Καθαρισμός

Εγω θα σταθω εκεί κ θα προσθεσω κ ενα....κομματι ατσαλομαλλο...

Δεν χρειάζονται ακριβά υλικά για τον καθαρισμό....
Και νερό να ρίξεις στην κάννη(που λέει ο λόγος) αυτή θα καθαρίσει.....

Εκει όμως που θα επιμείνω κ θα το ξαναπω για την εξωτερική προστασια των μετάλλων χρειαζεται να επιλέγουμε το καλυτερο κ ειδικά αν βρισκόμαστε σε τόπους με υγρασια όπως νησιά κλπ....


Διάφορες αναμιξεις υλικών που προτεινονται δεν τις εχω κανει κ ουτε πρόκειται...

Εδώ είναι ότι διαθετω(μαζί με το wd 40 που..απουσιάζει) για καθαρισμό, λιπανση, συντήρηση....

Ποιο είναι το καλυτερο για τον καθαρισμό??
Ειλικρινά ουτε ξέρω.......

Αυτό που ξερω είναι πως το ιταλικο κ οικονομικό TFC κάνει άψογα την δουλειά του......

Ξαναλέω πως όλο το παν ειναι οι βούρτσες κλπ..
Και το καλυτερο καθαριστικό να έχουμε αν χρησιμοποιουμε ακατάλληλα μεσα η μόνο πανια κ χαρτοπετσέτες δεν θα κάνουμε δουλειά.....

View attachment 84427
Αφού με φωτογραφικές αποδείξεις πλέον είσαι μέλος των κρυφο(φανερο)λαδιαριδων🙉, οπαδός και συνοδοιπόρος του Σταμάτη και λοιπης κλίκας😄...πως μας το παίζεις κουλ με αναχρονιστικα βίντεο του Μπάμπη; Άσε που φοράει στο βίντεο τα καταπτυστα σήματα της Browning κλπ, ενώ τώρα είναι μοντελάκι με τα ρούχα και όπλα της Beretta. 😝
Εσύ φίλε μου χρησιμοποιώντας από όλα αυτά μόνο το Hoppes 9 εσωτερικά και το Singer εξωτερικά θα εξοικονομουσες χρήματα ώστε κάθε 10 χρόνια να παίρνεις ένα καινούργιο δίκαννο Baikal ή 10 κασόνια φυσίγγια! 😍
 
Αφού με φωτογραφικές αποδείξεις πλέον είσαι μέλος των κρυφο(φανερο)λαδιαριδων🙉, οπαδός και συνοδοιπόρος του Σταμάτη και λοιπης κλίκας😄...πως μας το παίζεις κουλ με αναχρονιστικα βίντεο του Μπάμπη; Άσε που φοράει στο βίντεο τα καταπτυστα σήματα της Browning κλπ, ενώ τώρα είναι μοντελάκι με τα ρούχα και όπλα της Beretta. 😝
Εσύ φίλε μου χρησιμοποιώντας από όλα αυτά μόνο το Hoppes 9 εσωτερικά και το Singer εξωτερικά θα εξοικονομουσες χρήματα ώστε κάθε 10 χρόνια να παίρνεις ένα καινούργιο δίκαννο Baikal ή 10 κασόνια φυσίγγια! 😍

Πεστα του πεστα του. Μην στιγματιζομαστε μόνο μερικοί
 
Αφού με φωτογραφικές αποδείξεις πλέον είσαι μέλος των κρυφο(φανερο)λαδιαριδων🙉, οπαδός και συνοδοιπόρος του Σταμάτη και λοιπης κλίκας😄...πως μας το παίζεις κουλ με αναχρονιστικα βίντεο του Μπάμπη; Άσε που φοράει στο βίντεο τα καταπτυστα σήματα της Browning κλπ, ενώ τώρα είναι μοντελάκι με τα ρούχα και όπλα της Beretta. 😝
Εσύ φίλε μου χρησιμοποιώντας από όλα αυτά μόνο το Hoppes 9 εσωτερικά και το Singer εξωτερικά θα εξοικονομουσες χρήματα ώστε κάθε 10 χρόνια να παίρνεις ένα καινούργιο δίκαννο Baikal ή 10 κασόνια φυσίγγια! 😍
Οχι Γιάννη δεν εχω καμια τρέλα με τα καθαριστικά.....
Εξάλλου τα όπλα μου δεν τα περιποιούμαι όσο θα έπρεπε.........

