Επαγγελματίες - θετικές & αρνητικές εμπειρίες

Η αγορά εδώ είναι μικρή και συρρικνώνεται με Ρυθμό.Ετσι και οι κυνηγοί που συνεχίζουμε κάνουμε εκπτώσεις πλέον προκειμένου να συνεχίσουμε να κυνηγάμε.Το θέμα δεν είναι το πως είμαστε τώρα είναι ότι δεν φαίνετε φώς.
 
Ένας λόγος παραπάνω φίλε μου. "Τι μου προσφέρεις να σε προτιμήσω" θα γίνεται από εδώ και π
πριν 3 μερες ειπαμε 3της παρεας να παραγειλουμε 50 κουτια φισιγγια στο ρουμελιωτη στη πατρα ητιμη που μας ειπε 9.2ο το κουτι του ειπαμε να το κανουμε στρογγηλα στα 9 και ηταν ανενδοτος τα παραγειλαμε αλου αλλη μαρκα απο 9ευρω μας τα αφησε 8.50 δυστηχως λιγοι ειναι απαγγελματιες και αυτοι μετρημενοι στα δαχτυλα
 
πριν 3 μερες ειπαμε 3της παρεας να παραγειλουμε 50 κουτια φισιγγια στο ρουμελιωτη στη πατρα ητιμη που μας ειπε 9.2ο το κουτι του ειπαμε να το κανουμε στρογγηλα στα 9 και ηταν ανενδοτος τα παραγειλαμε αλου αλλη μαρκα απο 9ευρω μας τα αφησε 8.50 δυστηχως λιγοι ειναι απαγγελματιες και αυτοι μετρημενοι στα δαχτυλα
To κέρδος του δεν είναι σε καμία περίπτωση 0.20...
50χ0,20 =10€ που ζητήσατε...και δεν την έκανε..
450€ το κόστος στα 50 κουτιά με την έκπτωση που ζητήσατε... και αυτός ήθελε 460€... Πήγατε αλλού και καλά κάνατε! Από όλο αυτό ποιος έχασε;
¨επαγγελματίας"....
 
οπ
To κέρδος του δεν είναι σε καμία περίπτωση 0.20...
50χ0,20 =10€ που ζητήσατε...και δεν την έκανε..
450€ το κόστος στα 50 κουτιά με την έκπτωση που ζητήσατε... και αυτός ήθελε 460€... Πήγατε αλλού και καλά κάνατε! Από όλο αυτό ποιος έχασε;
¨επαγγελματίας"....
οπως τα υπολογισα το κοστολογιο ειναι δεν ειναι 5ευρω το κουτι ολοι βαζουμε νερο στο κρασι μας ας προσεχε
 
οπ

οπως τα υπολογισα το κοστολογιο ειναι δεν ειναι 5ευρω το κουτι ολοι βαζουμε νερο στο κρασι μας ας προσεχε
Oπως το είπες! Ας πρόσεχε... Όταν για 10€ χάνεις παραγγελιά 450€ δεν είσαι επαγγελματίας.. Εγώ προσωπικά δεν θα έμπαινα καν στην διαδικασία να ασχοληθώ ξανά μαζί του.
 
Oπως το είπες! Ας πρόσεχε... Όταν για 10€ χάνεις παραγγελιά 450€ δεν είσαι επαγγελματίας.. Εγώ προσωπικά δεν θα έμπαινα καν στην διαδικασία να ασχοληθώ ξανά μαζί του.
Εντάξει μπορούμε να το αντιστρέψουμε όμως και να πούμε ότι για 10 ευρώ δεν χρειαζόταν το παζαρι.
Ουτε καν 3 τυλιχτα δεν είναι.
Μην παρεξηγηθω, δεν υποστηρίζω τον εν λόγω επαγγελματία,
δεν έχω πάρει φυσίγγια πότε αλλά ξέρω ότι στο παρελθόν ήταν από τους φθηνούς και βγάζει καλά φυσίγγια από αυτά που διαβάζω....Και για ένα 10ρικο είναι κρίμα να "κλείσει" κάποιος την πόρτα.
 
