Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Από τον κένταυρο αγοράζω συνέχεια. Εδώ και σχεδόν ένα χρόνο τα ίδια μου λέει: "Πάρε με τηλέφωνο τον επόμενο μήνα, ίσως να έχουν έρθει". Μία φορά μου απάντησε "δεν ξέρω αν θα έρθουν και πότε θα έρθουν".

Μιλαγα με εναν φιλο στο τηλεφωνο...και εχουμε την ιδια αποψη...
Ξερω οτι ο Ναυπλιωτης εχει φερει διβασικες πυριτιδες....λενε οτι θα γεμιζει μονο δικα του...
Δεν το πιστευω ουτε εγω ουτε ο φιλος μου....
Στις 20 ΙΟΥΛΙΟΥ....θα τις βγαλει στην αγορα....με ανεβασμενες τιμες.....θα πεσουμε ολοι με μουτρα να
στοκαρουμε....και αυτος θα τα κονομισει....
Αυτο ειναι το επικρατεστερο σεναριο !!!!
Εδω ειμαστε ....και θα δουμε....
 
Γνωρίζουμε με τί πυρίτιδες είναι γεμισμένα αυτά τα φυσίγγια;
Ρωτάω για να δω αν έχουν έρθει από τον συγκεκριμένο αυτές που λείπουν εδώ και σχεδόν ένα χρόνο.

Σε κάθε φυσίγγι υπάρχουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά του! Για παράδειγμα:
1686842280566.png
 
Μιλαγα με εναν φιλο στο τηλεφωνο...και εχουμε την ιδια αποψη...
Ξερω οτι ο Ναυπλιωτης εχει φερει διβασικες πυριτιδες....λενε οτι θα γεμιζει μονο δικα του...
Δεν το πιστευω ουτε εγω ουτε ο φιλος μου....
Στις 20 ΙΟΥΛΙΟΥ....θα τις βγαλει στην αγορα....με ανεβασμενες τιμες.....θα πεσουμε ολοι με μουτρα να
στοκαρουμε....και αυτος θα τα κονομισει....
Αυτο ειναι το επικρατεστερο σεναριο !!!!
Εδω ειμαστε ....και θα δουμε....
Εδώ η γκρανουλαρ από 14,5 το μισοκιλο πήγε 26
 
Απλά Ηλία δεν καταλαβαίνω τί συμφέρον έχει η Νόμπελ Σπορ να της σαμποτάρει ο αντιπρόσωπος τις πωλήσεις στην Ελλάδα και αυτή να το δέχεται. Απλά θα αγοράζουμε πυρίτιδες άλλων εταιρειών οι ιδιογομωτές. Μόνο χασούρα θα έχει η Νόμπελ.
Έχε υπ όψη σου ότι έχει πλέον και όλες τις πρώην maxam
 
Άμα δεν κυνηγάς τσίχλα δεν έχεις πρόβλημα.
Το 99% κυνηγάει τσίχλα έστω και αν τους αρέσει κάποιο άλλο θήραμα.αν έχει πουλιά φέτος θα πέσει κλάμα.προσωπικα με βλέπω ν αφήνω τη καραμπίνα στη ντουλάπα και να δουλεύει ο συντροφος
 
Το 99% κυνηγάει τσίχλα έστω και αν τους αρέσει κάποιο άλλο θήραμα.αν έχει πουλιά φέτος θα πέσει κλάμα.προσωπικα με βλέπω ν αφήνω τη καραμπίνα στη ντουλάπα και να δουλεύει ο συντροφος
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, θα γυρίσουμε πάλι στα δικανα για περισσότερη οικονομία.
 
Το 99% κυνηγάει τσίχλα έστω και αν τους αρέσει κάποιο άλλο θήραμα.αν έχει πουλιά φέτος θα πέσει κλάμα.προσωπικα με βλέπω ν αφήνω τη καραμπίνα στη ντουλάπα και να δουλεύει ο συντροφος
Και εγώ με βλέπω με την μπαικαλα μετά από χρόνια
 
Απλά Ηλία δεν καταλαβαίνω τί συμφέρον έχει η Νόμπελ Σπορ να της σαμποτάρει ο αντιπρόσωπος τις πωλήσεις στην Ελλάδα και αυτή να το δέχεται. Απλά θα αγοράζουμε πυρίτιδες άλλων εταιρειών οι ιδιογομωτές. Μόνο χασούρα θα έχει η Νόμπελ.
Δεν σαμποτάρει ο αντιπρόσωπος τη Nobel η nobel δεν ξανά δίνει στον συγκεκριμένο μερικές πυριτηδες για να μην κοπιάρει τα φυσιγγια της οποίος θέλει φυσιγγια με αυτές τις μπαρούτες θα αγοράζει nsi τέλεια και παύλα ούτε το tordo του Λάμπρου δεν θα έχει gm3 αφού είναι μια από αυτές που δεν θα του ξανά δώσουν
 
Πολυ σωστά....
Δεν παιζουν ρόλο τα χρόνια αλλά που κ πως αποθηκεύονται...*

Express(μια που λες για Rem) δεκαετίας '80...
Εννοείται πως σε τέτοια κατασταση μπορεί να συναντήσει κανείς ακόμα πιο παλια φυσίγγια...
View attachment 73326



