Βλητικές δοκιμές

Η Mossberg πχ λέει στους πελάτες της ότι η 935 δεν έχει καθόλου κώνο.😁
Ανήκουν στην κατηγορία των υπερ-βελτιωμένων.
Γι αυτό .sex hard. και δέρνουν.
Σε βλέπω @Χομπίστας... να αλλάζεις όπλο.

He called me back nine (9) minutes later.
Mossberg 935/835 model shotguns DO NOT have forcing cones.


https://www.duckhuntingchat.com/thr...-cone-modification.158607/page-2#post-1304860
Δεν κάνει για σένα.
Ο κατασκευαστής απαγορεύει τη χρήση μονόβολων σ' αυτές τις κάνες.
 
Η Mossberg πχ λέει στους πελάτες της ότι η 935 δεν έχει καθόλου κώνο.😁
Ανήκουν στην κατηγορία των υπερ-βελτιωμένων.
Γι αυτό .sex hard. και δέρνουν.
Σε βλέπω @Χομπίστας... να αλλάζεις όπλο.

He called me back nine (9) minutes later.
Mossberg 935/835 model shotguns DO NOT have forcing cones.


https://www.duckhuntingchat.com/thr...-cone-modification.158607/page-2#post-1304860
Ρεε μπεκάτσα με 36γρ 7½ διασποράς ελικοιδες με 5τσοκ μέχρι να απαγορευθεί ο μόλυβδος
Beretta +10% και εσείς με βισμούθιο και αλεύρι
🤣🤣🤣
 
Εγω νομιζω οσοι ψαχνουν για την τελεια καννη να σταματησουν οσο ειναι νωρις γιατι οπως φαινεται το αδιεξοδο οδηγει στην εγκαταλειψη του κυνηγιου και θα ψαχνετε για αλλο χομπι.Παρτε ρε τα οπλα και κυνηγηστε κι αστε τις θεωριες.
Σε αδιέξοδο οδηγούνται μόνο οι άνθρωποι με μειωμένη αντίληψη κανείς άλλος τώρα εάν αυτοί είναι περισσότεροι που είναι στη χώρα μας άλλου παπά ευαγγέλιο.Καλο είναι να σταματάς στο όπλο το οποίο κάτι βλέπεις και αισθάνεσαι καλύτερο από τα υπόλοιπα το υποσυνείδητο δεν μπορείς να το ξεγελάσεις .Το ότι μπορεί να μην μπορείς να εξηγήσεις το γιατί συμβαίνει αυτό δεν αλλάζει την αντίληψη του καλύτερου .Εξαλου έχω ξαναγράψει η βλητική δεν έχει τέλος όποιος νομίζει ότι έχει είναι γελασμενος σε λίγο θα έχουμε κανες Carbon χυτές απευθείας και ότι βάζεις θα βγάζουν τότε ίσως ναι να παίζει ρόλο μόνο το φυσίγγι.
 
Για ποιο λόγο.....για να βαράει τις μπεκατσες με φάλτσο?
Μην δώσω ένα 50ρικο και παρω μονοκαννο μεταχειρισμένο baikal και δεν μείνει ούτε μπεκάτσα ούτε ντενεκια ούτε 391 ούτε μ2 ούτε κονοι αυλοι και ούτε τσοκ και παει το τσαγάκι σαν ποτάμι μετά 🤣😂🤣
 
Το φυσίγγι θα είναι μόνο ένα το Remington XLR #4 σε άβρεχτο πάκο χαρτιού στα 30m.
Αν δω διαφορές θα ρίξω και δεύτερο.
Μολύβδινα μπαλα 4,5 χιλιοστον πάνω σε ξερό κατάλογο,κίτρινο του οτε....Στα 191μδ=324,271,208 φύλλα......Στα183μδ=315,206,198.......Στα172μδ=308,262,196....Στα 161μδ=208,196,189 φύλλα......Έτσι θα κάνεις δοκιμές?Σε σχέση με 175μδ και 387-380-372 σε βρεγμενο?Ο πρόγονος του τζελ είναι ο βρεγμενος κατάλογος...Ο οποίος καταργήθηκε λόγο ότι δεν υπάρχουν πλέων και έπρεπε να βρουν άλλο αξιόπιστο υλικό.Αφου δεν είχαν που να αγοράσουν λιγμενους καταλόγους,που τα αγόρασαν όταν έβγαιναν η καινούργιοι φορτίγα ολόκληρα.Η δοκιμές,που βλέπεις είναι δικές μου από το 2007,όταν ξεκίνησα .
 
