Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ισχύει! Τους λόγους δεν τους ξέρουμε. Εδώ ο Βασίλης θα πρέπει να βοηθήσει, εφαρμόζοντας τις θετικές επιστήμες και να εξηγήσει το πώς. Με το να αρνείται ότι κάννες με κάννες δεν έχουν μεγάλες διαφορές δεν βοηθάει να παραχθούν απαντήσεις.

Βάλε το σαν αξίωμα Βασίλη και παίξε μπαλιτσα με τύπους μετά.
Δεν βλέπεις όλο σε κάτι κάνες που βαρανε ίδια πέφτει, μας έχει φλομωσει στο διάγραμμα... :p
Σχετικά με τα kicks που λέγαμε εγώ πιστεύω ότι όπως κ οι κάνες, πρέπει να ταιριάξουν στο σύνολο κ αυτό είναι μάλλον θέμα τύχης κ δοκιμών... Στο 725 το smoke full έδινε χαμηλότερες συγκεντρώσεις από το anaconda mid κ ας είχαν 4/10 διάφορα στη σύσφιξη σχεδόν... Στη μ2 συμβαίνει κάτι το μαγικό στο ταίριασμα... Τα έχω βιδωσει (έχω ένα mod κ ένα light full ) κ σε άλλες δέκα benelli, τέτοιο αποτέλεσμα δεν έχω δεί... Τώρα γιατί συμβαίνει αυτό, δεν ξέρω κ ίσως να μην με ενδιαφέρει κιόλας...
 
Ισχύει! Τους λόγους δεν τους ξέρουμε. Εδώ ο Βασίλης θα πρέπει να βοηθήσει, εφαρμόζοντας τις θετικές επιστήμες και να εξηγήσει το πώς. Με το να αρνείται ότι κάννες με κάννες δεν έχουν μεγάλες διαφορές δεν βοηθάει να παραχθούν απαντήσεις.

Βάλε το σαν αξίωμα Βασίλη και παίξε μπαλιτσα με τύπους μετά.
Κανένας από εμάς, δεν μπορεί να το αποδείξει Λεωνίδα. Είναι μεταβλητές που δεν τις γνωρίζουμε, ίσως και δεν τις φανταζόμαστε καν. Μέχρι τότε, θα συνεχίζουμε την κουβέντα. Διάβαζα σε κάποιο άλλο φόρουμ, καποιον Σαράντο που είχε κάνει αρκετές δοκιμές με διάφορα όπλα. Η άποψή του θα είχε ενδιαφέρον.
 
Ισχύει! Τους λόγους δεν τους ξέρουμε. Εδώ ο Βασίλης θα πρέπει να βοηθήσει, εφαρμόζοντας τις θετικές επιστήμες και να εξηγήσει το πώς. Με το να αρνείται ότι κάννες με κάννες δεν έχουν μεγάλες διαφορές δεν βοηθάει να παραχθούν απαντήσεις.

Βάλε το σαν αξίωμα Βασίλη και παίξε μπαλιτσα με τύπους μετά.
Αυτό που κάνει τη διαφορά είναι δύσκολο να το εντοπίσουμε με δοκιμές σε χαρτονια κ τενεκεδες.
Έχετε δει οπλο με πολύ καλή συγκέντρωση στο χαρτί να δίνει μόνο ζωντανά θηραματα;
Εγώ ναι το έχω δει, το έχω ρίξει κ δεν πίστευα στα μάτια μου.
Τα πουλιά σουρωτηρι αλλά ζωντανά.
Πιστεύω είναι το μέταλο της κάθε κάνης, πάχος, εσωτερική διαμόρφωση, λείανση.
Να πω κάτι που έγινε πριν λίγες ημέρες. Ρίχναμε τη franchi vs benelli κ κάποια στιγμή όταν γυρίσαμε σπίτι ο γιος μου που κρατούσε κ τα δύο όπλα από τις κάννες μου είπε ότι η κάννη της benelli είναι πολύ πιο κρύα-παγωμένη από αυτή της franchi.
Το διαπίστωσα κ εγώ. 2 όπλα αρκετή ώρα μετά τις δοκιμές με διαφορετική θερμοκρασία στις κάννες.
Είναι πολλά αυτά που θα κάνουν τη διαφορά. Αυτη τη μικρή διαφορά που θα κάνει ένα όπλο να σκοτώνει καλύτερα.
Με καλά φυσιγγια ίσως η διαφορά να μικραίνει.
 
