Καιρός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οπως ειχαμε πει μερες πριν
Η πρώτη ψυχρη εισοδος στην χώρα θα ειναι γεγονος τις επόμενες μερες 3 μερες..
Τα προγνωστικά το εδειξαν 7 μερες πριν , Το (ecmwf πρωτο πρωτο)
το λεω για να τους δινουμε και κανενα καλο λογο..

Πολλες βροχες σε Έβρο και Ανατολικο Αιγαιο..

Χιονια τα πρώτα αλλα οχι τιπτ σοβαρο ,

Την ερχόμενη εβδομάδα παλι για βροχές το παει..
Χειμωνας κανονικος πλεον στην Βορεια Ευρώπη...
Καλημέρα φίλε, πάει προς Τουρκία.. Αληθευει όμως ότι έρχεται δυνατό κυμα σε όλα τα Βαλκάνια σε δέκα μέρες;
 
Καλημέρα φίλε, πάει προς Τουρκία.. Αληθευει όμως ότι έρχεται δυνατό κυμα σε όλα τα Βαλκάνια σε δέκα μέρες;
Καληηερα φιλεεεεε
Ολες οι κακοκαιρίες που περνάνε απο εμας πανε Τουρκία μετα ..
Η πορεία των συστημάτων στο βόρειο ημισφαίριο ειναι απο δυτικά προς ανατολικά....(Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας 🤣🤣🤣)

Κάποια σενάρια το δείχνουν αυτο για τέλος του μηνα καποια οχι ...
Το μονο σίγουρο ειναι οτι το τελευταίο 10 ημερο θα πετάξουμε τα κοντομανικα...
Βροχες βροχες πάντως πολλες γενικα μεχρι τελος του μηνα
 
Καληηερα φιλεεεεε
Ολες οι κακοκαιρίες που περνάνε απο εμας πανε Τουρκία μετα ..
Η πορεία των συστημάτων στο βόρειο ημισφαίριο ειναι απο δυτικά προς ανατολικά....(Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας 🤣🤣🤣)

Κάποια σενάρια το δείχνουν αυτο για τέλος του μηνα καποια οχι ...
Το μονο σίγουρο ειναι οτι το τελευταίο 10 ημερο θα πετάξουμε τα κοντομανικα...
Βροχες βροχες πάντως πολλες γενικα
Πάντως Περικλή αν δεν κάνω λάθος δεν μας συμφέρει αυτό γιατί όσες καλές χρόνιες θυμάμαι εγώ ο καιρός ερχόταν από την Τουρκία! Τουλάχιστον για τα μέρη που κυνηγάω στην ήπειρο και Πελοποννήσο! Τα πουλιά κάναν ένα πάτημα στα νησιά και μετά δυτικά βρήσκαν καταφύγιο! Δε οι καλύτερες μπεκατσοχρονιες μου στην ήπειρο ήταν όταν χιονιζε αρκετά στην Εύβοια!!
 
Καληηερα φιλεεεεε
Ολες οι κακοκαιρίες που περνάνε απο εμας πανε Τουρκία μετα ..
Η πορεία των συστημάτων στο βόρειο ημισφαίριο ειναι απο δυτικά προς ανατολικά....(Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας 🤣🤣🤣)

Κάποια σενάρια το δείχνουν αυτο για τέλος του μηνα καποια οχι ...
Το μονο σίγουρο ειναι οτι το τελευταίο 10 ημερο θα πετάξουμε τα κοντομανικα...
Βροχες βροχες πάντως πολλες γενικα μεχρι τελος του μηνα
Περικλή μη μπερδευεσαι, άλλες περνανε απο Ελλάδα και πανε προς Τουρκία και άλλες πανε καρφί Τουρκία χωρίς να περνανε απο εμάς, το δευτερο εννοουσα.. Νομίζω πριν 5 χρόνια τα κυματα χτυπούσαν συνεχώς Τουρκία και από Ελλάδα έπιανε μόνο νησιά Βορείου Αιγαίου κ λιγο Έβρο και τίποτα άλλο. Διόρθωσε με αν κάνω λάθος..
 
Πάντως Περικλή αν δεν κάνω λάθος δεν μας συμφέρει αυτό γιατί όσες καλές χρόνιες θυμάμαι εγώ ο καιρός ερχόταν από την Τουρκία! Τουλάχιστον για τα μέρη που κυνηγάω στην ήπειρο και Πελοποννήσο! Τα πουλιά κάναν ένα πάτημα στα νησιά και μετά δυτικά βρήσκαν καταφύγιο! Δε οι καλύτερες μπεκατσοχρονιες μου στην ήπειρο ήταν όταν χιονιζε αρκετά στην Εύβοια!!
Γιάννη δεν νομίζω να ισχύει αυτό για Εύβοια, εμείς θέλουμε κακοκαιρία από βόρεια, Β.δυτικα. Όταν χιονίσει στην Εύβοια τα πουλιά περνάνε Φθιώτιδα και αττικοβοιωτια.
 