*Πάμε τώρα κ στο άλλο άκρο...........
Πριν λίγα χρόνια έκανα μια παραγγελια σε πασιγνωστο κατάστημα...
Από τα τρία κουτιά φυσίγγια(φαίνεται η μάρκα αλλά δεν έχει καμία σημασια) το ένα ήταν λερωμένο στον.. πάτο από σκουριά, σημάδι ότι είχε ακουμπήσει για κάποιο διάστημα σε μέρος με υγρασία...
Πριν ανοιξω το κουτί "άκουσα" το τριξιμο που κάνει η σκουριά.....
Η σειρά που καθοταν κάτω ήταν σάπια(!!!)...
Έχει τυχει να ανοίξω κουτί από κατάστημα κ να έχει τσιμπηματακια σκουριας αλλά ποτε αυτό το χάλι!

Πήρα τηλ κ τους ενημέρωσα...
Λέγοντας τους να ελέγξουν κ ότι άλλα φυσίγγια φυλάνε σε εκείνο το μέρος.....
Η κοπελιά μου ειπε θα σας τα αλλαξουμε αλλά πρωτα μου ζήτησε.. φωτο κ μόλις την είδε μου είπε ότι δεν φταίνε αυτοί αλλά η μεταφορική που τους τα έστειλε γιατί τα είχε αφήσει έξω στην..... βροχή.......



View attachment 73328


Οτι ακριβώς συμβαίνει με τα φυσίγγια συμβαίνει κ με τα όπλα....
Μοιάζουν λες κ ξεθαφτηκαν μαζί με τα οστά του πεθαμένου....άκου βροχή....σιγά μαρή μην τα πηρει κι ου Ιανός‼️
 
το εχω δει με τα ματια μου τοσο στουκοι ειναι μερικοι μεταφορεις , περναγαν απο τα καταστηματα και αφηναν τα εμπορευματα , και περασε και απο το καταστημα με κυνηγετικα ειδη του Χαρη πρωι με ψηλη βροχη , αλλα ο Χαρης αργησε να ερθει και δεν ειχε ανοιξη ακομα , και ακουσον ακουσον , ειχε αφηση απο εξω απο την πορτα , στον δρομο ,δυο μεγαλες κουτες φυσιγγια μεσα στην βροχη , που καπιος ανετα της βουταγε και εφευγε
Στην Αμερική το λένε πόρτς πα'ι'ρετς‼️
 
Οποίος θα θέλει φυσηγγι με σιπε θα πέρνει λαμπρο
...οποίος θέλει φυσιγγια με αυτές τις μπαρούτες θα αγοράζει nsi τέλεια ...

Αγαπητοί φίλοι, ο κυνηγός δε θέλει φυσίγγια με τάδε μπαρούτι. Θέλει φυσίγγια για το τάδε θήραμα.
Αν δεν υπάρχει αυτό που έπαιρνε πριν για την τσίχλα ή το λαγό με τη ΣΙΠΕ ή την ΤΕΚΝΑ, θα πάρει το άλλο για την τσίχλα ή το λαγό με άλλη πυρίτιδα. Όλοι του τη ζωή ο κυνηγός σκέφτεται τί φυσίγγια να πάρει την επόμενη χρονιά και αν χάλασαν αυτά που μέχρι τώρα έριχνε και ήρθε η ώρα να τα αλλάξει.

Επίσης, σιγά που ένας ιδιογομωτής θα σταματήσει την ιδιογόμωση και θα αγοράσει έτοιμα επειδή δεν μπορεί να κάνει χωρίς μία συγκεκριμένη πυρίτιδα. Αυτά δεν υπάρχουν. Ο ιδιογομωτής δεν θα αγοράσει ποτέ έτοιμα, θα συνεχίσει να κάνει τα δικά του και πάντα θα βρίσκει εναλλακτικές.

Η Νομπελ Σπορ, αλλά και ο αντιπρόσωπος, έχουν μόνο χασούρα από την όλη υπόθεση και κανένα όφελος. Από τις συνωμοτικές θεωρίες δεν πιστεύω ότι ισχύει καμία. Πιστεύω ότι όντως υπάρχει κάπου πρόβλημα στην κατασκευή τους γιατί αυτό είναι το πιο λογικό.
Επίσης πριν καιρό έψαχνα στο ίντερνετ σε Ιταλικά κυνηγητικά μαγαζιά να δω αν πουλάνε ΣΙΠΕ και ΤΕΚΝΑ για ιδιογομωτές. Όπου και να είδα στην Ιταλία η ΣΙΠΕ και η ΤΕΚΝΑ ήταν "Μη Διαθέσιμες" και εκεί. Τώρα όμως βλέπω ότι είναι διαθέσιμες.
Ενδεικτικά: https://www.armeriadomonaco.com/polveri/20-nobel-sport-sipe.html
https://www.dimararmi.it/polvere-ricarica-cartucce-pallini/nsi-polvere-sipe-05kg-1842.html
https://shoparmeriapalmieri.com/COM...ovex-polvere-sipe-n-500-gr-8000000037039.html

Επίσης, πριν αρχίσουμε τις γκρίνιες για τις τιμές, δείτε παραπάνω πόσο κοστίζουν στην Ιταλία που παράγονται.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top