Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Εκτός από βαλιστικη ζελατινη,δε νομίζω οτι υπάρχει κάτι το οποίο μπορεί να μας δώσει επαρκή πληροφορία και με επαναληψιμότητα.Ολα τα άλλα αποτελούν έναν δείκτη περισσότερο, υποκειμενικό..Ίσως το πιο έγκυρο μετά ,να είναι ο ταχογραφος..
Ο ταχογράφος μόνο για αρχικές.
Μένουσες ;;;;;;
Πιάνει μόνο ένα σκάγι.
Αυτό είναι πρόβλημα.
 
η μια την έφαγε και άλλαξε κλαρί και έπεσε μετά.
Ξέχασες να αφαιρέσεις το delay (=χρονοκαθυστέρηση) από τον πυροκροτητή.

Πέρα από την πλάκα.
2 απόλυτα σφαιρικά σκάγια, με το ίδιο μέγεθος και υλικό, που εκτοξεύονται με την ίδια ταχύτητα από 2 διαφορετικές κάνες θα έχουν την ίδια διάτρηση σε οποιαδήποτε απόσταση.

Την διάτρηση την καθορίζει.
Η τελική ταχύτητα
Η σκληρότητα του κράματος
Η μάζα του
Το μέγεθός του

Τα μεγάλα σκάγια έχουν μεγαλύτερες τελικές όχι γιατί έχουν καλύτερο αεροδυναμικό συντελεστή αλλά απλά γιατί είναι πιο βαριά.

Η σκληρότητα αλλάζει από παρτίδα σε παρτίδα και εταιρία σε εταιρία.

Η τελική ταχύτητα εξαρτάται από τις παραμορφώσεις των σκαγιών μέσα στην κάνη.

Ουσιαστικά για να αυξήσουμε την διάτρηση στο μέγιστο σε δύσκολες συνθήκες θέλουμε
Διατήρηση αρχικών
Χοντρά σκάγια
Μεγάλη σκληρότητα
(((Μεγάλη πυκνότητα HD, βολφράμιο κτλ)))
Μικρές παραμορφώσεις κατά την κίνηση στην κάνη, ουσιαστικά στην εκπυρσοκρότηση άρα βάζουμε buffer, χρησιμοποιούμε πυρίτιδες που μας δίνουν επαρκείς αρχικές με την μέγιστη προοδευτικότητα άρα με απλά λόγια τα σκάμε και αγοράζουμε αμερικάνο γιατί από λεπτομέρειες, ... πυρίτιδες και υλικά ιδιογόμωσης δεν νοάμε πράμα.
 
Last edited:

Πλάκα πλάκα σήμερα μ@λ@κιζομουν με κάτι κουρούνες καθηστες σε μεγάλη απόσταση και έριξα από την συλλογή μου τα φουρνελα του αφον Λάμπρο η μια την έφαγε και άλλαξε κλαρί και έπεσε μετά.
Τα αγοράζω αν δεν τα θέλεις
 
Αυτό στην ουσία θα μετράει δύναμη κρούσης,κατά επέκτασιν, διάτρηση.
Άκυρο.Αλλη δύναμη κρούσης θα έχουν τα 40γρ άλλη τα 28.Εκτος αν κάθε φορά συγκρίνουμε ίδιο νο σκαγιων με ίδιο βάρος γόμωσης ...
 
Ο ταχογράφος μόνο για αρχικές.
Μένουσες ;;;;;;
Πιάνει μόνο ένα σκάγι.
Αυτό είναι πρόβλημα.
Ναι,μόνο αρχικές.Καλες αρχικές, ικανοποιητικές μενουσες.Σ'αυτο... βοήθεια, ως προς την επιτάχυνση και την επιβράδυνση ενός σωματος.
 
Καλε μου φιλε....εσφαξα αυτο....

View attachment 61717

Εαν σου δειξω τι ειχε μεσα....θα κανεις να κοιμηθεις δυο μερες....!!!:D

ΥΓ. Συγνωμη για το topic.

Νίκο καλημέρα σφάξε και ένα ίδιο απ' το μαύρο κουτί αν έχεις. Τα πρώτα που είχε βγάλει ;) δεν μου κάνει εντύπωση για κανένα εμπορικό πλέον. Απλά επειδή το έριχνα παλιά σου λέω ότι ήταν πολύ καλό.
 
