Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Μήπως έγραφε Full double? το καλύτερο φυσιγγι του Στοκα τα τελευταία χρόνια ( κατά την άποψη μου)..Γεμισμένα ενα ενα στο χέρι..καταπληκτικό στην περδικα..κ πολυ μαλακό για 38γρ..
Έβγαζε κ 4+5 για υδρόβια κ λαγό..
Τασο τα ειχα δουλεψη στην περδικα πολυ καλα εχω ακομα ενα κουτακι να τον θυμαμε
 
μπράβο ρε παιδιά!!! Υπάρχει αυτό το φυσίγγι να αγοραστεί ;;;
Πέτρο το ίδιο λίγο δύσκολο γιατί είναι η παλιά ποιοτική παρτίδα.. τα ξεχασμένα που λέει και ο φίλος ο Τάσος είναι τα μεταγενέστερα που είναι αστα να πάνε.. καμία μα καμία σχέση με αυτό... άλλη πυριτιδα πλαστικός συγκεντρωτηρας τα σκάγια χύμα μέσα αστεροειδής κλείσιμο.. και από απόδοση μην ρωτάς καθόλου....
 
Σταματη ειδες διαφορα απο τα ρεμινγκτον; Σε 3αρι τα δουλευεις; Υστερουν πουθενά σε συγκριση με τα πρωτα;

Τα ρεμινγκτον είναι καλύτερα φίλε δεν συγκρίνονται. Απλά από τα υπόλοιπα είναι τα ποιο προσεγμένα. Σε Ν 4 τα χρησιμοποιώ εγώ. Έχουν πολλά στοιχεία που μου αρέσουν όπως ο συγκεντρωτηρας τους, τα επινικελωμενα Και είναι γρήγορα. Άμα είχαν και ποιο σκληρά σκάγια θα ήταν τέλεια.
 
Last edited:
Πέτρο το ίδιο λίγο δύσκολο γιατί είναι η παλιά ποιοτική παρτίδα.. τα ξεχασμένα που λέει και ο φίλος ο Τάσος είναι τα μεταγενέστερα που είναι αστα να πάνε.. καμία μα καμία σχέση με αυτό... άλλη πυριτιδα πλαστικός συγκεντρωτηρας τα σκάγια χύμα μέσα αστεροειδής κλείσιμο.. και από απόδοση μην ρωτάς καθόλου....
λιπών...ότι δεν μπορούμε να βρεθούμε..το φτιάχνουμε μόνοι μας...όχι ακριβώς το ίδιο αλλά με την ίδια φιλοσοφία..
25358578_1628860483840289_497266917527417519_o.jpg
25182320_1628860417173629_5936719932968152252_o.jpg
 
λιπών...ότι δεν μπορούμε να βρεθούμε..το φτιάχνουμε μόνοι μας...όχι ακριβώς το ίδιο αλλά με την ίδια φιλοσοφία..
25358578_1628860483840289_497266917527417519_o.jpg
25182320_1628860417173629_5936719932968152252_o.jpg
Καλημέρα Πέτρο!! Πολύ όμορφα και καλοστημένα!! Μια πατέντα αποσπομενου πάτου που αποδίδει πολύ καλά! Καλοριχτα!!!!
 
Αρκετά δυνατά τα Jb διασποράς 33γρ με το ανάλογο λάκτισμα..
Δεν μου έκανε εντύπωση βέβαια,εδώ τα 30αρια του κ πάλι είναι λίγο ζωηρά,πόσο μάλλον τα 33γρ κ μάλιστα διασποράς..
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οι ριγμένοι κάλυκες,δεν αναφέρομαι στο ότι τα χείλια ήταν σιδερωμενα,αλλά στο γεγονός ότι ήταν "μασημενα"..
Αυτό πρώτη φορά το βλέπω..
 
Αρκετά δυνατά τα Jb διασποράς 33γρ με το ανάλογο λάκτισμα..
image.jpg
[/url][/IMG]

Δείγμα υψηλών πιέσεων οι σιδερωμένοι-μασημένοι κάλυκες.
Πάντως το 32αρι του 'γλυκήτατο' φυσίγγι.
Έχεις ανοίξει κανένα? ίδιο διασπορέα έχουν?
 