Εντάξει μπορούμε να το αντιστρέψουμε όμως και να πούμε ότι για 10 ευρώ δεν χρειαζόταν το παζαρι.
Ουτε καν 3 τυλιχτα δεν είναι.
Μην παρεξηγηθω, δεν υποστηρίζω τον εν λόγω επαγγελματία,
δεν έχω πάρει φυσίγγια πότε αλλά ξέρω ότι στο παρελθόν ήταν από τους φθηνούς και βγάζει καλά φυσίγγια από αυτά που διαβάζω....Και για ένα 10ρικο είναι κρίμα να "κλείσει" κάποιος την πόρτα.
Πολλές φορές δεν είναι για τα χρήματα αλλά για το γαμωτο...
Πριν ένα δύο χρόνια γραφονταν διθυμβοι για τον εν λόγω επαγγελματία,για τις τιμές και τα φυσίγγια του.
Τώρα ,στην πυρά.

Για να μην παρεξηγηθω,ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΩ ΕΤΟΙΜΑ ΦΥΣΊΓΓΙΑ!
Ούτε εγώ τον γνωρίζω ούτε έχω πάρει ποτέ. Πολλοί στην αρχή μέχρι να πιάσουν είναι καλοί και μετά την βλέπουν αλλιώς...
 
Το καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά πρέπει να τα βρίσκουμε κάπου στην μέση πιστεύω.win win που λεμε (είναι και επίκαιρο)
Συμφωνώ αλλά πως να τα βρεις στην μέση όταν ο άλλος είναι ανένδοτος όπως είπε και ο @Sarantis ?
 
Συμφωνώ αλλά πως να τα βρεις στην μέση όταν ο άλλος είναι ανένδοτος όπως είπε και ο @Sarantis ?
Το θέμα είναι αν η τιμή των 9.20 ήταν για την παραγγελία των 50 κουτιών....
Γιατί αν είναι έτσι γτ να στο ρίξει κι άλλο?
 
Αληθινη ιστορια :

Εγω ειμαι επαγγελματιας.
Κανω μια εργασια σε μια κυρια και ακολουθει το εξης :
- Tι σου χρωσταω ?
- 30 ευρω
Μου δινει 2 20αρικα.

- Μηπως εχετε δεκα ευρω γιατι δεν εχω να σας δωσω ρεστα ?
- Ενταξει μωρε κρατησε εικοσι τι ειναι δεκα ευρω για εσενα ?
- Ενταξει, να κρατησω και τα σαραντα τι ειναι δεκα ευρω για εσας ?

Ειναι λεπτες οι γραμμες και οι καθαροι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους.
Προσωπικα δεν κανω πουθενα παζαρια.
Ρωταω πόσο, αν μου κανει η τιμη αγοραζω, αν οχι λεω ευχαριστω και παω παρακατω.
Ουτε γκρινια ουτε τιποτα.
Το ιδιο θελω να κανουν και οι πελατες μου. Να με ρωτουν ποσο και αν τους κανει, καλως , αν οχι να πηγαινουν παρακατω.
 
πριν 3 μερες ειπαμε 3της παρεας να παραγειλουμε 50 κουτια φισιγγια στο ρουμελιωτη στη πατρα ητιμη που μας ειπε 9.2ο το κουτι του ειπαμε να το κανουμε στρογγηλα στα 9 και ηταν ανενδοτος τα παραγειλαμε αλου αλλη μαρκα απο 9ευρω μας τα αφησε 8.50 δυστηχως λιγοι ειναι απαγγελματιες και αυτοι μετρημενοι στα δαχτυλα
καλά εκανε,
εσεις πήγατε αλλού και πηρατε "καλή τιμη" και άλλα φυσιγγια που προφανως δεν εκαναν 9 ούτε καν 8.50, απλά ειχε αυτη την τιμη λόγω ανταγωνισμού. Σε βαθος χρόνου θα επιζήσει ο "ακριβός" και θα ανεβάσει την τιμή. Αυτο μονο και μόνο γιατί δεν ερχονται κινεζοι. και τότε η τιμή θα είναι άλλη προς τα πάνω.
Εχω βρεθεί σε αναλογη "κατασταση" με κυπριους που ζητησαν 15ευρω σκοντο σε φυσιγγια 415 πληρωνοντας με 500αρικο. Ο υπαλληλος δεν ζητησε καν την γνωμη του αφεντικού του που ηταν πισω του για να τους πει οτι δεν θα κοψει ούτε ευρω. Χωρια που ζητησε και τα στοιχεια του για το 500αρικο. Αν ειχε κανει το λαθος να κοψει τοτε θα απαιτούσα σε καθε αγορά μου αναλογη εκπτωση, μπορεί να μην αγοραζω τετοιες ποσοτητες αλλα ειμαι σταθερος πελατης σε όλα τους τα είδη όλο τον χρόνο.
 
