Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Παιδιά εμπορικά με aquila στα 30-31-32γρ?
Το j&b με aquila 1,60χ32 ,cx2000,cheddite aquila 22 στην έναρξη μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις και κοιτάω τι άλλες επιλογές υπάρχουν σε εμπορικά .
Εχεις αρκετες επιλογες...
Αλλα για εμενα..Τατσης Diana μπλε 30γρ μακραν οτι καλυτερο εχω ριξει με aquilla στην πρωινη χειμωνιατικη υγρασια..Ηταν κ το φυσιγγι που με εκανε να αναθεωρησω τις αποψεις μου για την aquilla σε αυτες τις συνθηκες...τελικα οπως λενε κ οι ιδιογομωτες το μαγειρεμα των υλικων εχει τον πρωτο λογο......
Ειναι τσιμπημενη η τιμη για 30γρ αλλα θεωρω οτι αξιζει εστω κ μια δοκιμη...
υγ και στα πρασινα 32γρ παλι aquilla βαζει αλλα δεν τα εχω ριξει..


Γεμάτη τουφεκιά και απόδοση να τρίβεις τα μάτια σου, όχι σαν κάτι μισοριξιές καινούριες..
Οντως δυνατο με καλες τουφεκιες..τουλαχιστον τα παλια κ μιλαω για φυσιγια του 2002 με mb 32 που ειχα ριξει σε ν8..
και επειδη το φυσιγγι αυτο(οπως κ τα υπολοιπα πυρκαλ) ειναι πλεον "ιστορικα"..
Μια δοκιμη εν ετη 1997...που δειχνει οτι πραγματι ηταν δυνατο απο παλια..
20200822_173301.jpg
20200822_172959.jpg
 
Δημήτρη πριν αρχίσω να γεμίζω έριχνα τα J&B.....τα 32 τα έριξα πέρισυ κ πρόπερσυ.....μάλιστα δοκιμαστικά σε τσίχλα το 32.....αρκετά καλό αλλά δν με ενθουσίασαν υπερβολικά.
Υπερβολικά με είχε ενθουσιάσει το J&B fast (κίτρινο) τα έριχνα από έναρξη στο τρυγόνι σε Νο8 ως το τέλος της σεζόν σε τσίχλα σε Ν9...κ στο περπατητό κ καρτέρι κ έμενα υπερευχαριστημένος...ταχύτατο φυσίγγι....στην πολύ υγρασία κατέβα 1 νούμερο σκάγια...
Όπως κ το J&B Light 31gr (μπλε) το είχα ρίξει στα μπασίματα με νορμάλ υγρασία κ έβγαζε μάτια...με 2* πάντα...
Τα J&B 30,31,32 είναι με Aquila..........

Υ.Γ Στο υδρόβιο έναρξη κ λίγο μετά, δοκίμασε το J&B Super 33gr (καφέ) σε Νο7 ή Νο6 κ στα κρύα το J&B King 34 σε Νο6 ή Νο5 που είναι ποιό φορτωμένο...κ τα 2 με ΜΒ32....;);)
Ελπίζω να σε βοήθησα...!!
Με βοήθησες υπεραρκετα και ευχαριστω.Ειναι ίσως το φυσιγγι που με έκανε να αναθεωρήσω για τα εγχώριας παραγωγής φυσιγγια.Θες το όπλο μου θες ψυχολογία με υπερευχριστησαν.
 
Γεια σε όλους την παρέα. Εχω μια απορία γιατί δυσκολεύομαι να πάρω πουλιά στις γομωσεις 34+ και πάνω σε σχέση με 30-31γρ???
Κατα την αποψη μου νομιζω πως τα 34αρια τωρα ειναι αρκετα δυνατα και σιγουρα θα το νιωθεις και στον ωμο σου. Επειδη λοιπον ειναι δυνατα αναπτυσουν περισσοτερες ταχυτητες με αποτελεσμα να αλλοιωνονται τα σκαγια και να σκορποσκαγιαζουν οπως ειπε και ο φιλος παραπανω. Αν κανω λαθος διορθωστε με!
 
