Δράμια - Μονόβολα

Μπορει να τους φαγανε τους μικρους βιοτεχνες τουλαχιστον εχει βγαλει προιοντα στην αγορα της προκοπης να δω τα δραμια θελω αλλα και τιμη αμα ειναι στα ισα με τα αμερικανικα ουτε καν θα τα δωκιμασω
Σωστά...
Εδω δεν θα βγάλει φέτος φυσιγγια ο Πέτρος.. 😟😟
 
Προσφέρουν μια ευθυβολία στα μονόβολα σε σχέση με με μια τελείως λεία κάνη αλλά πόσο δε ξέρω.
Το ξέρω, το έχω ακούσει, το έχω διαβάσει, αλλά δεν μπορώ να το πιστέψω.
Δε γίνεται σε 70 εκ λείας κάννης που το μονόβολο δεν έχει κανένα σπιν, περνώντας από μόνο 3-4εκ ραβδωτού τσοκ το μονόβολο να αποκτάει σπιν και άρα να βελτιώνεται η ευθυβολία του. Και μιλάω για τα κλασικά μονόβολα που είναι σκέτο μολύβι, δεν έχουν jacket από χαλκό όπως τα φυσίγγια των ραβδωτών. Επίσης είναι όλη η κατασκευή τους πολύ διαφορετική από των ραβδωτών. Κοντόχοντρο και χωρίς τζάκετ το μονόβολο, ψηλόλιγνο και με τζακετ το φυσίγγι του ραβδωτού. Επίσης άλλες πιέσεις και άλλες ταχύτητες. Πιο πιθανό είναι να χαράσσεται το μαλακό μολύβι του μονόβολου από τις τις σκληρές ατσάλινες ραβδώσεις του ραβδωτού τσοκ, παρά να παίρνει σπιν.
Ίσως να δουλεύει μόνο με εκείνο το συγκεκριμένο μονόβολο για το οποίο και κατασκευάστηκε, για τα υπόλοιπα όμως δεν το πιστεύω.
 
Last edited:
Με ραβδωτό τσοκάκι θα είχε ένα ενδιαφέρον. Για να τεστάρουμε και μεγαλύτερες ευθυβολίες.
Δεν έχω ... το πούλησα ... έκανα μ@λακία.
Αλλά δεν ξέρω αν θα πιάσουν το spin σταθεροποίησης. Αδύνατο μου φαίνεται.
Δεν το χρειάζονται βέβαια τα foster που ρίχνω, σταθεροποιούνται με άλλον τρόπο.
Στα 50m περίπου είχα ρίξει 2 Rem 2+3/4" 1oz με στηριγμένο φυσικά όπλο και χτύπησε το ένα στόχο και το άλλο 5-7cm κάτω από αυτόν.
Στόχος περίπου μέγεθος πορτοκαλιού.
Νομίζω είναι πολύ καλά στα 50m με ανοιχτά σκοπευτικά και πρόχειρη δοκιμή.
 
Σωστά...
Εδω δεν θα βγάλει φέτος φυσιγγια ο Πέτρος.. 😟😟
Δραμια και λαγοφυσιγγα θα βγαλει απ οτι μου ειπε
Μου το ειχε πει απο το καλοκαίρι που τον πηρα για να παραγγείλω.
Θα τους κλείσουν όλους τα νόπανα...
 
Τα μονόβολα που είναι σχεδιασμένα για λείες κάνες δεν χρειάζονται περιστροφή για να σταθεροποιηθούν.
Οι κάνες τύπου Paradox, Explora ή όπως αλλιώς τις έλεγαν οι Άγγλοι είχαν σχεδιαστεί έτσι ώστε να μπορούν να βληθούν βλήματα σχεδιασμένα για ραβδωτά όπλα με αυτές τις κάνες.
Είχαν στα τελευταία 5-6εκατ. της κάνης ράβδωση, τέτοια που να προσδίδει γυροσκοπική σταθεροποίηση στο βλήμα.
Αυτού του είδους η ράβδωση, διαφέρει από τις ραβδώσεις που έχουν οι πλήρως ραβδωτές κάνες.
https://www.hallowellco.com/paradox_boring.htm
Τα ραβδωτά τσοκάκια που βγάζουν οι διάφοροι κατασκευαστές είναι για τον ντικ, με μοναδική εξαίρεση τα Saiga που κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους γιατί είναι κατασκευασμένα όπως των Άγγλων.
 