Ισχύει! Τους λόγους δεν τους ξέρουμε. Εδώ ο Βασίλης θα πρέπει να βοηθήσει, εφαρμόζοντας τις θετικές επιστήμες και να εξηγήσει το πώς. Με το να αρνείται ότι κάννες με κάννες δεν έχουν μεγάλες διαφορές δεν βοηθάει να παραχθούν απαντήσεις.

Βάλε το σαν αξίωμα Βασίλη και παίξε μπαλιτσα με τύπους μετά.
Μόνο για εσένα αυτό ... να μην το διαβάσει κανένας άλλος. 🤣

Δεν γίνεται με εξισώσεις αυτό ... επίσης δεν γίνεται με μια τουφεκιά δυστυχώς.
Ποτέ δεν είπα ότι κάνη με κάνη δεν έχει διαφορές με το ίδιο φυσίγγι ακόμα και αν ρίξεις 10 φυσίγγια σε δοκιμές και βγάλεις μέσους όρους.
Επίσης ποτέ δεν είμαι αρνητικός να αλλάξω γνώμη αν δω κάτι ... θα τα πούμε και από κοντά.

Λέω το εξής πάρα πολύ απλό (για εμένα).
Αν κάποιος ρίξει ένα πχ #6 με κάποιο τσοκ και βγάλει συγκέντρωση 80% κάποιος άλλος θα βρει φυσίγγι και τσοκ για να βγάλει την ίδια συγκέντρωση. Απλά πρέπει να ψάξει ...
Αν ο πρώτος βγάλει 40% ο δεύτερος πάλι θα βρει φυσίγγι και τσοκ να βγάλει την ίδια συγκέντρωση. Απλά πρέπει να ψάξει.

Δεν έχεις ακούσει έμπειρους ιδιογομωτές να λένε φέρε μου όποια κάνη θες και θα σου βγάλω ότι συγκέντρωση θες ?

Βλέπω όμως όπλα πχ το δικό σου και κάποια άλλα με μακριούς κώνους (το δικό σου δεν έχει) που βαράνε full με 3* λογικά θα βαράνε πιο σφιχτά και με ανοιχτότερα τσοκ ... δεν το ξέρω όμως γιατί δεν έχω δει δοκιμή με 4* ή 5*.
Και η πολύ απλή ερώτηση που κάνω είναι η εξής ... σε τι χρησιμεύει ένα όπλο που βαράει φουλ με 3*, 2* και 1* αν μάλιστα με κανένα τσοκ δεν ξεπερνά το ψυχολογικό όριο του 80% ?

Συμπληρώνω σε αυτό ότι τα μεγάλα θηράματα θέλουν βασικά ΣΚΟΠΕΥΣΗ και διάτρηση όχι υπερβολικές συγκεντρώσεις.
Βασικά σε τίποτα εκτός από παπιά δεν άλλαζα, ούτε αλλάζω τσοκ ... 3* παλιά και LM τώρα.

Συμπληρώνω επίσης ότι 10% πάνω κάτω σε συγκέντρωση παίζει από φυσίγγι σε φυσίγγι σε εμπορικά.

Επίσης 10% πάνω κάτω σε συγκέντρωση (>50%) αν λάβεις υπόψη το σκοπευτικό σφάλμα ενός καλού κοινού σκοπευτή πάλι δεν αλλάζουν οι πιθανότητες το θήραμα να χτυπηθεί από παραπάνω σκάγια και αυτό είναι ΑΞΙΩΜΑ.

Οπότε (για εμένα) το 10% μεγαλύτερη συγκέντρωση δεν μου λέει απολύτως τίποτα, ειδικά αν δεν ξεπερνά πάρα πάρα πολύ το 80%.
Και αυτό μόνο για ειδικές περιπτώσεις ....

Αυτά λοιπόν είναι τα πράγματα που πιστεύω και έτσι κυνηγάω.
Ο καθένας τουφεκάει έτσι ώστε να αισθάνεται ασφαλής ...

Πήρα κάτι κουφετάκια shot-lok ... τα έχεις δοκιμάσει ? Αν όχι θα σου κάνω δώρο 2 τεμ. και 2 τεμ. στον @ΝίκοςΠ να τα ξεψαχνήσει.
 
