Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Να ανεβάσω και γω έναν τενεκέ που δεν έχω ανεβάσει ποτε…φέτα Ελασσονας λοιπόν με V3 και kicksM για περιτύλιγμα.
Ειρήνη υμίν κύριοι View attachment 64342View attachment 64344
Δεν μετράει... θέλουμε στα 36,5μ ακριβώς κ 37 μάρτυρες...
 
Οταν το πουλι εχει ενα δυο σκαγια σκασιμο δε υφιστατε δυναμη =δυναμη συγγεντρωση =συγγεντρωση και ναι το κικς εχει αυξημενη σγγεντρωση ναι δυναμη παραπανω δεν εχει και μεις τα πληρωσαμε δε μας τα κανατε δωρο για να παρεξυγηστε οσοι παρεξυγηστε και τον αρη μη τον ανακατεβετε γτ πιστεβω πως ειναι πολυ αντικειμενικος και εξυγει αναλυτικότερα και με απλοτιτα οτι έχει πει παραδειγμα ρωτιθηκε τι κανει η maxus 2 και λεει σκωτωνει δυνατα σβηνουν τα πουλια και βλεπω το βιντεο με τα ματια μου και και πρωσοποκα εγω δεν εχω λογο να μη τον πιστεψω ουτε και εχει αναγκη να τον πιστεψω
μεγάλη συγκέντρωση = μεγάλη δύναμη - νομος
 
Με ολο τον σεβασμο...αλλα κανεις λαθος .
Μπορεις να εχεις μεγαλη συγκεντρωση με χαμηλες ταχυτητες
και χωρις δυναμη = διατρηση
δεκτόν.... αλλά,,, όταν λέμε χαμηλές ταχύτητες, πόσο χαμηλές ταχύτητες? και σε ποια απόσταση? και με τι νουμ σκάγια? και ποσα γρ?
 
δεκτόν.... αλλά,,, όταν λέμε χαμηλές ταχύτητες, πόσο χαμηλές ταχύτητες? και σε ποια απόσταση? και με τι νουμ σκάγια? και ποσα γρ?

Δεν εχουν σημασια ουτε τα γραμμαρια ουτε ουτε το νουμερο σκαγιων . Παντα μιλωντας για 35 - 36,5 - 37 μετρα το μονο που παιζει ρολο στην διατρηση
ειναι η ταχυτητα...και ποιοτητα σκαγιων...
Εαν δεν υπαρχει ταχυτητα , και συγκεντρωση 100% να εχεις .. Η δυναμη
και η διατρηση παει περιπατο..
Στησε ενα φυσιγγιο με αρχικη ταχυτητα πχ 360μ/δ και ριχτο
στα 37 μετρα ας εχει 100% συγκεντρωση θα εχει λιγοτερη διατρηση απο
ενα αλλο με το ιδιο νουμερο σκαγιων και 400μ/δ ασχετα εαν εχει
μικροτερη συγκεντρωση το δευτερο.
Δλδ και παντα κατα την γνωμη μου...δεν ισχυει το συγκεντρωση = δυναμη.
 
μεγάλη συγκέντρωση = μεγάλη δύναμη - νομος
Καταλαβαίνω πως το εννοείς αλλά αν θες να το αναλύσεις δεν υπάρχει "δύναμη" ... υπάρχει διάτρηση κάθε σκαγιού ξεχωριστά.
Και φυσικά συγκέντρωση, δηλαδή αριθμός σκαγιών στον κύκλο.

Αυτά τα 2 καθορίζουν πόσο μοβόρικη είναι η τριπλέτα κάνη-τσοκ-φυσίγγι.
 