Εχεις αρκετες επιλογες...
Αλλα για εμενα..Τατσης Diana μπλε 30γρ μακραν οτι καλυτερο εχω ριξει με aquilla στην πρωινη χειμωνιατικη υγρασια..Ηταν κ το φυσιγγι που με εκανε να αναθεωρησω τις αποψεις μου για την aquilla σε αυτες τις συνθηκες...τελικα οπως λενε κ οι ιδιογομωτες το μαγειρεμα των υλικων εχει τον πρωτο λογο......
Ειναι τσιμπημενη η τιμη για 30γρ αλλα θεωρω οτι αξιζει εστω κ μια δοκιμη...
υγ και στα πρασινα 32γρ παλι aquilla βαζει αλλα δεν τα εχω ριξει..



Οντως δυνατο με καλες τουφεκιες..τουλαχιστον τα παλια κ μιλαω για φυσιγια του 2002 με mb 32 που ειχα ριξει σε ν8..
και επειδη το φυσιγγι αυτο(οπως κ τα υπολοιπα πυρκαλ) ειναι πλεον "ιστορικα"..
Μια δοκιμη εν ετη 1997...που δειχνει οτι πραγματι ηταν δυνατο απο παλια..
View attachment 15295
View attachment 15296
Ποιοτικά υλικά, μόνο το καψούλι δεν προσδιορίζει ακριβώς παρά μόνο λέει μέσης ισχύος.

Πάντως να πώ την αλήθεια. Πέρα απο μάρκες υλικά δοκιμές πίνακα μάρκετινγκ κλπ. Στο τέλος ένας είναι ο κριτής για ένα φυσίγγι. Η απόδοση στο θήραμα και η φονικότητα. Αυτός ήταν πάντα για μένα ο κριτής. Και το φυσίγγι αυτό το πυρκάλ άρτεμις ειδικά σε αυτογεμές αερίων που το είδα να δουλεύει, κεραυνοβολούσε...
Το έχω ξαναπεί απλά το ξαναείδα τώρα στην έναρξη και γι αυτό προέκυψε. Και σε πλαγιόκαννα προσωπικά εγώ ειχα δει τρομερές τουφεκιές με πυρκάλ κόκκινο (ideal) και μαύρο 32 γρ και τα δύο. Τι κρίμα ειλικρινά. Ότι καλό έχει η Ελλάδα πρέπει να εξαφανίζεται και να γινόμαστε πελάτες των πολυεθνικών.
 
Με βοήθησες υπεραρκετα και ευχαριστω.Ειναι ίσως το φυσιγγι που με έκανε να αναθεωρήσω για τα εγχώριας παραγωγής φυσιγγια.Θες το όπλο μου θες ψυχολογία με υπερευχριστησαν.
Φίλε μου έδωσε ένας φίλος απο τα παλιά με σκουριες πάνω 5-6 φισιγγια j&b 30 ή 31γρ με κιτρινο κάλυκα 8 χιλ μάλλον μέταλλο νο.11 πολύ μου έκατσε το φισιγγι αυτο αλλά σβήστηκαν πάνω όλα γιαυτο δεν ξέρω ποιο ειναι fast ή light. Μήπως ξέρεις ποιο είναι το fast έχει κιτρινο κάλυκα αλλα δεν εχει νο.11. Το light τι χρωμα καλυκα έχει???
 
Φίλε μου έδωσε ένας φίλος απο τα παλιά με σκουριες πάνω 5-6 φισιγγια j&b 30 ή 31γρ με κιτρινο κάλυκα 8 χιλ μάλλον μέταλλο νο.11 πολύ μου έκατσε το φισιγγι αυτο αλλά σβήστηκαν πάνω όλα γιαυτο δεν ξέρω ποιο ειναι fast ή light. Μήπως ξέρεις ποιο είναι το fast έχει κιτρινο κάλυκα αλλα δεν εχει νο.11. Το light τι χρωμα καλυκα έχει???
Το light έχει μπλε κάλυκα.
 