Η "θεοποίηση" των Αμερικάνικων φυσιγγίων έγκειται όχι τόσο/μόνο στην αποτελεσματικότητα τους αλλά και στην αξιόπιστη διαχρονικότητα τους.
Αλλιώς, δεν θα μπορούσαν να σταθούν σε ένα τόσο απαιτητικό περιβάλλον (Αμερικάνικο και όχι Ελληνικό, φυσικά).
 
Τα πλαστικά βύσματα έχουν κατά κανόνα ( τα ευρωπαικα) οριοθετηθει στα 18,3 έως 18,6 χιλιοστά. Αυτή η διάμετρος είναι καθοριστική ΣΤΑ ΣΗΜΕΊΑ ΟΠΟΥ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΌ ΕΊΝΑΙ ΣΥΠΑΓΕΣ. Το τονίζω γιατί μπερδεύεις πάλι την διαστολή των πτερυγίων που περιέχουν τα σκάγια ή της φουστας ( που φυσικά και διαστελλονται ΠΆΝΤΑ όσο και οι διαστάσεις της κάννης), με τα τμήματα συμπαγούς πλαστικού, όπως η βάση του κυαθιου, ο δίσκος εμφραξης της φουστας και ανάλογα το σχέδιο του βύσματος άλλοι δίσκοι συμπαγείς. Έχοντας υπό την επήρεια των πιέσεων συμπιεστει το βύσμα ,όλο το τμήμα πίσω από το κυαθιο γίνεται πρακτικά ένας κύλινδρος συμπαγούς πλαστικού με διάμετρο ίση ή και λίγο μεγαλύτερη τής αρχικής του. Σε αυτό το τμήμα οι τριβές με τον αυλό αποκτούν σημαντικό μέγεθος στην μία περίπτωση, ασήμαντο στην δεύτερη.
Μετρημένα όλα τα βύσματα που έχω αγοράσει σαν ιδιογωμοτης ελληνικά και ιταλικά που είναι περίπου το 80% αυτών που κυκλοφορούν εδώ Ελλάδα ακριβώς στο σημείο που αναφέρεις δηλαδή στο σημείο μεταξύ της φούστας και του κυαθιου που έχει την μεγαλύτερη διάμετρο μόνο 5-6 βύσματα έχω βρει να έχουν διαμετρο πάνω από 18,4 mm. Οποτε όπως λες εφόσον δεν διαστέλλεται σε αυτό το σημείο κατά την τουφεκιά τότε σε κάθε κάννη από 18,4 αυλό και πάνω οι τριβές σε αυτό το σημείο είναι ελάχιστες έως μηδαμινές. Συν ότι τα περισσότερα βύσματα σε αυτό το σημείο κατά την συμπίεση τους μαζεύεται το πλαστικό προς το κέντρο οπότε μικραίνει η διάμετρος εκει. Οπότε σε αυτό το σημείο δεν έχεις πολλες κάθετες δυνάμεις και άρα δεν έχεις και πολλές τριβές σε όλο το μήκος του αυλού της κάννης. Αυτό όμως δεν ισχύει στο κυαθιο που έχει τα σκάγια γιατί πάντα διογκώνεται έχοντας πάντα καλή επαφή με τα τοιχώματα της κάννης αναπτυσοντας κάθετες δυνάμεις προς αυτα και άρα και περισσότερες τριβές χάνοντας κινητική ενέργεια.
Το βέβαιο είναι πως η μετάβαση υπό επιτάχυνση εκατοντάδων g από την διάμετρο του κάλυκα 19,3 σε αυτή του αυλού είναι ένα πάρα πολύ βίαιο φαινόμενο για την στήλη και σε έναν στενό αυλό πχ 18,3 υπαρχουν συνέπειες, ενώ σε έναν 19+ καμία.
Δεν είναι τόσο μεγαλη η διαφορά ρε Λευτέρη. Θα πρέπει από την διάμετρο της θαλάμης να αφαιρέσεις και το πάχος των τοιχωμάτων του κάλυκα αλλά και το πάχος των τοιχωμάτων του κυαθιου στο οποίο βρίσκονται τα σκάγια. Γιατί εμάς η διάμετρος της ατράκτου των σκαγιων μας ενδιαφέρει και όχι το βύσμα. Οπότε αν είναι περίπου μισό χιλιοστό το πάχος του κάλυκα και του κυαθιου δηλαδή 0,5x4 σύνολο 2 mm το πάχος των τοιχωμάτων οποτε σε μια θαλάμη με διάμετρο 20,4 mm η άτρακτος των σκαγιων θα έχει διάμετρο περίπου 18,4 mm δηλαδή όσο και ο αυλός της κάννης. Οπότε τα σκάγια δεν συμπιέζονται σχεδόν καθόλου στον κώνο ακόμη και αν η κάννη έχει συμβατικό αυλο. Το πρόβλημα δημιουργείται από τις μεγαλύτερες πιέσεις λόγο μειωμένης χωριτηκοτητας. Το ίδιο side effect έχει απλά την αιτία που δημιουργείται την ερμηνεύετε λάθος. Και για αυτό πιστεύετε ότι ο διευρυμένος αυλός μόνο θετικά προσφέρει αγνοώντας τα αρνητικά που είναι η μειωμένη πίεση και άρα και η ταχύτητα. Διαφορετικά θα το είχαμε λύσει το πρόβλημα όλοι με έναν υπερδιευρημενο αυλό που να ξεπερνάει ακόμη και αυτόν του 10 διάμετρηματος. Δεν είναι έτσι όμως. Και ο διευρυμένος αυλός όπως και ο μεγάλος κώνος έχει και τα μειονεκτήματα του. Για αυτό λέω ότι δεν υπάρχουν καλές και κακές κάννες αλλά εξαρτάται από το πόσο πολύ ταιριάζει το φυσίγγι στην κάννη. Αλλά επειδή δεν γινεται να κατασκευάζεται ένα ιδανικό φυσίγγι για την κάθε κάννη που να ταιριάζει και με όλα τα κυνήγια κάνουμε κάποιους συμβιβασμούς ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα ασφάλειας καθώς και να πετύχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
 