Δεν εχουν σημασια ουτε τα γραμμαρια ουτε ουτε το νουμερο σκαγιων . Παντα μιλωντας για 35 - 36,5 - 37 μετρα το μονο που παιζει ρολο στην διατρηση
ειναι η ταχυτητα...και ποιοτητα σκαγιων...
Εαν δεν υπαρχει ταχυτητα , και συγκεντρωση 100% να εχεις .. Η δυναμη
και η διατρηση παει περιπατο..
Στησε ενα φυσιγγιο με αρχικη ταχυτητα πχ 360μ/δ και ριχτο
στα 37 μετρα ας εχει 100% συγκεντρωση θα εχει λιγοτερη διατρηση απο
ενα αλλο με το ιδιο νουμερο σκαγιων και 400μ/δ ασχετα εαν εχει
μικροτερη συγκεντρωση το δευτερο.
Δλδ και παντα κατα την γνωμη μου...δεν ισχυει το συγκεντρωση = δυναμη.
Σίγουρα αν έχουμε και τα δυο συγκέντρωση και μεγάλη ταχύτητα πετυχαίνουμε το απόλυτο και σε αυτό νομίζω συμφωνούμε όλοι. Άλλωστε για αυτό και υπάρχει και το μπαφερ στα φυσίγγια για να προστατεύει τα σκάγια από τις μεγάλες παραμορφώσεις.
Όποτε ένα προστατευμένο σκαγι με μεγάλη αρχική θα έχει μεγαλύτερη διάτρηση από ένα άλλο με μικρότερη αρχική.
Το βάρος της γομωσης παίζει και αυτό μεγάλο ρόλο ειδικά στα χοντρά και στις μεγάλες αποστάσεις. Πολύ απλά, περισσότερα σκάγια - μεγαλύτερη πυκνότητα και περισσότερες πιθανότητες για πολλαπλά πλήγματα και άμεση καταβολή του θηραματος.
Το νούμερο σκαγιού παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Άλλη ενέργεια θα κρατήσει το 5 πχ με 360 αρχική στα 37μ και άλλη το 7. Μια φασσα όμως στα 37μ με ένα μόνο πολύ γρήγορο σκαγι ν5 μπορει να τη γλυτωσει ή να πέσει τραυματισμένη μακριά, ενώ με τρία 7αρια πάνω της το πιθανότερο είναι να πέσει ξερή.
Ένα φυσίγγιο 36γρ Ν4 με αρχική μόνο 370μ και 80% συγκέντρωση στα 37 θα τον ΔΙΑΛΥΣΕΙ ένα λαγό. Το ίδιο και ένα 6αρι 34γρ μια φασσα και ένα 32ρι ν9 μια τσίχλα να είσαι σίγουρος για αυτό, αρκεί να στείλει ο κυνηγός τα σκάγια εκεί που πρέπει.
999D7B4C-0C78-41B4-A891-E948CFFF410D.jpegEA38F002-80F8-4177-A910-26C9CCB831CA.jpeg
 
Σίγουρα αν έχουμε και τα δυο συγκέντρωση και μεγάλη ταχύτητα πετυχαίνουμε το απόλυτο και σε αυτό νομίζω συμφωνούμε όλοι. Άλλωστε για αυτό και υπάρχει και το μπαφερ στα φυσίγγια για να προστατεύει τα σκάγια από τις μεγάλες παραμορφώσεις.
Όποτε ένα προστατευμένο σκαγι με μεγάλη αρχική θα έχει μεγαλύτερη διάτρηση από ένα άλλο με μικρότερη αρχική.
Το βάρος της γομωσης παίζει και αυτό μεγάλο ρόλο ειδικά στα χοντρά και στις μεγάλες αποστάσεις. Πολύ απλά, περισσότερα σκάγια - μεγαλύτερη πυκνότητα και περισσότερες πιθανότητες για πολλαπλά πλήγματα και άμεση καταβολή του θηραματος.
Το νούμερο σκαγιού παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Άλλη ενέργεια θα κρατήσει το 5 πχ με 360 αρχική στα 37μ και άλλη το 7. Μια φασσα όμως στα 37μ με ένα μόνο πολύ γρήγορο σκαγι ν5 μπορει να τη γλυτωσει ή να πέσει τραυματισμένη μακριά, ενώ με τρία 7αρια πάνω της το πιθανότερο είναι να πέσει ξερή.
Ένα φυσίγγιο 36γρ Ν4 με αρχική μόνο 370μ και 80% συγκέντρωση στα 37 θα τον ΔΙΑΛΥΣΕΙ ένα λαγό. Το ίδιο και ένα 6αρι 34γρ μια φασσα και ένα 32ρι ν9 μια τσίχλα να είσαι σίγουρος για αυτό, αρκεί να στείλει ο κυνηγός τα σκάγια εκεί που πρέπει.
View attachment 64353View attachment 64354

Συμφωνω σε οσα λες....
Μην μπερδευουμε ομως τα πραγματα...Το πηγες ''αλλου'' τωρα.
Αυτο το συγκεντρωση = δυναμη δεν ισχυει..Αυτο σου εξηγησα ποιο
πανω..
Ισως να ηθελες να πεις κατι αλλο και δεν το διατυπωσες σωστα...οκ.
 
