Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Εγώ σαν πίνακα έχω 1χ1 λαμαρίνα 2χιλ. Όταν κάνω τις δοκιμές, πάντα με ταχογραφο, όταν η ταχύτητα όπως είπε και ο κ Νίκος είναι πανω από 370μ/δ. δεν υπάρχει θέμα διάτρησης στα σωστά μέτρα και νούμερα σκαγιων ανά θήραμα. Εγώ βάζω και ένα χαρτόνι κάτω από την λαμαρίνα και κοιτάζω την παραμόρφωση των σκαγιων, όταν είναι πίτσα, όλα καλώς!
 
Aν γνωρίζει κάποιος να διαβάζει το χαρτί έχει τελειώσει με το θέμα διάτρηση .
Στα λέει όλα .

Λαμπη μου. Αυτο που μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση ειναι οτι στα ψιλα σκαγια η διαφορα μεταξυ
απλου σκαγιου με αυτο που εχει 5% αντιμονιο ειναι μεγαλη!!!
Στα χοντρα σκαγια αυτη η μεγαλη διαφορα δεν υπαρχει.
Ισως να επεσα σε σωστα με 5% στα ψιλα.....Ενω στα χοντρα αυτο το 5% ειναι λογια.
Το εχω ξανα γραψει....Σε δοκιμες σκληροτητας και παραμορφωσης σκαγιων ...Καποια επινικελωμενα ηταν βουτυρο... χειροτερα απο τα απλα σκαγια....
Αντε να βγαλεις ακρη τωρα...
Ενω οσα Αμερικανικα ( απλα ) εχω δοκιμασει....εχουν σταθερη ποιοτητα !!
 
Καλημέρα
Το 7μισαρι ήταν πολύ μαλακό για 40αρι.
Σε χοντρα σκαγια για αρκετά χρόνια αυτό κ το super caccia ήταν τα κορυφαία.
Μιλάω για το φυσίγγι με τυπωμένο στον παφυλα Lambro italy.
Το έχω ρίξει πάρα πολύ. Κάποια στιγμή τα χάλασαν κ δεν πήρα ξανά.
Δεν ξέρω τι λένε τα τωρινά

Μια απ' τα ίδια ;) και εγώ για το ίδιο λόγο το σταμάτησα. Αλλά τα παλιά ήταν πολύ καλά. Τα τωρινά ούτε εγώ ξέρω τι λένε.
 
Last edited:
H θεωρία της διάτρησης σε τζελ λέει τα εξής εκ στόματος Lowry.

Διάτρηση = μάζα * (μέσουσα ταχ. - ταχύτητα κατωφλίου) / (διάμετρος βολίδας + 0,033") ^2

Υπάρχουν προφανή και περίεργα σε αυτόν τον τύπο (θα σας κάνω μαθηματικούς τώρα)

ΠΡΟΦΑΝΗ
1. Μεγαλύτερη μάζα βολίδας σημαίνει μεγαλύτερη διάτρηση


2. Μεγαλύτερη μένουσα ταχύτητα βολίδας σημαίνει μεγαλύτερη διάτρηση


3. Μεγαλύτερη διάμετρος βολίδας σημαίνει πολύ μικρότερη διάτρηση (στο τετράγωνο) !!!
Αυτό εκ πρώτης όψεως είναι παράδοδο ... και όμως ισχύει !!! τα σκάγια μεγάλης διαμέτρου δεν ευνοούν την διάτρηση !!!
Τρυπάνε όμως περισσότερο γιατί έχουν μεγάλη μάζα και μεγαλύτερες μένουσες !!!
Για αυτό τα βολφράμια τρυπάνε καλύτερα ... έχουν μεγαλύτερη μάζα, μεγαλύτερες μένουσες άρα μπορούμε να τα κάνουμε πιο μικρά σε μέγεθος με απότέλεσμα να τρυπάνε ακόμα καλύτερα.
Έχουν όμως και αυτά τα μειονεκτήματά τους ... εκεί που το #4 μολύβι θα σπάσει το κόκκαλο του φτερού το #9 βολφράμιο απλά θα το τρυπήσει με αποτέλεσμα να φύγει το παπί .hair.
Είναι όμως πολύ περισσότερα άρα ελπίζεις ότι θα βρουν ζωτικό όργανο με μεγαλύτερες πιθανότητες.

4. Μεγαλύτερη ταχύτητα κατωφλίου σημαίνει μικρότερη διάτρηση
Η ταχύτητα κατωφλίου είναι η μικρότερη ταχύτητα για να ξεκινήσει η βολίδα να εισχωρεί στο υλικό.
πχ αν η μένουσα είναι 50m/s και η ελάχιστη ταχύτητα για να τρυπήσει το τζελ είναι 70m/s η βολίδα θα χτυπήσει στο τζελ, θα το συμπιέσει και θα γκελάρει (γυρίσει) πίσω, άρα διάτρηση μηδέν !!!

