Γνώμες Φυσιγγίων

Μιλωντας παντα για ετοιμα και οχι ιδιογομωσης υπαρχει αλλα για τους περισσοτερους ειναι στο μυαλο μας με την εμπειρια χρονων και οχι ως απολυτος κανονας αλλα ως γενικος

Δεν θεωρω οτι το nsi θα χεις προβκημα να το ριξεις για λαγο
Θα ηταν μη επωφελες για την εταιρεια να δινει το ´ελαφρύ´´ φυσιγγι της σειρας αυτης με πιεσεις πανω απο 900 μπαρ
Θεωρω οτι το δεν θα ξεπερνα τα 800-850

Απλα δεν υπαρχει λογος να το κανεις
Και το λεω εμπειρικα

Το οπλο σου πρεπει να εχει στενους αυλους για τα σημερινα δεδομενα ,λογικα 18.3-18.4
Με τετοιους αυλους μεγαλωσα και με τετοια δικανα εμαθα να κυνηγω

Οι ταχυτητες των 395 μετρων τους ταιριαζουν απολυτα και πιστεψε με τα θηραματα που εχουμε παρει με φυσιγγια 28-32 γραμαρια με τετοια οπλα σε νουμερο 6 ολα αυτα τα χρονια ειναι αρκετα(λαγοι-περδικες)

Με το γερμανικο θα εισαι μια χαρα!
Απαλο παντος καιρου δεν καταπονει το οπλο σου ουτε τον ωμο σου, και φονικο

Αν κανεις μια ερευνα στο τι εριχναν οι παλιοι λαγοκυνηγοι με τετοια οπλα θα ειναι στος πρωτες απαντησεις που θα παρεις
Και το αγαπημενο τους νουμερο σκαγιου ηταν στην ελλαδα το νουμερο 2-4

Με το 4αρι -5αρι εισαι καλυμενος στην δικη σου περιπτωση

οι κάννες είναι 17,8 και 17,3 ντεμί και φουλ μάλλον
πάντα προσέχω και δεν βάζω φυσιγγια που δίνουν πάνω από 650 και ποτέ ιδιογόμωση
το Γερμανικό θα πάρω και θα κάνω και 2 βολες από τα 36μ σε χαρτί να δουμε πως είναι.

ευχαριστώ για την βοήθεια
 
οι κάννες είναι 17,8 και 17,3 ντεμί και φουλ μάλλον
πάντα προσέχω και δεν βάζω φυσιγγια που δίνουν πάνω από 650 και ποτέ ιδιογόμωση
το Γερμανικό θα πάρω και θα κάνω και 2 βολες από τα 36μ σε χαρτί να δουμε πως είναι.

ευχαριστώ για την βοήθεια
Και το μάλλινο τις eley και το vip 34 gr
Και το ζενίθ 36 gr
Είναι καλό
Αλλά το ντισπερσαντε πρεστίζ 35 γρ εμένα μου άρεσε
 
Μου έδωσε φίλος για δοκιμή το καινούργιο Classica Dispersante Light 30 γραμμάρια ανάμεικτο 9/11 και θέλω κι εγώ να το δω στις μαύρες
Είχα ρίξει πέρσι το 32gr, φανταστικό ,ίδιο στήσιμο ακριβώς. Μην το φοβηθείς αν ξεμακρύνει λίγο η τσίχλα, κρατάει καλά κέντρα και πέραν των κοντινών
 
Τωρα ξεκινησα να πηγαινω για κανα γ
Τωρα ξεκινησα να πηγαινω για κανα γρουν ,

Winchester Double-X High Velocity Magnum​

REMINGTON HOG HAMMER BUCKSHOT 8 ΒΟΛΑ​


Εχω τα δυο παραπανω σχεδια σε δραμια , τα ριχνω με 3* . Τα εχει δοκιμασει κανεις με οπλο Fabarm?
Kαλύτερα Remington.Hog hammer εγγύηση.
 
Τα super 33gr του Τσιπουρα με τι πυριτιδα ηταν γεμισμενα ? MB32 ?
Kαι τωρα να υποθεσω με Psb ??
Απο το 2019 που τα ειχα πρωτοπαρει, ως περισυ ειχαν τη ΜΒ32....λογικα, τωρα την psb-1 θα εχουν....εκτος κ ειχε τοσο μεγαλο στοκ απο ΜΒ32 κ γέμισε ΚΑΙ φετος με αυτήν.....ή βρεις στο ραφι, περσυνή παρτίδα Παναγιώτη.
 
Τελικα μεγάλη μάπα τα ΑΖ 20 για μένα πολύ αργό για τα γούστα μου συνεχώς πίσω οι τουφεκιές και όλα ζωντανά στα 30μ
Αν είναι αργά σίγουρα θα τα αγαπήσω. Κάνω αμάν να βρω αργό φυσίγγι στην αγορά.


Μιας και λέμε για το συγκεκριμένο.
Πρόχειρη δοκιμή,έχει φύγει και λίγο η τουφεκιά λόγω κλίσης του χαρτονιού.

Απόσταση περίπου +-35 μέτρα,kicks lf,az 20 7,5n,χαρτόνι 60x60.
 
Τελικα μεγάλη μάπα τα ΑΖ 20 για μένα πολύ αργό για τα γούστα μου συνεχώς πίσω οι τουφεκιές και όλα ζωντανά στα 30μ
Θα με κανεις να παρω 1 κουτι να τα ριξω στον ταχογραφο με αυτα που μας γραφεις...
(Δεν σε αμφισβητώ)...

Υ.Γ. Τι βυσματωση εχουν;;
Γνωριζει καποιος..;;;
 
Back
Top