Εχεις αρκετες επιλογες...
Αλλα για εμενα..Τατσης Diana μπλε 30γρ μακραν οτι καλυτερο εχω ριξει με aquilla στην πρωινη χειμωνιατικη υγρασια..Ηταν κ το φυσιγγι που με εκανε να αναθεωρησω τις αποψεις μου για την aquilla σε αυτες τις συνθηκες...τελικα οπως λενε κ οι ιδιογομωτες το μαγειρεμα των υλικων εχει τον πρωτο λογο......
Ειναι τσιμπημενη η τιμη για 30γρ αλλα θεωρω οτι αξιζει εστω κ μια δοκιμη...
υγ και στα πρασινα 32γρ παλι aquilla βαζει αλλα δεν τα εχω ριξει..



Οντως δυνατο με καλες τουφεκιες..τουλαχιστον τα παλια κ μιλαω για φυσιγια του 2002 με mb 32 που ειχα ριξει σε ν8..
και επειδη το φυσιγγι αυτο(οπως κ τα υπολοιπα πυρκαλ) ειναι πλεον "ιστορικα"..
Μια δοκιμη εν ετη 1997...που δειχνει οτι πραγματι ηταν δυνατο απο παλια..
View attachment 15295
View attachment 15296
Ωραία η ανάλυση του περιοδικού αλλα έχω μια ένσταση.
Όταν η ελάχιστη πίεση σε μια σειρά απο βολές ειναι 683, και η μέγιστη 785 υπαρχει απόσταση 15% μεταξυ τους.
Ετσι ο μέσος όρος (Μ.Ο.) των βολών βγαίνει 730 με την χαμηλότερη -47 bars και την ψηλοτέρη +55 bars απο τον Μ.Ο.
Ίσως και γι' αυτο υπαρχει τόση διαφορά και στην συγκέντρωση (απο 50 ~60 %).
Για τα μηχανήματα της ΠΥΡΚΑΛ και την ποιότητα κατασκευής της, ως κατασκευαστής μεγάλης γκάμας πυρομαχικών, μου φαίνεται πολύ εκτός προδιαγραφών.
 
οτι παιζουν τον ρολο τους...δοση πυριτιδας,υψος κλεισιματος,καψουλι κλπ...παντως οι πιεσεις που αναφερεις μπορει να της δεις κ σε φυσιγγια που ειναι στο ιδιο κουτι αν εχουν μεγαλες αποκλεισεις μεταξυ τους..αυτη κ ειναι μαγκια του καθε κατασκευστη..να μπορει να φτιαχνει ενα προιον οσο το δυνατον ομοιο...αλλα...
 
Last edited:
οτι παιζουν τον ρολο τους...δοση πυριτιδας,υψος κλεισιματος,καψουλι κλπ...παντως οι πιεσεις που αναφερεις μπορει να της δεις κ σε φυσιγγια που ειναι στο ιδιο κουτι αν εχουν μεγαλες αποκλεισεις μεταξυ τους..αυτη κ ειναι μαγκια του καθε κατασκευστη..να μπορει να φτιαχνει ενα προιον οσο το δυνατον ομοιο...αλλα...
Δηλαδή?
Πχ το λαμπρο blue 34γρ έχει 800 bar πιέσεις αλλά το Α1 speciele 34γρ Ή vendetta 34γρ 700 bar περίπου κ οι δύο είναι με συγκεντρωτηρας που διαφέρει το blue εχει περισσότερη πιριτιδα μεσα?στην συγκεντρωση??????
 
Δηλαδή?
Πχ το λαμπρο blue 34γρ έχει 800 bar πιέσεις αλλά το Α1 speciele 34γρ Ή vendetta 34γρ 700 bar περίπου κ οι δύο είναι με συγκεντρωτηρας που διαφέρει στην συγκεντρωση??????
Είναι πολλα πραγματα που παιζουν μπάλα!!!
Βασικός παραγοντας και οι καιρικές συνθήκες.
Τα υπόλοιπα όπως τα προανέφερε ο Τάσος.
Τα φυσίγγια αυτά έχουν διαφορετικές πυριτιδες!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top