Μόνο για εσένα αυτό ... να μην το διαβάσει κανένας άλλος. 🤣

Δεν γίνεται με εξισώσεις αυτό ... επίσης δεν γίνεται με μια τουφεκιά δυστυχώς.
Ποτέ δεν είπα ότι κάνη με κάνη δεν έχει διαφορές με το ίδιο φυσίγγι ακόμα και αν ρίξεις 10 φυσίγγια σε δοκιμές και βγάλεις μέσους όρους.
Επίσης ποτέ δεν είμαι αρνητικός να αλλάξω γνώμη αν δω κάτι ... θα τα πούμε και από κοντά.

Λέω το εξής πάρα πολύ απλό (για εμένα).
Αν κάποιος ρίξει ένα πχ #6 με κάποιο τσοκ και βγάλει συγκέντρωση 80% κάποιος άλλος θα βρει φυσίγγι και τσοκ για να βγάλει την ίδια συγκέντρωση. Απλά πρέπει να ψάξει ...
Αν ο πρώτος βγάλει 40% ο δεύτερος πάλι θα βρει φυσίγγι και τσοκ να βγάλει την ίδια συγκέντρωση. Απλά πρέπει να ψάξει.

Δεν έχεις ακούσει έμπειρους ιδιογομωτές να λένε φέρε μου όποια κάνη θες και θα σου βγάλω ότι συγκέντρωση θες ?

Βλέπω όμως όπλα πχ το δικό σου και κάποια άλλα με μακριούς κώνους (το δικό σου δεν έχει) που βαράνε full με 3* λογικά θα βαράνε πιο σφιχτά και με ανοιχτότερα τσοκ ... δεν το ξέρω όμως γιατί δεν έχω δει δοκιμή με 4* ή 5*.
Και η πολύ απλή ερώτηση που κάνω είναι η εξής ... σε τι χρησιμεύει ένα όπλο που βαράει φουλ με 3*, 2* και 1* αν μάλιστα με κανένα τσοκ δεν ξεπερνά το ψυχολογικό όριο του 80% ?

Συμπληρώνω σε αυτό ότι τα μεγάλα θηράματα θέλουν βασικά ΣΚΟΠΕΥΣΗ και διάτρηση όχι υπερβολικές συγκεντρώσεις.
Βασικά σε τίποτα εκτός από παπιά δεν άλλαζα, ούτε αλλάζω τσοκ ... 3* παλιά και LM τώρα.

Συμπληρώνω επίσης ότι 10% πάνω κάτω σε συγκέντρωση παίζει από φυσίγγι σε φυσίγγι σε εμπορικά.

Επίσης 10% πάνω κάτω σε συγκέντρωση (>50%) αν λάβεις υπόψη το σκοπευτικό σφάλμα ενός καλού κοινού σκοπευτή πάλι δεν αλλάζουν οι πιθανότητες το θήραμα να χτυπηθεί από παραπάνω σκάγια και αυτό είναι ΑΞΙΩΜΑ.

Οπότε (για εμένα) το 10% μεγαλύτερη συγκέντρωση δεν μου λέει απολύτως τίποτα, ειδικά αν δεν ξεπερνά πάρα πάρα πολύ το 80%.
Και αυτό μόνο για ειδικές περιπτώσεις ....

Αυτά λοιπόν είναι τα πράγματα που πιστεύω και έτσι κυνηγάω.
Ο καθένας τουφεκάει έτσι ώστε να αισθάνεται ασφαλής ...

Πήρα κάτι κουφετάκια shot-lok ... τα έχεις δοκιμάσει ? Αν όχι θα σου κάνω δώρο 2 τεμ. και 2 τεμ. στον @ΝίκοςΠ να τα ξεψαχνήσει.
Αυτά τα έχεις γράψει και ξαναγράψει! Είπαμε δεν εξηγούνται όλα στο χαρτί και στα ποσοστά. Τα δηλητήρια να βρεις τι είναι!
 
Και να μας εξηγήσεις και τα φαρμακια στα μέταλλα και τις παγωνιες και όλα! Όχι μισές δουλειές...
Μέταλλα και παγωνιές είναι μ@λακίες για εμένα ... είπε κάποιος κάτι και το έχουν δέσει όλοι σχοινί κορδόνι.
Λειάνσεις κτλ παίζουν κάποιο ρόλο
Η παγωνιά επηρρεάζει το φυσίγγι και αυτό είναι το μόνο που ισχύει.
Όσοι κυνηγάνε στους -15 -20 το επιβεβαιώνουν ... εγώ κάθομαι σπίτι μου με τέτοιες θερμοκρασίες πλέον.
 