Παιδιά τα περιθώρια στενεύουν και τα κέρδη δεν είναι τόσο μεγάλα που να μπορούν να κρατήσουν μαγαζιά ,ο κάθε ένας ας επιλέγει ότι του αρέσει και μπορεί να πληρώσει ,και τα navaro τα 30 γρ ανέβηκαν σε μια εβδομάδα καλά που πληρώθηκαν για φίλο 10 κουτιά με 7.70 γιατί πήγαν 8.20 .Θα μου πεις τα 5€ σε πειράζουν, δεν με πειράζει προσωπικά τίποτα αλλά όποιος με ρωτάει τέτοιο πράγμα του λέω αφού τα έχει για πέταμα να μου τα δώσει και εγώ θα τα φάω μαζί του εκείνη την ώρα επί τόπου .Αυτό που συμβαίνει είναι το κλασικό φαινόμενο όπου υπάρχει ζήτηση αυξάνετε η τιμή, και ιδίως όσο κλιμακώνεται η κατάσταση τριγύρω θα αυξηθούν κατακόρυφα.Προσεκτικές σίγουρες ντουφέκιες με χάιδεμα στην ωραία σκανδάλη, όχι τράβηγμα τα πολλά γιατί θα πονάει η τσέπη , ειδικά αν είναι τσιχλοχρονιά.
 
Εντάξει μπορούμε να το αντιστρέψουμε όμως και να πούμε ότι για 10 ευρώ δεν χρειαζόταν το παζαρι.
Ουτε καν 3 τυλιχτα δεν είναι.
Μην παρεξηγηθω, δεν υποστηρίζω τον εν λόγω επαγγελματία,
δεν έχω πάρει φυσίγγια πότε αλλά ξέρω ότι στο παρελθόν ήταν από τους φθηνούς και βγάζει καλά φυσίγγια από αυτά που διαβάζω....Και για ένα 10ρικο είναι κρίμα να "κλείσει" κάποιος την πόρτα.
εγω δεν προκειτε να ξαναγωρασω απο καποιο φιλο μου τον σηστησαν εγω γεμιζω αλλα λογο χρονου δεν μπορω αυτη τη περιοδο το σκοντο εγινε για να μην βγει 9.5ευρω το κουτι με μεταφορικα και αλλα και η παρεα του αλλου του φιλου ακυρωσε μια παραγγελια που ηταν ετοιμοι να παραγγειλουν
 
Αληθινη ιστορια :

Εγω ειμαι επαγγελματιας.
Κανω μια εργασια σε μια κυρια και ακολουθει το εξης :
- Tι σου χρωσταω ?
- 30 ευρω
Μου δινει 2 20αρικα.

- Μηπως εχετε δεκα ευρω γιατι δεν εχω να σας δωσω ρεστα ?
- Ενταξει μωρε κρατησε εικοσι τι ειναι δεκα ευρω για εσενα ?
- Ενταξει, να κρατησω και τα σαραντα τι ειναι δεκα ευρω για εσας ?

Ειναι λεπτες οι γραμμες και οι καθαροι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους.
Προσωπικα δεν κανω πουθενα παζαρια.
Ρωταω πόσο, αν μου κανει η τιμη αγοραζω, αν οχι λεω ευχαριστω και παω παρακατω.
Ουτε γκρινια ουτε τιποτα.
Το ιδιο θελω να κανουν και οι πελατες μου. Να με ρωτουν ποσο και αν τους κανει, καλως , αν οχι να πηγαινουν παρακατω.
Παναγιωτη ο νομος της αγορας λεει οτι αγοραζοντας ποσοτητα κατεβαζεις τη τιμη επαγγελματιας ειμαι και ξερω τι παιζει
 
Back
Top