Άλλωστε για αυτό και υπάρχει και το μπαφερ στα φυσίγγια για να προστατεύει τα σκάγια από τις μεγάλες παραμορφώσεις.
Το buffer δουλεύει πάντα και παντού ...

Το βάρος της γομωσης παίζει και αυτό μεγάλο ρόλο ειδικά στα χοντρά και στις μεγάλες αποστάσεις. Πολύ απλά, περισσότερα σκάγια - μεγαλύτερη πυκνότητα και περισσότερες πιθανότητες για πολλαπλά πλήγματα και άμεση καταβολή του θηραματος.
Τα πολλά γραμμάρια θέλουν σκληρά σκάγια ή buffer ... αλλιώς δεν δουλεύουν σωστά, σκορπάνε λόγω παραμορφώσεων από την μεγάλη στήλη που υπάρχει μπροστά, ειδικά αν βγάζουν σχετικά μεγάλες ταχύτητες.

αρκεί να στείλει ο κυνηγός τα σκάγια εκεί που πρέπει.
Αυτό είναι το κυριότερο.
Τα περισσότερα κλαμπάνια παγκοσμίως δεν οφείλονται σε προβληματικά όπλα, τσοκ ή φυσίγγια αλλά στην αδυναμία μας να είμαστε κέντρο.
 
Καταλαβαίνω πως το εννοείς αλλά αν θες να το αναλύσεις δεν υπάρχει "δύναμη" ... υπάρχει διάτρηση κάθε σκαγιού ξεχωριστά.
Και φυσικά συγκέντρωση, δηλαδή αριθμός σκαγιών στον κύκλο.

Αυτά τα 2 καθορίζουν πόσο μοβόρικη είναι η τριπλέτα κάνη-τσοκ-φυσίγγι.
...
Τα πολλά γραμμάρια θέλουν σκληρά σκάγια ή buffer ... αλλιώς δεν δουλεύουν σωστά, σκορπάνε λόγω παραμορφώσεων από την μεγάλη στήλη που υπάρχει μπροστά, ειδικά αν βγάζουν σχετικά μεγάλες ταχύτητες.


Αυτό είναι το κυριότερο.
Τα περισσότερα κλαμπάνια παγκοσμίως δεν οφείλονται σε προβληματικά όπλα, τσοκ ή φυσίγγια αλλά στην αδυναμία μας να είμαστε κέντρο.

Να σου δώσω τα mythos που έχουν διάτρηση ξεχωριστά να μου δώσεις τα νίτρο που σέρνονται αλλά πάνε μπάλα.... έχω πολλά θα τα βρούμε 🤣
 
Να σου δώσω τα mythos που έχουν διάτρηση ξεχωριστά να μου δώσεις τα νίτρο που σέρνονται αλλά πάνε μπάλα.... έχω πολλά θα τα βρούμ
Τα νίτρο μάγκνουμ στο λαγό ξεσκίζουν ακόμα κ σε αποστάσεις απαγορευτικες παρόλο που είναι αργά.
 
Last edited:
Να σου δώσω τα mythos που έχουν διάτρηση ξεχωριστά να μου δώσεις τα νίτρο που σέρνονται αλλά πάνε μπάλα.... έχω πολλά θα τα βρούμε 🤣
Πάρε τα winchester shot-lok αν θες μπάλες ...
https://www.kalkantzakos.com/Product/4121/rooster-xr-shot-lok,-fusiggia-winchester

Τα B&P ποτέ δεν τα χώνεψα ...

Τα νίτρο μάγκνουμ στο λαγό ξεσκίζουν ακόμα κ σε αποστάσεις απογοητευτικές παρόλο που είναι αργά.
Γιατί άραγε ?
 
Ούτε εγώ....να φανταστείς δεν ξέρω κανέναν που να σκότωσε γουρούνι με b p.😂
Δεν μιλάω για δράμια, γενικά μιλάω για τα b&p.
Δράμια δεν ξέρω κανέναν που να τα χρησιμοποιεί συστηματικά τουλάχιστον στην περιοχή που ζω.
Τουλάχιστον είναι όμορφα 🤣
 
Back
Top