Τα μονόβολα που είναι σχεδιασμένα για λείες κάνες δεν χρειάζονται περιστροφή για να σταθεροποιηθούν.
Οι κάνες τύπου Paradox, Explora ή όπως αλλιώς τις έλεγαν οι Άγγλοι είχαν σχεδιαστεί έτσι ώστε να μπορούν να βληθούν βλήματα σχεδιασμένα για ραβδωτά όπλα με αυτές τις κάνες.
Είχαν στα τελευταία 5-6εκατ. της κάνης ράβδωση, τέτοια που να προσδίδει γυροσκοπική σταθεροποίηση στο βλήμα.
Αυτού του είδους η ράβδωση, διαφέρει από τις ραβδώσεις που έχουν οι πλήρως ραβδωτές κάνες.
https://www.hallowellco.com/paradox_boring.htm
Τα ραβδωτά τσοκάκια που βγάζουν οι διάφοροι κατασκευαστές είναι για τον ντικ, με μοναδική εξαίρεση τα Saiga που κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους γιατί είναι κατασκευασμένα όπως των Άγγλων.
Με έφτιαξες με αυτή την τελευταία παραπομπή σου !!.RESPECT.
Gastinne Renette Paris γράφει στην ρίγα - τι να λέμε τώρα....😍🥰😘
Πιστόλια μονομαχίας του παλιού καιρού - "με προσέβαλλες κύριε; άρπα την για να μάθεις..." (έτσι κόβονται οι μ@λ@κείες)🧐
 
Το ξέρω, το έχω ακούσει, το έχω διαβάσει, αλλά δεν μπορώ να το πιστέψω.
Δε γίνεται σε 70 εκ λείας κάννης που το μονόβολο δεν έχει κανένα σπιν, περνώντας από μόνο 3-4εκ ραβδωτού τσοκ το μονόβολο να αποκτάει σπιν και άρα να βελτιώνεται η ευθυβολία του. Και μιλάω για τα κλασικά μονόβολα που είναι σκέτο μολύβι, δεν έχουν jacket από χαλκό όπως τα φυσίγγια των ραβδωτών. Επίσης είναι όλη η κατασκευή τους πολύ διαφορετική από των ραβδωτών. Κοντόχοντρο και χωρίς τζάκετ το μονόβολο, ψηλόλιγνο και με τζακετ το φυσίγγι του ραβδωτού. Επίσης άλλες πιέσεις και άλλες ταχύτητες. Πιο πιθανό είναι να χαράσσεται το μαλακό μολύβι του μονόβολου από τις τις σκληρές ατσάλινες ραβδώσεις του ραβδωτού τσοκ, παρά να παίρνει σπιν.
Ίσως να δουλεύει μόνο με εκείνο το συγκεκριμένο μονόβολο για το οποίο και κατασκευάστηκε, για τα υπόλοιπα όμως δεν το πιστεύω.
Το ραβδωτό τσοκ είναι για να ρίχνει μονόβολα sabot
 
Με έφτιαξες με αυτή την τελευταία παραπομπή σου !!.RESPECT.
Gastinne Renette Paris γράφει στην ρίγα - τι να λέμε τώρα....😍🥰😘
Πιστόλια μονομαχίας του παλιού καιρού - "με προσέβαλλες κύριε; άρπα την για να μάθεις..." (έτσι κόβονται οι μ@λ@κείες)🧐
Η συγκεκριμένη ιστοσελίδα έχει πολύ καλό λεξικό καθώς και επεξηγήσεις στην ορολογία των όπλων.
 
Back
Top