Καθαρισμός

Δεν το έγραψα για πλάκα, αυτό λέει στο βίντεο.
Έχεις δίκιο - το άκουσα ξανά τώρα το βίντεο σε μεγαλύτερη ένταση ήχου για να βγάλω άκρη τι λέει και όντως το ατσαλόμαλλο για τον καθαρισμό των καννών είναι χονδρότερο.
Το επαλείφει όμως σε λάδι όπλων και κάνει τις "εντριβές". 😁
 
Έχεις δίκιο - το άκουσα ξανά τώρα το βίντεο σε μεγαλύτερη ένταση ήχου για να βγάλω άκρη τι λέει και όντως το ατσαλόμαλλο για τον καθαρισμό των καννών είναι χονδρότερο.
Το επαλείφει όμως σε λάδι όπλων και κάνει τις "εντριβές". 😁
Εγώ νόμιζα ότι τις “εντριβές” στις μελανιασμένες κάνες τις κάνουν με το ψιλό!1704738131380.png
 
Ιταλικά δεν ξέρω.Αλλά όταν μας είπες ότι τρίβει με το χοντρό συρματάκι γελάω με τον “μάστορα”.Αφού δεν έπιασε το Scotch Brite πάλι καλά.
Το έχω πιάσει εγώ το scotch brite με πολύ λάδι για να καθαρίσω τη κάνη ενός φίλου μου σε baikal mp153 που την είχε βάλει στην θήκη με υγρασία και την άφησε.... (με τα γνωστά αποτελέσματα)😂 Η κάνη είχε κόκκινα στίγματα φουλ εξωτερικά και το τσοκ πήρε να κολλάει μετά από κάμποσο απαλό τρίψιμο έφυγε η σκουριά που ήταν επιφανειακή και ο φίλος μου κατάφερε να ξεβιδωσει το τσοκ, καλό καθάρισμα λάδωμα καλό και από τότε είναι εντάξει δε κοκκίνησε ξανά..... Πάντως ψύχραιμος ο φίλος εγώ αν άνοιγα τη θήκη και αντίκριζα έτσι το όπλο συγκοπή θα πάθαινα😅
 
Ειναι τοσο καλο;
Έχει το κατάλληλο ιξώδες, είναι άχρωμο, άοσμο, δεν γίνεται τσίχλα και δεν προσελκύει πολύ τη σκόνη. Όπως πρέπει να είναι ένα λάδι όπλου, χωρίς πολλά πολλά και εξτρίμ χαρακτηριστικά. Λιπαίνει και προστετεύει από σκουριά καλά. Αν συντηρείς το όπλο σου όπως πρέπει, μετά από κάθε χρήση και όχι μια φορά στο τόσο, είναι ιδανικό. Υπάρχει λόγος που παράγεται δεκαετίες. Η εταιρεία έβγαλε και συνθετική έκδοση για ένα διάστημα, αλλά τελικά το σταμάτησε.
 
Back
Top