Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Μη λες τετοια πραγματα κι εσυ δασκαλε, ακου εκει πιο πολυ δυναμη...😉
Αποκλειεται να συμβαινει αυτο, δεν ριχνουν πιο δυνατα αυτοι οι παλιο τριφτηδες...

Αν δεν ειχες μαρτυρες μαζι ειναι ακυρη η δοκιμη σου, τα μετρα ειναι οντως 45 η μετρησε λαθος το εργαλειο;;;;😝😝😝
Ξυνεσαι, ε;😄😄
 
Σήμερα δοκίμασα ξανά σε τσιμέντο και τενεκέ λαδιού κάποια παλιά Fly Target Premier 38 γρ νο 4. Δυνατό φυσίγγι που στα κρύα τσαλακωνε τα πράσινα στα 40-50 μέτρα λες και ήταν στα 25. Δοκιμή στα 45 (πραγματικά) μέτρα με Briley IM (6,9/10) και Kicks LF (7,5/10).

Έριξα πρώτα στον τενεκέ και επειδή μου φάνηκε (για πρώτη φορά) ότι το Kicks ήταν πιο δυνατό, έριξα και στο τσιμέντο (στα 25 μέτρα) όπου εκεί η διαφορά ήταν ακόμα πιο εμφανής υπέρ του Kicks. Η διαφορά 0,6/10 ανάμεσα στα τσοκ δεν νομίζω ότι είναι ικανή να δικαιολογήσει την διαφορά στο αποτέλεσμα.

Υ.γ. Οι κατανομές είναι χάλια επειδή το φυσίγγι αυτό είναι σχεδιασμένο για πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Σήμερα σκορπαγε και είναι λογικό.View attachment 64890View attachment 64891View attachment 64892View attachment 64893
Έριξες στο ψωριασμένο τσιμέντο με το kicks :)

Πλάκα κάνω, όλες οι δοκιμές είναι χρήσιμες !!!
Ευχαριστούμε ...
 
Άμα βαριέσαι να ξυστεις έρχομαι να σε τουφεκισω με τη Μπενέλι, μαμά τσοκ και Λάμπρο δεκαρακια
Να ερθεις, μετα το ξυσιμο απ τα δεκαρακια θα πιουμε και κανενα καφε, γιατι για κυνηγι λιγο δυσκολο, εχει πεσει περονοσπορος...
 
Έριξες στο ψωριασμένο τσιμέντο με το kicks :)

Πλάκα κάνω, όλες οι δοκιμές είναι χρήσιμες !!!
Ευχαριστούμε ...
Για να πω την αλήθεια πιο πολύ έριξα για να δω το άνοιγμα, επειδή μου φάνηκαν σκορποχωρι στα 45. Μπορεί όντως όμως το ψωριασμενο να είναι πιο μαλακό. Δεν έγινε επίτηδες πάντως.
 
Για να πω την αλήθεια πιο πολύ έριξα για να δω το άνοιγμα, επειδή μου φάνηκαν σκορποχωρι στα 45. Μπορεί όντως όμως το ψωριασμενο να είναι πιο μαλακό. Δεν έγινε επίτηδες πάντως.
Οτι και να ναι αν δεν εχει τσαγανο το φυσίγγι δεν πεταει κοματια σε αυτα τα μετρα.
 
Για να πω την αλήθεια πιο πολύ έριξα για να δω το άνοιγμα, επειδή μου φάνηκαν σκορποχωρι στα 45. Μπορεί όντως όμως το ψωριασμενο να είναι πιο μαλακό. Δεν έγινε επίτηδες πάντως.
Οι δοκιμές σου είναι άψογες ... δεν περίμενα κάτι διαφορετικό.
Δείχνεις επίσης ότι έχεις χρησιμοποιήσεις πέτρα στον τενεκέ.
Θα ρίξω το ίδιο φυσίγγι (με αυτά που έχω ήδη ρίξει) με πέτρα να δω διαφορές.

Τα περισσότερα φυσίγγια τα δοκιμάζω καλοκαίρι λόγω ελεύθερου χρόνου.
Έχουν τόσο μεγάλες διαφορές σε συγκέντρωση χειμώνα καλοκαίρι ;;;
Εκτίμηση ;
 
Οι δοκιμές σου είναι άψογες ... δεν περίμενα κάτι διαφορετικό.
Δείχνεις επίσης ότι έχεις χρησιμοποιήσεις πέτρα στον τενεκέ.
Θα ρίξω το ίδιο φυσίγγι (με αυτά που έχω ήδη ρίξει) με πέτρα να δω διαφορές.

Τα περισσότερα φυσίγγια τα δοκιμάζω καλοκαίρι λόγω ελεύθερου χρόνου.
Έχουν τόσο μεγάλες διαφορές σε συγκέντρωση χειμώνα καλοκαίρι ;;;
Εκτίμηση ;
Όταν είναι στημένο σαν φουρνελο εκβραχισμου, ναι
 
Για να πω την αλήθεια πιο πολύ έριξα για να δω το άνοιγμα, επειδή μου φάνηκαν σκορποχωρι στα 45. Μπορεί όντως όμως το ψωριασμενο να είναι πιο μαλακό. Δεν έγινε επίτηδες πάντως.
Για τον τενεκέ δε λέει κανένας τίποτα ε όλα καλά
 
Αν χρησιμοποιείς συμβατικους συνγκετροτηρες ναι σκορπαει με μονοκοματους πατενταρισμενους μαζεύται σε μεγαλο βαθμο και σου επιτρέπει να εκμετάλλευτεις την επιπλεον δυναμη ,το πρόβλημα ειναι οτι ανεβαζουν μπαρ με οτι αυτο συνεπάγεται.
 
