Καιρός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
ορεινη κορινθια το σαββατο ειχε τιγκα χιονι.
Οχι το Σαββατο.Κυριακη πρωι ξημερωματα εριξε καλο χιονι.Τετοια εποχη χρονια εχω να θυμηθω να ριχνει χιονι τοσο και σχετικα χαμηλα.Βεβαια δεν προλαβε να το παγωσει και το εφαγε αμεσως.Ομως περα απο την ορεινη,ολη η υπολοιπη Κορινθια,και ειδικα η περιοχη της βοχας,στην κυριολεξια υποφερει!!
 
Οχι το Σαββατο.Κυριακη πρωι ξημερωματα εριξε καλο χιονι.Τετοια εποχη χρονια εχω να θυμηθω να ριχνει χιονι τοσο και σχετικα χαμηλα.Βεβαια δεν προλαβε να το παγωσει και το εφαγε αμεσως.Ομως περα απο την ορεινη,ολη η υπολοιπη Κορινθια,και ειδικα η περιοχη της βοχας,στην κυριολεξια υποφερει!!
Συμφωνω τασο.χαλια κ απο νερα κ απο θηραμα φετος.ας ελπισουμε να σωθει η παρτιδα τωρα στις γιορτες
 
Διάβασα αυτό εδώ, δεν ξέρω αν έχετε άποψη https://www.meteology.gr/makroproth...0sCfwb7hN_yQjRPZALBG1PHL8zoyqQfow-vByjSot1QL8
Τι μας περιγραφει ο κυριος στο αρθο? Την καιρικη κατασταση που επικρατει τα τελευταια χρονια τον Δεκεμβρη. Μακαρι να πεσει μεσα γιατι τα προηγουμενα χρονια χανοταν ολος με ζεστη για την εποχη. Αν κανει κρυο βροχες χιονια το πρωτο δεκαπενθημερο θα ειναι καλα. Ετσι κι αλλιως Πασχουγεννα κανουμε σχεδον παντα και αγριευει ο καιρος απο των Φωτων και μετα.
 
Που να δεις τι εχει να ρίξει τον Απρίλη !
Μάλλον μερικοί δεν το έχετε πάρει απόφαση ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει τουλάχιστον εσείς που θυμαστε πώς ήταν ο χειμώνας ,αντε μέχρι το 2000.
Αν περιμένετε να δείτε χιόνια και κακοκαιρίες με τις παπαριές που λέει ο καθένας στην τηλεόραση,αντε γεια!
Τέτοια εποχή τα Τζουμέρκα ήταν κάτασπρα από τα 700 μέτρα και πάνω και τώρα δεν υπάρχει ίχνος χιονιού . Τοτε ακόμη και από τα 700 μέτρα και κάτω υπήρχαν σοβαρά προβλήματα από τις χιονοπτώσεις Οσο για το τι κυνήγι υπήρχε δεν χρειάζεται να το πω.
Τώρα κάνει τρεις μέρες 10 βαθμούς ρε φίλε ήρθε ο χειμώνας.
Σιγά μην πάθετε μητρικά :rolleyes:
Όπως εξελίσσεται το πράγμα χρόνο με το χρόνο και πενταετία με την πενταετία η διαφορά είναι τρομερή.
Τόσο μεγάλη που ειλικρινά προβληματίζομαι όλο και περισσότερα τελευταία αν αξίζει να ασχολούμαι άλλο πια. Αν αυτό μου περνούσε σαν σκέψη πριν κάμποσα χρόνια θα έλεγα ότι είμαι για ψυχίατρο . Τώρα όμως είναι μία πραγματικότητα.
 