Συν ότι τα περισσότερα βύσματα σε αυτό το σημείο κατά την συμπίεση τους μαζεύεται το πλαστικό προς το κέντρο οπότε μικραίνει η διάμετρος εκει
Πως είναι δυνατόν Μανώλη να συμβαίνει αυτό ; Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει. Οποιοδήποτε υλικό βάλεις ανάμεσα σε δύο επίπεδες επιφάνειες και το συμπιεσεις θα εκτονωθεί περιμετρικά, εκεί όπου βρίσκει ελεύθερο χώρο. Πχ ,μία μπάλα από ζυμάρι αν την πιέσεις με την παλάμη θα απλώσει.
Θα πρέπει από την διάμετρο της θαλάμης να αφαιρέσεις και το πάχος των τοιχωμάτων του κάλυκα αλλά και το πάχος των τοιχωμάτων του κυαθιου στο οποίο βρίσκονται τα σκάγια. Γιατί εμάς η διάμετρος της ατράκτου των σκαγιων μας ενδιαφέρει και όχι το βύσμα. Οπότε αν είναι περίπου μισό χιλιοστό το πάχος του κάλυκα και του κυαθιου δηλαδή 0,5x4 σύνολο 2 mm το πάχος των τοιχωμάτων οποτε σε μια θαλάμη με διάμετρο 20,4 mm η άτρακτος των σκαγιων θα έχει διάμετρο περίπου 18,4 mm δηλαδή όσο και ο αυλός της κάννης.
Το πάχος των τοιχωμάτων του κάλυκα το αφαιρεσα ήδη, γιαυτό γράφω 19,4 και όχι 20,4 που είναι το τέλος της θαλαμης. Το πάχος του κυαθιου γιατί το αφαιρείς δεν κινείται μαζί με την στήλη των σκαγιων σαν ένα ενιαίο σώμα ; Όταν συμπιέζεται στον κώνο το ποτηράκι δεν μεταφέρει την συμπίεση και στα σκάγια που βρίσκονται εντός του ;
He called me back nine (9) minutes later.
Mossberg 935/835 model shotguns DO NOT have forcing cones.


