Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Καλά είναι από διάτρηση ... super.
Βάλε 3 τενεκέδες στην σειρά ... ο τσίγκος είναι βαρύς θα σε πιάσει η μέση.
Σε πινακίδα .very funny.
Γέμισε ένα τενεκέ με άμμο και ένα με νερό..... και πες μας τα αποτελέσματα....

Πλάκα πλάκα σήμερα μ@λ@κιζομουν με κάτι κουρούνες καθηστες σε μεγάλη απόσταση και έριξα από την συλλογή μου τα φουρνελα του αφον Λάμπρο η μια την έφαγε και άλλαξε κλαρί και έπεσε μετά.
 

Πλάκα πλάκα σήμερα μ@λ@κιζομουν με κάτι κουρούνες καθηστες σε μεγάλη απόσταση και έριξα από την συλλογή μου τα φουρνελα του αφον Λάμπρο η μια την έφαγε και άλλαξε κλαρί και έπεσε μετά.
Από καρδιά θα πήγε.....
 
7€ το ένα ????????????????????
Ρε πας καλά έδωσες 70€ ? 50€ είχαν νομίζω ... εσύ είσαι πιο τρελός από εμένα αχαχαχαχ
Εσυ τα πρόλαβες στην εποχή τους εγω τα βρήκα όταν γίνανε συλλεκτικα🤣🤣🤣🤣
Εσυ μπροστά σε εμενα δεν πιάνεις ΜΊΑ κανε μια φυσιγγοθεραπεια στο θέμα ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΊΓΓΙΑ!
 
Είχα βρει προ καιρού το παρακάτω βιντεάκι με συνταγή για βαλλιστικό ζελέ (είδα κι άλλα να δω αν υπάρχουν διαφορές στις συνταγες αλλά πάνω κάτω τα ίδια είναι) και το δοκίμασα με ότι πάει ο νους σας (σκάγια, 9βολα, μονοβολα, 45acp, 9mm, 22lr, 308win). Κάνει δουλειά, έχει και την πλάκα του (ιδίως όταν ανατινάζεται από κάποιο μονόβολο και σου σκάνε στη μάπα υπολείμματα ζελέ), αλλά χάλασα πολλά κουτιά ζελατίνης μέχρι να βρω τη συνταγή που ήθελα και να το κάνω όσο συμπαγές ήθελα. Γενικά ότι λένε οι συνταγές στα βίντεο, επί 2, αλλά παίζει ρόλο και η σκληρότητα του νερού όπως και η ψύξη. Πήρα και φόρμες κέικ, αυτές τις παραλληλόγραμμες, για να δέσει το γλυκό ;)

 
Είχα βρει προ καιρού το παρακάτω βιντεάκι με συνταγή για βαλλιστικό ζελέ (είδα κι άλλα να δω αν υπάρχουν διαφορές στις συνταγες αλλά πάνω κάτω τα ίδια είναι) και το δοκίμασα με ότι πάει ο νους σας (σκάγια, 9βολα, μονοβολα, 45acp, 9mm, 22lr, 308win). Κάνει δουλειά, έχει και την πλάκα του (ιδίως όταν ανατινάζεται από κάποιο μονόβολο και σου σκάνε στη μάπα υπολείμματα ζελέ), αλλά χάλασα πολλά κουτιά ζελατίνης μέχρι να βρω τη συνταγή που ήθελα και να το κάνω όσο συμπαγές ήθελα. Γενικά ότι λένε οι συνταγές στα βίντεο, επί 2, αλλά παίζει ρόλο και η σκληρότητα του νερού όπως και η ψύξη. Πήρα και φόρμες κέικ, αυτές τις παραλληλόγραμμες, για να δέσει το γλυκό ;)

Δώσε και μία συνταγή με υλικά που μπορούμε να βρούμε στην Ελλάδα με τις αναλογίες που πιστεύεις ότι είναι ιδανικές.
 
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Να διευκρινίσω ότι αυτό που ρωτάω είναι σε τι μέσο δοκιμάζει ο καθένας την διάτρηση και με ποια κριτήρια την κρίνει επαρκή για κάθε θήραμα. Π.χ. για μεγάλα παπιά να τρυπάει τη μία πλευρά του λαδοτενεκέ. Τυχαίο παράδειγμα. Σε όσα μέτρα την τρυπάει με όποιες καιρικές συνθήκες, τότε σε αυτά τα μέτρα με καλύπτει η συγκεκριμένη διάτρηση.

ΟΚ....Δασκαλε !!! Παλια πολυ παλια εριχνα σε καποιον ντενεκε....Τωρα μετραω διατρηση σε στεγνο βιβλιο
μετρωντας παραλληλα και την ταχυτητα..