Όλα αυτά έχουν μαζευτεί με τα χρόνια κ κυρίως για να δω τις διαφορές μεταξυ φθηνών κ ακριβών....

Ασε τον Μπαμπίνο....
Τα παντα όλα μια διαφήμιση είναι.... 😂😂😂
 
Οχι Γιάννη δεν εχω καμια τρέλα με τα καθαριστικά.....
Εξάλλου τα όπλα μου δεν τα περιποιούμαι όσο θα έπρεπε.........

Όλα αυτά έχουν μαζευτεί με τα χρόνια κ κυρίως για να δω τις διαφορές μεταξυ φθηνών κ ακριβών....

Ασε τον Μπαμπίνο....
Τα παντα όλα μια διαφήμιση είναι.... 😂😂😂
Θα σε πιστέψω αν κρατήσεις μόνο τα δύο και τα άλλα να τα κάνεις δωρεά στο γηροκομείο Ληξουρίου🤔, να βάζουν τα γερόντια στα κρεβάτια και στους μεντεσέδες για να κοιμούνται ήσυχα! 😋
 
Θα σε πιστέψω αν κρατήσεις μόνο τα δύο και τα άλλα να τα κάνεις δωρεά στο γηροκομείο Ληξουρίου🤔, να βάζουν τα γερόντια στα κρεβάτια και στους μεντεσέδες για να κοιμούνται ήσυχα!
Αφου ειναι καταλληλα για οπλα δεν κάνουν για μεντεσέδες.... 😊
 
Ασφαλώς και καθένας έχει το δικό του τρόπο.Το ζητούμενο για εμένα είναι ο αποτελεσματικότερος και σύντομος δρόμος.Αυτό προϋποθέτει καλά μέσα,βέργα,βουρτστάκια,χημικά & λάδια όχι απαραίτητα ακριβά!Τώρα στο video εκτός τη ξεκάθαρη διαφήμιση και η διαδικασία πάσχει όπως ήδη έχει αναφερθεί.Γιατί να αγοράσω τον αφρό αφού το καραδοκιμασμένο Hoppes 9 solvent στο ταπεινό μπουκαλάκι παραμένει τόσα χρόνια στα top?Περνάω τη κάνη με τρίχινη χάλκινη βούρτσα στεγνή μερικές φορές,περνάω με ν.9 σε πανάκι και αφήνω να μουλιάσει 10-20 λεπτά.Τρίβω με τη χάλκινη πάλι.Έπειτα καθαρά πανάκια τα οποία βγαίνουν από το στόμιο κάθε φορά και όχι πάνω κάτω μέχρι να βγούν καθαρά!Τέλος πέρασμα πανάκια ποτισμένα με Ballistol Universal στο εσωτερικό και Ballistol Gunex εξωτερικά.Αφροί “ξυρίσματος” και νανοτεχνολογίες…Επίσης ποτέ δεν ψεκάζουμε απευθείας λάδι ή καθαριστικό στο καθρέφτη-βελόνες,περνάνε μέσα.Με πανί νοτισμένο.Περί ορέξεως ουδείς λόγος.
Σε βρίσκω σωστότατο
 