https://www.duckhuntingchat.com/thr...-cone-modification.158607/page-2#post-1304860
Διάβασα αυτό που έβαλες Βασίλη και αυτός ο Ned s που φαίνεται αξιόλογος, λέει σε ένα σημείο πως με ατσάλινα η κάννη της mossberg βγάζει 96% και έρχεται δεύτερη μόνο πίσω από την κάννη Hastings που φόρεσε στην Remington η οποία βγάζει 100% στα 36,5 μέτρα. Μήπως βρέθηκε η κάννη που ψάχνεις ;
 
Δεν κάνει για σένα.
Ο κατασκευαστής απαγορεύει τη χρήση μονόβολων σ' αυτές τις κάνες.
Και τα δραμια.
Αν έχουν obturator τα δράμια ... ?
Τα μονόβολα λογικό είναι θα πλέουν μέσα στην κάνη.
 
Μολύβδινα μπαλα 4,5 χιλιοστον πάνω σε ξερό κατάλογο,κίτρινο του οτε....Στα 191μδ=324,271,208 φύλλα......Στα183μδ=315,206,198.......Στα172μδ=308,262,196....Στα 161μδ=208,196,189 φύλλα......Έτσι θα κάνεις δοκιμές?Σε σχέση με 175μδ και 387-380-372 σε βρεγμενο?Ο πρόγονος του τζελ είναι ο βρεγμενος κατάλογος...Ο οποίος καταργήθηκε λόγο ότι δεν υπάρχουν πλέων και έπρεπε να βρουν άλλο αξιόπιστο υλικό.Αφου δεν είχαν που να αγοράσουν λιγμενους καταλόγους,που τα αγόρασαν όταν έβγαιναν η καινούργιοι φορτίγα ολόκληρα.Η δοκιμές,που βλέπεις είναι δικές μου από το 2007,όταν ξεκίνησα .
Ρε συ έχω διαβάσει και τα παλιά σου ποστ ... αρκετά από αυτά.
Δεν αμφιβάλλω για τις δοκιμές σου. Μην το σκεφτείς ποτέ αυτό.

Αλλά όταν είπες βρεγμένα Α4 3 πράγματα μου ήρθαν στο μυαλό.
1. Πως έβρεξες ομοιόμορφα πάκο 300-500 φύλλων.
2. Που έκανες την διαβροχή (προφανώς στο πεδίο βολής)
3. Επειδή το Α4 δεν απορροφάει νερό σαν εφημερίδα και κατάλογο πόσο καλά μπορεί να βραχεί ομοιόμορφα.
Γι αυτό έβαλα 10 φύλλα μέσα σε νερό.

Δεν έχω την υπομονή να βρέξω φύλλα στο σκοπευτήριο ... άσε που θα με κοιτάζουν σαν τρελό.
Δεν έχω το όπλο διαθέσιμο όποτε το θέλω.
Θα δω τι θα κάνω.

Διάβασα αυτό που έβαλες Βασίλη και αυτός ο Ned s που φαίνεται αξιόλογος, λέει σε ένα σημείο πως με ατσάλινα η κάννη της mossberg βγάζει 96% και έρχεται δεύτερη μόνο πίσω από την κάννη Hastings που φόρεσε στην Remington η οποία βγάζει 100% στα 36,5 μέτρα. Μήπως βρέθηκε η κάννη που ψάχνεις ;
Λευτέρη δεν ψάχνω όπλο ... βλητικό ενδιαφέρον, απλά.

Ο George Konetes στο https://www.youtube.com/@TheNewHuntersGuide κάνει όλες τις δοκιμές του με μια Moss 940 Pro, παλιότερα είχε μια 930.
1694323665177.png

Δεν έχω δει ποτέ εντυπωσιακά ποσοστά με ατσάλια.
Ένα τυχαίο βίντεο ...

