Δράμια - Μονόβολα

Αλαξε σε ντεμι ρε κωστα !!
Δημήτρη δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες αλλά θα σου πω το λόγο που έχω φουλ.
Όταν μαζευτούμε θα είμαστε 6 άτομα το πολύ,σπανια παραπάνω.
Προσπαθούμε να πιάσουμε τουλάχιστον 2 καρτέρια ο καθένας επομένως οι αποστάσεις είναι μακρινές.

Επίσης έχω στο μυαλό μου εικόνες από τουφεκιες σε μεγάλα ζώα με φουλ να πέφτουν πιο άνετα( ίσως είναι ιδέα μου)
για 3-4χρονια είχα 3*.
Όσο για τις πιο ανοιχτές κατανομες, είναι φορές μέσα στο πολύ πυκνό που θα χρειαστεί να τουφεκησεις γρήγορα και κοντά.
Για αυτό το λόγο ρώτησα για 15βολο που έχει πλήθος δραμιων. Εγώ 8βολο δουλεύω.
 
Δημήτρη δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες αλλά θα σου πω το λόγο που έχω φουλ.
Όταν μαζευτούμε θα είμαστε 6 άτομα το πολύ,σπανια παραπάνω.
Προσπαθούμε να πιάσουμε τουλάχιστον 2 καρτέρια ο καθένας επομένως οι αποστάσεις είναι μακρινές.

Επίσης έχω στο μυαλό μου εικόνες από τουφεκιες σε μεγάλα ζώα με φουλ να πέφτουν πιο άνετα( ίσως είναι ιδέα μου)
για 3-4χρονια είχα 3*.
Όσο για τις πιο ανοιχτές κατανομες, είναι φορές μέσα στο πολύ πυκνό που θα χρειαστεί να τουφεκησεις γρήγορα και κοντά.
Για αυτό το λόγο ρώτησα για 15βολο που έχει πλήθος δραμιων. Εγώ 8βολο δουλεύω.

Το ''κοντά''.....ποσο κοντα ειναι Κωστη ??
 
Δημήτρη δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες αλλά θα σου πω το λόγο που έχω φουλ.
Όταν μαζευτούμε θα είμαστε 6 άτομα το πολύ,σπανια παραπάνω.
Προσπαθούμε να πιάσουμε τουλάχιστον 2 καρτέρια ο καθένας επομένως οι αποστάσεις είναι μακρινές.

Επίσης έχω στο μυαλό μου εικόνες από τουφεκιες σε μεγάλα ζώα με φουλ να πέφτουν πιο άνετα( ίσως είναι ιδέα μου)
για 3-4χρονια είχα 3*.
Όσο για τις πιο ανοιχτές κατανομες, είναι φορές μέσα στο πολύ πυκνό που θα χρειαστεί να τουφεκησεις γρήγορα και κοντά.
Για αυτό το λόγο ρώτησα για 15βολο που έχει πλήθος δραμιων. Εγώ 8βολο δουλεύω.
Αφου θελεις για τοσο κοντα θα κανεις 9 βολο με την m92s ,αλλα παλι θελςι να αλαξεις τσοκ σε 3* ,ετσι κιαλιως η ιδεα σου ειναι οτι πεφτουν καλητερα με το φουλ !!
 
Υπάρχει κάποιο σεταπ για 15βολο σε ρελι, χωρίς συγκεντρωτηρα και buffer, με ανοιχτή κατανομή;
Επειδή έχω μόνιμα φουλ και υπάρχουν πολύ κλειστά καρτερια οι τουφεκιες πάνε όλες σαν μονοβολο.
Διαθέσιμες πυρίτιδες m92s, mg2, Tekna.
Και γτ δεν βάζεις μονοβολο κοντά μακριά
 
Μονοβολο χρησιμοποιω αλλά σε άλλες περιπτώσεις(σταμπα, ανοιχτά καρτέρια σε ποτάμι, σε γκρεμια κτλ)
Όταν τα γουρούνια πάνε να περάσουν μονοπάτι μισού μετρου κάθετα μέσα σε κοντοπουρναρο και ρεικια με την παγανα από πάνω τους δεν μπορώ να κάνω βολές συνεχόμενες με μονοβολα.
Δεν έχω την σκοπευτικη ικανότητα.
 
Δεν νομίζω Κώστα ότι στα 15μ θα πάρεις τόσο ανοιχτή ακόμα και με cyl.
Μπορεί να κάνω λάθος.
Βασίλη επειδή υπάρχουν ιδιογομωτες που κάνουν απίθανα πράγματα εδώ μέσα, είπα μηπως έχουν κάνει καμία πατέντα και βγάζουν διασποράς δράμια 😄😉😉😉
 
Εάν στα 15μέτρα έχω τα βόλια στα 70+ εκατοστα θα είμαι καλά. Τωρα στα 15 μέτρα ειναι στον συγκεντρωτηρα ακομα😀

Στα 15 μετρα οτι και να ριξεις με φουλ τσοκ...ακομα και βολια ''διασπορας'' ...συγκεντρωτικο θα ειναι !!
Ωστοσο εχω εκτος απο 12 βολο 10 -11-12/0...Εχω 15βολο 9/0 και 16βολο με 8βολια 10/0 κατω και 8βολια
8/0 επανω...κατι σαν διασπορας δλδ...και πολυ επικινδυνο σε σταμπα για τα σκυλια που ειναι κοντα !!
Επισεις εχω 22-23 βολο με 7/0 βολια....αλλα το τελευταιο με ΜΒ36...

Στο ξανα λεω ομως....Ολα αυτα δεν σε ''σωνουν'' στα 15 μετρα με φουλ τσοκ....Εκει θελεις ''ειδικο'' φυσιγγιο !!!
 
Στα 15 μετρα οτι και να ριξεις με φουλ τσοκ...ακομα και βολια ''διασπορας'' ...συγκεντρωτικο θα ειναι !!
Ωστοσο εχω εκτος απο 12 βολο 10 -11-12/0...Εχω 15βολο 9/0 και 16βολο με 8βολια 10/0 κατω και 8βολια
8/0 επανω...κατι σαν διασπορας δλδ...και πολυ επικινδυνο σε σταμπα για τα σκυλια που ειναι κοντα !!
Επισεις εχω 22-23 βολο με 7/0 βολια....αλλα το τελευταιο με ΜΒ36...

Στο ξανα λεω ομως....Ολα αυτα δεν σε ''σωνουν'' στα 15 μετρα με φουλ τσοκ....Εκει θελεις ''ειδικο'' φυσιγγιο !!!
Κύριε Νίκο, το 15βολο 9/0 θα το δοκίμαζα... για αρκετά χρόνια έριχνα 15βολο ρεμινγκτον χωρίς να με απογοητευσει.
 
Βασίλη επειδή υπάρχουν ιδιογομωτες που κάνουν απίθανα πράγματα εδώ μέσα, είπα μηπως έχουν κάνει καμία πατέντα και βγάζουν διασποράς δράμια 😄😉😉😉
Ένα 9 Βόλο ροτβαιλ που είχα ρίξει στα 12-15 μέτρα σε βαρέλι πετρελαίου ,το πιάσαν όλο‼️αυτό θες
 
Back
Top