Μερικες μετρησεις μου...σε νορμαλ καιρο παντα..

Ν1. V1,5-418m/s 50 μετρα φουλ τσοκ = 5,8 χιλιοστα.
Ν2. V1,5-417m/s 50 μετρα φουλ τσοκ = 5,5 χιλιοστα
Ν3. V1,5-399m/s 40 μετρα φουλ τσοκ = 8χιλιοστα.
Ν4 . V1,5-438m/s 40 μετρα φουλ τσοκ = 5,5 χιλιοστα
Ν4 . V1,5-418m/s 50 μετρα φουλ τσοκ =4,5 χιλιοστα ΝΙΚΕΛ σκαγια ( επινικελωμενα ).
Ν4,5 ,V1,5-392m/s 50 μετρα φουλ τσοκ =4 χιλιοστα - διαμετρος βολιδας 3 χιλιοστα ΝΙΚΕΛ.
Ν5.V1,5-436m/s 36,5 μετρα 3* αστρα ΒΟΙΤΟ = 5,4 χιλιοστα
Ν5. V1,5-410m/s 30 μετρα 4* αστρα Α-390 = 7,5 Χιλιοστα.
Ν6. V1,5-409m/s 27 μετρα κυλινδρος = 4,15 χιλιοστα στο κεντρο - 2,4 χιλιοστα στην περιφερεια Νικελ σκαγια.
Ν6 V1,5-408m/s 27 μετρα κυλινδρος = 4,4 χιλιοστα στο κεντρο 2,4 στην περιφερεια ΝΙΚΕΛ 5% αντιμονιο.
Πολυ αμφιβαλλω για το 5% αντιμονιο....
Ν6. V1,5-405m/s 45 μετρα φουλ τσοκ = τα περισσοτερα σκαγια στο εξωφυλλο του βιβλιου...με 3-4 σκαγια
να περασουν τις πρωτες 6 σελιδες...Θα την ξανα κανω αυτην την μετρηση....και δοκιμη...
Ν7.V1,5-402m/s 36,5 μετρα 3* αστρα Α-390 . =2,8 Χιλιοστα

Σε Ολες τις δοκιμες τα σκαγια ειχαν αλευρι....Εκτος απο το Ν6 σκαγια.
Επισεις να πω....δεν εδινα ιδιαιτερη σημασια στην διατρηση με την εννοια του δεκατου του χιλιοστου.
Εννοω... δλδ...τι 5,8 ...τι 5,6....τι 5,5 χιλιοστα...το σκαγι θα σκοτωσει και στις τρεις περιπτωσεις....και λεω
παντα για τα χοντρα σκαγια.
Αυτα για σημερα....Αυριο ...πρωτα ο Θεος τα υπολοιπα δασκαλε !!! :)
 
Δώσε και μία συνταγή με υλικά που μπορούμε να βρούμε στην Ελλάδα με τις αναλογίες που πιστεύεις ότι είναι ιδανικές.
Καταρχήν να σημειώσω ότι δεν είναι φθηνό το βαλλιστικό ζελέ -και θα εξηγήσω αργότερα στη συνταγή.
Κατα δεύτερον, θα σας δώσω μια αναλογία που μου δουλεύει μέχρι σκοπευτικά 9βολα πρακτικής (στο μονοβολο ανατινάζεται το ζελέ με αυτήν την αναλογία - θέλει πιο σφιχτό μείγμα, δλδ πιο πολύ ζελατίνη) και αναλόγως το πόσο μεγάλο ζελέ θέλει να φτιάξει κανείς, ανεβάζει τα λίτρα νερού και ανάλογα ανεβάζει και τη δοσολογία της ζελατίνης.

7 λίτρα νερού τα βράζεις με 1,5 κιλό ζελατίνης. Αναδεύεις! Αφού βράσει και δεις ότι διαλύθηκε η ζελατίνη στο νερό, το χύνεις στο σκεύος που θα του δώσει το σχήμα του (κάποια φόρμα κεικ, κάποιο ταψί, κλπ) και ρίχνεις μέσα άλλο μισό κιλο ζελατίνης κι ανακατεύεις με ότι προτιμάς - η εμπειρία λέει πως χρειάζεται μίξερ, αλλά ποιος ακούει τα μπινελίκια της συζύγου μετά...
Αφού δέσει το μείγμα, το αφήνουμε να έρθει πρώτα σε θερμοκρασία δωματίου και μετά μπαίνει στην ψύξη (έχω δοκιμάσει και την κατάψυξη, αλλά δεν έδεσε σωστά). Σε 24 ώρες το βγάζεις, το ξεφορμάρεις (με λίγο νερο βρύσης) και πας και του μπουμπουνίζεις τα σωθικά!

