικό πρώτα την μια μετά την άλλη,από πέντε τουφεκιές, όλα υπό έλεγχο.Στα δράμια δεν ξέρω μερικές ενδεικτικές δοκιμές έχω κάνει μόνο με δικά μου δράμια,αλλά και δύο τρία εμπορικά.Απο γουρούνα μου είπε ότι Η Μπρέντα άστρο με τον μακρύ κωννο 18,35 αυλό και κάτοχος Οπτιμα,σχ3,Μάξους ο ίδιος ρίχνει ισάξια και ίσως καλύτερα τα δράμια.Εγω σε δοκιμή στο χαρτοπολτό με εξαρια σκάγια είδα την κλασσική διαφορά που σου έχω γράψει Ίδη.
 
The SX4’s forcing cone is cut to 5 degrees—also just right for better patterns. The bore is back-bored to 0.742 inch = 18.8mm.

H SX4 είναι ημι-βελτιωμένη.
Δεν έχει δυνατή διάτρηση.
1,5 πόντο τον έχει και αυτή.
Πάμε για Maxus 1.

View attachment 78859
καλή είναι,18,90 ήταν η δική μου σουπερμαγνουμ,πρόσεξε μόνο τα τσοκ γιατί τα ινβεκτορ Πλας είναι πιο ανοιχτά από ότι γράφουν επάνω
 
Η Mossberg πχ λέει στους πελάτες της ότι η 935 δεν έχει καθόλου κώνο.😁
Ανήκουν στην κατηγορία των υπερ-βελτιωμένων.
Γι αυτό .sex hard. και δέρνουν.
Σε βλέπω @Χομπίστας... να αλλάζεις όπλο.

He called me back nine (9) minutes later.
Mossberg 935/835 model shotguns DO NOT have forcing cones.


https://www.duckhuntingchat.com/thr...-cone-modification.158607/page-2#post-1304860
Εδώ η σχ3 λόγο αυλού μια σταλιά είναι η Μοσσυ θάψει.
 
Κανόνισε να μην δω αυτά που είδες και εσύ ... βρες ρεματιά να κρυφτείς.

Κανένα δράμι δοκίμασες ? Γουρούνια κυνηγάω.
Εκεί οι τελείως άχρηστες τι κάνουν από διάτρηση σε σχέση με τις πλήρως βελτιωμένες ?

Ρε μπαγάσα, έβγαλες το 95% των όπλων που χρησιμοποιούνται άχρηστο.
.sarcastic.
Τα 95% πια είναι,για κοίτα τα όπλα που φτιάχνονται σήμερα πως είναι,άσε τα παλιά,όλοι προχώρησαν.Τα δράμια δεν πιάνονται,το λειοκαννου φτιάχτηκε κατά βάση για μικρά θηράματα.
 
Back
Top