ΟΚ....Δασκαλε !!! Παλια πολυ παλια εριχνα σε καποιον ντενεκε....Τωρα μετραω διατρηση σε στεγνο βιβλιο
μετρωντας παραλληλα και την ταχυτητα..

Μερικες μετρησεις μου...σε νορμαλ καιρο παντα..

Ν1. V1,5-418m/s 50 μετρα φουλ τσοκ = 5,8 χιλιοστα.
Ν2. V1,5-417m/s 50 μετρα φουλ τσοκ = 5,5 χιλιοστα
Ν3. V1,5-399m/s 40 μετρα φουλ τσοκ = 8χιλιοστα.
Ν4 . V1,5-438m/s 40 μετρα φουλ τσοκ = 5,5 χιλιοστα
Ν4 . V1,5-418m/s 50 μετρα φουλ τσοκ =4,5 χιλιοστα ΝΙΚΕΛ σκαγια ( επινικελωμενα ).
Ν4,5 ,V1,5-392m/s 50 μετρα φουλ τσοκ =4 χιλιοστα - διαμετρος βολιδας 3 χιλιοστα ΝΙΚΕΛ.
Ν5.V1,5-436m/s 36,5 μετρα 3* αστρα ΒΟΙΤΟ = 5,4 χιλιοστα
Ν5. V1,5-410m/s 30 μετρα 4* αστρα Α-390 = 7,5 Χιλιοστα.
Ν6. V1,5-409m/s 27 μετρα κυλινδρος = 4,15 χιλιοστα στο κεντρο - 2,4 χιλιοστα στην περιφερεια Νικελ σκαγια.
Ν6 V1,5-408m/s 27 μετρα κυλινδρος = 4,4 χιλιοστα στο κεντρο 2,4 στην περιφερεια ΝΙΚΕΛ 5% αντιμονιο.
Πολυ αμφιβαλλω για το 5% αντιμονιο....
Ν6. V1,5-405m/s 45 μετρα φουλ τσοκ = τα περισσοτερα σκαγια στο εξωφυλλο του βιβλιου...με 3-4 σκαγια
να περασουν τις πρωτες 6 σελιδες...Θα την ξανα κανω αυτην την μετρηση....και δοκιμη...
Ν7.V1,5-402m/s 36,5 μετρα 3* αστρα Α-390 . =2,8 Χιλιοστα

Σε Ολες τις δοκιμες τα σκαγια ειχαν αλευρι....Εκτος απο το Ν6 σκαγια.
Επισεις να πω....δεν εδινα ιδιαιτερη σημασια στην διατρηση με την εννοια του δεκατου του χιλιοστου.
Εννοω... δλδ...τι 5,8 ...τι 5,6....τι 5,5 χιλιοστα...το σκαγι θα σκοτωσει και στις τρεις περιπτωσεις....και λεω
παντα για τα χοντρα σκαγια.
Αυτα για σημερα....Αυριο ...πρωτα ο Θεος τα υπολοιπα δασκαλε !!! :)
Τέλεια ,με λογική εξήγηση όλα τα αποτελέσματα .
 
Νίκο καλημέρα σφάξε και ένα ίδιο απ' το μαύρο κουτί αν έχεις. Τα πρώτα που είχε βγάλει ;) δεν μου κάνει εντύπωση για κανένα εμπορικό πλέον. Απλά επειδή το έριχνα παλιά σου λέω ότι ήταν πολύ καλό.
Καλημέρα
Το 7μισαρι ήταν πολύ μαλακό για 40αρι.
Σε χοντρα σκαγια για αρκετά χρόνια αυτό κ το super caccia ήταν τα κορυφαία.
Μιλάω για το φυσίγγι με τυπωμένο στον παφυλα Lambro italy.
Το έχω ρίξει πάρα πολύ. Κάποια στιγμή τα χάλασαν κ δεν πήρα ξανά.
Δεν ξέρω τι λένε τα τωρινά
 
Νίκο καλημέρα σφάξε και ένα ίδιο απ' το μαύρο κουτί αν έχεις. Τα πρώτα που είχε βγάλει ;) δεν μου κάνει εντύπωση για κανένα εμπορικό πλέον. Απλά επειδή το έριχνα παλιά σου λέω ότι ήταν πολύ καλό.