Δείγμα υψηλών πιέσεων οι σιδερωμενοι-μασημένοι κάλυκες.
Δεν νομιζω να σημαίνει παντα αυτο,μου εχει παλια κ στα dorkas 2001 34γρ κ στα nsi special game..
Έχεις ανοίξει κανένα? ίδιο διασπορέα έχουν?
Οχι,"ελικα" θωδη..
 
Δεν νομιζω να σημαίνει παντα αυτο,μου εχει παλια κ στα dorkas 2001 34γρ κ στα nsi special game..
Όσες φορές μου έτυχε ακουγόταν διαφορετικός 'κρότος' σε μαλλινόταπα και κανονικά, +το κλώτσιμα
Μασημένοι μου βγαίναν συνήθως κάτι παλιοί lambro με κεντρική σύντηξη.
Ίσως να φταίει και το ρέλιασμα-πάτημα.
 
Αρκετά δυνατά τα Jb διασποράς 33γρ με το ανάλογο λάκτισμα..
Δεν μου έκανε εντύπωση βέβαια,εδώ τα 30αρια του κ πάλι είναι λίγο ζωηρά,πόσο μάλλον τα 33γρ κ μάλιστα διασποράς..
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οι ριγμένοι κάλυκες,δεν αναφέρομαι στο ότι τα χείλια ήταν σιδερωμενα,αλλά στο γεγονός ότι ήταν "μασημενα"..
Αυτό πρώτη φορά το βλέπω..
Με το Baikal τα έριξες Τάσο; Δεν έβαλες και καμιά φωτό ένα γεμάτο φυσίγγι να δούμε πως είναι ... Μήπως είναι πολύ βαθιά ρελιασμένα; Πάντως αυτό το φαινόμενο δεν συνάδει με τα στοιχεία που δίνει στο site του: 650 bar, 405 m/sec !!! .xm.
Ξέρεις τι διασπορέα έχουν; Ελικοειδή χωρίς πτερύγια; Αν είναι έτσι, μπορεί να οφείλεται στο ότι τα (απροστάτευτα περιφερειακά) σκάγια τρίβονται έντονα στα χείλη του κάλυκα ... Βλέπεις, ο σταυρός που παρεμβάλλεται ανάμεσα στα σκάγια εμποδίζει όσο νάναι την "ροή" τους, την ολίσθηση και μετατόπιση μεταξύ τους, και δυσκολεύεται να στενέψει η στήλη και να περάσει από τον κώνο, με αποτέλεσμα να πιέζονται στην περιφέρεια του κάλυκα, περισσότερο από ότι σε ένα απλό φυσίγγι χωρίς διασπορέα. Έτσι, και αυξάνεται η πίεση, και διατηρείται στο peak της λίγο παραπάνω χρόνο νομίζω, μέχρι "να καταφέρει" η γόμωση να περάσει στον αυλό, με αποτέλεσμα να υπερθερμαίνεται ο κάλυκας και, ανάλογα με την ποιότητα του και αν είναι και πολύ φρεζαρισμένος (πολύ λεπτό χείλος) η τριβή των σκαγιών μπορεί να προκαλέσει αυτό το μάσημα-φάγωμα στα χείλη... Δεν ξέρω κι εγώ, προσπαθώ να βρω μια εξήγηση .... .xm.
Εμένα αυτό το φαινόμενο, μασημένα-μισοφαγωμένα χείλη, μου έχει τύχει μόνο σε 36άρια φυσιγγάκια, (με τον κοντό κάλυκα 65 χιλ. και το κοντό μέταλλο 8 χιλ.), αν θυμάμαι καλά 3ΑΑΑ πρέπει να ήταν ...
Ρίξε τα και με την Mossberg που έχει φαρδύτερο αυλό και κώνο, να δούμε αν τα κάνει το ίδιο !!! ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top