Γιάννη δεν νομίζω να ισχύει αυτό για Εύβοια, εμείς θέλουμε κακοκαιρία από βόρεια, Β.δυτικα. Όταν χιονίσει στην Εύβοια τα πουλιά περνάνε Φθιώτιδα και αττικοβοιωτια.
Και όμως παράδοξο αυτό που λέω αλλά και φίλοι μου μπεκατσοκυνηγοι στην ήπειρο έχουν κάνει αυτή την παρατήρηση!δεν ξέρω βέβαια εάν είναι πουλιά που έρχονται από ανατολικά ή πουλιά τα οποία βρίσκονται ήδη εδώ και αισθάνοντε την κακοκαιρία και πάνε δυτικά!
 
Πάντως Περικλή αν δεν κάνω λάθος δεν μας συμφέρει αυτό γιατί όσες καλές χρόνιες θυμάμαι εγώ ο καιρός ερχόταν από την Τουρκία! Τουλάχιστον για τα μέρη που κυνηγάω στην ήπειρο και Πελοποννήσο! Τα πουλιά κάναν ένα πάτημα στα νησιά και μετά δυτικά βρήσκαν καταφύγιο! Δε οι καλύτερες μπεκατσοχρονιες μου στην ήπειρο ήταν όταν χιονιζε αρκετά στην Εύβοια!!
Δεν ερχοταν ποτε ο καιρος απο Τουρκία ρε παιδια..
Ο Β.Α ανεμος οκ ...
Με κακοκαιρία στην Τουρκία εμεις θα ειμαστε με Β.Α ανεμους οκ..

Αλλα τα Συστήματα κινούνται με.πορεια Δ προς Α χιλιαδες χρονια τωρα

Η παρατήρηση παντως ειναι σωστη..
Παντα τα πολλα χιονια στην Τουρκία μας βοηθάνε θηραματικα ...
Παντα..

Οταν χιονίζει στην Εύβοια ειναι καιρος προσινεμος στο Αιγαίο..Η ηπειρος εχει ξαστερια και αρνητικές θερμοκρασιες...Γιαυτο εχεις τις εμπειρίες αυτες...
 
Last edited:
Περικλή μη μπερδευεσαι, άλλες περνανε απο Ελλάδα και πανε προς Τουρκία και άλλες πανε καρφί Τουρκία χωρίς να περνανε απο εμάς, το δευτερο εννοουσα.. Νομίζω πριν 5 χρόνια τα κυματα χτυπούσαν συνεχώς Τουρκία και από Ελλάδα έπιανε μόνο νησιά Βορείου Αιγαίου κ λιγο Έβρο και τίποτα άλλο. Διόρθωσε με αν κάνω λάθος..
Εχει να κανει πως κατεβαίνει το κρυο ..
Ο Αυλωνας που λενε οι μετεωρολόγοι...
Ναι πολλες φορες εμας μας πιανει ξωφαλτσα ...Ισχυει αυτο...
 
Εχει να κανει πως κατεβαίνει το κρυο ..
Ο Αυλωνας που λενε οι μετεωρολόγοι...
Ναι πολλες φορες εμας μας πιανει ξωφαλτσα ...Ισχυει αυτο...
Εγω θελω ο αυλωνας να θαβει Σκοπιανοβουλγαρους. Να ριχνει την πετσουλα του στα πεδινα της Κεντροβορειας Ελλαδας και εδω να στρωνει μεχρι την Στενη στα 450-500 μετρα. Αχτι το εχω! Ας ριχνει και στα πεδινα εδω γανουδιτσες των 5cm που σε μιση μερα θα εξαφανιζονται!!!! Και φυσικα να ριχνει 3 μετρα στον Ερντογαν απλοχερα ολο τον χειμωνα!!!
 
Εγω θελω ο αυλωνας να θαβει Σκοπιανοβουλγαρους. Να ριχνει την πετσουλα του στα πεδινα της Κεντροβορειας Ελλαδας και εδω να στρωνει μεχρι την Στενη στα 450-500 μετρα. Αχτι το εχω! Ας ριχνει και στα πεδινα εδω γανουδιτσες των 5cm που σε μιση μερα θα εξαφανιζονται!!!! Και φυσικα να ριχνει 3 μετρα στον Ερντογαν απλοχερα ολο τον χειμωνα!!!
Και να πάρει πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ
 
Ετσι οπως παει να κατσει ο καιρος το δεκαήμερο 20-30 Νοεμβρίου είναι ιδανικος για εμας...
Πολλες βροχες και χιονια στα ορεινα...
Θελω να περιμένω λιγο τα διαγράμματα..
Αλλα για εκει παει
Ααααχχχχχ τσεπουλα μουουουου.....
 
Ε , δεν ειναι και τοσο απιθανο αυτο. Να μου ελεγες η Κηφησια να συμφωνησω....
Ο ΠΑΟΚ έχει τις ίδιες πιθανότητες
με την Κηφισιά. :p
Απίθανο δεν είναι αυτό που περιγράφεις ,αλλα είναι μια φορά στα κάποια χρόνια ,στατιστικός βέβαια δεν ξέρω ποτε ήταν ,αλλα όπως και να χει μακάρι να βγει γιατί προμηνύεται καλός χειμώνας
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top