Η (μαγειρική) ζελατίνη χύμα κοστίζει περίπου 20ευρώ / κιλό, τουτέστιν στα 7 λίτρα νερό θες 2 κιλά ζελατίνη, στα 9 θες 2,5 κλπ -δεν το λες και φθηνό τεστ ;)

Μόλις έψαξα αυτόν που την πουλάει 16ε/κιλο...

Σημ. Αν ρωτήσει η σύζυγός σας για το ποιος σας έδωσε τη συνταγή αυτή, εγώ δεν ήμουν πάντως...!
 

Πλάκα πλάκα σήμερα μ@λ@κιζομουν με κάτι κουρούνες καθηστες σε μεγάλη απόσταση και έριξα από την συλλογή μου τα φουρνελα του αφον Λάμπρο η μια την έφαγε και άλλαξε κλαρί και έπεσε μετά.

Πέρα απ' την πλάκα το Ντέμι έβγαζε αρχική 420μ/δ και ήταν μια χαρά φυσίγγι σε Ν3 και Ν4 που το έριχνα εγώ ;)
 
Καταρχήν να σημειώσω ότι δεν είναι φθηνό το βαλλιστικό ζελέ -και θα εξηγήσω αργότερα στη συνταγή.
Κατα δεύτερον, θα σας δώσω μια αναλογία που μου δουλεύει μέχρι σκοπευτικά 9βολα πρακτικής (στο μονοβολο ανατινάζεται το ζελέ με αυτήν την αναλογία - θέλει πιο σφιχτό μείγμα, δλδ πιο πολύ ζελατίνη) και αναλόγως το πόσο μεγάλο ζελέ θέλει να φτιάξει κανείς, ανεβάζει τα λίτρα νερού και ανάλογα ανεβάζει και τη δοσολογία της ζελατίνης.

7 λίτρα νερού τα βράζεις με 1,5 κιλό ζελατίνης. Αναδεύεις! Αφού βράσει και δεις ότι διαλύθηκε η ζελατίνη στο νερό, το χύνεις στο σκεύος που θα του δώσει το σχήμα του (κάποια φόρμα κεικ, κάποιο ταψί, κλπ) και ρίχνεις μέσα άλλο μισό κιλο ζελατίνης κι ανακατεύεις με ότι προτιμάς - η εμπειρία λέει πως χρειάζεται μίξερ, αλλά ποιος ακούει τα μπινελίκια της συζύγου μετά...
Αφού δέσει το μείγμα, το αφήνουμε να έρθει πρώτα σε θερμοκρασία δωματίου και μετά μπαίνει στην ψύξη (έχω δοκιμάσει και την κατάψυξη, αλλά δεν έδεσε σωστά). Σε 24 ώρες το βγάζεις, το ξεφορμάρεις (με λίγο νερο βρύσης) και πας και του μπουμπουνίζεις τα σωθικά!

Η (μαγειρική) ζελατίνη χύμα κοστίζει περίπου 20ευρώ / κιλό, τουτέστιν στα 7 λίτρα νερό θες 2 κιλά ζελατίνη, στα 9 θες 2,5 κλπ -δεν το λες και φθηνό τεστ ;)

Μόλις έψαξα αυτόν που την πουλάει 16ε/κιλο...

Σημ. Αν ρωτήσει η σύζυγός σας για το ποιος σας έδωσε τη συνταγή αυτή, εγώ δεν ήμουν πάντως...!
Κατάλαβα, άστο καλύτερα! Καλύτερα ένα κουτί μητρουμανιουμ που τρυπάει τα πάντα!
 
Πέρα απ' την πλάκα το Ντέμι έβγαζε αρχική 420μ/δ και ήταν μια χαρά φυσίγγι σε Ν3 και Ν4 που το έριχνα εγώ ;)

Καλε μου φιλε....εσφαξα αυτο....

εικόνα_Viber_2021-07-02_18-46-03.jpg

Εαν σου δειξω τι ειχε μεσα....θα κανεις να κοιμηθεις δυο μερες....!!!:D

ΥΓ. Συγνωμη για το topic.
 
Καλό θέμα κόουτς αλλά πονεμένο.
Πάκο Α4 80γρ στην συσκευασία του και παχύμετρο
Νομίζω ότι είναι το πιο αξιόπιστο αφού δεν υπάρχει τζελ.
Στήνουμε (αν μπορούμε ακλόνητα) στα Χm (30m) και βαράμε.
Ζητούμενο η ομοιόμορφη διάτρηση των σκαγιών όχι λίγα σκάγια να έχουν τεράστια διάτρηση.