Αυτά τα έχεις γράψει και ξαναγράψει! Είπαμε δεν εξηγούνται όλα στο χαρτί και στα ποσοστά. Τα δηλητήρια να βρεις τι είναι!
Το δηλητήριο είναι μόνο η σωστή σκόπευση, το καλό φυσίγγι και να έχει θηράματα ...
 
Last edited:
κ Νικο το θεμα ειναι οτι ολοι δεν εχουν δινατοτιτα ουτε να κανουν ιδιωγομοση για πολλου κ διαφορους λογους αλλα ουτε καν να κανουν δοκιμες,ποσο μαλλων να παρουν να ελενχουν τα φυσιγγια ενα ενα ,περνουν ενα τις αρεσκιας τους , που τους προτηνουν ,που εχουν εμπιστευτη απο παλιοτερα
Οποτε οποιος θελει να πει στην διαδικασια δοκιμων κ τεστ ας βαλει τα κριτηρια κ της αξιολογησεις που τον καλυπτουν κ ας βγαλει τα αποτελεσματα του

Συνονοματε....συμφωνω απολυτα μαζι σου!

Αλλα οταν κανουμε δοκιμες και τις παρουσιαζουμε...εαν δεν ειναι
σωστες δημιουργουμε λαθος εντυπωσεις....με οτι αυτο συνεπαγεται.

Επισεις εαν αυτες οι δοκιμες τους καλυπτουν.....εμενα μου περισσευει.!!

Οπως επισεις δεν θεωρω οτι ειμαι ο μονος που κανει σωστες δοκιμες
για ονομα του Θεου...ποτε δεν ειπα η εγραψα κατι τετοιο.

Ωστοσο θα σου πω το εξης...Το παραμικρο ''λαθος'' ειτε στο κλεισιμο
του φυσιγγιου ειτε στην ποιοτητα υλικων.. η δοκιμη ειναι ΟΛΗ ΛΑΘΟΣ!!
Καποτε επεσα σε παρτιδα σκαγιων Ν4 που ηταν ''βουτυρο''...
Εφτανα στον στοχο (50 μετρα) και τα αυτια μου εφταναν μεχρι τα γοτατα
απο αυτο που εβλεπα..
Μια βασικη λεπτομερεια σου ειπα για την ποιοτητα των υλικων.
Εαν λοιπον δεν το εψαχνα...και εγραφα τα αποτελεσματα αυτων των
δοκιμων μονο λαθος πραγματα θα εγραφα.
Ποιος κυνηγος ριχνει 5 φυσιγγια απο ιδιο κουτι σε δοκιμες του ωστε να εχει μεσο ορο?
Μονο τον Βασιλη900 ξερω οτι το εκανε...και γι'αυτο παραδεχομαι
τις δοκιμες του!!

ΥΓ.Χωρις ιχνος αντιπαραθεσης με κανεναν φιλο η συναδελφο και
το λεω ειλικρινα...
Αλλα παλικαρια μου εχω τα δικα μου ''θελω'' και ''στανταρ'' στις
οποιες δοκιμες..και γι'αυτο μην με παρεξηγειται.

ΥΓ.2.Μεσα απο τις δοκιμες μας και απο τις γνωσεις των αλλων μαθαινουμε.
ΠΧ.Μονο με ΕΝΑ μαθημα σκοποβολης που εκανα με τον δασκαλο
τον leo..διαπιστωσα...περα απο την λαθος σκοπευση που εχω..
τα φυσιγγια μου πρεπει η να τα κανω λιγοτερο συγκεντρωτικα η
μεχρι να μαθω να σκοπευω να κυνηγαω με κυλινδρο....
και ο νοων νοειτο!!! :)
 
Αυτό που κάνει τη διαφορά είναι δύσκολο να το εντοπίσουμε με δοκιμές σε χαρτονια κ τενεκεδες.
Εγώ πιστεύω είναι πολύ απλό.
Όχι τενεκέδες όπως ... τζελ ή πάκο Α4.
Έχετε δει οπλο με πολύ καλή συγκέντρωση στο χαρτί να δίνει μόνο ζωντανά θηραματα;
Μέτρησες διάτρηση σε σχέση με άλλο όπλο που σκοτώνει με τα φυσίγγια που χρησιμοποιούσες σε κάθε όπλο ?
Τι βρήκες ?