Σήμερα δοκίμασα ξανά σε τσιμέντο και τενεκέ λαδιού κάποια παλιά Fly Target Premier 38 γρ νο 4. Δυνατό φυσίγγι που στα κρύα τσαλακωνε τα πράσινα στα 40-50 μέτρα λες και ήταν στα 25. Δοκιμή στα 45 (πραγματικά) μέτρα με Briley IM (6,9/10) και Kicks LF (7,5/10).

Έριξα πρώτα στον τενεκέ και επειδή μου φάνηκε (για πρώτη φορά) ότι το Kicks ήταν πιο δυνατό, έριξα και στο τσιμέντο (στα 25 μέτρα) όπου εκεί η διαφορά ήταν ακόμα πιο εμφανής υπέρ του Kicks. Η διαφορά 0,6/10 ανάμεσα στα τσοκ δεν νομίζω ότι είναι ικανή να δικαιολογήσει την διαφορά στο αποτέλεσμα.

Υ.γ. Οι κατανομές είναι χάλια επειδή το φυσίγγι αυτό είναι σχεδιασμένο για πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Σήμερα σκορπαγε και είναι λογικό.View attachment 64890View attachment 64891View attachment 64892View attachment 64893

Καλημερα δασκαλε !!!:)
Μπραβο για τις δοκιμες σου !!!
Αυτο που βλπω εγω ειναι οτι ο ενας ντενεκες εχει 2 τρυπες και
ο δευτερος 4ρεις....Πραγμα που δεν σημαινει τιποτα οσον αφορα
την μεγαλυτερη διατρηση.( για μενα ).
Μεγαλυτερη εντυπωση μου εκανε που τα σκαγια αν και ειχαν 5%
αντιμονιο δεν τρυπησαν ολα τον ντενεκε !!
Το τσιμεντο το παραβλεπω...

Επισεις αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ( στις δικες μου δοκιμες διατρησης ) ειναι οτι στα 32 μετρα με Ν8,5 σκαγια ειχα περιπου 95 εως
100 κολλες Α4 διατρηση και στα 35 με το ιδιο φυσιγγιο ειχα μονο
30-33.
Δλδ σε αποσταση μονο 3ων μετρων η διατρηση επεσε κατακορυφα !!!
Ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα που με εβαλε σε σκεψεις...δλδ μηπως
την πρωτη φορα εκανα λαθος.!!!
Μεσα μου πιστευω οτι λαθος δεν εκανα...αλλα για να μην εχω αμφιβολιες
οταν γυρισω στο νησι την ιδια δοκιμη θα την ξανα κανω.

ΥΓ.Για να μην εχεις και εσυ αμφιβολιες...ριξε απο τα δικα μου
φυσιγγια αυτα που εχεις με τα 38 γραμμαρια Ν4 ειναι με απλα
σκαγια + το αλευρι που εχουν και η ταχυτητα τους ειναι V1,5-400m/s. :)
 
Το υλικό πρέπει να είναι ομογενές και σχετικά μαλακό ώστε τα σκάγια να εισχωρήσουν αρκετά και να υπολογίσεις διαφορές.
Αν ήμουν Αθήνα θα προσπαθούσα να βρω βαλλιστικό τζελ.
Είμαι μέσα οικονομικά για αγορά από εξωτερικό.

@leo δεν ρωτάς αν μπορεί να φέρει κανένα μαγαζί ;
 
Πολύ καλό θα ήταν ένας πίνακας με προσαρμοσμενη ηλεκτρονική ζυγαριά ακριβείας με μνήμη ώστε στο κάθε μπαμ να μετρούσε τη δύναμη πρόσκρουσης σε κιλά έστω των σκαγιων ,πιστεύω πως θα βγαίνει συμπέρασμα για τη συνολική ώθηση των περισσότερων σκαγιων κιόλας.
 
ΥΓ.Για να μην εχεις και εσυ αμφιβολιες...ριξε απο τα δικα μου
φυσιγγια αυτα που εχεις με τα 38 γραμμαρια Ν4 ειναι με απλα
σκαγια + το αλευρι που εχουν και η ταχυτητα τους ειναι V1,5-400m/s. :)
Δεν έχω αμφιβολίες φίλε μου. Τα 45 μέτρα είναι μεγάλη απόσταση. Τα επέλεξα επίτηδες γιατί το 4αρι δεν θα τρυπήσει εύκολα τον τενεκέ. Στα 40 θα τον τρυπούσαν τα περισσότερα και δεν θα μπορούσα να δω διαφορές.

Την αντίστοιχη δοκιμή με τα δικά σου την είχα έτσι κι αλλιώς στο μυαλό μου, απλά δεν μου έκοψε χθες να πάρω μαζί μου. Θα επανέλθω σήμερα.
 
Back
Top