Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
να ρίξω μια ιδέα;
κι αν συμφωνείτε φίλοι μου εσείς κι η διαχείριση να την εφαρμόσουμε

βλέπω πως στις βλητικές δοκιμές και στην ιδιογόμωση και αλλού γράφονται και παρουσιάζονται διάφορες συνταγές και δοκιμές με δράμια και μονόβολα...
προτείνω όλα αυτά τα μηνύματα να γράφονται εδώ στο εξειδικευμένο θέμα
ούτως ή άλλως όποιος ενδιαφέρεται για μονόβολο -δράμια εδώ θα "έρθει"
και να μην "ζαλίζουμε" τους άλλους που ενδιαφέρονται μόνο για σκάγια
 
λοιπόν, φίλοι παρουσίασαν δοκιμές με 6+1

εγώ να σας πω την αμαρτία μου είμαι λιγάκι προκατειλημμένος εναντίον τους
διότι:
τα πρώτα χρόνια όταν κυκλοφόρησαν και με αφορμή ένα περιστατικό με μια σκρόφα είχαμε κάνει ένα τεστ (δεν το λέω "δοκιμή") με έναν φίλο

όπως μου είπε ο φίλος αυτός,
είχε τουφεκίσει μια σκρόφα σκάρτη 45αρα καθαρό (άρα 60-65 κιλά)
στα 20 άντε στα 25 μ
μια τουφεκιά 6+1 μπηχτή σε μικρό άνοιγμα στο πυκνό
όπλο super 90 (ή μοντεφελτρο;;;;) ντεμι τσοκακι φορεμένο

την σκρόφα την βρήκαν τελειωμένη μετά από μισο χιλιόμετρο περίπου μετά από ταλαιπωρία ωρών
στο γδάρσιμο βρήκαν 3 (ή 4) δράμια κολλημένα στο απέναντι δέρμα (είχαν κόψει πέρα για πέρα το ζώο)
και το μονόβολο μέσα στην σκρόφα 30-40 πόντους πιο πέρα από τα δράμια
τα δράμια από την μέση του ζώου και πίσω (στομάχι κοιλιά)
το μονόβολο την είχε βρει δίπλα στο "σαμάρι", χτύπησε παΐδια και όχι κλείδα και δεν είχε δύναμη να την κόψει πέρα για πέρα όπως τα δράμια, αλλά έκανε μεγάλη εσωτερική ζημιά

του φίλου του έκανε εντύπωση το γεγονός και ζήτησε την γνώμη μου
έτσι αποφασίσαμε να κάνουμε τεστ
 
Last edited:
παίρνω την μπενέλλα μου 71 εκ σταθερο φουλ, κάννη σεντ ετιεν
κι αυτός την δικια του ντεμι και κυλινδρο
και φέρνει (αν θυμάμαι καλά) 7 φυσίγγια 6+1 από δυο Έλληνες κατασκευαστές
4 από έναν (το 5ο ήταν αυτό που βάρεσε την σκρόφα) και 2 ή 3 από άλλον
τα ρίξαμε όλα στα 36,5 μ
τι είδαμε:
όλες οι τουφεκιές αλλοπρόσαλλο το μονόβολο
περιμέναμε να δούμε το μονόβολο κέντρο και τα δράμια τριγύρω του (όπως στις τουφεκιές που δείξανε οι φίλοι εδώ στο φόρουμ)
αλλά το μονόβολο ήταν στην περιφέρεια κυρίως κάτω αλλά και πάνω - δεξά-ζερβά από 15-20 πόντους μέχρις πάνω από μισό μέτρο από τα δράμια
επίσης σε 3;;; τουφεκιές (αν θυμάμαι καλά) το μονόβολο δεν έκανε στρογγυλή τρύπα, σημάδι πως είχε "πλαγιάσει"
εκεί αποδώσαμε και τον τραυματισμό της σκρόφας, στο ότι δεν την βρήκε κάθετα το μονόβολο

τότε καταλήξαμε πως δεν έκανε το 6+1 τουλάχιστον για τα όπλα μας
το τέστ αυτό δεν είναι ολοκληρωμένη δοκιμή λόγω του ανεπαρκούς στατιστικού πληθυσμού (μόλις 2 φυσίγγια ανα τσοκ, χώρια που ήταν 2 κατασκευαστών)
πλην όμως μια εικόνα (αρνητική) την πήραμε
 