Ο Μπάμπης και οι πιο πολλοί επαγγελματίες του χώρου προωθούν όπως κατάλαβες προϊόντα... Δεν μας είπε γιατί πρέπει να χρησιμοποιήσουμε δύο ακριβά προϊόντα αντί μόνο ένα πχ διαλυτικό νίτρου και να τελειώσουμε απλά και φθηνά. Ξέχασε φυσικά να καθαρίσει τα κλειδιά και να τα γρασσαρει..., η προώθηση δεν περιλάμβανε γρασσο. 😝
Αφού η βέργα έβγαινε μπροστά με το βρώμικο πανί, γιατί δεν το αφαιρουσε παρά το ξανατραβαγε μέσα; Απλή λογική είναι και όχι ψειριαση! 🙉
Το καθάρισμα των εξωλκεων προφανώς δεν χρειάζεται, το ξεχάσαμε κιαυτο...
Πόσα κιβωτιάκια απο το κάθε κωδικό το κοστολογείς το βίντεο ?
 
Πρώτη φορά το βλέπω αυτό πως μου ξέφυγε..🤔 Γιώργο σαν το Remoil είναι; για πια χρήση ενδείκνυται;
Στεγνό λάδι, πολυ καλό για την σκανδάλη ( όχι όμως υπερβολές) ... δεν το έβρισκα σε κανένα κατάστημα στην χώρα και ενας φίλος που πέρασε στις ΗΠΑ για διακοπές μου το έφερε ( πάνω που ειχα ξεμείνει) .
 
Στεγνό λάδι, πολυ καλό για την σκανδάλη ( όχι όμως υπερβολές) ... δεν το έβρισκα σε κανένα κατάστημα στην χώρα και ενας φίλος που πέρασε στις ΗΠΑ για διακοπές μου το έφερε ( πάνω που ειχα ξεμείνει) .
Ωραίο φαίνεται δεν έχω ξαναδεί τέτοιο για σκανδαλες θα είναι ότι πρέπει.
 
Ωραίο φαίνεται δεν έχω ξαναδεί τέτοιο για σκανδαλες θα είναι ότι πρέπει.
Προσοχή με τις σκανδάλες μάγκες. Οι σχαστηρίες και οι σφύρες στο σημέιο που εφάπτονται πρέπει να είναι τελείως στεγνές. Βάζουμε λάδι και μετά το σκουπίζουμε τελείως. Το φίλμ που θα μείνει είναι υπέρ αρκετό.
 
Προσοχή με τις σκανδάλες μάγκες. Οι σχαστηρίες και οι σφύρες στο σημέιο που εφάπτονται πρέπει να είναι τελείως στεγνές. Βάζουμε λάδι και μετά το σκουπίζουμε τελείως. Το φίλμ που θα μείνει είναι υπέρ αρκετό.
Αν μιλάμε για δίκανο, για πιο λόγο η σφύρα να μην λαδώνεται. Ιδίως στο σημείο που φωλιάζει ο πείρος του ελατηρίου;
 
Αν μιλάμε για δίκανο, για πιο λόγο η σφύρα να μην λαδώνεται. Ιδίως στο σημείο που φωλιάζει ο πείρος του ελατηρίου;
Στέφανε για αυτό που είπε ο Γιάννης λέω. Εκεί που λες εσύ ναι, ελάχιστο όμως. Βοηθάει το λαδωτηράκι με μύτη βελόνας.
 
Δεν λέει γιαυτό το σημείο αλλά για το σημείο αγγιστρωματος.
Υπάρχουν και πολύ χειρότερα από το λάδι στο σημείο αγκιστρώματος στις σφύρες και στις σχαστηρίες.Το πλέον επικίνδυνο είναι η επέμβαση για ελάφρωμα της έλξης της σκανδάλης από κάποιον που δεν έχει τις απαραίτητες τεχνικές γνώσεις! Κίνδυνος-Θάνατος!!!
 
Προσοχή με τις σκανδάλες μάγκες. Οι σχαστηρίες και οι σφύρες στο σημέιο που εφάπτονται πρέπει να είναι τελείως στεγνές. Βάζουμε λάδι και μετά το σκουπίζουμε τελείως. Το φίλμ που θα μείνει είναι υπέρ αρκετό.
Πήρανε φωτιά σημερα και οι σχαστηρίες και οι σφύρες και οι κάννες !!! :p :p :p
 
Back
Top