Που να δεις τι εχει να ρίξει τον Απρίλη !
Μάλλον μερικοί δεν το έχετε πάρει απόφαση ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει τουλάχιστον εσείς που θυμαστε πώς ήταν ο χειμώνας ,αντε μέχρι το 2000.
Αν περιμένετε να δείτε χιόνια και κακοκαιρίες με τις παπαριές που λέει ο καθένας στην τηλεόραση,αντε γεια!
Τέτοια εποχή τα Τζουμέρκα ήταν κάτασπρα από τα 700 μέτρα και πάνω και τώρα δεν υπάρχει ίχνος χιονιού . Τοτε ακόμη και από τα 700 μέτρα και κάτω υπήρχαν σοβαρά προβλήματα από τις χιονοπτώσεις Οσο για το τι κυνήγι υπήρχε δεν χρειάζεται να το πω.
Τώρα κάνει τρεις μέρες 10 βαθμούς ρε φίλε ήρθε ο χειμώνας.
Σιγά μην πάθετε μητρικά :rolleyes:
Όπως εξελίσσεται το πράγμα χρόνο με το χρόνο και πενταετία με την πενταετία η διαφορά είναι τρομερή.
Τόσο μεγάλη που ειλικρινά προβληματίζομαι όλο και περισσότερα τελευταία αν αξίζει να ασχολούμαι άλλο πια. Αν αυτό μου περνούσε σαν σκέψη πριν κάμποσα χρόνια θα έλεγα ότι είμαι για ψυχίατρο . Τώρα όμως είναι μία πραγματικότητα.
Ακριβως οπως τα λες ειναι. Ας σκεφτουμε μονο οτι απο μεσα Οκτωβρη και μεχρι τωρα οι μερες που ειμαστε στα κλιματικα η κατω απο αυτα και εχουμε βοριαδες ειναι λιγοτερες απο δεκα. Νοτια , ξηρασια και κουνουπι....
 
Που να δεις τι εχει να ρίξει τον Απρίλη !
Μάλλον μερικοί δεν το έχετε πάρει απόφαση ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει τουλάχιστον εσείς που θυμαστε πώς ήταν ο χειμώνας ,αντε μέχρι το 2000.
Αν περιμένετε να δείτε χιόνια και κακοκαιρίες με τις παπαριές που λέει ο καθένας στην τηλεόραση,αντε γεια!
Τέτοια εποχή τα Τζουμέρκα ήταν κάτασπρα από τα 700 μέτρα και πάνω και τώρα δεν υπάρχει ίχνος χιονιού . Τοτε ακόμη και από τα 700 μέτρα και κάτω υπήρχαν σοβαρά προβλήματα από τις χιονοπτώσεις Οσο για το τι κυνήγι υπήρχε δεν χρειάζεται να το πω.
Τώρα κάνει τρεις μέρες 10 βαθμούς ρε φίλε ήρθε ο χειμώνας.
Σιγά μην πάθετε μητρικά :rolleyes:
Όπως εξελίσσεται το πράγμα χρόνο με το χρόνο και πενταετία με την πενταετία η διαφορά είναι τρομερή.
Τόσο μεγάλη που ειλικρινά προβληματίζομαι όλο και περισσότερα τελευταία αν αξίζει να ασχολούμαι άλλο πια. Αν αυτό μου περνούσε σαν σκέψη πριν κάμποσα χρόνια θα έλεγα ότι είμαι για ψυχίατρο . Τώρα όμως είναι μία πραγματικότητα.
Έτσι είναι να κάνουμε το Σταυρο μας που βλέπουμε και αυτά τα λίγα πουλια έχουν στρες άριστη και αυτά με τέτοιες αλλαγές..,Δεκέμβριος και χτες έβαλα πετραιλεο θέρμανσης!!!!! 3 μέρες 5/10 βαφμους και δυο βδομαδες 17/20
 
Το σπανιο πλεον για την περιοχη μου καιρικο φαινομενο ηρθε! Βρεχει....
Μητσο θα μας βγαζουν στις ειδεισεις οταν βρεχει στην περιοχη μας,τουλαχιστον καταβρεξε λιγο,την αλλη βδομαδα ερχονται καμηλες,χαρακτηριστικο το 10 βαθμοι χαλκιδα την παρασκευη,ενω την παραπανω ιδια μερα 22,μολις τελειωσει το κυνηγι θα εχει συνεχεια βοριαδες και χαμηλη θερμοκρασια!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top