1694324104829.png

Άλλο
1694325128972.png

Όταν του έστειλα email να κάνει δοκιμές διάτρησης σε gel ανάμεσα στην Moss και σε μια άφτιαχτη Benelli μου απάντησε το παρακάτω.
Όταν και αν το κάνει θα δούμε ..
Κάνει και ένα χοντρολαθάκι με την επιτάχυνση.

Yassou Bill!
Some of my family still lives in Greece, on the islands.
Penetration is a factor of 2 variables, velocity and the pellet fired. If you fire the same pellet at the same velocity, it does not matter what gun, choke, forcing cone, constriction, action, brand, ect was involved. Barrel length can play a factor in velocity, but that is about it. I have spoken with some shotgun manufacturers and they recommend making no changes to forcing cones. I think that in modern shotguns, the forcing cones are all pretty good and make no significant difference in performance and should have no impact on velocity at all, most of the acceleration occurs after the forcing cone anyway.

I do not have access to a Benelli presently to do that test unfortunately. But if the barrel length is the same, only the pattern could be different in any measurable way. Though it is possible that a ported barrel could slightly reduce velocity. So maybe the 930 would have a little less velocity. Really a Chronograph test would mean alot more here than a ballistics gel test. And I do hope to get a Chronograph this year. I think it could add a nice additional dimension to the testing.

If I gain access to a Benelli, I'll certainly keep this test in mind.
Thanks!
-George
 
Last edited:
Διάβασα αυτό που έβαλες Βασίλη και αυτός ο Ned s που φαίνεται αξιόλογος, λέει σε ένα σημείο πως με ατσάλινα η κάννη της mossberg βγάζει 96% και έρχεται δεύτερη μόνο πίσω από την κάννη Hastings που φόρεσε στην Remington η οποία βγάζει 100% στα 36,5 μέτρα. Μήπως βρέθηκε η κάννη που ψάχνεις ;
 
Ο Νεντ ήταν λίγο υπερβολικός λάτρης αυτής της κάννης .Στο κυνήγι καμμία κάννη δεν φτάνει,έχει υπόψη ότι το φουλ μαμά της 835 ειναι 3 έξτρα φουλ.Αν ήταν τόσο καλές όλοι θα κυνηγούσαν με την 835-935...Απλά άλλη μια βελτιωμένη κάννη.Με πραγματικά 2 άστρα και ατσάλια 61% έβγαζε μέσο όρο,και η Ρεμί 60% στα 45 μέτρα.Δηλαδη από τα 35 περνούσαν με 80% και η δύο μέσο όρο.Ο Νεντ έχει φύγει από την ζωή.
 
Αν έχουν obturator τα δράμια ... ?
Αν έχουν obturator τα δράμια ... ?
Τα μονόβολα λογικό είναι θα πλέουν μέσα στην κάνη.

Λάθος για τα δραμια επιτρεπονται.,ταχω ρίξει και εγώ με το highflyer αλλά το είχα ξεχάσει.lol !
 
Ρε συ έχω διαβάσει και τα παλιά σου ποστ ... αρκετά από αυτά.
Δεν αμφιβάλλω για τις δοκιμές σου. Μην το σκεφτείς ποτέ αυτό.

Αλλά όταν είπες βρεγμένα Α4 3 πράγματα μου ήρθαν στο μυαλό.
1. Πως έβρεξες ομοιόμορφα πάκο 300-500 φύλλων.
2. Που έκανες την διαβροχή (προφανώς στο πεδίο βολής)
3. Επειδή το Α4 δεν απορροφάει νερό σαν εφημερίδα και κατάλογο πόσο καλά μπορεί να βραχεί ομοιόμορφα.
Γι αυτό έβαλα 10 φύλλα μέσα σε νερό.