Το περίεργο είναι ότι ο Lowry προσθέτει ένα ποσό 0,033 ίντσες (0,8mm) και μεγαλώνει τεχνητά την διάμετρο της βολίδας.
Αυτό το κάνει γιατί κατά την κίνησή της επηρρεάζει μεγαλύτερη επιφάνεια απ΄ότι η κυκλική επιφάνεια της ίδιας της βολίδας.

΄Αρα
Την διάτρηση την καθορίζει.
1. Η μάζα της βολίδας
2. Οι τελικές ταχύτητες (μένουσες)
3. Το μέγεθός της βολίδας (διάμετρος)
4. Η σκληρότητα του κράματος της βολίδας
5. Το υλικό που θέλουμε να διατρήσουμε ... (άλλο ιστός και άλλο κόκκαλο).

C'est ca ...
 
Last edited:
Αν μιλάμε αποκλειστικά για μολύβι μπορούμε να παίξουμε πιο απλά με 3 πράγματα

1. Τις τελικές ταχύτητες (μένουσες)
2. Την μάζα της βολίδας άρα το μέγεθος της βολίδας (διάμετρος)
3. Την σκληρότητα του κράματος της βολίδας
 
΄Αρα
Την διάτρηση την καθορίζει.
1. Η μάζα της βολίδας
2. Οι τελικές ταχύτητες (μένουσες)
3. Το μέγεθός της βολίδας (διάμετρος)
4. Η σκληρότητα του κράματος της βολίδας
5. Το υλικό που θέλουμε να διατρήσουμε ... (άλλο ιστός και άλλο κόκκαλο).

C'est ca ...
Και η αποσταση, και η αποσταση.
Αλλη διατρηση εχουμε στα 15 μετρα, αλλη διατρηση στα 30 -40.
 
Ενα φυσιγγιο με απλα μολυβδινα σκαγια πχ Ν4 εχοντας αρχικες ταχυτητες πχ V1,5-400m/s και
συγκεντρωση απο 60 εως 67% στην διαμετρο κυκλου 76 εκατοστων στα 50 μετρα ειναι φυση αδυνατον να μην
εχει διατρηση!!
Το θηραμα θα χαθει μονο απο αστοχια....Και αυτο ειναι κανονας για μενα !!!
 
Πέρα από τους ταχογράφους, Περιμένω με αγωνία να δω εάν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να δούμε τη διάτρηση.

ΥΓ. Δεν ξέρω και αν η διάτρηση σε τενεκέ ή σε λαμαρίνα αντιστοιχεί στο θήραμα.

Γιατί δεν γνωρίζω θηράματα να φοράνε αλεξίσφαιρο…
 
Μήπως να το κοιτούσαμε στο κατ'ελαχιστο?
Κομμάτια κόντρα πλακέ θαλάσσης,που έχουν πολλή ομοιογένεια,σε διαφορετικά πάχη αναλόγως σκαγιου και απόστασης.
Στα Χ μέτρα,με τάδε διάσταση σκαγιου,πρέπει να διαπεράσουν την πλάκα του "ξύλου",όσα την βρουν.
Χρειάζεται μεγαλουτσικη επιφάνεια για να μας δώσει όσο πιο ακριβή συμπεράσματα αν βληθεί με το κέντρο της τουφεκιας η με την περιφέρεια.
 
Εάν αυτό τρύπα 5 εκ τζελ‼️ το ρίχνουμε σε κόλλες α4 κ βλέπουμε την αντιστοιχία....αν το άριστο άνωθεν τρυπήσει 1 πόντο στο χαρτί.....τότε θα ξέρουμε αν το πλησιάζουμε η όχι σε διατριση με άλλα‼️

Αυτο που λες φιλε Γιαννη , πολυ σωστο....και αξιζει και τα ''εξοδα'' και την ''ταλαιπωρια'' .!!!
Ο μονος τροπος να εχουμε συγκριτικα στοιχια!!!
Εαν εχω τα ''κεφια μου''......καποια στιγμη θα την κανω αυτην την δοκιμη !!!
Με ντενεκεδες και λαμαρινες δεν νομιζω να βρουμε ακρη....
Απαραιτητη πρού'ποθεση η πυκνοτητα του τζελ να ειναι σωστη .

ΥΓ. Οποιος φιλος γνωριζει απο που μπορω να αγορασω βιομηχανικο τζελ ετοιμο...ας γραψει την διευθυνση
εαν θελει !!!
 