Σε πόσα θηράματα δοκίμασες ? 20 ή 2 ?
 
Γράφω βιαστικά ... δεν είδα τι έγραψες ... η εκτίμησή μου σε εσένα είναι δεδομένη ...
Ζητάω συγνώμη αν το πήρες προσωπικά ... το σβήνω ...
Δεν το πήρα προσωπικά... Τα μηνύματα προσπαθώ να σου φάω για να παίξω μπάλα το βράδυ μόνος μου!🤣🤣🤣🤣
 
ΥΓ.2.Μεσα απο τις δοκιμες μας και απο τις γνωσεις των αλλων μαθαινουμε.
ΠΧ.Μονο με ΕΝΑ μαθημα σκοποβολης που εκανα με τον δασκαλο
τον leo..διαπιστωσα...περα απο την λαθος σκοπευση που εχω..
τα φυσιγγια μου πρεπει η να τα κανω λιγοτερο συγκεντρωτικα η
μεχρι να μαθω να σκοπευω να κυνηγαω με κυλινδρο....
και ο νοων νοειτο!!! :)
Δεν έχω να πω κάτι στα υπόλοιπα έχουμε σχεδόν ίδια άποψη
άλλα θα πω την άποψη μου στο συγκεκριμένο το μεγαλύτερο ποσοστό αρχίζει ανάποδα αντί να μάθουμε τα βασικά ψάχνουμε τι τρυπάει κ τι πάει μπάλα στα 40 μετρά ;)
 
Δεν έχω να πω κάτι στα υπόλοιπα έχουμε σχεδόν ίδια άποψη
άλλα θα πω την άποψη μου στο συγκεκριμένο το μεγαλύτερο ποσοστό αρχίζει ανάποδα αντί να μάθουμε τα βασικά ψάχνουμε τι τρυπάει κ τι πάει μπάλα στα 40 μετρά ;)

Πολυ σωστα...Εαν δεν σκοπευεις...δεν σε σωνει ουτε φυσιγγιο ουτε
διατρηση ουτε με ταμα στην Παναγια θα δεις θηραματα!!
Το θαυμα της η Παναγια μια φορα θα το κανει...απο εκει και
μετα πανω απο ολα η σκοπευση....και ολα τα αλλα ΕΠΟΝΤΑΙ .!!!!


ΥΓ. Αν και ( mikros ) σοφα μιλας φιλε μου!!!! :) 👍:)
 
Ο πίνακας δίνει μια επίπεδη αποτύπωση.Θα βρεις και το τελευταίο σκάγι της ουράς πάνω του και θα βγάλεις ποσοστά συγκεντρωσης.Αυτο που μου έκανε τρομερή εντύπωση ήταν στην δοκιμή του θείου που ένα σκάγι διατήρησε την κινητική ενέργεια να διαπεράσει τον πάκο με τα χαρτιά ενώ είχε την ίδια διάμετρο-βαρος με τα υπόλοιπα στις στιβάδες που δεν τα κατάφεραν.Οσο αφορά την σπαζοκεφαλια που έχετε βάλει περί φαρμακερων κανών...Κάθε κάννη εχει την δική της γεωμετρία και δεν ταιριάζει με όλα με τα φυσίγγια.Ο σωστός συνδιασμός θα φέρει αποτέλεσμα και πάντα αυτός που είναι πίσω από το κοντάκι.Μαγικες κάννες που χωνεύουν τα πάντα δεν υπάρχουν.Στο σκοπευτήριο μου λέει ο Άρης για ένα όπλο που ήταν μπροστά... Κοίτα 15000€...Του λέω και εγώ πως με αυτά τα χρήματα έπρεπε να ρίχνει μόνο του και όχι να πηγαίνει το κλαμπανι γόνατο.
 
Last edited:
Δεν βλέπεις μήκος ατράκτου στην θάλασσα Κώστα ... είναι λάθος αυτό που λέγεται ....
Αυτό ήθελα να πω ,επειδή στο συγκεκριμένο κυνηγι υπήρχε και αποτελειωμα στην επιφάνεια της θάλασσας τόσο με τα τσοκ φρενου και με τα έσω μάλιστα εγώ δεν παρατήρησα διάφορες στο μήκος. Όπλα εκείνη την μέρα μια v3 και δύο α400 ,τσοκ paternmaster black duck ,kicks high flyer και φυσίγγια τα ίδια όλοι.
 
Back
Top