Δεν έχω την υπομονή να βρέξω φύλλα στο σκοπευτήριο ... άσε που θα με κοιτάζουν σαν τρελό.
Δεν έχω το όπλο διαθέσιμο όποτε το θέλω.
Θα δω τι θα κάνω.
Εγώ την Α4 πρώτα αριθμιζω τα φυλλα,και τα καρφωνο από την μια πλευρά ανά 150 φύλλα σαν κατάλογο.Τα βάζω σε ένα μπουγελο με νερό,μισή ωρα μέχρι να φουσκώσουν και γυρίζω το πάνω μέρος κάτω ώστε να πίνει νερό από όλες της πλευρές ανά τέταρτο συν πρόσθετης νερό στο μπουγελο να είναι πάντα γεμάτο,γιατί το πίνουν τα φυλλα.Εμπειρικα θα το καταλάβεις το νερό θα έχει βρέξει όλες της σελίδεςθα έχουν παπαριασει,αν θες μπορείς να το αφήσεις και περισσότερο καλύτερα .Μετά βγαλτα από το νερό και βάλτα κάτω,και πάτα τα με τα πόδια αλλά στην αρχή αργά μέχρι να φύγει το νερό και μετά πάτα τα κανονικά.Στο τέλος θα γίνουν συμπαγές σαν τάκος από το πάτημα,είσαι έτοιμος για το πεδίο.Και εγώ το Α4 τώρα το έριξα τελευταία,μια χαρά σταθερό είναι βρεγμένο.Εχε υπόψη σου ότι τα 6αρια ξεπέρασαν τα 150 φύλλα,στα 35 μέτρα.βαλε πρώτα καμμία 200αρια φύλλα να δεις που θα φτάσουν και μετά θα ξέρεις πόσα θα χρειάζεσαι σε κάθε βολή.
 
Ρε συ έχω διαβάσει και τα παλιά σου ποστ ... αρκετά από αυτά.
Δεν αμφιβάλλω για τις δοκιμές σου. Μην το σκεφτείς ποτέ αυτό.

Αλλά όταν είπες βρεγμένα Α4 3 πράγματα μου ήρθαν στο μυαλό.
1. Πως έβρεξες ομοιόμορφα πάκο 300-500 φύλλων.
2. Που έκανες την διαβροχή (προφανώς στο πεδίο βολής)
3. Επειδή το Α4 δεν απορροφάει νερό σαν εφημερίδα και κατάλογο πόσο καλά μπορεί να βραχεί ομοιόμορφα.
Γι αυτό έβαλα 10 φύλλα μέσα σε νερό.

Δεν έχω την υπομονή να βρέξω φύλλα στο σκοπευτήριο ... άσε που θα με κοιτάζουν σαν τρελό.
Δεν έχω το όπλο διαθέσιμο όποτε το θέλω.
Θα δω τι θα κάνω.


Λευτέρη δεν ψάχνω όπλο ... βλητικό ενδιαφέρον, απλά.

Ο George Konetes στο https://www.youtube.com/@TheNewHuntersGuide κάνει όλες τις δοκιμές του με μια Moss 940 Pro, παλιότερα είχε μια 930.
View attachment 78865

Δεν έχω δει ποτέ εντυπωσιακά ποσοστά με ατσάλια.
Ένα τυχαίο βίντεο ...

View attachment 78866

Άλλο
View attachment 78867

Όταν του έστειλα email να κάνει δοκιμές διάτρησης σε gel ανάμεσα στην Moss και σε μια άφτιαχτη Benelli μου απάντησε το παρακάτω.
Όταν και αν το κάνει θα δούμε ..
Κάνει και ένα χοντρολαθάκι με την επιτάχυνση.

Yassou Bill!
Some of my family still lives in Greece, on the islands.
Penetration is a factor of 2 variables, velocity and the pellet fired. If you fire the same pellet at the same velocity, it does not matter what gun, choke, forcing cone, constriction, action, brand, ect was involved. Barrel length can play a factor in velocity, but that is about it. I have spoken with some shotgun manufacturers and they recommend making no changes to forcing cones. I think that in modern shotguns, the forcing cones are all pretty good and make no significant difference in performance and should have no impact on velocity at all, most of the acceleration occurs after the forcing cone anyway.

I do not have access to a Benelli presently to do that test unfortunately. But if the barrel length is the same, only the pattern could be different in any measurable way. Though it is possible that a ported barrel could slightly reduce velocity. So maybe the 930 would have a little less velocity. Really a Chronograph test would mean alot more here than a ballistics gel test. And I do hope to get a Chronograph this year. I think it could add a nice additional dimension to the testing.

If I gain access to a Benelli, I'll certainly keep this test in mind.
Thanks!
-George
Την 935 να δοκιμάσει,στην 930 τι να δεις?
 
Back
Top