Επαγγελματίες - θετικές & αρνητικές εμπειρίες

Κατσε να δουμε φετος γιατι το 30αρι το αλλαξε τελειως.του αλλαξε και μπαρουτι και συγκεντρωτηρα,δηλαδη αλλο τελειως φυσιγγι...αυτο παλι δεν μπορω να το καταλαβω,βγαζεις ενα προιον που ολοι λενε τα καλυτερα και πας και το αλλαζεις,για ποιο λογο?Να πω οτι ειχε μπαρουτι η οποια πλεον δεν κυκλοφορει στην αγορα να πω ενταξει,αλλα αφου η μπαρουτι που χρησιμοποιησες περυσι υπαρχει και φετος στην αγορα γιατι ρε φιλε το αλλαζεις?θα δουμε αν δεν παει καλα στις τσιχλες θα φαει ΧΙ κι αυτος...
Σε καταλαβαίνω.Μηπως με το τωρινό στήσιμο βγαίνει ένα κλικ πιο φθηνό?Δεν ξέρω και τιμές από πυρίτιδες κτλ δεν το γνωρίζω το άθλημα.
 
Το θέμα φυσιγγίου εκτός από προσωπικό,έχει και κάποια αποδεκτά στανταρς.Δηλ πρέπει να είσαι σίγουρος ότι εχει μια σταθερότητα ,που πολλοί δεν την είχαν ούτε όταν δεν υπήρχε πρόβλημα υλικών στην αγορά.Τωρα και να θέλουν εκτός από τους 3/4 μεγάλους οι υπόλοιποι δεν μπορούν και απλά προσπαθούν να επιβιώσουν.Μεσα στα οικονομικά σκαμπανεβάσματα πάντα βγαίνουν κάποιοι κερδισμένοι και αυτοί είναι οι έμποροι (σκέτο) που έχοντας άνεση χρημάτων και ίσως κάποιες ευνοϊκές ρυθμίσεις που μπορεί να τύχουν ,έχουν τη δυνατότητα να κερδίζουν απλά επενδύοντας κεφάλαιο σε μια σίγουρη αγορά αφού γνωρίζουν το αντικείμενο που πλασάρουν .Χαμένοι πάντα οι μικροί κατασκευαστές και βιοτεχνίες .Αυτό που δε κατάλαβα ποτέ είναι γιατί κάποιος δε φρόντισε να φτιάξει ένα φυσίγγι σταθερό (τάπα, πυρίτιδα,ποιότητα σκαγιων ) δύο τρεις τύπους και να προσπαθήσει να επενδύσει σε αυτό και μόνο .Και όχι να προσπαθεί να φτιάξει 15 ,ακόμη και στα φαγαδικα για ένα πράγμα φημίζονται όχι για όλα τα φαγητά τους .Όταν θα έχεις αξιοπιστία και σταθερότητα και ακριβότερος να είσαι θα πουλήσεις ,αυτόματα αυτό που πουλάς θα σε πληρώσει κάποια στιγμή γιατί θα μαθευτεί θα αυξηθούν οι πωλήσεις σου ,το κέρδος σου ,οι παραγγελίες σου και αυτόματα θα πέσει το κόστος αγοράς λόγο μεγαλύτερων ποσοτήτων .Δεν το κάνει κανείς να ειδικευτεί μόνο σε λίγα πράγματα ,παρά στηρίζονται σε μια πλήρη όσο το δυνατόν γκάμα μετριότητος.Εξαλου για να φτιάξεις ποιοτικό φυσίγγι πρέπει να είσαι και κυνηγός με μεράκι να σου αρέσει και αυτό που κάνεις ,όταν το κάνεις μόνο για να ζήσεις δε θα πετύχει .Όλη αυτή η σκέψη βέβαια δεν αφορά τούτη τη χώρα γιατί αύριο μπορεί να ξυπνήσεις και να χρωστάς κάτι που ψηφίστηκε το βράδυ με αναδρομική ισχύς από την αρχή του χρόνου.
 
Παραγγελνω απο τον αλαγιαννη πριν τον 15αυγουστο 30 κουτια navaro
Όλο το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε σε μία πρόταση.Τρεχουμε να στοκαρουμε χωρίς να ξέρουμε τη χρονιά που τρέχει προεξοφλώντας ότι τα φυσίγγια θα ακριβυνουν την ίδια ώρα που όλο το χρόνο πουλιούνται χιλιάδες σκοπευτικά φυσίγγια.Δεν υπάρχουν προσφορές γιατί η ζήτηση είναι μεγάλη και έχει συνεχόμενη ροή.Εχουμε πιαστεί στη φάκα που οι ίδιοι στήσαμε.
 