πχ το
min 2mm
ΜΟ 5mm
max 8mm
είναι χειρότερο από το
min 3mm
ΜΟ 4mm
max 5mm
τυχαία νούμερα

Ρίχνουμε ένα "καλό" και δοκιμασμένο φυσίγγι πρώτα που να βγάζει περίπου την ίδια συγκέντρωση στα 36,5m με το προς δοκιμή ... το προς δοκιμή πρέπει να τα καταφέρνει το ίδιο καλά αλλά το μέγεθος των σκαγιών πρέπει να είναι το ίδιο. Αν δεν είναι ?

Είναι ιστορία ... μετά θα αρχίσουν να λένε για περιφερειακές διατρήσεις και γίνεται κόλαση το πράμα.
Ξανά τα ίδια απλά σημαδεύεις 30cm παραδίπλα.

Ή βαράμε έναν τενεκέ και μετράμε πόσα σκάγια τρύπησαν ή πόσο παραμορφώθηκε αλλά πρώτα ελέγχουμε το μέγεθός τους ... και αν δεν είναι το ίδιο ????

Αγοράζουμε λοιπόν nitro ή κουβαλάμε μαζί μας χοντρά και ξεμπερδεύουμε από την ταλαιπωρία και το βάσανο των δοκιμών. 😂
Μην μπαίνεις καν στην διαδικασία, είναι μανίκι.
Με τζελ είναι πανεύκολο.
Πες τι να πάρω όταν έρθω γιατί μπερδεύτηκα από βιβλιοπωλείο να περάσω η από βιομηχανικά είδη .yel.
 
Ναι βρε Βασίλη μου αλλά έχω διαβάσει τουλάχιστον 20 δημοσιεύσεις σου που λένε ότι αδιαφορείς πρακτικά για τη συγκέντρωση και ότι σε ενδιαφέρει η διάτρηση. Άρα με ενδιαφέρει πολύ το κριτήριο βάσει του οποίου την κρίνεις.
Καλό αμερικάνικο φυσίγγι και χοντρά σκάγια Λεωνίδα αν υπάρχουν απαιτήσεις.
Δεν υπάρχει κάτι άλλο για εμένα.
Έχω γράψει επίσης ότι ποτέ δεν είχα πρόβλημα διάτρησης (με την 1187 που κυνηγούσα τότε).
Ούτε έχω μετρήσει σε κάτι διαφορετικό από τενεκέδια πολύ παλιά και τώρα σε Α4.
Δεν σας σας βάλω τα νούμερα που έχω βρει ... θα πάμε να ρίξουμε μαζί.

ps
Δεν αδιαφορώ για την συγκέντρωση ... θέλω ένα 60-70% για νορμάλ "χοντρό" κυνήγι και ένα 50-60% για ψιλό ... αλλά αυτό το πετυχαίνεις με διάφορα φυσίγγια. Ποιο θα διαλέξεις ?
Τώρα τα ανακάλυψα αυτά τα ποσοστά ... δοκιμάζοντας φυσίγγια που μου άρεσαν και μετρώντας συγκεντρώσεις.
Παλιά κοίταγα τα τενεκέδια.

Μόλις φέτος ανακάλυψα ότι το Rem nitro 3" έβγαζε 85% ίσως με το XF που το έριχνα να τερμάτιζε στο 90%.
Ήξερα ότι έριχνε σφιχτά αλλά όχι πόσο σφιχτά.
Πολύ μακρυά έριχνα επίσης τα express ή nitro σε #2 μέχρι και τα Federal ΒΒ 3" σε μονά ή κοπάδια.
Καταλαβαίνεις ότι τα σκάγια είναι λίγα (100 περίπου), η διάτρηση δεδομένη και η κατανομή προφανώς αραιή ... παρόλα αυτά είχα επιτυχίες.
Ξέρω επίσης ότι αν σφίξεις το φυσίγγι θα χάνεις θηράματα από σκοπευτική ικανότητα ενώ αν το ανοίξεις μπορεί να το χάνεις από έλλειψη σκαγιών σε πολύ μεγάλες αποστάσεις.
Αλλά τώρα να μπω σε τέτοια διαδικασία υπολογισμών δεν το έκανα ποτέ ούτε θα το κάνω.
Δεν κουβαλάω υπολογιστή στο κυνήγι 😂
Απλά αυτά που βγάζω συμφωνούν με αυτά που είχα δει.
Δεν το συζητώ ότι ένας πάρα πολύ καλός σκοπευτής για πάρα πολύ μακρινές βολές πρέπει να αναζητά την μέγιστη δυνατή συγκέντρωση.
Είναι τρελό να ισχυριστώ το αντίθετο ... αλλά δεν είμαστε όλοι καλοί σκοπευτές ... εκεί χαλάει το πράμα.
 
Back
Top