Last edited:
Γράψε τι έχεις δει και για τα ατσάλινα κι άσε για μετά τον χαβαλέ. Σε διαβάζω με τεράστια προσοχή, μην μου το χαλάσεις!
Βρε συ μόνιμα γράφω ότι δεν κάνω δοκιμές διάτρησης γιατί με τέτοια κοτρόνια που ρίχνω τις θεωρώ περιττές 🤣
Λεωνίδα ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΑΤΣΑΛΙΑ από πραγματικές δοκιμές σε χαρτί, τενεκέδια, κυνήγι κτλ.
Αυτό που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα είναι ότι υπακούουν στους ίδιους κανόνες ...
Επειδή τα ατσάλια δεν παραμορφώνονται αυξάνεις ταχύτητες φουλ και χοντραίνεις σκάγια αρκεί οι κατανομές να σε ικανοποιούν (και οι πιέσεις να είναι επιτρεπτές !!!).
Και να ήθελες δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο ...
Και ο Άρης κάποια στιγμή το ίδιο έγραψε μου φαίνεται ...

Κατέβασε αυτό το excel και παίξε ...
Το είχα ανεβάσει παλιότερα στο "φυσίγγια για αγριόχηνες".
Αυτή είναι νέα έκδοση που πρόσθεσα την επιλογή του choke.
Επιλέγεις και υλικό σκαγιών επίσης ...
Η διάτρηση σε βιβλίο είναι για νίκελ σκάγια ...

Πατάς αποδέχομαι σε κάθε μήνυμα που θα σου βγάλει το excel και κάνεις αλλαγές μόνο στα κίτρινα κελιά.
Ότι μαλακία λέω κατά καιρούς από αυτό την βγάζω ... έχω φάει άπειρο χρόνο για να το φτιάξω.
Τα νούμερα που βγάζει για διάτρηση συμπίπτουν ΑΚΡΙΒΩΣ με το πρόγραμμα του Lowry και το KPY ballistics (το επιλέγεις με την drop down list).
Αν θέλετε να αλλάξουμε κάτι (πχ ελάχιστη απαιτούμενη διάτρηση για ένα θήραμα) μου το λέτε και το διορθώνουμε ...
Αν βρείτε λάθος ... επίσης μου το λέτε.
Οι χήνες πάντως είναι οι καναδέζες .hunter.
 

Attachments

Last edited:
Μήπως να το κοιτούσαμε στο κατ'ελαχιστο?
Κομμάτια κόντρα πλακέ θαλάσσης,που έχουν πολλή ομοιογένεια,σε διαφορετικά πάχη αναλόγως σκαγιου και απόστασης.
Στα Χ μέτρα,με τάδε διάσταση σκαγιου,πρέπει να διαπεράσουν την πλάκα του "ξύλου",όσα την βρουν.
Χρειάζεται μεγαλουτσικη επιφάνεια για να μας δώσει όσο πιο ακριβή συμπεράσματα αν βληθεί με το κέντρο της τουφεκιας η με την περιφέρεια.

Γιαννη μου , για να αγορασεις κοντρα πλακε θαλασσης....Πρεπει να παρεις δανειο απο την τραπεζα
καλέ μου φιλε !!!! :)
 
Γιαννη μου , για να αγορασεις κοντρα πλακε θαλασσης....Πρεπει να παρεις δανειο απο την τραπεζα
καλέ μου φιλε !!!! :)
Νίκο,δυστυχώς,το γνωρίζω !!
Και το τζελ,δεν το λες φθηνό!
Ξέχωρα την ταλαιπωρία της κατασκευής του!
Τεσπά, ιδέα έριξα! :)
 
Γιαννη μου , για να αγορασεις κοντρα πλακε θαλασσης....Πρεπει να παρεις δανειο απο την τραπεζα
καλέ μου φιλε !!!! :)
Παλιά είχα σκεφτεί Φελιζόλ Dow σε μεγάλη απόσταση.
Μόλις σκέφτηκα ότι πρέπει να μετρήσω σκάγια το ξέχασα. 😎
 
Νίκο,δυστυχώς,το γνωρίζω !!
Και το τζελ,δεν το λες φθηνό!
Ξέχωρα την ταλαιπωρία της κατασκευής του!
Τεσπά, ιδέα έριξα! :)

Στο τζελ θα κανουμε 4ρεις δοκιμες με διαφορετικα νουμερα σκαγιων με την ιδια ταχυτητα και στα ιδια
μετρα και καθαρισαμε Γιαννη μου...
Μια απο καθε πλευρα του τζελ...
Δεν καθομαι να φτιαξω τζελ.....οχι για την ταλαιπωρια....αλλα δεν θα ειμαι σιγουρος για την πυκνοτητα του.
Γι' αυτο ψαχνω να αγορασω ετοιμο....Μια φορα θα γινει αυτο ...και μετα πιστευω οτι εχουμε καλυτερη
εικονα διατρησης φιλε !!!!
 
Back
Top