Θα προτιμούσα να δώσω δύο συνταγές σε έναν βιοτέχνη και ας πληρώσω κάτι παραπάνω παρά να πάρω παρτίδα με μια μικρή διαφορά,στην πίστα θα υπάρχουν μέρες που τα δεύτερα θα έρθουν πολύ ποιο ακριβά.
 
Σε καταλαβαίνω.Μηπως με το τωρινό στήσιμο βγαίνει ένα κλικ πιο φθηνό?Δεν ξέρω και τιμές από πυρίτιδες κτλ δεν το γνωρίζω το άθλημα.
Ουτε κι εγω ξερω λεπτομερειες,αλλα το καινουριο εχει 1,5 μπαρουτι ενω το παλιο 1,7,διαφορα 0,2 δηλαδη 5 γρ στο κουτι.Αν κανουμε τον υπολογισμο με την τιμη που παιζουν οι πρωην ισπανικες στο εμποριο που ειναι περιπου 40 ευρω το μισοκιλο βγαινει 0,4 ευρω ανα κουτι στα 10 κουτια 4ευρω αλλα στα 1000 κουτια ειναι 400 ευρω....Αν εγω εχω πχ καταναλωση 40 κουτια τα 1000 κουτια βγαινουν απο 50 πελατες...Και δεν ειμαστε μονο 50,ουτε ριχνουμε μονο 40....
 
Έρχετε η ώρα που η ζήτηση θα μειωθεί αλλά να ξέρεις δε θα μειωθούν οι τιμές των υλικών επομένως αν υπάρχουν προσφορές θα χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής όπως πρέπει να χρήζουν και τα όπλα ανά διαστήματα που μπαίνουν σε προσφορά.
 
Θα προτιμούσα να δώσω δύο συνταγές σε έναν βιοτέχνη και ας πληρώσω κάτι παραπάνω παρά να πάρω παρτίδα με μια μικρή διαφορά,στην πίστα θα υπάρχουν μέρες που τα δεύτερα θα έρθουν πολύ ποιο ακριβά.
Αυτό νομίζω έχει συμβεί σε όλους μας
 
Όλο το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε σε μία πρόταση.Τρεχουμε να στοκαρουμε χωρίς να ξέρουμε τη χρονιά που τρέχει προεξοφλώντας ότι τα φυσίγγια θα ακριβυνουν την ίδια ώρα που όλο το χρόνο πουλιούνται χιλιάδες σκοπευτικά φυσίγγια.Δεν υπάρχουν προσφορές γιατί η ζήτηση είναι μεγάλη και έχει συνεχόμενη ροή.Εχουμε πιαστεί στη φάκα που οι ίδιοι στήσαμε.
Ρε Αλεξη 20 κουτια πηρα για μενα και 10 για ενα φιλο ειναι στοκαρισμα αυτο?Για τα τρυγονια κανα ορτυκι και για τις αρχες των μπασιματων τα πηρα και μετα βλεπουμε...
 
Ρε Αλεξη 20 κουτια πηρα για μενα και 10 για ενα φιλο ειναι στοκαρισμα αυτο?Για τα τρυγονια κανα ορτυκι και για τις αρχες των μπασιματων τα πηρα και μετα βλεπουμε...
Και εγώ άλλα 40...δε το είπα προσωπικά.Ολοι κάνουμε το ίδιο λάθος.Οι πωλήσεις δεν πέφτουν... βαράνε νταούλι και εμείς πηδάμε ανάλογα.
 
Και εγώ άλλα 40...δε το είπα προσωπικά.Ολοι κάνουμε το ίδιο λάθος.Οι πωλήσεις δεν πέφτουν... βαράνε νταούλι και εμείς πηδάμε ανάλογα.
Και τι να κανουμε ρε φιλε δεν βλεπεις παντου τι γινεται....Κοιτα με τις τιμες στα σουπερ μαρκετ,αλλα τι να κανουμε να μην παμε σουπερ μαρκετ?Ετσι ειναι στημενο το παιχνιδι κι ετσι παιζουμε...Ελευθερη αγορα και μαλακιες...ο ανταγωνισμος ριχνει τις τιμες και παπαριες...αν ολα εχουν γινει καρτελ δεν γινεται τιποτα,ολα εχουν συμφωνηθει απο πριν,και ποσο θα αγορασουν και ποσο θα πουλησουν...Αν τις μπαρουτες τις εισαγουν δυο τρεις τελειωσε...το ιδιο ισχυει σε ολα...
 
Παιδιά μην γελιομαστε.Οσο και να πάνε τα φυσίγγια λίγα πολλά θα τα πάρουμε γιατί στο τέλος θα το κόψουμε το κυνήγι.
Και τα τρελαδικα ειναι γεμάτα.....
Πανε αυτα τα κλεισανε,εξω ελευθεροι γυριζουμε ολοι....
 
Back
Top