Δεν ξερω ποιο λες Σταματη μου. Αυτα τα κραταω σαν ενθυμιο....για να βλεπω τις φολες που εριχνα
πριν πιασω ζεστα την ιδιογομωση...
Βαλε μια φωτο να δω εαν το εχω....
Και για μην κανουμε το θεμα μπ@ρδελο....ανεβασετην στην παρουσιαση φυσιγγιων φιλε.
Θα την δω και θα σου απαντησω ...
 
Πλέον χρησιμοποιώ αυτό αλλά δεν ξέρω αν ισχύει για "ψευτοφύσιγγα".
Πράσινο θες διάτρηση πάνω από 1,5" σε 20% βαλλιστικό τζελ (όλοι συμφωνούν σε αυτό) αλλά φυσικά παίζουν και άλλα ρόλο.
View attachment 61713
Εάν αυτό τρύπα 5 εκ τζελ‼️ το ρίχνουμε σε κόλλες α4 κ βλέπουμε την αντιστοιχία....αν το άριστο άνωθεν τρυπήσει 1 πόντο στο χαρτί.....τότε θα ξέρουμε αν το πλησιάζουμε η όχι σε διατριση με άλλα‼️
 
Εγώ όσες φορές έχω ρίξει και όχι πολλές έριξα σε τηλ καταλόγους ή βιβλία,ο τενεκές που έχω ρίξει σε πολλούς αν τρυπάει η όχι πάλι δείχνει αλλά σαν το κατάλογο που μέτρας και την τελευταία σελίδα δεν είναι .Τώρα για τζελ βαλιστικα κτλ.Δυσκολα έργα γιαυτην τη χώρα.Το καλύτερο θα ήταν να τουφεκιας ζώα σκοτωμένα να τα κρέμας και να ρίχνεις αλλά μετά ποιος κάνει τον ιατροδικαστή άσε που μπορεί να βρεις και κάνα μπελά ότι εσύ το σκότωσες .Η θα μπορούσες να αγοράσεις μισό γουρούνι και αντι να το φας να το πλακώσεις στις ντουφέκιες και να τα φας μετά να δεις αν έχεις και καλά δόντια μασώντας.Εοχα σκεφτεί κάποτε να γεμίσω παγοκυστες με άμμο θαλάσσης αλλά πολύ κόπος.και το εγκατέλειψα.
 
Εάν αυτό τρύπα 5 εκ τζελ‼️ το ρίχνουμε σε κόλλες α4 κ βλέπουμε την αντιστοιχία....αν το άριστο άνωθεν τρυπήσει 1 πόντο στο χαρτί.....τότε θα ξέρουμε αν το πλησιάζουμε η όχι σε διατριση με άλλα‼️
Aν γνωρίζει κάποιος να διαβάζει το χαρτί έχει τελειώσει με το θέμα διάτρηση .
Στα λέει όλα .
 
Καλημέρα
Το 7μισαρι ήταν πολύ μαλακό για 40αρι.
Σε χοντρα σκαγια για αρκετά χρόνια αυτό κ το super caccia ήταν τα κορυφαία.
Μιλάω για το φυσίγγι με τυπωμένο στον παφυλα Lambro italy.
Το έχω ρίξει πάρα πολύ. Κάποια στιγμή τα χάλασαν κ δεν πήρα ξανά.
Δεν ξέρω τι λένε τα τωρινά

Εαν εσφαξες και βρηκες Νουμερο 7,5 μεσα....εισαι ή κωλοφαρδος....η απο αλλον πλανητη Στελαρα μου !!! :)
 
Εαν εσφαξες και βρηκες Νουμερο 7,5 μεσα....εισαι ή κωλοφαρδος....η απο αλλον πλανητη Στελαρα μου !!! :)
Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές είχα βρει κ 3 διαφορετικά νο σκαγιων σε φυσιγγια που έγραφαν νο7.
Τα πιο χοντρά ήταν οκ.
 
Back
Top