Γιατί όμως;
πιθανολογώ ότι
η βολίδα τύπου deer όταν χάσει τον συγκεντρωτήρα της, χάνει σε ευθυβολία και ίσως να πλαγιάζει λόγω αστάθειας
πράγματι οι βολίδες τύπου brenekke, deer,Gualandi palla, Bascierri & Pellagri κ.α. είναι σταθερά συνδεδεμένες με το πλαστικό ή μάλλινο βύσμα τους το όποίο δρα σαν "ουρά σταθεροποίησης"
όταν το χάσουν πάνε να "δουλέψουν" ως βολίδες τύπου Φοστερ χωρίς να το καταφέρουν καλά, διότι οι κοίλες βολίδες φόστερ έχουν συγκεντρωμένη την μάζα τους στην "μύτη", σχεδόν το 80% του βάρους τους είναι στο πρώτο 1/4 του μήκους τους με αποτέλεσμα να έχουν καλή ευθυβολία
όμως και ή deer είναι κοίλη (κούφια) όμως δεν έχει τόσο καλά κατανεμημένη την μάζα της για να "πιάσει" επακριβώς τα αποτελέσματα της φόστερ, όταν γεμίζεται χωρίς συνδεδεμένο βύσμα όπως στα 6+1.....
 
Πιάσαμε καμιά 10αριά μελανούρια μετά ο μικρός ήθελε να πάμε για πέρκες και χάνους με τζιγκάκι και μαλώσαμε.
Σήμερα τα ξαναφτιάξαμε αχαχα
Ρε μην το μαλωνεις το παιδι την κ@@@α του κανει αφου βγαζετε και ψαρακια τι αλλο θελεις ;;
 
Επιβεβαιώνω κι εγώ τα λεγόμενά σου σχετικά με τα 6+1 ,4+1 κτλ.
Σκοπός της κατασκευής τους είναι τα δράμια να λειτουργήσουν ως συμπληρωματικές βολίδες για τη καταβολή του θηράματος. Εδώ γίνεται το ανάποδο. Χάνεις σημαντικά πλεονεκτηματα του μονοβολου ,καθώς χάνουν σε πολλούς τομείς. Δες αστάθεια , διάτρηση κτλ. Καλύτερα να χρησιμοποιεί κάποιος ένα επώνυμο δραμμι παρά αυτά τα φυσίγγια . Η πορεία του βλήματος πηγαίνει ζιγκ Ζαγκ λόγω της έλλειψης ουράς όπως αναφέρεις . Κι εμείς παρατηρήσαμε σε θήραμα αυτού που αναφέρεις με δραματικές συνέπειες, 3 σκυλιά χτυπημένα ,το ένα με μόνιμη βλάβη, και πολύς χρόνος για να βγάλουμε το θήραμα από εκεί που έπεσε. 6 άτομα , 4 ώρες παρακαλώ. Για αυτό καλύτερα απλό μονοβολο ή απλά δραμια
 
Ένας στην παρέα χρησιμοποιούσε 6+1.
Έπαιρνε γουρούνια αλλά πάντα το 1 ήταν μέσα.
Αν ήταν έξω θα μπορούσε κάποιο από τα 6 να κάνουν ζημιά ;
Δεν νομίζω ...
000 από εμπορικά και τέλος.

Μονόβολα ρίχνω foster.
Winchester και Remington 2 3/4" ή 3" ανάλογα πως θα μου την καρφώσει στην αγορά.
Το πρόβλημα με αυτά (γενικά για μονόβολα, όχι τα συγκεκριμένα) είναι η ευθυβολία και να καταφέρεις να τα καρφώσεις σε καλό σημείο.
Μου έδειχνε ένας φίλος βίντεο που το γουρούνι έφαγε 2 μονόβολα και δεν έπεσε καν κάτω.
Αυτοί ρίχνουν Rottweil Brenneke 3" 40gr ;;;;;
Σημείο πρόσπτωσης ... Πάντα !!!
 
Ένας στην παρέα χρησιμοποιούσε 6+1.
Έπαιρνε γουρούνια αλλά πάντα το 1 ήταν μέσα.
Αν ήταν έξω θα μπορούσε κάποιο από τα 6 να κάνουν ζημιά ;
Δεν νομίζω ...
000 από εμπορικά και τέλος.

Μονόβολα ρίχνω foster.
Winchester και Remington 2 3/4" ή 3" ανάλογα πως θα μου την καρφώσει στην αγορά.
Το πρόβλημα με αυτά (γενικά για μονόβολα, όχι τα συγκεκριμένα) είναι η ευθυβολία και να καταφέρεις να τα καρφώσεις σε καλό σημείο.
Μου έδειχνε ένας φίλος βίντεο που το γουρούνι έφαγε 2 μονόβολα και δεν έπεσε καν κάτω.
Αυτοί ρίχνουν Rottweil Brenneke 3" 40gr ;;;;;
Σημείο πρόσπτωσης ... Πάντα !!!
εννοείς το βρήκανε με τις "μπάντες";;
ή ότι εξαρτάται από το σημείο που θα προσκρούσει;
ο κανόνας για το μονόβολο λέει:
"το βρήκες (από την μέση και μπρος) το πήρες"
* και να βρει κόκκαλο να μεταφέρει όλη την ενέργεια
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top